Sat povijesti iz Vukovara
Uoči Dana sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje te Dana sjećanja na žrtve Domovinskog rata, ove godine po petnaesti put videokonferencijskom vezom održan je Sat povijesti iz Vukovara. Kao i uvijek do sada domaćin je bila OŠ Dragutina Tadijanovića iz Vukovara, a satu su se priključile škole iz svih dijelova Hrvatske (Dubrovnik, Zagreb, Varaždin, Bregana, Sveti Ilija, Ivanec, Prigorje Brdovečko, Pokupsko, Mali Lošinj, Nova Bukovica i Vukovar).
Ovogodišnjom temom "Iz ove su zemlje niknuli heroji", razgovorom, pismom ili pjesmom, prisjetili smo se naših sugrađana, branitelja-heroja, običnih ljudi koji su nas zadivili svojom hrabrošću kojom su branili domovinu Hrvatsku.
Nakon uvodnog pozdrava ravnatelja škole Igora Matijašića učiteljica povijesti i geografije Sanja Rapljenović predstavila je našeg heroja, vukovarskog dragovoljca Nikicu Burića Samoborca, a potom su učenice Ema Evdjenić, Ema Fotak, Helena Jednar i Nikol Kožarec pročitale svoje pjesme posvećene Samoborcu.
Sat povijesti iz naše škole bilo bi teško realizirati bez tehničke potpore učitelja Tomislava Palačkovića, a ove godine i bez svesrdne pomoći i suradnje učiteljice hrvatskog jezika Valentine Mahović. Zahvaljujemo što su bili uz nas.
Svaki sat povijesti završavamo rečenicom: "Povijest je učiteljica života, na nama je da branimo i ističemo vrijednosti borbe za samostalnu domovinu Hrvatsku vođeni svijetlom dobrote i ljubavi." I porukom: Vidimo se i dogodine u Satu povijesti iz Vukovara.
učiteljica Sanja Rapljenović
:: opširnije ::Novi mjesec, novi kvizaški izazovi
Drugi po redu kviz ove godine prošao je u sjajnom raspoloženju i veseloj atmosferi. Ovoga puta uz nešto novih vrsta pitanja i malo izmijenjen obrazac. Nažalost, ekipe „Ravno s kauča“ ovaj puta nije bilo, pa nisu mogli obraniti titulu pobjednika. Ta je čast pripala ekipi „I lijepi i pametni“ koji su u napetoj završnici bili bolji od ekipe „Prudeuss“ za 1 bod.
Iskreno se veselimo budućim druženjima te ovim putem pozivamo sve zainteresirane nove ekipe da nam se pridruže putem linka na google obrasce:
učitelj Tomislav Palačković
:: opširnije ::Snalaženje u prostoru
„Koliko je važna orijentacija u prostoru?“, „Gdje je koja strana svijeta?“ , “Kako pravilno čitati mape?“. Na sva ta i slična druga pitanja odgovorili smo ove subote u sklopu projekta „Aerobik s tatom, na penale s mamom“ koji se i dalje odvija subotama na igralištu i/ili u dvorani naše škole. Ovoga puta na rasporedu je bilo orijentacijsko trčanje.
Djeci i roditeljima bile su pripremljene mape sa tri nivoa težine. Prvi se održao samo na području školskog igrališta, gdje su djeca zajedno s roditeljima tražila skrivene štambilje pomoću karte s oznakama. Nakon toga uslijedio je drugi nivo, koji je uključivao čitav prostor našeg školskog dvorišta i igrališta. Ovdje su trebali stati na označena mjesta na mapi i pogledati da li se s tih mjesta vidi dimnjak susjednog vrtića. Treći i najzahtjevniji nivo također je uključivao cijeli prostor školskog dvorišta. Sada su pomoću mape trebali pronaći označena mjesta i riješiti na njima zadane matematičke zadatke i upisati u mapu.
Orijentacijskom trčanju odazvalo se desetak djece i roditelja, no ni manji broj sudionika od očekivanog nije nas spriječio da se zabavimo i naučimo orijentirati u prostoru.
učitelj Tomislav Palačković
:: opširnije ::Predstavljen projekt Geografske grupe „Voda – blago i baština Hrvatske“
Kao rezultat rada tijekom rujna i listopada, devetnaest učenika izvannastavne aktivnosti Geografska grupa u školskoj su knjižnici 30. listopada 2024. predstavili projekt „Voda – blago i baština Hrvatske“. Projekt je dio Kurikuluma i Godišnjeg plana i programa OŠ Milana Langa u ovoj školskoj godini, a nastavak je i nadogradnja projekta „Vode našeg zavičaja” kojeg je prošle godine financijski podržalo Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih. Predstavljanje je održano za korisnike projekta obzirom da će se dio aktivnosti provesti u suradnji sa Stručnom službom škole, knjižničarkom, Erasmus tima, tj. aktivnosti škole kao akreditirane Erasmus ustanove i Eko-škole, izbornom nastavom Slovenski jezik i kultura te vanjskim suradnicima.
Uz nadogradnju na prošlogodišnje projektne aktivnosti o vodama na području Bregane i okolice, aktivnosti će biti posvećene prirodnim i društvenim posebnostima rijeke Save kao međunarodne europske rijeke te Nacionalnom parku Plitvička jezera kao dijelu svjetske baštine koji ove godine obilježava 75. godišnjicu proglašenja prvog hrvatskog nacionalnog parka. Planirano je usvajanje novih znanja, primjena i povezivanje znanja iz redovne nastave na konkretnom prostoru, uvođenje nove aktivnosti „Geografski piknik“ te terenski obilasci s naglaskom na zdravlje učenika, povećanje kretanja i boravka u prirodi nakon pandemijskog razdoblja. Važne sastavnice projekta su promicanje vode kao blaga i baštine, važnost održivog razvoja, kvaliteta života u lokalnoj zajednici, promicanja i korištenja resursa škole (Područna škola Noršić Selo, školska knjižnica), snalaženje u prostoru i aktualizacija nastavnih sadržaja, razvijanje kritičkog mišljenja kroz multidisciplinarni pristup i suradnju sa suradnicima i partnerima uz korištenje različitih metoda rada i digitalnih tehnologija, uključivanje učenika u jačanje eko i europske dimenzije škole, kao i jačanja samopouzdanja, javnog nastupa i asertivnosti učenika kroz različite aktivnosti i mentorski rad.
Nakon predstavljanja projekta provedeno je vrednovanje kroz razgovor i anketu. Učenici koji su sudjelovali u vrednovanju su zadovoljni s predstavljanjem projekta. Najzanimljiviji dio učenicima su aktivnosti projekta te ciljevi. Analizirali su što bi u svom idućem javnom nastupu promijenili ili poboljšali, a školska knjižnica je prepoznata kao dobro i ugodno mjesto za provedbu dijela projektnih aktivnosti i predstavljanje projekta.
učiteljica Martina Glasnović
:: opširnije ::Potraga za izgubljenim blagom
Djeca i roditelji mogu sutra (subota, 9. 11.) na školskom igralištu i dvorištu sudjelovati u orijentacijskom trčanju. Uz pomoć karte i snalaženja u prostoru zadatak je što brže pronalaženje mjesta i otkrivanje skrivenih poruka i predmeta koji vode do cilja.
Potraga se odvija u grupama, kompas neće trebati, a sve ostalo saznati ćete od 10 sati. Nastavak je ovo projekta "Aerobik s tatom, na penale s mamom" koji se subotama odvija na našem školskom igralištu.
Vidimo se!
učitelj Igor Kupres
:: opširnije ::Bicikli ispunili školsko igralište
Škripa kočnica, zvuk mijenjanja brzina i tragovi guma na asfaltu dominirali su u subotu 26. listopada na našem školskom igralištu u Bregani. U sklopu projekta „Aerobik s tatom, na penale s mamom“ ugostili smo Brdsko biciklistički klub „Šišmiš“ iz Samobora.
Na igralištu se uz članove „Šišmiša“ pojavio i velik broj zainteresirane djece i njihovih roditelja. Bicikli su bili spremni, lanci nauljeni, a kacige su glave čuvale. Na samom početku članovi kluba objasnili su djeci sva potrebna sigurnosna pravila i proveli ih kroz lagano zagrijavanje na biciklima. Potom su ih proveli kroz razne poligone i staze s preprekama gdje su pratili rezultate i napredak djece. Zatim su uslijedile utrke na raznim vrstama poligona. Sve to medijski je popratio „Hrvatski školski sportski savez“ koji je intervjuirao članove kluba, djecu, roditelje i nas kao organizatore. Video će biti dostupan na njihovoj Youtube stranici kroz nekoliko dana.
Naposljetku, ovaj odličan sportski dan u suradnji sa BBK „Šišmiš“, učitelji Igor Kupres i Tomislav Palačković zaključili su podjelom medalja najuspješnijim natjecateljima (članovi kluba bili su van konkurencije). Pozivamo sve zainteresirane, da dođu na sljedeći susret (9. studenog 2024).
učitelj Tomislav Palačković
:: opširnije ::Sutra svi na bicikle!
Školsko igralište će ove subote biti ispunjeno biciklima malih i malo većih vozača. Posebno nas raduje što se u organizaciju uključio Brdsko biciklistički klub Šišmiš iz Samobora koji će uz naše učitelje na organizirati vožnju kroz poligone i prezentaciju ovog sporta. Predviđene su i neke nagrade za spretne vozače.
Pozivamo sve učenike, ali i svu djecu koja još ne idu u školu da nam se pridruže od 10 sati na školskom. Naravno ponesite svu opremu, ali ne zaboravite bicikl i kacigu. Najavljen je lijepo vrijeme i nadamo se još jednom veselom jesenskom druženju, a sve u sklopu projekta u kojem subotama vježbamo s roditeljima „Aerobik s tatom, na penale s mamom“.
učitelj Igor Kupres
:: opširnije ::Erasmus dani na informatici
Na satovima informatike s učenicima sedmih i osmih razreda održane su prigodne radionice budućnosti u sklopu Erasmus + tjedna. Razgovarali su o kreativnosti modernog vremena, bojimo li se budućnosti s umjetnom inteligencijom i donosi li nam AI koristi ili probleme. Cilj radionica bio je pomoći učenicima pronaći odgovore na sve izazove koje nam donosi moderno vrijeme i stvarnost uz AI.
Neki od izazova nisu u skladu s očekivanjima, mentalnim i tjelesnim obrascima, predrasudama i pretpostavkama. Kakva je budućnost koja nas čeka? Učiteljica je pokazala učenicima primjere moderne umjetne inteligencije sa svim pozitivnim i negativnim stranama koje je prate. Dala je učenicima pogled na budućnost koja više nije tako daleka jer informatička tehnologija eksponencijalno napreduje. Nakon predavanja, učenici su imali kratku provjeru svojih zapažanja o temi o kojoj su s velikim zanimanjem slušali.
Pitanja učenika bila su ista u svakom razredu: Hoće li AI preuzeti cijeli svijet? Mogu li planirati svoju budućnost ili je sve oko nas neizvjesno? Hoće li umjetna inteligencija biti inteligentnija od nas? Hoće li računala zavladati svijetom? Radionice su završili debatom o etičkim izazovima AI, a imali su i kratki istraživački zadatak koji su uspješno riješili.
učiteljica Sanja Barbarić
:: opširnije ::Učenici 3. b izradili hotel za kukce
Povodom Erasmus dana u Bregani učenici 3. b razreda su na satu hrvatskog jezika čitali priču Drvce za kukce koja ih je potaknula na razmišljanje o očuvanju i zaštiti korisnih kukaca važnih za okoliš. Nakon odgledanog videa, učenici su dobili upute kako izraditi hotel za kukce. U prirodi su tražili materijale pogodne za izradu hotela. U školu su donijeli šuplje trave, bambus, cigle, koru drveta i debla koja su sami bušili. Zajedno su sve to posložili u drvenu kućicu. Hotel smo smjestili na najbolje mjesto, u blizinu školskog cvjetnjaka prepunog začinskog i ljekovitog bilja.
Kućica će bubamarama, pčelicama, različitim vrstama paukova, solitarnim pčelama, osolikim muhama, osama, razvojnim oblicima leptira, uholažama i mnogim drugim vrstama kukaca pružiti idealan zaklon i skrovište od niskih temperatura zimi, a ljeti idealno mjesto za život i razmnožavanje i tako povećati njihovu brojnost u vrtu. Stvoreno stanište će učenicima pomoći da kukce okupe na jednom mjestu i tako ih lakše promatraju.
učiteljica Zvjezdana Malović
:: opširnije ::Započela nova sezona pub-kviza u našoj školi
I službeno je počela 3. sezona „Pokaži koliko znaš“ kvizaškog druženja u našoj školi namijenjenog svim djelatnicima samoborskih osnovnih i srednjih škola. Ove godine u nešto izmijenjenom sastavu (zbog odsutnosti školske knjižničarke Ivančice Otmačić) organizatori/voditelji su školska knjižničarka Valentina Biškup i učitelj Tomislav Palačković.
Prvi kviz ove sezone otpočeo je prilično ravnopravnim prvim krugom nakon kojega je svih šest ekipa bilo unutar jednog boda. Napeto i neizvjesno nastavilo se i nakon drugog kruga, iako su neke ekipe sakupile nešto više bodova od drugih, razlika između prve i posljednje ekipe nije bila nedostižna. Treći i završni krug pokazao je koliko je svaki bod, pa čak i pola boda bitno, jer je naposljetku ekipa „Ravno s kauča“ odnijela pobjedu za svega pola boda. Bez obzira na napetu natjecateljsku atmosferu kviz je prošao u vedrom i veselom druženju svih sudionika.
Iskreno se veselimo budućim druženjima te ovim putem pozivamo sve zainteresirane nove ekipe da nam se pridruže putem linka na google obrasce:
učitelj Tomislav Palačković
:: opširnije ::Subota u znaku odbojke
Još jedna sportska subota je za nama. Projekt „Aerobik s tatom, na penale s mamom“ nastavio se sunčanim vremenom i veselim druženjem na školskom igralištu. Tema ovog vikenda bila je odbojka, a učitelji Igor Kupres i Tomislav Palačković proveli su djecu i roditelje kroz zanimljiv svijet tog dinamičnog sporta.
Učenici i roditelji okupili su se u 11 sati te smo započeli zagrijavanjem cijelog tijela kako bi bili spremni uvježbavati elemente odbojkaške igre i naučiti osnovne pokrete i udarce u odbojci. Za naše mlađe sudionike pripremili smo „balon“ lopte za odbojku koje su lagane za udaranje i pružaju učenicima nižih razreda priliku da bez straha od potencijalnih ozljeda prstiju nauče tehnike udaranja odbojkaške lopte. Nakon zagrijavanja krenuli smo na vježbe loptom u parovima, trojkama i u krugu. Zatim su uslijedile vježbe serviranja i primanja servisa preko mreže. Uz pokoju pauzu za osvježenje polako smo stigli do onog najzanimljivijeg svima, a to je igranje odbojke u timovima. Igrali smo u dva tima preko niže mreže. Nakon znojnog i napetog meča završili smo druženje oko 14 sati.
I ova subota je dokazala da se lijep i sunčan dan može provesti u odličnom sportskom druženju. Tako da vas sve pozivamo na sljedeće druženje koje će se održati 26.10. u 10:30 sati na školskom igralištu.
učitelj Tomislav Palačković
:: opširnije ::Upoznavanje sa španjolskim obrazovnim sustavom
Učiteljice Andreja Vlahović Gabriša i Nikolina Vidović provele su protekli tjedan na praćenju rada u školi Colegio Santa María de los Volcanes u gradu Arrecife na španjolskom otoku Lanzarote koji je dio Kanarskog otočja. Praćenje rada organizirano je u sklopu Erasmus projekta te je financirano sredstvima Europske unije.
Učiteljice su se pobliže upoznale sa španjolskim obrazovnim sustavom, ali i načinom rada u školi koja radi po programu inovativnih škola Nazaret Global Education. Četrdesetak škola provodi Nazaret program, a nalaze se u Španjolskoj, Brazilu, Kamerunu, Indoneziji, Ekvadoru, Kolumbiji, Paragvaju i Australiji. Najvažnija načela poučavanja u Nazaret školama jesu autonomija učenika, projektna nastava te prilagođavanje nastave različitim tipovima inteligencija kod učenika. Nastava pojedinih predmeta (glazbeni, priroda, tjelesni) odvija se isključivo na engleskom jeziku od najranije dobi učenika. U jednoj školskoj zgradi nastava je organizirana na trima razinama – predškolski program za djecu od treće do šeste godine; osnovna škola za učenike u dobi od šest do dvanaest godina te srednja škola u dobi od 12 do 16 godina.
Na praćenju rada sudjelovale su i učiteljice iz Njemačke i Finske te je to bila izvrsna prilika za razgovore o nastavnim metodama i dijeljenje primjera dobre prakse, ali i usporedbu različitih obrazovnih sustava. Španjolski kolege, ali i učenici, srdačno su nas dočekali, potrudili se da se osjećamo kao doma te su spremno odgovarali na naša pitanja. Zanimljivo je da se nastava održava i u većim grupama od 50-ak učenika za koje je zaduženo troje učitelja koji timski organiziraju projekte i nastavu. Kako bismo upoznale kulturu života ljudi na otoku vulkanskog porijekla, učenici su nam pripremili radionice tradicionalnih kanarskih jela, sportova, glazbe i plesa. Posjetile smo i nacionalni park Timfanaya, vulkansku „špilju“ Cueva de Los Verdes te otočić La Graciosa. Jedinstveni vulkanski krajolik okružen plavim oceanom impresivan je, ali surov te gotovo da nema drveća, a od poljoprivrede bave se uzgojem vinove loze i krumpira.
Tijekom praćenja rada stekle smo mnogo znanja i upoznale se s inovativnim metodama poučavanja. Također, stekle smo poznanstva za buduće suradnje, a ovo će iskustvo svakako pridonijeti poboljšanju kvalitete nastave u Bregani.
učiteljica Nikolina Vidović
:: opširnije ::Aerobik s tatom, na penale s mamom
Zakotrljala se nova školska godina, a samim time i prva lopta u novom projektu Hrvatskog školskog sportskog saveza u suradnji s našom školom. Projekt pod nazivom „Aerobik s tatom, na penale s mamom“ ima u cilju vratiti djecu na školska igrališta koja, nažalost, već neko vrijeme nisu mjesta s kojih se čuje veseli žamor djece i udarci lopte.
Učitelji Igor Kupres i Tomislav Palačković započeli su s projektom protekle subote. Prigodno, obzirom da je taj dan ujedno i Dan učitelja. Tema prvog druženja bila je košarka. Iako smo planirali biti na školskom igralištu, zbog vremenskih uvjeta (kiša), bili smo primorani preseliti u školsku dvoranu. Okupilo se preko dvadesetero djece i roditelja te smo započeli s elementarnim vježbama i zagrijavanjem. Kroz sljedećih devedeset minuta učitelj Kupres proveo je djecu i roditelje kroz niz košarkaških vježbi i poligona. Iako znojni i umorni, roditelji i djeca nisu skrivali veselje i zadovoljstvo. Nakon petnaestak minuta pauze za osvježenje jedan je tim zaigrao na jedan koš, a ostali su vježbali šutiranje.
Završili smo druženje uz pozdrave i najavu za sljedeće sportsko druženje koje će se održati ove subote (12. 10.) u 11 sati na školskom igralištu OŠ Milana Langa.
učitelj Tomislav Palačković
:: opširnije ::Učiteljice Andreja i Nikolina odlaze na Kanare
Treću godinu zaredom OŠ Milana Langa uključuje se u mobilnosti kroz Erasmus projekte. Prve će na put učiteljice engleskog jezika Andreja Vlahović Gabriša i Nikolina Vidović koju su i „zakotrljale“ cijelu europsku priču škole u Bregani.
Krajem tjedna naše učiteljice odlaze na praćenje rada u školu Colegio Santa María de los Volcanes u gradu Arrecife na španjolskom otoku Lanzarote, koji je dio Kanarskog otočja. Tijekom dolazećih dana imat će priliku usporediti naš i španjolski obrazovni sustav, razgovarati s kolegama te pratiti nastavu. Također, učit će o kulturi i načinu života na otoku vulkanskog podrijetla, što će uvelike koristiti učiteljici Andreji u planiranju nastave španjolskog jezika koji je od ove godine uveden kao izborni predmet u našoj školi.
Učiteljici Andreji i Nikolini želimo sretan put – vjerujemo da će novo iskustvo sasvim sigurno pomoći dodatnoj kvaliteti rada škole!
:: opširnije ::8. Knedlijada i likerijada
Nedjelja popodne, a srce veliko ko kuća...
Kako i ne bi, kad se tijekom jutra okupilo četrdesetak djelatnika naše škole (neki su i otišli i ne rade više kod nas, ali i dalje su „naši“) kako bismo mogli održati našu tradicionalnu Knedlijadu i likerijadu. Četrdesetak djelatnika škole nakon napornog tjedna dolazi u školu nedjeljom i svi su dobre volje jer je cilj i više nego plemenit!
Ma tko to može – samo Bregana, samo Mirjana...
Znamo da se inače Knedlijada i likerijada održava subotom u rujnu, ali ove godine sve je moralo biti drugačije. Idejna začetnica svega je oboljela i trenutno čeka operaciju (Mirjana, svi smo uz tebe – drži se!), no to je onda samo po sebi iznjedrilo ideju da ne posustanemo, već da pokušamo sami, baš onako kako bi ona željela.
Neki su radili knedle i likere po prvi put u životu, ali isplatilo se!
Svi su odmah prepoznali ideju – ako je netko mislio da ljudi neće to cijeniti i da neće doći, prevario se! Od 10 sati nadalje kolone su se slijevale prema školskom igralištu i prema slobodnoj procjeni, ponovno je srušen rekord u broju ljudi koji su došli...
I knedli je bilo više nego ikada prije, a niti humanitarna nota nije izostala – prikupljeno je 3 725 eura što uvelike premašuje cifru ikada sakupljenu! Sav novac, kao što je i najavljeno, bit će namijenjen za pomoć u Mirjaninu liječenju – ona je sve to itekako zaslužila...
Još jednom se pokazalo da nevolja itekako zbližava ljude – mnogi su se uključili donoseći i svoje knedle kako bi pomogli, Miljenko Razum donirao nam je majice s natpisom „Svi smo mi Mirjana“ koje su morale biti u boji lavande kako simbolu borbe protiv zloćudne bolesti i jedne od dražih Mirjaninih pjesama (... na verandi u lavandi...), a u priču se uključio čak i Zoran Vakula koji je preporučio da pazimo na kišu u subotu i odgodimo sve za nedjelju jer će biti – pretežno vedro!
I kako ti onda u kutu oka neće zastati suza radosnica! Još jednom ponavljam svoju puno puta izgovorenu rečenicu - izuzetno sam ponosan i sretan ravnatelj što sam na čelu ovakvog kolektiva!
Hvala svima od sveg srca!
Bregana je još jednom pokazala i dokazala da je oduvijek škola za život – svi mi odrasli svojim smo primjerom pokazali da se itekako može ako se istinski želi...
Jer- svi smo mi Mirjana!
:: opširnije ::Svjetski jezici u Bregani
Dana 26. rujna 2001. prvi je put obilježen Europski dan jezika na inicijativu Vijeća Europe i Europske unije, a s ciljem promicanja učenja stranih jezika i osvještavanja jezičnih raznolikosti. Otad se događaj proširio na 45 zemalja sudionica, a u aktivnostima svake godine sudjeluju milijuni ljudi.
Dana 27. rujna 2024. godine Europski dan jezika obilježen je i u Osnovnoj školi Milana Langa u Bregani koja organizacijom projektnog dana u četvrtim razredima matične i područne škole potiče učenike na višejezičnost već gotovo čitavo desetljeće. Tijekom godina ponuda izborne nastave stranih jezika rasla je, kao i raspon i broj aktivnosti koje se nude učenicima u sklopu projektnog dana. Škola živi višejezičnost ne samo krajem rujna, već i cijelu nastavnu godinu jer uz obvezni engleski jezik, učenici mogu odabrati izbornu nastavu njemačkog i slovenskog jezika, a od ove školske godine u Bregani se uči i španjolski kao izborni predmet.
Organizaciju Europskog dana jezika potpisuje aktiv (stranih) jezika: učiteljica španjolskog jezika Andreja Vlahović Gabriša, učiteljica slovenskog jezika Lidija Vučajnk Škrobot, učiteljica njemačkog jezika Dijana Starčević, učiteljica engleskog jezika Danijela Horvat te učiteljica hrvatskog jezika Nikolina Vidović. U Bregani se ponovno govorilo, spikalo, hablalo i šprehalo. Učenici su upoznavali jezično bogatstvo ne samo stranih, već i vlastitog jezika. Sudjelovali su u kvizu znanja, uspoređivali abecede jezika, naučili su se predstaviti na slovenskom i brojiti na španjolskom, okušali su se u jezikolomkama, uočavali su palindrome te upoznali se sa zanimljivim činjenicama o jezicima diljem svijeta.
Provedenom evaluacijom po završetku aktivnosti prosječna učenička ocjena dana bila je jednaka broju ponuđenih jezika – a to je pet. Na samom kraju učenike je dočekalo slatko iznenađenje i prigodna zakuska, a kući su se uputili sa spoznajom da koliko jezika znaš, toliko ljudi vrijediš.
učiteljica Nikolina Vidović
:: opširnije ::Svi smo mi Mirjana!
Svi smo mi Mirjana...
Kao što je i najavljeno, sljedeće subote (28. rujna s početkom u 10 sati) u Bregani će se održati 8. Knedlijada i likerijada. Zasigurno znate tu nadaleko poznatu priču OŠ Milana Langa iz prijašnjih godina - vrhunska školska kuharica Mirjana Bencalić danima je pripremala tisuću knedli najrazličitijih mogućih vrsta, djelatnici su se okupili subotom, sudjelovali u neposrednom druženju s lokalnom zajednicom, a sav prikupljeni dobrovoljni prilog onih koji su došli uzivati u knedlama i likerima išao je za kupnju novih naslova u školskoj knjižnici.
I ove godine planirali smo nastaviti tradiciju, no neće biti baš isto kao i lani...
Mirjana je, nažalost, oboljela i sljedećeg tjedna čeka je operacija.
Budući da svi znamo koliko je ona to voljela, odlučili smo sami zasukati rukave i ipak održati Knedlijadu! Škola se posve ujedinila - mnogi će (učitelji, pomoćnici u nastavi, administrativno i tehničko osoblje, stručne suradnice, ravnatelj) sami napraviti knedle, neki možda i po prvi put u životu, te ih donijeti u subotu.
Zbog Mirjane koja nas je toliko puta sve zajedno znala okupiti svojom vedrinom i prefinim specijalitetima...
Dođite i vi podržati ovu našu inicijativu - neće možda biti onoliko različitih vrsta i onolikog broja knedli na koji ste navikli kad ih je ona pripremala, ali vjerujte da će biti izrađivane s ogromnom količinom ljubavi, a znate da su takve - jako ukusne!
I još nešto, iznimno bitno - Mirjana upravo u subotu slavi svoj rođendan! Uputimo joj stoga sa školskog igrališta u Bregani najljepšu rođendansku čestitku te zajedno poželimo brzi oporavak.
Jer - svi smo mi Mirjana!
:: opširnije ::Novi sportski projekt za našu školu
Tijekom ove školske godine u našoj će se školi (u suradnji sa ŽŠŠS Zagrebačke županije) provoditi projekt „Aerobik s tatom, na penale s mamom“ koji je pokrenuo Hrvatski školski sportski savez. Promocija je to sporta i rekreacije kako bi svi osvijestili važnost vježbanja te stvaranja zdravih navika uz mogućnost zabave i zajedničkih aktivnosti.
Ideja je okupiti tijekom vikenda (subota) djecu i njihove roditelje na školskom igralištu uz sportske aktivnosti koje će osmisliti učitelji Igor Kupres i Tomislav Palačković. Naša škola ima sjajnu suradnju s lokalnom zajednicom, ne sumnjamo da će nas podržati i u (n)ovom projektu.
Prvo sportsko druženje (koje će biti u znaku košarkih poligona, slobodnih bacanja, škole košarke...) zakazano je za 5. listopada u 12 sati.
Ispunimo svi zajedno školsko igralište baš kao nekada - vidimo se u Bregani (u slučaju lošeg vremena selimo u dvoranu).
:: opširnije ::Završen i naš drugi Erasmus projekt
Posljednjeg dana kolovoza službeno je završen naš drugi Erasmus+ projekt, prvi u sklopu dobivene akreditacije pod nazivom "e-Lang - iskorak u digitalnu budućnost". Nastavili smo raditi na digitalnom opismenjivanju i jačanju kompetencija učenika i učitelja, a po prvi put smo organizirali i učeničku mobilnost. Tako je petero učitelja naše škole pohađalo tečajeve u Valenciji (Suzana Kos, Natalija Hrenek Prosoli i Ivančica Otmačić) i Rimu (Zvjezdana Malović i Sanja Barbarić) s naglaskom na digitalne novosti, umjetnu inteligenciju te razvijanje svijesti o održivosti i kombiniranju digitalnih alata u stvaranju nastavnih sadržaja za nove generacije učenika. Troje učitelja (Maja Pritišanac Jug, Aleksandra Gudlin Mićić i Tomislav Mićić) išli su u Ljubljanu u Osnovnu školu Martina Krpana gdje su promatrali kako rade slovenski kolege, vidjeli su kako se provodi fit pedagogija u nastavi različitih predmeta te su imali prilike usporediti opremljenost naših dviju škola, usporediti i uočiti što bismo mogli poboljšati po uzoru na bliske nam susjede. Osim navedenog, osmero učenika 8.b razreda (sad već srednjoškolci) pripremalo se cijelu godinu za odlazak u Madrid u Colegio de Nuestra Señora del Sagrado Corazón. Sve ove aktivnosti doprinijele su jačanju europske dimenzije škole, osnaživanju učiteljskih i učeničkih kompetencija na čemu smo počeli raditi tijekom našeg prvog projekta i nastavljamo i dalje planiranjem aktivnosti našeg trećeg projekta koji je započeo u lipnju. Sve aktivnosti financirane su sredstvima Europske unije i jako smo ponosni što smo na popisu akreditiranih ustanova u našoj zemlji.
A što smo sve radili i gdje smo sve bili te sve aktivnosti koje smo proveli kao rezultat mobilnosti možete vidjeti na stranici našeg projekta https://sites.google.com/view/e-langbregana/home
učiteljica Andreja Vlahović Gabriša
:: opširnije ::Tim za projekte nudi europski iskorak
U sklopu unapređenja rada naše škole i u okviru razvojnog plana u OŠ Milana Langa djeluje Eramsus tim koji je ove godine integriran u školski Tim za projekte, jedan od timova koji su zaduženi za predlaganje i provođenje novih ideja, projekata, zamisli i aktivnosti s ciljem konstantnog poboljšanja kvalitete rada u našoj školi.
Na uvodnom sastanku Tima za kvalitetu svaki član je imenovan nositeljem jednog tima, a uz Projektni tim tu se nalaze i Tim za kulturu i klimu škole, Tim za krizne situacije i odnose s javnošću, Eko tim, Tim za digitalne alate, Tim za suradnju sa zajednicom, Tim za pružanje prve pomoći, Tim za čuvanje tradicije, Tim za pedagošku podršku i stručno usavršavanje i Tim za lokalne terenske nastave.
Voditeljica Tima za projekte Andreja Vlahović Gabriša iznijela je presjek dosadašnjih aktivnosti, analizu rada i plan za ovu i sljedeću školsku godinu – provođenje prve mobilnosti učenika naše škole u Španjolsku (škola domaćin je Nuestra Señora del Sagrado Corazón u Madridu), izbor učenika za drugu mobilnost učenika u školskoj godini 2024./25. te traženje nove partnerske škole i izbor učenika za mobilnost u školskoj godini 2025./26..
Naš prvi Eramsus+ projekt „Učenici za učitelje 21.stoljeća – digitalizacija i modernizacija nastave“ obuhvaćao je mobilnosti učitelja – strukturirane tečajeve nakon kojih su učitelji sudionici mobilnosti provodili aktivnosti s ciljem poboljšavanja digitalne pismenosti učitelja i učenika.
Naš drugi projekt „eLang – iskorak u digitalnu budućnost“ nastavio je rad na tom cilju kao i na jačanju jezičnih kompetencija, a novina je ta da su u ovom projektu osim tečajeva učitelji naše škole promatrali rad svojih kolega u inozemstvu (job shadowing) i da su učenici uključeni u grupnu mobilnost učenika. S tim iskustvom tim nastavlja raditi prvenstveno na ostvarenju ciljeva zadanih u Europskom razvojnim planu s posebnim naglaskom na jačanje eko dimenzije škole u idućem projektu. Analiza rada svih timova planirana je za početak nove školske godine, no Tim za projekte ima iza sebe već jedan uspješno realiziran europski projekt i drugog privodi kraju 31. 8. 2024, a treći započinje uskoro te rad nikada ne prestaje i nastavljamo neumorno dalje.
https://sites.google.com/view/e-langbregana/home
učiteljica Andreja Vlahović Gabriša
:: opširnije ::Predstavljanjem plakata završio projekt "Vode našeg zavičaja"
Projekt „Vode našeg zavičaja“ koji se ove školske godine provodio u sklopu izvannastavne aktivnosti Geografska grupa Osnovne škole Milana Langa, uspješno je završio. Zadnji dan nastavne godine, 21. lipnja 2024., mladi geografi su u učionici geografije i holu škole predstavili plakate i roll up baner koje su učenici također mogli razgledati i na dan podjele svjedodžbi.
Plakat koji prikazuje umnu mapu učenici su strukturirali temeljem osnovnih geografskih znanja i metodom slobodnog razgovora. Većinu lokacija su mladi geografi sami obišli tijekom godine kroz terensku nastavu i fotodokumentirali što je zabilježeno i na samom plakatu. Drugi plakat i roll up izrađeni su s ciljem poticanja interesa učenika u pronalasku poznatih toponima te pojmova vezanih za vode našeg zavičaja: Podvrščak, Jazbinščak, Bistrac, Sava, jezera Bobovica, Bregana, Škrobotnik, Breganica, Grgosova špilja, Šmidhen, Park u Lugu. Izvor znanja je Turističko-planinarski zemljovid Hrvatske gorske služba spašavanja na kojoj se učenici također upoznaju s osnovama topografske karte, a obzirom na detaljnost karte, posebno im je zanimljivo pronaći svoju kuću i put do škole. Za potrebe predstavljanja rada Geografske grupe i škole, izrađen je plakat s logom škole. Plakati kao i ostale aktivnosti iz projekta financirane su sredstvima Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih temeljem Poziva za financiranje projekata u sklopu izvannastavnih aktivnosti osnovnih i srednjih škola te učeničkih domova u školskoj godini 2023./2024.
Ove nastavne godine projekt „Vode našeg zavičaja“ provodio se kao pilot-projekt te je temelj za provedbu izvannastavne aktivnosti Geografska grupa i redovnu nastavu petih razreda u novoj školskoj godini 2024./2025. Kako je osnovna metoda izrade i provedbe projektnih zadataka bio slobodan razgovor, predznanje učenika iz geografije i digitalnih vještina, individualnost učenika Geografske grupe te da odlazak na teren izravno ovisi o vremenskim (ne)prilikama, dio aktivnosti Geografske grupe planiran je u narednoj školskoj godinu u suradnji s nastavom Slovenskog jezika i kulture i naše škole kao akreditirane Erasmus ustanove.
učiteljica Martina Glasnović
:: opširnije ::Kino u našem školskom dvorištu
Pri kraju svake svake nastavne godine (u suradnji s POU Samobor), organiziramo druženje uz film na otvorenom. Kino na putu opet je stalo u Bregani u sklopu projekta BRK (Bregana Kultura). Ove srijede u školskom smo dvorišu gledali film o jednom od najpoznatijih pasa na svijetu (Lassie 2 - nova avantura)
I djeca i odrasli uživali su u kinu pod zvijezdama – do nekog novog susreta...
:: opširnije ::Goosechase s 4. b
Zadnji tjedan nastave nije bio razlog da stanemo s aktivnostima i poučavanjem o ekološkim temama i klimatskim promjenama čiji smo svjedoci posebice posljednjih dana.
Na početku sata učenici su pogledali kratki videozapis o utjecaju klimatskih promjena na naš planet, a potom smo razgovarali o posljedicama te prevencijskim mjerama. Učenici su bili vrlo dobro upućeni u razvrstavanje otpada i što sami možemo učiniti kako bismo usporili negativne posljedice klimatskih promjena. Govorili smo kako više nismo u eri globalnog zatopljenja, već je došlo do pregrijavanja, a naš planet doslovno „kuha“.
Nakon toga, učenici su podijeljeni u skupine te su odradili aktivnost u Goosechaseu u školskome dvorištu vezanu uz sve ono o čemu smo prethodno razgovarali, a naglasak je bio na promišljanu zelenog uz kreativne zadatke. Učenici su uspješno odradili sve zadatke te ih je posebno veselilo kada smo gledali njihove uratke te zajedno komentirali odrađeni zadatak, čime smo utvrdili nastavnu jedinicu koju smo obrađivali – Mislimo zeleno.
Ova radionica s učenicima odrađena je kao aktivnost koja se provodi u svrhu postizanja ciljeva zadanih u okviru teme Erasmus+ školskog tima te edukacije na kojoj smo kolegica i ja zajedno sudjelovale u Valenciji u ožujku 2024. godine.
knjižničarka Ivančica Otmačić
:: opširnije ::Kino na otvorenom ponovno u Bregani
Zbog preklapanja s nogometnim turnirom, „pomaknuli“ smo datum prikazivanja filma na otvorenom u Bregani – novi termin je srijeda, 3. 7.
Kao što je poznato, na kraju svake nastavne godine (u suradnji s POU Samobor), organiziramo druženje uz film pod zvijezdama. Kino na putu opet staje u Bregani u sklopu projekta BRK (Bregana Kultura).
Svi zajedno gledat ćemo toplu priču o jednom od najpoznatijih pasa na svijetu - Lassie 2 - nova avantura...
Vidimo se 3. srpnja 2024. u 21 h!
:: opširnije ::Predstavljanje mobilnosti na samoborskom radiju
Učenici 8.b razreda (Adrian Hrastinski, Mihael Regović, Emma Antonia Setnik i Gabriela Tamajo) i razrednica Andreja Vlahović Gabriša gostovali su na Radiju Samobor kako bi predstavili mobilnost učenika u sklopu projekta eLang – iskorak u digitalnu budućnost. To je prvi projekt OŠ Milana Langa u sklopu dobivene akreditacije, a naš drugi Erasmus+ projekt financiran sredstvima Europske unije. U sklopu ovog projekta prvi put je osim mobilnosti učitelja ostvarena i mobilnost učenika u madridsku školu Nuestra Señora del Sagrado Corazón.
Nakon predstavljanja mobilnosti učiteljima naše škole te učenicima i svima zainteresiranima u našoj školi, učenici su posjetili Radio Samobor kako bi prenijeli svoje dojmove s ostvarene mobilnosti. Spomenuli smo i projekt Građanin i sudjelovanje na državnoj smotri Građanskog odgoja i obrazovanja na kojoj su učenici predstavili projekt „Plitvice za sve učenike“. Ovo je bila iznimno uspješna godina za 8.b razred s puno ostvarenih aktivnosti i sad preostaje još samo jedna - upis naših osmaša u srednju školu.
Sretno svima!
učiteljica Andreja Vlahović Gabriša
:: opširnije ::Osam dana Madrida
Prošloga petka učenici koji su u svibnju sudjelovali na mobilnosti u Madridu održali su predavanje u holu školu zainteresiranim učenicima. Okupljeno mnoštvo imalo je prilike iz prve ruke čuti kako su učenici proveli osam dana u Madridu u pratnji učiteljica Andreje Vlahović Gabriše i Nikoline Vidović.
Tia, Dorotea i Adrian predstavili su školu domaćina i aktivnosti kojima su se bavili tijekom nastave. Također, predstavili su muzeje Reina Sofia i Museo del Prado koje smo posjetili nakon nastave.
Gabriela, Mihael i Patricia predstavili su Madrid očima turista. Učenicima su približili turistička mjesta koja su posjetili od kojih su posebno izdvojili stadion Santiago Bernabeu, tržnicu El Rastro i zoološki vrt grada Madrida.
Za kraj, Emma i Marina održale su prezentaciju o obavezama učenika koji sudjeluju na mobilnosti te su vrlo detaljno učenicima predstavile što trebaju učini prije, za vrijeme i nakon mobilnosti kako bi svi oni koji se namjeravaju tek prijaviti znali što ih očekuje. Učiteljica Andreja Vlahović Gabriša objasnila je razliku između hrvatskog i španjolskog školskog sustava te istaknula kako smo uspješnom suradnjom sa školom domaćinom stvorili dobre temelje za ponovni odlazak u Madrid.
Nakon izlaganja prezentacija, učenici su imali prilike postaviti pitanja, a za sami kraj okupljeni su imali prilike čuti i pokoju anegdotu s puta.
učiteljica Nikolina Vidović
:: opširnije ::Pregršt aktivnosti Geografske grupe
Geografska grupa OŠ Milana Langa dana 17. lipnja 2024. godine održala je terensku nastavu kroz koju se provedi projekt „Vode našeg zavičaja“ sufinanciran od Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih tijekom nastavne godine 2023./2024.
Glavne teme terenske nastave bili su potok Bregana, rijeka Sava i jezera Bobovica. Ostvareni su planirani ciljevi te je potok Bregana prepoznat kao povijesna granica sa susjednom Slovenijom, ostvarena je suradnja s Javnom ustanovom Park prirode Žumberak-Samoborsko gorje, usvojeni su pojmovi prostorni plan, vodozaštitna područja i retencije radi opskrbe vodom. Rijeka Sava prepoznata je kao granična rijeka velikog gospodarskog, društvenog i prirodnog značaja te važnost rijeke Save i njene doline za vodopskrbu, problematika poplava i hidrocentrala. Jezera Bobovica su umjetna jezera te danas pod upravljanjem Športskog ribolovnog društva Samobor imaju važnu ulogu u upravljanju vodama na području Grada Samobora. Također učenici su slobodnim razgovorom dali smjernice za teme koje bi se trebalo obraditi i nadopuniti tijekom iduće školske godine u sklopu izvannastavne aktivnosti Geografska grupa.
Na početku terenskog obilaska, učenici su obišli još jedan od izvora na području Bregane – izvor „kod Isuseka“ uz igralište NK Kobre u Bregani. Na temu izbora, učenici su dali prijedlog za iduću školsku godinu za istraživanjem podataka o kvaliteti vode i ispravnosti za piće na izvorima na području Bregane, Podvrha i Luga. Ispred ureda JU PP Žumberak-Samoborsko gorje u Grdanjcima stručna suradnica Andrea Blažević upoznala je učenike s osnovnim podacima o Parku, djelatnosti javnih ustanova u zaštiti prirode te posebnostima i potencijalima. To je bila prilika za brojna pitanja mladih geografa.
U Gabrovici učenici su pogledali bio-park Divlje vode i životinjski svijet, prošli uz područje nekadašnje tvornice stakla „Glažuta“, a zatim je nastavljen put prema Koretićima. Na ulasku u Koretiće znatiželju je potakla vodna stanica Bregana- Koretići i toponim Koretić MIlin. Na području koji je Prostornim planom Zagrebačke županije planiran za retenciju Koretići, obitelj dabrova već je krenula raditi svoju branu. Nakon kratkog pješačenja do Skautsko-planinarskog centra i kratkog odmora, učenici su uz pomoć mobilnih telefona uspješno izvršili tražene zadatke kroz rad u grupi (fotografiranje izvora, spomenik učesnicima Domovinskog rata članovima Saveza skauta Samobor te fotografiranje obližnjeg potoka).
U Otoku Samoborskom uz obilazak ušća Bregane u Savu, upoznali su se s važnosti nasipa u obrani od poplava, temom hidrocentrala te prepoznali vodomjerne letve nivoa vode. U Ribičkom domu ŠRD Samobor na jezerima Bobovica dočekao nas je tajnik ŠRD Dražen Martić koji je upoznao učenike s djelatnosti i područjem upravljanja ribičkog društva, vrstama riba, poribljavanjem, Natura 2000 vrstom Blistavac koji na području Hrvatske obitava jedino u potoku Bregana, ulogom ribočuvara i drugo. Učenik 6.c Petar Vapnar demonstrirao je tehnike pecanja u čemu su uživali svi učenici i pokazali strpljenje i utišavali jedni druge.
U pratnji učenika 6. a, 6. b, 6. c i 7. a razreda koji su sudjelovali na terenskoj nastavi bile su voditeljica Geografske grupe i učiteljica geografije Martina Glasnović i pomoćnica u nastavi Anita Veršić Mihaljević.
Kako je objekt istraživanja geografije prostor, još jednom se potvrdilo da je najbolji i najučinkovitiji način učenja geografije u konkretnom prostoru. Na primjeru voda u neposrednom području OŠ Milana Langa učenike se poučava znanju, razvijaju vještina i kritičkom mišljenju primjenom načela od bližega prema daljem. Ovakav pristup osobito je važan i za jačanje samopouzdanja učenika uz razvoj geografskih i socijalnih vještina.
učiteljica Martina Glasnović
:: opširnije ::Pomažemo neželjenim šapicama
Tijekom ove nastavne godine učenici 2. b i 3. b zajedno su sa svojim učiteljicama Zvjezdanom Malović i Gretom Mahović te knjižničarkom Ivančicom Otmačić sudjelovali u projektu Daj šapi glas! Radi se o cjelogodišnjem projektu brige za napuštene životinje, odnosno o senzibilizaciji učenika prema napuštenim životinjama, kao i izmjenama stavova i ponašanja prema vlastitim kućnim ljubimcima. Osim navedenog, cilj je projekta poticanje osobnog i socijalnog razvoja učenika aktivnim uključivanjem u programe poboljšanja kvalitete života brigom za napuštene životinje i pomoć udrugama koje brinu o tim životinjama.
Tijekom godine učenici su učili i govorili o životinjama obilježavajući različite prigodne dane, čitali su knjige o šapicama i učili o odgovornom ponašanju. Udruga kojoj smo odlučili pomoći ove godine jest Sklonište za nezbrinute životinje Grada Zagreba s kojom smo ostvarili suradnju prethodnih mjeseci kada je gospođa Bajan došla u školu sa svojim psićem održati edukacijsku radionicu o samome skloništu i životinjama koje borave u njemu.
U posljednjoj fazi projekta učenici su vrijedno izrađivali različite rukotvorine i predmete za završni prodajni sajam koji se održao proteklog tjedna. Uz potporu zainteresiranih, učenici su prikupili značajnih 400 eura te se humanitarnim angažmanom učenika olakšao rad udruge. Navedena sredstva utrošena su u specijaliziranim trgovinama za životinje prema popisu potrepština koji smo primili iz skloništa.
Kruna završnice projekta bio je odlazak predstavnika učenika 2.b i 3. b razreda te njihovih učiteljica i knjižničarke u Dumovec gdje smo se ponovo susreli s gospođom Bajan kako bismo im uručili naše poklone. Tom prigodom prošetali smo skloništem i upoznali mnogo pasa koji čekaju svoje nove vlasnike. Osim pasa, sklonište je mjesto i za nezbrinute mačke, a dom je i rijetkim egzotičnim i divljim vrstama. Obišli smo i veterinarsku ambulantu te saznali pojedinosti o prihvatu i tretmanu novopristiglih životinja. Pogled na mnogobrojne kaveze nikoga ne može ostaviti ravnodušnim pa tako nije ni nas. Oba razreda zadovoljna postignutim odlučili su nastaviti projekt i sljedeće godine, a ono što je važnije, neki su odlučili i udomiti psića i pružiti mu novi i topli dom!
knjižničarka Ivančica Otmačić
Udomite i vi: galerija životinja koje traže dom: http://www.azilzagreb.com/galerija-psi-macke-skloniste-dumovec
Više o projektu: https://daj-sapi-glas.weebly.com/
:: opširnije ::Dođite na predstavljanje prve mobilnosti učenika
Pozivamo vas na predstavljanje našeg prve mobilnosti učenika u sklopu projekta eLang - iskorak u digitalnu budućnost sutra (petak, 14. lipnja) u holu škole u 18 sati i 20 minuta.
Projektne aktivnosti, slobodno vrijeme i obilaske muzeja u Madridu predstavljaju učenici 8. b razreda - Emma, Tia, Patricia, Dorotea, Marina, Mihael, Adrian i Gabriela.
Pozivnica vrijedi za sve zainteresirane učenike, djelatnike škole, roditelje...
Dođite!
učiteljica Andreja Vlahović Gabriša
:: opširnije ::Vode našeg zavičaja na digitalnim plakatima
Uz tradicionalnu funkciju izvora znanja i posudbe lektira, knjižnica OŠ Milana Langa je informacijsko, medijsko i komunikacijsko središte naše škole. U sklopu projekta „Vode našeg zavičaja“ koji se provodi u sklopu izvannastavne aktivnosti Geografska grupa a financijski podupire Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih, knjižničarka Ivančica Otmačić s mladim geografima održala je radionicu o digitalnim plakatima. Učenici su sami započeli izradu digitalnih plakata koji će poslužiti u nastavi geografije petih razreda ove i iduće školske godine. Teme za izradu plakata su bile tekućice, rijeke i potoci, izvori i vrela, stajaćice, jezera i močvare.
Temeljem usvojenih znanja, izrada digitalnih plakata ima za cilj primijeniti i povezati znanja iz redovne nastave na konkretnom prostoru uz korištenje različitih metoda rada i tehnologija. Iduće školske godine planira se posvetiti više pažnje i vremena ovoj aktivnosti jer je kroz provedbu projekta prepoznata kao važna karika za jačanje samopouzdanja učenika i razvoj vještina te ostvarenje odgojno-obrazovnih ishoda.
učiteljica Martina Glasnović
:: opširnije ::Ruksak (pun) kulture u Grdanjcima
Ovoga tjedna našu su područnu školu u Grdanjcima posjetili predstavnici Hrvatskog školskog muzeja u sklopu umjetničko-edukativnog programa Ruksak (pun) kulture. Tom prigodom naši učenici imali su priliku sudjelovati u programskoj djelatnosti vizualne umjetnosti Vezenje križićima.
Pedagoška je to radionica u kojoj su učenici naučili nešto više tehnici vezenja te im je predstavljena kao nastavni predmet u pučkim školama 19. i 20. stoljeća. Ručni rad, osim djevojčica, učili su i dječaci, a našim je učenicima objašnjeno i kako je nekada nastava izgledala, kakvi su bili odnosi učitelja, roditelja i učenika, kako je izgledalo školsko zvono i učenička bilježnica, odnosno pločica na koju su sve zapisivali, a mnogo su toga morali pamtiti.
Odjeveni u odore kakve se nekada nosilo, na podlozi od domaćeg platna učenici su vezli prvo slovo svoga imena. Pedagoška važnost ručnog rada kao sredstva zornosti i izražavanja bila je vidljiva od samog početka. Učenici su razvijali strpljenje, preciznost, točnost i urednost, a uspješno odrađena aktivnost razveselila je sve sudionike.
knjižničarka Ivančica Otmačić
:: opširnije ::Kretanjem upoznajemo zavičaj
U sklopu pilot projekta „Vode našeg zavičaja“ koji ove godine naša škola provodi kroz izvannastavnu aktivnost Geografska grupa, učenike šestih kojima su se pridružili i peti razredi s razrednicima je kod zdenca i prališća u Podvrhu s važnosti izvora i vode za lokalno stanovništvo i poljoprivredu upoznao Podvršanin Franjo Grgat kojem se pridružila gospođa Fanika Gestić u tradicionalnoj samoborskoj radnoj narodnoj nošnji.
Učenici i učitelji šestih razreda nastavili su pješice kroz Podvrh i dio Vrnjaka te kroz šumu i livade do Otruševca. Pod stručnim vodstvom obišli su Grgosovu špilju i vapnenicu u Otruševcu. Kada i kako su otkrivene prva i druga špilja, o krškom reljefu i utjecaju vode na to područje, kako nastaju špiljski ukrasi te kako se radilo vapno, učenike je iz prve ruke upoznao Josip Grgos koji je davne 1973. otkrio prvu špilju kopajući vapnenac za dobivanje vapna.
Zaključak je da su učenici pokazali veliko zanimanje za nova znanja, puteve i mjesta na kojima nisu do sada bili iako se nalaze u okolici njihovog mjesta stanovanja. Tijekom ovako kvalitetno provedenog vremena krećući se i družeći se u prirodi te kroz razgovor s autohtonim govornicima, nisu niti pomislili na korištenje mobilnih telefona.
učiteljica Martina Glasnović
:: opširnije ::Obilježeni 2. Langovi dani u Bregani
Proteklog tjedna u našoj su školi obilježeni 2. Langovi dani u Bregani. Riječ je o projektu koji je počeo prošle godine, aq koji je usko vezan uz velikana po kome škola u Bregani nosi ime te njegovu knjigu „Samobor – narodni život i običaji“. Tema ovogodišnjih Langovih dana bila je - kretanje.
Najprije je u utorak (28. svibnja) učitelj TZK Igor Kupres održao sjajno predavanje (nažalost preslabo posjećeno) „Brže, više, manje“ u kojem je na vrlo zanimljiv način istaknuo važnost kretanja i pravilne prehrane te njihove povezanosti sa zdravljem.
Sljedećeg dana za sve učenike škole organizirane su različite terenske nastave, a oni su u pratnji razrednika i ostalih djelatnika proveli jedan školski dan u kretanju, bez mobitela.
:: opširnije ::Čitanje ne poznaje granice - Branje ne pozna meja (2023./2024.)
U utorak 28. svibnja 2024. ostvaren je završni susret učenika i učiteljica koji sudjeluju u projektu Čitanje ne poznaje granice s partnerskom školom OŠ Komenda Moste iz Komende u Sloveniji. Suradnja je to koja traje već niz godina, a koordinatorice projekta školske su knjižničarke Ivančica Otmačić i Andreja Nagode Burger. Osnovna ideja projekta jest poticanje čitanja naglas, unapređivanje čitateljskih sposobnosti i vještina, razvoj svijesti o važnosti i utjecaju čitanja te promocija hrvatske i slovenske dječje književnosti, povijesti, kulture i jezika.
Prijašnji susreti održavani su online, prošlogodišnji je ostvaren uživo u OŠ Komendi Moste, a ovaj smo dogovorili u Bregani u OŠ Milana Langa. Naše drage goste dočekali smo na ulazu škole pjesmom učenika 2. b s učiteljicom Zvjezdanom Malović.
Svečano otvorenje programa započelo je trima himnama: hrvatskom, slovenskom i europskom kako bismo ukazali na pripadnost zajedničkim vrijednostima. Cjelokupan program bio je dvojezične naravi, a izvrsno govorenje slovenskog jezika pokazali su i naši učenici, voditelji programa, Leon Smolej i Valentina Ažić koje je uvježbala učiteljica Lidija Vučajnk Škrobot.
Učenici 1.c, 2.b, 3.a i 7.b zajedno sa svojim učiteljicama Vesnom Bendom, Zvjezdanom Malović, Jasminom Dadić izveli su tri igrokaza: Pod medvedovim dežnikom, Mojca Pokrajculja i Maca Copatarica, bogate kostimografije i scenografije, a učenice 7.b s mentoricom Valentinom Mahović priredile su zvučnu knjigu/animaciju Janje Vidmar Debeluška. Osim navedenog, učenici 1.c otpjevali su pjesmu Zidamo hiško, a za cjelokupnu tehničku podršku pobrinuo se učitelj Tomislav Palačković. Učenici iz Slovenije čitali su Čudnovate zgode šegrta Hlapića i Šumu Striborovu, a program je bio ispunjen poznatim hrvatskim dječjim pjesmama i slovenskim narodnim plesovima. Sva djeca pokazala su izniman trud i volju u savladavanju slovenskog, odnosno hrvatskog jezika te je ovaj susret za njih bio svojevrsna nagrada.
Na samome kraju programa prisutnima su se obratili ravnatelji škola Uroš Križanič i Igor Matijašić te su istaknuli kako su ovo generacije koje ne poznaju granice te da je ono što rade izuzetno vrijedno i važno, s nadom da će iz Bregane ponijeti samo najljepše uspomene.
Nakon održane svečane priredbe učenici su sa svojim učiteljima razgledali prostore škole, a potom je uslijedio zajednički ručak. Nakon navedenog goste smo poveli u razgledavanje Grgosove špilje, poznate samoborske turističke atrakcije i prirodne znamenitosti. Po povratku u školu učitelji su imali vremena za razmjenu iskustava i dojmova, a za učenike je organizirana sportska aktivnost u dvorani koju je priredio učitelj Igor Kupres.
Drago nam je da smo imali mogućnost ugostiti drage nam prijatelje iz Slovenije, zajedno njegovati naše jezike i kulture te ne dopustiti da nas granice dijele.
Ivančica Otmačić, školska knjižničarka
:: opširnije ::Radionice o ljekovitom bilju
Kao nastavak višegodišnjeg inovativnog projekta „Dani ljekovitog bilja u Noršić Selu“, tijekom ove školske godine OŠ Milana Langa provodi niz aktivnost u kojem se postojeći resursi u neposrednom prostoru i prirodi pretvaraju u nove prilike te učenici na kreativan način stječu nova znanja i razvijaju vještine. Povodom obilježavanja Međunarodnog dana biološke raznolikosti i Dana zaštite prirode u Republici Hrvatskoj koji se obilježava 22. svibnja, pod vodstvom učiteljice hrvatskog jezika Marije Aščić te kroz nastavu geografije održane su radionice na temu ljekovitog bilja i biološke raznolikosti. Tijekom radionica učenici su se upoznali s projektom „Dani ljekovitog bilja u Noršić Selu“ te osjetom mirisa, a zatim vizualno prepoznavali ljekovito bilje i začine. Jedna od aktivnosti bila je i obilazak školskog dvorišta gdje su učenici radom u grupi bilježili ljekovito bilje te izmjenjivali mišljenja o mogućnost njihovog korištenja. Mnogi učenici pokazali su zavidno znanje o ljekovitom bilju te potakli druge na nova znanja o važnosti i očuvanju biološke raznolikosti u neposrednom okolišu. Ovim aktivnostima OŠ Milana Langa uključila se u ovogodišnju temu Međunarodnog dana biološke raznolikosti “Budi dio plana” i uz poziv na provedbu Globalnog okvira za bioraznolikost – The Biodiversity Plan, kojim bi se planetarno zaustavio gubitak bioraznolikosti.
Projektom „Dani ljekovitog bilja“ OŠ Milana Langa jača kapacitete škole kroz projektnu nastavu te za cilj ima razvijanje pozitivnog stava, kreativnosti i inovativnosti učenika i učitelja kao i šire javnosti o vrijednostima čiste prirode i zdravog okoliša kao potencijala u provedbi školskih projekata i programa te ruralnog prostora. Važnost ovog projekta prepoznala je Zagrebačka županija koja sufinancira dio aktivnosti.
učiteljica Martina Glasnović
:: opširnije ::Odobrena europska sredstva za našu školu
Agencija za mobilnost i programe EU prihvatila je projektni prijedlog naše škole „e-Lang – iskorak u digitalnu budućnost“ te odobrila bespovratna sredstva u iznosu 21.722,00 EUR. Podsjećamo, škola u Bregani je akreditirana Erasmus ustanova do 2027. godine, a u ovoj su godini prvi put na mobilnosti bili i učenici (putovanje u Madrid).
Erasmus tim iz Bregane pod vodstvom projektne koordinatorice Andreje Vlahović Gabriše, učiteljice engleskog jezika, spremno čeka nove europske izazove...
:: opširnije ::Završena prva mobilnost naših učenika
Učenici 8. b razreda OŠ Milana Langa - Tia, Adrian, Emma, Dorotea, Patricia, Gabriela, Mihael i Marina u pratnji učiteljica Andreje Vlahović Gabriše i Nikoline Vidović priveli su svoju Erasmus+ mobilnost u Madridu kraju. Nastava je bila organizirana u dvojezičnoj školi Nuestra Señora del Sagrado Corazón. Učiteljice su koordinirale provedbu aktivnosti u školi i organizirale popodnevno slobodno vrijeme učenika koje je bilo ispunjeno raznim kulturnim, povijesnim i zabavnim aktivnostima.
U srijedu su učenici imali sat konverzacije engleskog jezika s kanadskim lektorom gdje su se još pobliže upoznali sa španjolskim kolegama i podijelili zanimljivosti o sebi. Tijekom sata glazbenog pripremali su izvedbu tradicionalne hrvatske pjesme 'Tiček stoji pod oblokom' koju će izvesti u petak. Na satu španjolskog jezika govorili su o autizmu s obzirom na to da je škola referentni centar za učenike s autizmom. Poslijepodne su posjetili zoološki vrt u Madridu gdje su vidjeli plamence, žirafe, slonove, nosoroge i mnoge druge životinje. Obradovali su se paunovima i zečevima koji su slobodno šetali područjem zoološkog vrta.
U četvrtak su učenici imali organiziran cjelodnevni izlet vlakom u Alcalá de Henares, obližnji grad udaljen 40-ak kilometara od Madrida. Ovaj grad je rodno mjesto Miguela de Cervantesa, najvećeg španjolskog književnika. Učenici su prošetali gradom, posjetili Cervantesovu rodnu kuću i slikali se na klupici sa Don Quijoteom i Sanzo Panzom. Posjetili su i sveučilište u gradu koje je jedno od najstarijih sveučilišta u Europi. Glavni trg u gradu također nosi Cervantesovo ime i njegov se kip nalazi na sredini trga.
Posljednji dan mobilnosti, petak, započeli su vježbama razgibavanja na satu tjelesnog. Učenici su na satu informatike dovršili svoje prezentacije. Nakon toga učili su tradicionalne španjolske plesove flamenco i bachata. Na završnoj ceremoniji izveli su pjesmu 'Tiček stoji pod oblokom', a na klaviru ih je pratila Emma te su zaslužili gromoglasan pljesak svojih španjolskih kolega. Podijeljeni su im certifikati za odslušane sate nastave u španjolskoj školi. Poslijepodne su posjetili muzej Reina Sofia u kojem se nalazi slavna Picassova slika Guernica. Također, vozili su se turističkim busom po centru Madrida.
Sretno su se vratili kući u subotu, bogatiji za nova znanja, nova poznanstva, nova iskustva i nove uspomene.
učiteljica Nikolina Vidović
:: opširnije ::Eko radionica u Grdanjcima
Prošloga je tjedna u Područnoj školi Grdanjci održana Eko radionica koju su proveli djelatnici poduzeća Komunalac Samobor. Djelatnike poduzeća pozvale su članice Erasmus tima Ivančica Otmačić i Natalija Hrenek Prosoli s ciljem da prodube ekološku dimenziju Erasmus projekta naše škole te da učenici osvijeste da i oni od rane dobi mogu utjecati na vlastiti ekološki otisak.
Učenici su na zabavan i primjerena način edukativnim animiranim filmom “Tko prirodu bira, otpad reciklira“ usvojili i ponovili u koji spremnik baciti otpad. Naučili su razliku između smeća i otpada. Učenici su kroz natjecateljsku igru odvajanja otpada utvrdili naučeno. Najviše problema pri razvrstavanju stvarala im je PET ambalaža koju će sada zasigurno svrstavati u pravilan spremnik.
Kako bi se u svakome trenutku prisjetili naučenoga učenici su kućama ponijeli edukativne slikovnice. Ovakve hvale vrijedne radionice omogućuju učenicima usvajanje znanja i vještina, a svo iskustvo, znanje i navike koje učenici njima steknu samo produbljuju kroz život i postaju odgovorni građani.
učiteljica Natalija Hrenek Prosoli
:: opširnije ::
Mislimo zeleno
S ciljem prenošenja stečenog znanja u okviru Erasmus+ mobilnosti danas su učenici 6.a razreda imali prilike učiti o klimatskim promjenama zajedno sa školskom knjižničarkom.
Na početku nastavnog sata upoznali smo se s deset činjenica o globalnoj klimi, zatim smo porazgovarali o klimatskim promjenama i što mi kao pojedinci možemo učiniti, a potom je uslijedio najzabavniji dio sata. Učenici podijeljeni u skupine trebali su primijeniti stečeno znanje te uz pomoć digitalnog alata Goosechase riješiti zadatke potjere simbolično nazvane Mislimo zeleno. Učenici su kroz interaktivnu aktivnost pokazali da mogu pametno reciklirati, čuvati svoj okoliš, prepoznati opasnosti i zagađivače okoliša, prenijeti svoje znanje drugima u najtežem zadatku (Reći ću ti što mislim) te uživati u čistoj prirodi.
Učenici su s oduševljenjem odradili aktivnost, a posebno im se svidjelo kada smo zajedno pregledali sve odrađene zadatke i izabrali one najkreativnije.
Dinamičan i zabavan sat ekološke dimenzije osmišljen za učenike uz korištenje digitalne tehnologije, ali i kretanje u školskom dvorištu bio je pun pogodak za sve!
knjižničarka Ivančica Otmačić
:: opširnije ::Pregršt aktivnosti u Madridu
Učenici 8. b razreda - Tia, Adrian, Emma, Dorotea, Patricia, Gabriela, Mihael i Marina ovaj su tjedan na Erasmus+ mobilnosti u Madridu u Španjolskoj.
Po dolasku u Madrid prvi je dan bio posvećen kulturnim aktivnostima. Učenici su prošetali užim, povijesnim dijelom grada i vidjeli glavne znamenitosti grada kao što su Plaza Mayor, Puerta del Sol i Puerta de Alcalá. Prijepodne su prošetali popularnim nedjeljnim sajmom koji se zove El Rastro gdje su mogli kupiti prigodni suvenir. Poslijepodne su posjetili najljepši park u centru Madrida, El Retiro i prošetali njime. Zatim su posjetili španjolski nacionalni muzej Prado gdje su mogli vidjeli umjetnička djela Carravagia, Goye, Velasqueza i mnogih drugih poznatih umjetnika.
U ponedjeljak su ih srdačno dočekali njihovi španjolski kolege koji su pripremili prezentaciju o španjolskom obrazovnom sustavu i odsvirali flamenco dobrodošlice, a uslijedio je nastup školskog zbora. Naši su se učenici i učiteljice predstavili i ukazali na razlike španjolskog i hrvatskog obrazovnog sustava i počastili su djecu poznatim hrvatskim slasticama - Bajaderama, Napolitankama i Kiki bombonima. Uslijedili su prvi satovi na kojima su se učenici upoznavali na zanimljiv i aktivan način pokretom i igrom. Na satu glazbenog okušali su se u sviranju udaraljki. Poslijepodne smo posjetili Kraljevsku palaču i katedralu Almudena.
U utorak su učenici radili prezentacije o svom boravku u Španjolskoj u raznim digitalnim alatima kao što su Canva, PowerPoint i Google prezentacije i aktivno surađivali sa španjolskim kolegama. Igrali su odbojku sa španjolskim kolegama u školskom dvorištu zahvaljujući ugodnim madridskim temperaturama. Poslijepodne smo posjetili slavni madridski stadion Santiago Bernabeu kraljevskog kluba Real Madrid.
Veselimo se novim aktivnostima koje nas još tek očekuju u Madridu!
učiteljica Nikolina Vidović
:: opširnije ::Mobilnost naših učenika - put u Madrid
Osmero učenika 8. b razreda naše škole - Adrian Hrastinski, Tia Igrec, Dorotea Nider, Patricia Nider, Mihael Regović, Emma Antonia Setnik, Gabriela Tamajo i Marina Vapnar ovoga vikenda krenulo je put Madrida na prvu mobilnost učenika naše škole u sklopu dobivene akreditacije i projekta e-Lang - iskorak u digitalnu budućnost. Riječ je o Erasmus+ projektu, financiranom iz sredstava Europske unije.
Učenici će u pratnji učiteljica Andreje Vlahović Gabriša i Nikoline Vidović tjedan provesti u madridskoj školi Nuestra Señora del Sagrado Corazón gdje će razvijati svoje jezične i digitalne vještine i upoznati bogatu povijest Madrida, njegove znamenitosti i družiti se sa svojim španjolskim kolegama i učiti na jedan nov i zanimljiv način.
učiteljica Andreja Vlahović Gabriša
:: opširnije ::O porezima u Grdanjcima
Naša sugrađanka, djelatnica Porezne uprave gđa Mirjana Mahović Komljenović održala je našim učenicima izuzetno zanimljivo i poučno predavanje o porezima. Učenici su upoznati s pojmovima - porezna uprava, poreznici, porezi te proračun.
Predavačica je razgovarala s učenicima o zanimanjima njihovih roditelja. Pitala je učenike štede li te što žele kupiti svojim ušteđevinama. Osvijestila je potrebu postojanja zanimanja kao što su policajci, vatrogasci, zdravstveni djelatnici, odgajatelji te učitelji. Na djeci primjeren način gđa. Mahović Komljenović objasnila je što su porezi, odakle novac u državnom proračunu, što se od tog novca financira te na koji način i sami učenici sudjeluju u tom procesu.
Osvijestili su važnost uzimanja računa u dućanu te što sve jedan račun mora sadržavati. Sve to ponovili su uz priču profesora Baltazara, riješili nekoliko zadataka te na kraju dobili i poklon.
Za domaću zadaću učenici će naučeno prenijeti svojim roditeljima i ubuduće pozornije proučavati račune u trgovinama.
učiteljica Suzana Kos
Krasan tekst o navedenom projektu u našoj školi napisala je Marija Mapilele, djelatnica izdavačke kuće Alfa.
https://kabinet.alfa.hr/blog/financijska-pismenost-u-osnovnoj-skoli--200
:: opširnije ::
Vječni grad kao vječna inspiracija
„Svi putevi vode u Rim“, kaže stara izreka. Omnes viae Romam ducunt. Jedan je put tako odveo učiteljicu informatike Sanju Barbarić i učiteljicu razredne nastave Zvjezdanu Malović na mobilnost u sklopu novog Erasmus + projekta OŠ Milana Langa, e-Lang. Tečaj u Rimu zvao se Agenda 2030.: ICT alati za održivi razvoj. Na konferenciji Ujedinjenih naroda o održivom razvoju održanoj u New Yorku 25. rujna 2015. 150 svjetskih čelnika usvojilo je novi Program globalnog razvoja do 2030. (Agenda 2030.). U okviru tog plana i programa doneseno je 17 ciljeva održivog razvoja.
Tečaj Erasmus+ mobilnosti trajao je od 1. travnja do 6. travnja 2024. u samom užem dijelu grada Rima, nedaleko od čuvenog Rimskog foruma.
Cilj tečaja bio je osvijestiti učitelje o temeljnim vrijednostima UN-ove agende za održivi razvoj do 2030. godine. Ključne riječi bile su: održivost, interkulturalnost i globalno građanstvo. Tečaj je omogućio učiteljima da po povratku u svoje učionice približe globalne ciljeve i lakše angažiraju učenike i studente u tom smjeru. Pri tome, za poboljšanje učenja i kompetencija učenika mnogostruko i učinkovito koristiti će digitalne tehnologije.
Kroz radionice svakoga dana sudionici tečaja upoznali su globalne ciljeve i kako učinkovito planirati i provesti aktivnosti u skladu s UN agendom za održivi razvoj do 2030. Na tečaju sudjelovalo je 9 polaznika. Uz učiteljice naše škole, tu su bili još i učitelji iz Latvije, Rumunjske i Španjolske.
Prvi dan je bio dan upoznavanja s novim radnim kolegama i voditeljicom grupe, predavačicom dr. Christine Contrada. U grupi od 9 sudionika, našle su se dvije učiteljice razredne nastave, učiteljica informatike, dvije profesorice engleskog jezika, dvije profesorice matematike, profesor u strukovnoj školi i voditeljica grupe za odnose s javnošću na Fakultetu Kaunas Sveučilišta u Vilniusu. Učiteljica Sanja i Zvjezdana bile su jedine iz Hrvatske i predstavile kratkom prezentacijom rad naše škole. Kroz prezentaciju pokazale su ljepotu kraja, znamenitosti Samobora i Bregane, mnoge aktivnosti u kojoj sudjeluje OŠ M. Langa, i svoj rad. Sudionici su bili oduševljeni mnogim projektima i danima koji se obilježavaju u školi u Bregani, te povezanošću škole s lokalnom zajednicom. Idućih dana nastavilo se s postavljanjem i dijeljenjem osobnih i profesionalnih ciljeva, dijeljenjem iskustava sudionika i procjena potreba pojedinih škola i okruženja u kojima se škole nalaze. Svaki dan je bio novi izazov za sve sudionike.
:: opširnije ::Evaluacija projekta - Imam stav
Jučer je u Zagrebu je održan Stručni skup „Implementacija i evaluacija programa prevencije ovisnosti Imam stav“ na kojem su ispred OŠ Milana Langa sudjelovale učiteljice Helena Bišćan Motočić i Martina Glasnović. Radi se o znanstveno utemeljenom inovativnom školskom programu prevencije korištenja sredstava ovisnosti za adolescente od 12 do 14 godina koji se provodi u šestim razredima osnovnih škola.
Na početku skupa prisutne su pozdravili i dali uvodnu riječ pomoćnik ravnatelja za suzbijanje zloporabe droga Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo Željko Petković, gđa Alma Rovis Brandić iz Agencije za odgoj i obrazovanje, predstavnika Ministarstva znanosti i obrazovanja gosp. Momir Karin te gđa Sanja Kiš iz Ministarstva zdravstva. O razlozima odabira i implementacije programa Imam stav (Unplugged) u RH od 2020. godine te provedbu projekta i rezultate evaluacije treninga predstavila je gđa Josipa Lovorka Andreić iz Hrvatskog zavoda za javno zdravstva. Rezultate projekta „Implementacija i evaluacija programa prevencije ovisnosti Imam stav – Zagrebački prsten“ predstavila je dr.sc. Matea Belošević s Edukacijsko-rehabilitacijskog fakulteta.
Posebno zanimljiva bila su iskustva trenera, stručnih suradnika i samih nastavnika koji su iznijeli svoja iskustva i izazove tijekom provedbe programa Imam stav. Tijekom rasprave i daljnjih planiranja, istaknuta je potreba za nastavkom programa koji je nastao inicijativom EU-Dap (European Union Drug Abuse Prevention).
Podsjetimo, nakon što su razrednice šestih razreda Valentina Mahović, Helena Bišćan Motočić i Martina Glasnović te iz stručne službe Škole socijalna pedagoginja Marija Kapuđija krajem kolovoza 2023. godine sudjelovale na edukaciji, OŠ Milana Langa jedna je od četiri škole s područja Zagrebačke županije u kojoj se tijekom školske godine 2023./2024. provodi program „Imam stav".
učiteljica Martina Glasnović
:: opširnije ::Nastava u slovenskoj školi
Naši učitelji/ce Aleksandra Gudlin Mićić, Maja Pritišanac Jug i Tomislav Mićić u sklopu Erasmus programa, a u ovom slučaju job shadowing, od 24.3. do 29.3.20024. boravili su u Ljubljani, prijestolnici Republike Slovenije, u OŠ Martina Krpana.
Dočekala nas je koordinatorica Anja Kocmur, učiteljica kojoj je taj tjedan bio i zadnji tjedan u toj školi. Ona nas je uvela u raspored petodnevnih aktivnost u školi. Prvi smo dan svo troje pratili nastavu posvećenu fit pedagogiji. Fit pedagogija je integrirana strategija podučavanja koja se temelji na učenju kroz pokret. Način učenja je igra koja promiče radost, prijateljstvo, suradnju. Djeci se stavlja određeni zadatak i potiče ih se da sami traže rješenje, da razmišljaju i pokušavaju na različite načine, da uče na pogreškama, istražuju vlastite sposobnosti. Djeca su cijelo vrijeme aktivna, motiviranija su, jako uživaju. Ne ističe se neuspjeh, već važnost malih uspjeha. Promatrali smo kako to funkcionira u nastavi engleskog jezika i matematike kod nižih razreda te na satu slovenskog jezika kod viših. Djeci je to zabavno i s veseljem rješavaju zadatke. Zanimljivo je da učiteljice usred sata, kada primijeti da učenicima popušta pažnja, primjenjuju aktivni prekid bilo pljeskanjem, glasanjem, tapkanjem nogama ili trčanjem po hodniku.
Sljedećih dana smo odvojeni pratili nastavu po predmetima. Nastava je većinom klasična, ali uvijek se naglo prekida sat nekim elementom fit pedagogije. Učionice u višim razredima opremljene su velikim pametnim ekranima koji su uvijek u pogonu. U nižim razredima postavljeni su projektori i bijele ploče koje ujedno služe i kao platno za projekciju. Zelenih ploča u školi nema.
Škola je baš rađena prema potrebama učenika i učitelja. Hodnici su široki i puni svjetla. Rasvjeta na hodnicima se pali tek kada netko prolazi. Puno ulažu u ekološko održavanje – svaka učionica, a i na hodniku smo vidjeli, ima kante za recikliranje otpada. Tome je podređena i zdrava prehrana učenika. Za doručak, kako oni kažu malica, jede se ribana mrkva, domaće vrhnje, namaz od povrća. Ručak, na slovenskom kozilo, kuha se svaki dan. Kombinira se meso i povrće. Zanimljivo je da u školi postoji učionica za kulinarsku grupu. Djeca su nam poslije donosila peciva koja su sama ispekla. Učitelji ne jedu u zbornici, već sjede među djecom postižući time i mir za vrijeme jela. A nakon svakog obroka učenici sami pospremaju stolove pod nadzorom svojih dežurnih učitelja. Posao im je olakšan jer svi svoje ostatke hrane nose u kuhinju.
Učionice su im manje nego naše, a opet dovoljno velike. Opremljene su velikim ormarima, kod nižih razreda čitav je zid prekriven pločama od pluta. Nemaju klasične klupe, već svaki učenik ima svoj stol, naravno u nižim razredima su stolovi i stolci prilagođeni njima. Najveća je učionica tehničkog. Ona se sastoji iz dva dijela. U jednom smo vidjeli strojeve za bušenje, rezanje. Pokazali su nam i svoje vlastite radove od drva. Dvorana za tjelesni nije veća od naše, ali je uz nju i mala teretana za učitelje.
U razredima vlada disciplina, učenici hodaju u papučama. Tko ih nema hoda bos. Viši razredi, 7., 8. i 9. u glavnim predmetima (slovenski, matematika, engleski) dijele se u manje grupe.
Knjižnica je sva u staklu. Podijeljena u dva dijela – za učenike i učitelje. Ali nema stalno radno vrijeme. Malo radi, pa malo ne radi. Ovisi o obavezama knjižničarke.
Primijetili smo da na nastavi nema asistenata. Imaju dvije pedagoginje u školi koje vode računa o djeci s posebnim potrebama, a svojim uredima imaju dio s par klupa i pločom gdje povremeno rade s tom djecom. U pomoć im dolaze i vanjske pedagoginje koje jedan dan u tjednu provedu s jednim od učenika na nastavi.
Posljednji dan ravnateljica Barbara Žitnik Ternovec provela nas je Ljubljanom. "Sreli" smo Prešerna, saznali da muza iznad njegove glave rukom pokazuje na prozor kuće gdje boravila njegova Julija. Obišli smo stari Grad do kojeg vodi žičara, vidjeli Muzej eksperimenata u kojem smo se zabavljali kao mala djeca. I na kraju posjetili srednju Telekomunikacijsko-informatičku školu u kojoj je suprug ravnateljice ujedno i zamjenik ravnateljice, a i profesor povijesti. Na njegovom satu upoznali smo se s digitalnim alatima. Proveo nas kroz školu, pokazao nam teretanu za profesore i učenike, opremljene telekomunikacijske i informatičke učionice….
Ovo je tek mala slika onoga što vidjeli i doživjeli. Učitelji su ljubazni, vedri. Vratili smo se u Breganu puni dojmova. Pozitivnih. Doista vrijedi upoznati njihovo školstvo koje se nosi i s nekim nama sličnim problemima. Ali svoje učenike pripremaju za život.
učitelj Tomislav Mićić
:: opširnije ::
Utiru put sljedećim generacijama
Ovoga utorka osmero učenika 8.b razreda održalo je još jedan u nizu videopoziva sa svojim vršnjacima iz škole Nuestra Señora del Sagrado Corazón. Riječ je o pripremnim aktivnostima u sklopu projekta "eLang - iskorak u digitalnu budućnost". To je naš drugi Erasmus+ projekt, prvi u sklopu dobivene akreditacije i prvi projekt koji uključuje i mobilnost učenika. Tako će osmero učenika u pratnji njihovih učiteljica Andreje Vlahović Gabriša i Nikoline Vidović u svibnju posjetiti školu u Madridu i razvijati svoje jezične i digitalne kompetencije, upoznati drugačiji obrazovni sustav, različitost kultura pod okriljem Europske unije čiju pripadnost će dodatno osvijestiti putem aktivnosti sa svojim vršnjacima tamo.
Ovaj put su njihovi španjolski kolege pripremili niz prezentacija u kojima su naveli glavne znamenitosti koje ćemo uvrstiti u plan kulturoloških aktivnosti poslije radnog dana u školi - Santiago Bernabeu stadion, Templo de Debod, park Retiro, muzej Prado i mnoge druge. Uz to su predstavili bogatu gastronomsku ponudu Španjolske i glavnog grada - od churrosa koje trebamo otići probati u San Ginés, preko paelle koju ćemo potražiti u nekoj od Arrocerias do tortille i raznih drugih jela. Učenicima su se predstavili i profesor tjelesnog i profesorica glazbene kulture koji provode nastavu na engleskom i naveli neke od aktivnosti koje nas tamo čekaju. Datum puta se ubrzano bliži i uzbuđenje raste dok se odrađuju zadnje pripreme.
S ponosom možemo reći da ova generacija utire put učenicima naše škole koji će na jedan nov način učiti od i zajedno sa svojim europskim kolegama i tako promicati europske vrijednosti i jačati kompetencije potrebne za život u modernom društvu.
učiteljica Andreja Vlahović Gabriša
:: opširnije ::Alati za moderno doba
Prošloga tjedna stručne suradnice Željka Ceglec i Marija Kapuđija pohađale su trodnevnu edukaciju za implementaciju programa prevencije ponašajnih ovisnosti i rizičnih ponašanja u virtualnom okruženju „ALATI ZA MODERNO DOBA“. Program prevencije ponašajnih ovisnosti i rizičnih ponašanja u virtualnom okruženju „Alati za moderno doba“ sveobuhvatan je i znanstveno evaluiran program univerzalne prevencije za učenike osnovnih škola. Program je dobio pozitivno stručno mišljenje Agencije za odgoj i obrazovanje te suglasnost za provedbu Ministarstva znanosti i obrazovanja Republike Hrvatske.
Opći cilj programa je osnaživanje učenika 7. i 8. razreda osnovne škole za razvoj njihovog odgovornog ponašanja značajnog u prevenciji ponašajnih ovisnosti i rizičnih ponašanja u virtualnom okruženju i ostvarivanja pozitivnih razvojnih ishoda. Ovaj program veliki naglasak stavlja na razvoj socio-emocionalnih vještina učenika važnih za razvoj osobno odgovornog ponašanja u virtualnom okruženju, odnosno prevenciju rizičnih ponašanja. Navedene vještine i kompetencije predstavljaju 'alate' koji pomažu učenicima u unaprjeđenju kvalitete života i zaštite u rizičnim situacijama te doprinose njihovim pozitivnim razvojnim ishodima, osobno i društveno odgovornom ponašanju.
Kroz cijeli program prati se metafora alata, od osvješćivanja već postojećih resursa i potencijala do osnaživanja i stvaranja novih, a kako bi pri kraju programa učenici imali „kutiju punu alata“. Program se sastoji od 12 radionica (1 informativna i 11 tematskih), jednog predavanja za roditelje i jednog predavanja na Učiteljskom vijeću. Program će se provoditi s učenicima 8. razreda sljedeće školske godine 2024/2025.
socijalna pedagoginja Marija Kapuđija
:: opširnije ::
Valencija – Zelena prijestolnica Europe i novo odredište našeg Erasmus+ tima
U sklopu Erasmus+ projekta članice školskog tima Suzana Kos, Natalija Hrenek Prosoli i Ivančica Otmačić sudjelovale su na tečajevima koji su se održali od 17. 3. do 24. 3. u Valenciji. Oba tečaja dio su tematskog područja i stručnih kompetencija koje obuhvaća naš novi školski projekt e-Lang: iskorak u digitalnu budućnost. Jačanju ponajprije digitalnih kompetencija pristupila je učiteljica Suzana Kos pohađanjem tečaja Blended learning – from remote to face-to face teaching na kojemu je mogla razviti dublje razumijevanje pojma blended learning - formalnog programa učenja sastavljenog od učenja online i klasičnog učenja upotpunjenog materijalima koji u navedenoj kombinaciji pružaju cjelovito iskustvo učenja. Na samome tečaju upoznala je različite digitalne alate i platforme koji mogu poslužiti u obogaćivanju učeničkog iskustva, ali i načine kako uspješno implementirati takve aktivnosti u nastavu za postizanje postavljenih ciljeva. Svakodnevno upoznavanje s novim alatima, korištenje istih te priprema zadataka i aktivnosti upotpunili su dane tečaja na kojemu je sudjelovalo još 8 polaznika iz Latvije, Njemačke, Nizozemske i Belgije.
Učiteljica Natalija Hrenek Prosoli i školska knjižničarka Ivančica Otmačić prisustvovale su tečaju pod nazivom Teaching for sustainable world: climate change and global citizenship kako bi pokrile ekološku dimenziju našeg školskog projekta. Sam tečaj stavlja naglasak na odgovornost učitelja kako bi osnažili svoje učenike i učinili ih odgovornim građanima koji raspolažu određenim znanjima, kritički promišljaju i aktivno sudjeluju u promjenama koje donosi globalna klimatska kriza. Svakoga dana tečaja upoznavale smo se s posljedicama klimatskih promjena, važnosti aktivnog sudjelovanja pojedinca te smo poučavane znanjima i vještinama o održivom razvoju, globalnoj nepravdi, ekološkom otisku i drugim temama vezanim uz održivi razvoj i klimatske promjene. Provedene aktivnosti uz potrebnu prilagodbu, ali i holistički pristup mogu biti primijenjene u nastavi s učenicima kako bi i oni postali dijelom promjene koju želimo u svijetu. Tečaj je pohađalo 13 sudionika iz Hrvatske, Slovenije, Italije, Grčke, Njemačke, Finske, Cipra i Švedske.
Oba tečaja ispunila su naša očekivanja te smo unaprijedile svoje komunikacijske i prezentacijske vještine svakodnevno sudjelujući u izvršavanju pojedinačnih i zajedničkih zadataka te predstavljanju istih. Uz stalno aktivno slušanje i govorenje engleskog jezika unaprijedile smo jezične, socijalne i suradničke vještine – stalna suradnja s kolegama različitih kultura, sustava i država naučile su nas poštivanju drugog i drugačijeg, a rad na digitalnim vještinama odvijao se na dnevnoj bazi. Radile smo i na razvoju kritičkog mišljenja povezanog s ekološkim temama i problemima online nastave, rješavanju zadanih problema te argumentiranom raspravljanju gdje usvajamo potrebne vještine za dobro debatiranje, predstavljanje vlastitih ideja, ali i uvažavanje tuđeg mišljenja.
Na samome kraju dodajmo kako smo upoznale predivan mediteranski grad, njegovu bogatu povijest i kulturu, znamenitosti i običaje, a imale smo i neprocjenjivu priliku prisustvovati jednom od najvećih i najznačajnijih španjolskih festivala koji je odvijao upravo u Valenciji. Radi se o festivalu vatre Fallas. Koliko sam grad živi održivost, drži do čistoće i zelenih površina govori podatak da je upravo Valencija ove godine imenovana Zelenom prijestolnicom Europe s preko 400 događaja koji podupiru ekološku osviještenost. Posjetile smo predivne Vrtove Turije nastale u isušenom koritu rijeke koji odišu zelenilom i predivnim mirisom naranči koji osjetite na svakom koraku u gradu, impozantnu Ložu svile, Centralnu tržnicu gdje sve vrvi životom, bojama i mirisima, a raskošna katedrala iz 13. stoljeća čuva Sveti Gral. Nasuprot tradicionalnoj španjolskoj arhitekturi nalazi se najpoznatiji kompleks javnih građevina suvremene Valencije nazvan Gradom umjetnosti i znanosti koji obuhvaća različite atrakcije poput Oceanografskog muzeja, Znanstvenog muzeja, Hemisfere, Agore i dr. Uz predivne i duge pješčane plaže, Valencija nudi i bogatu gastronomsku ponudu, a mjesto je nastanka poznatog specijaliteta paelle koju smo rado kušale. Sve što nismo uspjele obići ili probati, ostavljamo u nadi da ćemo nekom drugom prilikom opet posjetiti ovaj predivan grad i uživati u njegovim čarolijama.
knjižničarka Ivančica Otmačić
:: opširnije ::
Odabir učenika za sudjelovanje u Erasmus+ projektu
Povjerenstvo za odabir učenika za sudjelovanje u Erasmus+ projektu i odlazak na mobilnost u školskoj godini 2024./2025. nakon završenog selekcijskog postupka donosi ljestvicu poretka koja se nalazi u prilogu.
Kriteriji za odabir učenika bili su:
a) motivacijsko pismo i intervju na engleskom jeziku;
b) obrazovna postignuća (odnosi se na opći uspjeh i zaključnu ocjenu iz engleskog jezika u školskoj godini 2022./2023.);
c) odgojna postignuća (odnosi se na ocjenu vladanja u školskoj godini 2022./2023., pohvalu Razrednog vijeća, odsustvo neopravdanih sati i odsustvo bilješki o neprimjerenom ponašanju);
c) posebna postignuća (odnose se na sudjelovanje na školskoj, županijskoj ili državnoj razini natjecanja te pohađanje izvannastavnih i izvanškolskih aktivnosti
d) dodatne bodove učenici ostvaruju ako se školuju po individualiziranom ili prilagođenom programu, ako imaju kronične bolesti, ako imaju samo jednog roditelja, ako su pripadnici nacionalnih manjina ili pripadnici manjinskih vjerskih zajednica.
Zahvaljujemo svim učenicima na prijavi. Čestitke odabranim učenicima!
:: opširnije ::Osmaši kod gradonačelnice
Učenici Patricia i Dorotea Nider, Gabriela Tamajo i Mihael Regović (predstavnici 8. b razreda) u pratnji svoje razrednice Andreje Vlahović Gabriše jučer su posjetili gradonačelnicu Petru Škrobot kako bi joj predstavili projekt građanskog odgoja 8.b razreda „Plitvice za sve učenike“.
Ideja za ovaj projekt nastala je kao posljedica višegodišnje izolacije uslijed korona pandemije kad nije bilo moguće organizirati terenske nastave, a nakon pandemije uslijedila je ekonomska nestabilnost i rast cijena. Sve to odrazilo se na organizaciju maturalnog putovanja i učenici su organizirali dvije čage te su prikupljena financijska sredstva bila namijenjena učenicima čiji su roditelji te godine morali podmiriti troškove maturalnog putovanja za dvoje ili troje djece. S time u vidu planirali smo terenske nastave u osmom razredu i nacionalni park Plitvička jezera nametnuo se kao destinacija koju svakako treba posjetiti za vrijeme osnovnoškolskog obrazovanja no velika prepreka u realizaciji iste bila je skupa cijena karata. Istraživanjem smo došli do podatka da NP Plitvice tijekom godine ima dva promotivna tjedna kad su cijene karata povoljnije te smo tu pogodnost odlučili iskoristiti.
To nas je potaklo na daljnje istraživanje i osmislili smo projekt koji bi pružio jednake prilike i mogućnosti svim učenicima RH. Članak 65 Ustava naše države navodi da je osnovno školovanje obavezno i besplatno i svima dostupno pod jednakim uvjetima. Ovim projektom želimo pružiti svim učenicima Republike Hrvatske jednake prilike i mogućnost da posjete naš najljepši i najstariji nacionalni park uz promotivnu cijenu koja bi vrijedila tijekom cijele godine, i za organizirane školske terenske nastave i za posjete u vlastitoj organizaciji.
U realizaciji projekta slijedili smo korake i etape u provedbi – izbor problema, istraživanje društvene važnosti problema, oblikovanje mogućih rješenja problema, izbor najboljeg pristupa rješenju problema, razvoj plana akcije, predstavljanje plana akcije široj zajednici i javno predstavljanje ponuđenog rješenja problema.
Analizom provedenih anketa u višim razredima naše škole došli smo do podatka da je najslabija posjećenost Plitvicama u 5.a razredu – samo jedan učenik posjetio je NP Plitvice sa svojom obitelji dok je najveća posjećenost u 5.b razredu gdje je čak 11 učenika (od njih 21) posjetilo Plitvice s obitelji. U ostalim razredima ta brojka je oko 6 ili 7 učenika po razredu što je svakako malo.
Pokušali smo pronaći više načina i mogućnosti za rješavanje ovog problema i došli do dva, po nama najbolja načina. Prvi je bio da kontaktiramo lokalnu vlast i tražimo pomoć u sufinanciranju terenske nastave na Plitvice što bi riješilo ovaj problem samo za učenike samoborskog kraja.
Tu smo naišli na veliku podršku gradonačelnice grada Samobora Petre Škrobot koja nas je primila, poslušala naše izlaganje i izrazila podršku Grada i spremnost za sufinanciranje terenske nastave na Plitvice.
No to nije naš krajnji cilj – trajno rješenje ovog problema na razini cijele države za što nam treba podrška i potpora državne vlasti. I tu je gradonačelnica ponudila pomoć i potporu u vidu predstavljanja projekta ministrici turizma i ministru gospodarstva uz njenu potporu te s velikom entuzijazmom iščekujemo tu priliku.
Posjet gradonačelnici iskoristili smo i da predstavimo Erasmus projekt naše škole u sklopu kojeg će osmero učenika 8.b razreda ove godine u svibnju posjetiti jednu madridsku školu i imati prilike razvijati svoje jezične i digitalne vještine u sklopu prve mobilnosti učenika naše škole.
Zamolili smo gradonačelnicu da nam ispriča o svojim projektnim iskustvima i ostali zadivljeni i inspirirani njenim primjerom, brojem projekata u kojima je sudjelovala i brojem europskih zemalja koje je imala prilike u sklopu navedenih projekata posjetiti. U današnje vrijeme Europska unija nudi velike mogućnosti učenicima već u osnovnoj školi te su ovi projekti odlična prilika i velik vjetar u leđa našim osmašima pred kojima je budućnost te im je cijela Europa na dlanu.
učiteljica Andreja Vlahović Gabriša
:: opširnije ::
Dan ružičastih majica 2024.
Kao i svake godine, posljednje srijede u mjesecu veljači, mnogobrojni učenici i djelatnici OŠ Milana Langa (Bregana) svojim su oblačenjem ružičaste majice dali potporu borbi protiv vršnjačkog nasilja.
Sama ideja nastala je u znak protesta zbog incidenta koji se dogodio u jednoj školi, a kad su učenici sami riješili slučaj zlostavljanja jednog dječaka, posvećenog podršci liječenju teško bolesne majke.
Ružičaste majice postale su tako međunarodno prepoznatljiv simbol podrške, a u Bregani i Grdanjcima su već dugogodišnja tradicija...
:: opširnije ::Intervju s kandidatima za mobilnost učenika
Pozivaju se učenici koji ispunjavaju uvjete iz poziva učenicima za sudjelovanje u Erasmus+ projektu i koji su pravodobno dostavili potpune prijave na intervju tijekom kojeg će se testirati njihovo poznavanje engleskog jezika.
Termin intervjua je 5. ožujka (utorak) u Osnovnoj školi Milana Langa prema sljedećem rasporedu:
u 10.00 sati – učenici s prezimenima A – J
u 11.00 sati – učenici s prezimenima K – R
u 12.00 sati – učenici s prezimenima S – Ž
:: opširnije ::
Razgovor ugodni sa španjolskim vršnjacima
Iako su prošli tjedan učenici odmarali i uživali u drugom dijelu zimskog odmora, za Erasmus tim 8.b razreda odmora nema jer su u tijeku intenzivne pripreme za prvu mobilnost učenika u povijesti rada naše škole. U okviru našeg drugog Erasmus+ projekta, financiranog iz sredstava Europske unije u sklopu akreditacije, "e-Lang - iskorak u digitalnu budućnost", osmero učenika i dvije učiteljice pripremaju odlazak u Madrid, u školu "Nuestra Señora del Sagrado Corazón". Ciljevi projekta su jačanje digitalnih i jezičnih vještina učenika upoznavanjem novih digitalnih alata i korištenjem već poznatih alata. Tako su učenici izradili videouratke koristeći alat Flip i predstavili se Španjolcima, a nakon toga su za drugu videokonferenciju pripremili izlaganja o svojoj školi, gradu Samoboru i Hrvatskoj koristeći tri različita prezentacijska alata - Powerpoint, Sway i Google prezentacije.
Španjolski kolege zauzvrat su predstavili svoj grad, Madrid, navodeći najvažnije znamenitosti koje svakako namjeravamo posjetiti nakon završenog radnog dana provedenog u školi. Zasad smo mogli uočiti razlike u obrazovnim sustavima dviju država - naši španjolski vršnjaci idu u srednju školu jer je njihov obrazovni sustav drugačiji.
Učenici u Španjolskoj kreću u osnovnu školu sa šest godina i ona traje do dvanaeste godine. Nakon toga slijedi obavezna srednja škola - od 12 do 16 godina i dvije dodatne godine "bachillerato" - od 16 do 18. U školama se također provodi neobavezna nastava za djecu od 3 do 6 godina - "infantil" koju većina djece pohađa. Ta činjenica nam je bila jako zanimljiva.
S našim španjolskim kolegama dosad smo putem dvije videokonferencije izmijenili dojmove i kontakte, predstavili se i dogovorili plan za iduću videokonferenciju - upotreba digitalnih alata za izradu kvizova - da provjerimo koliko smo zapamtili i pozorno slušali te dogovor oko slobodnog vremena u Madridu - španjolski kolege će pripremiti popis znamenitosti koje vrijedi obići i dati svoje prijedloge za jelo kako bismo ovaj posjet iskoristiti do maksimuma i u obrazovnom i u kulturološkom pogledu.
učiteljica Andreja Vlahović Gabriša
:: opširnije ::Uključeni smo u projekt "Možemo to riješiti"
Naša škola sudjelovat će u još jednom projektu kojeg organizira Forum za slobodu odgoja kao jedna od odabranih škola Zagrebačke županije!
Projekt „Možemo to riješiti: cjelovit pristup školskim procesima u prevenciji vršnjačkog nasilja“ provodi Forum za slobodu odgoja u partnerstvu s trima školama i trima županijama – Međimurskom, Zagrebačkom i Sisačko-moslavačkom, uz podršku Ministarstva znanosti i obrazovanja, a obuhvaća niz aktivnosti osnaživanja i pripreme škola za sveobuhvatan preventivni program; edukacije učitelja i stručnih suradnika u području socio-emocionalnih kompetencija i nenasilnog rješavanja sukoba. Naglasak je i na uključivanju i umrežavanju svih ključnih dionika u području odgoja i obrazovanja te promicanju vrijednosti nenasilja, poštivanja prava i suradnje.
Već sljedećeg tjedna na edukaciji će sudjelovati naše stručne suradnice Željka Ceglec i Marija Kapuđija.
:: opširnije ::Tražilo se mjesto više u kinu
Sinoćnji film u našoj školi bio je pun pogodak! Podsjećamo - u suradnji s POU Samobor provodimo dva projekta (BRK - Bregana Kultura i Kino na putu) te je jučer na velikom platnu u holu škole prikazan film "Neustrašiva njuška".
Doslovno se tražilo mjesto više jer je gledalište bilo posve ispunjeno, a i sve besplatne kokice brzo su razgrabljene. Uspješni projekti nastavljaju se i dalje - do nekog novog susreta...
:: opširnije ::Javni poziv učenicima za sudjelovanje u Erasmus+ projektu mobilnosti
Kao nositelj Erasmus akreditacije u području odgoja i općeg obrazovanja (akreditacija broj 2022-1-HR01-KA120-SCH-
Pravo podnošenja prijave imaju učenici 7. razreda u školskoj godini 2023./2024.
Tekst natječaja i obrasci potrebni za prijavu nalaze se u prilogu.
Rok za podnošenje prijave je 16. veljače 2024. godine.
Za dodatne informacije učenici i roditelji mogu se obratiti koordinatorici projekta (učiteljica Andreja Vlahović Gabriša) i njezinoj zamjenici (učiteljica Nikolina Vidović).
:: opširnije ::Diseminacija Hand in Hand projekta
Jučer je u prostoru Ministarstva znanosti i obrazovanja održan završni diseminacijski događaja Hand in Hand projekta u kojem je sudjelovala i naša škola.
Predstavljena su mišljenja i iskustva sudionika projekta, a školu iz Bregane predstavljali su učiteljica Andreja Vlahović Gabriša, pedagoginja Željka Ceglec i ravnatelj Igor Matijašić.
Pri kraju programa održana je i panel diskusija, a jedan od sudionika bio je ravnatelj naše škole.
:: opširnije ::Dan močvarnih područja - 2. veljače
Geografska grupa OŠ Milana Langa obilježila je Svjetski dan vlažnih (močvarnih) područja terenskim obilaskom u sklopu projekta „Vode našeg zavičaja“. Kraj sportskog igrališta podno župne crkve Sv. Ivana Krstitelja u Lugu Samoborskom, sačuvano je malo močvarno stanište i potok u prirodnom stanju koji predstavljaju veliku biološku i krajobraznu vrijednost u okolnom urbaniziranom prostoru. Prilikom obilaska učenici su se podsjetili na važnost očuvanja vlažnih i močvarnih staništa, kako na svjetskoj tako i na lokalnoj razini, koje biljne i životinjske vrste žive u močvarnom području, kako su mještani Luga sačuvali i uredili ovo močvarno stanište i drugo.
Podsjetimo, 2. veljače 1971. godine u iranskom gradu Ramsaru donesena je Konvencija o vlažnim područjima (Ramsarska konvencija) s ciljem zaštite i očuvanja vlažnih područja koja su od presudne važnosti za opstanak mnogih biljnih i životinjskih vrsta. Na popisu Ramsarskih područja nalaze se i pet s područja Hrvatske: dolina rijeke Neretve, ribnjaci Crna Mlaka, Lonjsko polje i Mokro polje, Kopački rit i Vransko jezero kraj Zadra.
učiteljica Martina Glasnović
:: opširnije ::Video-druženje s učenicima iz Madrida
U sklopu našeg drugog Erasmus projekta, ove godine u tijeku je planiranje i provedba prve mobilnosti učenika. Osmero učenika 8.b razreda snimilo je Flip videouratke u kojima su se predstavili na engleskom jeziku kako bi njihovi španjolski kolege mogli vidjeti tko im dolazi u goste u svibnju. A u srijedu je došlo vrijeme i za prvi videopoziv gdje su učenici uživo razmijenili pozdrave, upoznali se, čuli što vole njihovi kolege iz Madrida i već je dogovorena odbojkaška utakmica te razgled Madrida u sklopu posjeta njihovoj školi u proljeće.
Naši učenici su osim jezičnih vještina nastavili razvijati svoje digitalne vještine, a sad je red na Španjolcima. Već je dogovoren i novi videopoziv s novim zadatcima i temama - naša zadaća je predstaviti našu školu, kraj i zemlju, a isto to planiraju i učenici škole iz Madrida. Puni dojmova i s velikim osmjesima na licu krećemo u veliku europsku avanturu.
učiteljica Andreja Vlahović Gabriša
:: opširnije ::Krenulo učenje slovenskog jezika za odrasle polaznike
U našoj školi započelo je besplatno učenje slovenskog jezika za odrasle. Formirane su dvije grupe koje u novouređenoj podrumskoj učionici marljivo vježbaju učenje novih riječi pod paskom učiteljice Lidije Vučajnk Škrobot, a baš kao i pravi učenici svakoga puta imaju zadatak koji moraju odrađivati kod kuće – „domačo nalogo“.
Nabavljena je i literatura koju će polaznici moći koristiti, a sudeći prema prvim reakcijama - ideja o pokretanju učenja slovenskog jezika za odrasle osobe u Bregani pala je na plodno tlo...
:: opširnije ::Krenule pripreme za Fašnik
Počeli su školski dogovori vezani uz sudjelovanje na Samoborskom fašniku, uskoro slijede radionice i pripreme kostima za sam nastup. I ove smo najbrojniji među gradskim školama, a obaramo i vlastiti rekord – prijavljeno je čak 13 naših grupa. Mnoštvo razreda matične škole u Bregani i PŠ Grdanjci ponovno će, nesumnjivo, pripremiti nezaboravan doživljaj za sve - 10. veljače (subota) od 12 sati.
Zabilježite datum u svoje kalendare i dođite podržati naše kreativne učenike i njihove voditelje. I ne zaboravite - bedaki noriju s'aki dan, a pametni samo na Fašnik!
:: opširnije ::Odobrena sredstva za projekt "Vode našeg zavičaja"
Još jedna lijepa vijest za kraj ove godine - na mrežnim stranicama Ministarstva znanosti i obrazovanja objavljena je Odluka o financiranju projekata u sklopu izvannastavnih aktivnosti osnovnih i srednjih škola te učeničkih domova u školskoj godini 2023./2024. Svoje mjesto u tablici odobrenih školskih projekata pronašla je i naša škola, točnije Geografska grupa (voditeljica Martina Glasnović) s projektom "Vode našeg zavičaja".
Iznos odobrenih sredstava je 2.020,00 eura.
:: opširnije ::Božić iz raznih perspektiva
Već sveprisutno predblagdansko raspoloženje jučer je među sedmašima bilo još i izraženije zahvaljujući realizaciji projektnog božićnog dana u kojem su sudjelovali učitelji Marija Aščić, Dominique Jurić, Marin Rimac, Andreja Vlahović Gabriša i Nikolina Vidović.
Učenici su Božić doživjeli iz jezične, glazbene i kreativne perspektive. Na kreativnim radionicama izrađivali su različite ukrase, čestitke, straničnike, kapice od vune, anđele od papira, vune i perlica, a pisali su i poruke u orahovoj ljusci. Na satovima engleskog i španjolskog učenici su se upoznali s običajima i božićnim vokabularom, a znanje o Božiću provjerili su i na kvizu. Tijekom glazbene kulture učenici su zapjevali božićne pjesme na različitim jezicima.
Za slatko iznenađenje i prigodno čašćenje na kraju pobrinula se kuharica Mirjana Bencalić koja je pripremila ukusnu tortu s božićnim motivima, a učenici su posebno uživali u „šećeru na kraju“ znajući da su odrađenim nastavnim danom jedan dan bliže praznicima.
učiteljica Nikolina Vidović
:: opširnije ::Večer matematike 2023.
I ove je godine održana tradicionalna Večer matematike koja je ponovno okupila mnoštvo učenika i roditelja. Uz raznovrsne zadatke i igre vrijeme je brzo prošlo, a dobrog raspoloženja nipošto nije nedostajalo.
Matematika se pokazala u svojem najboljem svjetlu, spoju zabavnog i edukativnog...
:: opširnije ::Potok Jazbinščak i Park u Lugu
U sklopu projekta „Vode našeg zavičaja“ prošloga petka Geografska grupa OŠ Milana Langa iz Bregane obišla je potok Jazbinščak od ulice Bistrec u Maloj Jazbini i područje Parka u Lugu. Uz osnovna prirodna obilježja u neposrednom okruženju škole, terenski obilazak bila je prilika da se učenici upoznaju s radom i djelatnosti institucije Centar za odgoj i obrazovanje Lug koja je smještena na području nekadašnjih Balagovih dvora i unutar zaštićenog područja Park u Lugu.
Voditeljica Odjela obrazovanja i stručnog osposobljavanja Mirela Pačak Sahadžić, prof. defektolog, predstavila je rad Centara za odgoj i obrazovanje Lug te sam prostor parka. Učenici su saznali osnovne informacije o ovoj ustanovi socijalne skrbi koja pruža usluge korisnicima kao što su psihosocijalna podrška, poludnevni boravak i smještaj, osnovnoškolske programe odgoja i obrazovanja, srednjoškolske programe odgoja i obrazovanja i stručnog osposobljavanja te provodi i odgojne mjere prema Zakonu o sudovima za mladež.
Na području parka u Lugu koji je od 1964. godine zaštićen u kategoriji spomenik parkovne arhitekture, mladi geografi obišli su potok Jazbinščak od kojeg je u jednom dijelu parka napravljeno umjetno jezero. Učenike je među ostalim zanimalo ima li riba u jezeru, koliko je duboko jezero te zašto se jezero mora čistiti. Također, sami su se okušali u sportsko-rekreativnim sadržajima koji se nalaze u sklopu Centra gdje su s korisnicima Centra Lug zaigrali košarku.
Obzirom na toplu dobrodošlicu od strane Centra Lug, predloženo je da se terenski obilazak ponovi u proljeće radi usporedbe voda, biljnog pokrova te detaljnijeg obilaska Centra i parka, ali i mogućnosti daljnjom suradnjom i sportskim susretima.
učiteljica Martina Glasnović
:: opširnije ::Poziv na uvodni sastanak - učenje slovenskog jezika za odrasle
Pozivaju se svi koji su se prijavili za besplatno učenje slovenskog jezika na uvodni sastanak u našoj školi. Termin sastanka je 5. prosinca 2023. (utorak) u 18,30 u prostorima škole u Bregani. S učenjem jezika počinje se u siječnju 2024. godine, a termini će biti utorkom i srijedom od 18 sati.
Slijedom mnogobrojnih upita, šaljemo i napomenu za sve – nakon završetka se ne dobiva nikakav certifikat, već je ovo zamišljeno kao početno učenje jezika nakon kojeg bi polaznici stekli vještine kojima bi im se olakšalo razgovorno snalaženje u susjednoj zemlji.
Dolazak na uvodni sastanak je obavezan za sve polaznike jer će se na njemu formirati potpisna lista i napraviti dvije grupe polaznika (interes je bio izniman pa imamo gotovo sedamdeset prijavljenih).
Sastanak će voditi učiteljica Lidija Vučajnk Škrobot.
:: opširnije ::
Veleposlanik Slovenije u Bregani
Izrazito živo bilo je danas tijekom jutarnjeg velikog odmora u našoj školi! Stigli su nam najavljeni gosti - Gašper Dovžan, veleposlanik Republike Slovenije u Hrvatskoj, Tamara Plankar, savjetnica ministra u Veleposlanstvu Slovenije te student međunarodnih odnosa Max Davidović (uključen u Erasmus projekte veleposlanstva) koji su promovirali tradicionalni slovenski doručak te donijeli proizvode koje su slobodno mogli konzumirati naši učenici – mlijeko, sok od jabuke, ukusni kolači...
Inače, danas su svi naši đaci koji se hrane u školskoj kuhinji na meniju imali tipični slovenski doručak – kruh, maslac, med i jabuku. Gosti su se pokazali kao iznimno srdačni, neposredni i jednostavni te naišli na simpatije kako djece, tako i odraslih. Kako to već i domaćinski običaji nalažu, morali su i oni kušati naše specijalitete te je veleposlanik zajedno sa svojim suradnicima po prvi put u životu probao – breganjske knedle...
Suradnja i početni kontakti su uspostavljeni, a obje strane uvjerene su da je ovo (poput poznate rečenice iz još poznatijeg fima) – početak jednog divnog prijateljstva...
:: opširnije ::Slovenski doručak u našoj školi
Trećega petka u mjesecu studenome (još od 2012. godine) obilježava se Dan slovenske hrane. S obzirom da su naši đaci uključeni u učenje slovenskog jezika kroz izborni premet, sutra ćemo se i mi priključiti projektu tradicionalnog slovenskog doručka te će svi učenici na meniju imati kruh, med, maslac, čaj i jabuku.
U goste nam stižu Gašper Dovžan, veleposlanik Republike Slovenije u Hrvatskoj, Tamara Plankar, savjetnica ministra u Veleposlanstvu Slovenije te student međunarodnih odnosa Max Davidović (uključen u Erasmus projekte veleposlanstva).
OŠ Milana Langa (Bregana) i nadalje primjerom pokazuje kako treba graditi dobrosusjedske odnose...
:: opširnije ::Projektna nastava - Vode našeg zavičaja
Osnovna škola Milana Langa tijekom školske godine 2023./2024. kroz izvannastavnu aktivnost Geografska grupa provodi projekt „Vode našeg zavičaja“.
Prvi terenski obilazak u sklopu projekta proveden je u petak 10. studenog 2023. godine na području Bregane i Podvrha gdje su mladi geografi obišli potok Podvrščak. Obišli su nekoliko važnih lokacija - od prostora između škole i vrtića gdje je Podvrščak zacijevljen, ušće dva Podvrščaka u ulici Podvrh te zdenac (izvor) u Zdenačkoj u Podvrhu. Kod zdenca se učenicima pridružio Franjo Grgat iz Podvrha koji je prenio crtice iz nekadašnjeg života Podvršana te važnosti zdenca i prališća u sastavu zdenca na kojem se pralo rublje i napajala stoka. Po vodu na vrelo došla je i gđa Fanika Gestić u tradicionalnoj samoborskoj svakodnevnoj obleki (nošnji) koja je rado odgovorila na učenička pitanja.
Cilj projekta „Vode našeg zavičaja“ je kroz multidisciplinaran pristup i suradnju s institucijama i lokalnom zajednicom provesti istraživanje u neposrednom okruženju škole. Planirano je da učenici kroz niz projektnih zadataka upoznaju vode na području Bregane i okolnih naselja, njihove prirodne, društvene i gospodarske prednosti i problematiku s ciljem usvajanja novih znanja i vještina, uočavanja međudjelovanja i međuovisnosti prirodnih i društvenih čimbenika na primjeru voda svog zavičaja, razvijanja kritičkog mišljenja, promicanja kvalitete života u lokalnoj zajednici te jačanja samopouzdanja učenika. Projekt je sastavni dio Školskog kurikuluma i Godišnjeg plana i programa rada OŠ Milana Langa u školskoj godin i2023./2024.
učiteljica Martina Glasnović
:: opširnije ::Od popularizacija STEM-a do otvorenog obrazovanja
Novi međunarodni projekt za OŠ Milana Langa!
Naša škola sudjelovat će u projektu ICSE Science Factory kojeg vodi International Centre for STEM Education (ICSE) iz Freiburga, države partneri su Njemačka, Cipar, Portugal, Turska i Hrvatska, a u našoj zemlji korordinatori projekta su Prirodoslovno-matematički fakultet, Fakultet elektrotehnike i računarstva iz Zagreba te Hrvatsko matematičko društvo.
Cilj projekta je oformiti regionalnu mrežu (škole, lokalne zajednice i tvrtke) te popularizirati STEM područja i inovacije u području cjeloživotnog učenja, digitalizacije i održivog razvoja sa zajedničkim ciljem ostvarivanja otvorenog obrazovanja (open schooling). Na razini Hrvatske sudjelelovat će tridesetak partnera s područja Samobora, Svete Nedelje, Čakovca, Dugog otoka i Zagreba (od osnovnih škola uz našu školu uključene su i OŠ Bogumila Tonija, OŠ Sveta Nedelja te OŠ „Vladimir Deščak“).
Jučer je u samoborskom Tehnopolisu održan uvodni sastanak koji je za cilj imao međusobno upoznavanje partnera sa samoborskog i svetonedeljskog područja. Na spomenutom sastanku su voditelji projekta Matija Bašić i Željka Milin Šipuš s PMF-a predstavili dolazeće projektne aktivnosti te su započeli konkretni razgovori o međusobnoj suradnji.
:: opširnije ::Europski tjedan kodiranja u Bregani
Prošloga petka učenici petih razreda naše škole obilježili su Europski tjedan kodiranja. Na satu informatike s učiteljem Žarkom Jakšićem učili su osnove kodiranja pomoću robota Ozobota. Cilj je Europskog tjedna programiranja uključiti kodiranje, računalno razmišljanje i digitalnu pismenost u obrazovne kontekste te potaknuti nove ideje povezivanjem motiviranih ljudi.
U ovogodišnjem Europskom tjednu programiranja, tisuće događanja i aktivnosti programiranja okupit će djecu, mlade i odrasle iz cijele Europe i šire. Učenici su učili kroz igru i praktične primjere i time zakoračili u čarobni svijet kodiranja.
učitelj Žarko Jakšić
:: opširnije ::Dan kruha u Bregani
Danas je naša škola (učenici i učitelji razredne nastave) obilježila Dan kruha i zahvalnosti za plodove zemlje. Prigodni recitatorski program priredili su učenici Vjeronaučne grupe pod vodstvom vjeroučitelja Ive Ikića, grupa Mali čitači 2. a razreda pod vodstvom učiteljice Ružice Fabekovec i dvije recitacije na slovenskom jeziku pod vodstvom učiteljice Lidije Vučajnk. Program je započeo i završio pjesmom četvrtih razreda pod vodstvom učitelja Marina Rimca. Učenici su sa svojim učiteljicama složili svoje proizvode na stolove u holu škole kojeg su dodatno ukrasile i kuharice.
Na kraju programa župnik Josip Čulig blagoslovio je hranu, a djeca su se sa svojim učiteljicama vratila u svoje razrede gdje su blagovali donesenu hranu.
vjeroučitelj Ivo Ikić
:: opširnije ::Obilježen Dan kravate
Jučer je u našoj školi tradicionalno obilježen Dan kravate. Kako i ne bi kad smo i službeno škola koja i dalje nosi epitet ustanove s najvećom kravatom (duge čak 100 metara) koju smo ponosno istaknuli duž školskog dvorišta 2019. godine.
I ove su srijede mnogobrojni učenici i djelatnici došli s kravatom oko vrata, a poznati modni dodatak krasio je i prostore škole.
:: opširnije ::
Dan kruha u PŠ Grdanjci
Jučer smo u Grdanjcima uživali u finim pekarskim proizvodima koje su izradili učenici naše škole uz pomoć vrijednih ruku njihovih mama, tata, baka, sestara i braće. Bilo je tu svega - kruha od različitih vrsta brašna, slanih i slatkih kiflica, kolača ...
Župnik Josip Čulig je blagoslovio sve te proizvode i nas, te nas podsjetio na važnost plodova zemlje i da na njima moramo biti zahvalni. Mi smo njegov dolazak nagradili pjesmom, recitacijom, igrokazom i sastavcima o vrijednosti kruha u našem životu.
učiteljice Natalija Hrenek Prosoli i Suzana Kos
:: opširnije ::Erasmus+ dani u Bregani
Učenici 7. b i 7. c razreda umjesto uobičajenih nastavnih sati Tjelesne i zdravstvene kulture, Engleskog jezika i Kemije zajedno su sa svojim učiteljima i školskom knjižničarkom odradili aktivnosti kojima su osvijestili važnost očuvanja našeg planeta te obilježili ekološku temu u sklopu Erasmus+ dana.
Na samome početku nastavnog sata u učionici na otvorenom učiteljica Engleskog jezika Nikolina Vidović predstavila je učenicima Erasmus+ projekt te njegove mogućnosti, a nadasve onu o mobilnosti učenika koja sedmaše očekuje sljedeće godine. Nadalje, uvodnim predavanjem školska knjižničarka Ivančica Huđek i učenici porazgovarali su o svemu što mogu sami poduzeti kako bi zaštitili Zemlju te o važnosti odvajanja i recikliranja otpada što je i aktualna tema u našoj zajednici s obzirom na to da smo prešli na novi sustav razdvajanja otpada u listopadu. Potom su učenici na školskom igralištu izvršili zadatke na poligonu koji je za njih postavio učitelj Tjelesne i zdravstvene kulture Igor Kupres, s dodatnim zadatkom nošenja predmeta u određenu kantu za odvajanje otpada. Učenici su tako kroz tjelesnu aktivnost razdvajali otpad noseći ga cilju te ostvarili višestruke ishode.
knjižničarka Ivančica Huđek
:: opširnije ::Europski dan jezika - 26. rujna
Već se tradicionalno krajem rujna u OŠ Milana Langa (Bregana) obilježava Europski dan jezika. Ove godine, 26. rujna, na sam Europski dan jezika, učenici četvrtih razreda matične i područne škole krenuli su u pravu jezičnu pustolovinu. Kao što su i jezici u Europi raznoliki, raznolike su bile i naše aktivnosti. Učenici su učili brojiti na stranim jezicima, slušali su pjesme kako bi uočili melodičnost jezika, okušali su se u jezikolomkama, naučili su što su palindromi, osmišljavali su nove riječi... Najvažnije, osvijestili su važnost učenja stranih jezika i sve prednosti koje im to donosi.
Organizaciju obilježavanja Europskog dana jezika potpisuje aktiv jezika - učiteljica njemačkog jezika Dijana Starčević, učiteljica engleskog jezika Danijela Horvat Šutić, učiteljica slovenskog jezika Lidija Vučajnk Škrobot, učiteljica španjolskog jezika Andreja Vlahović Gabriša te učiteljica hrvatskog jezika Nikolina Vidović.
Recept za slatko iznenađenje na kraju spomenute jezične putolovine u obliku torte potpisuje školska kuharica Mirjana Bencalić. Želju i znatiželju za novim spoznajama i više ovakvih projekata potpisuju učenici koji su u projektu sudjelovali.
Govorimo, spikamo, hablamo te šprehamo i dogodine!
učiteljica Nikolina Vidović
:: opširnije ::Razmjena iskustava o europskim projektima
Učiteljice Andreja Vlahović Gabriša i Nikolina Vidović prisustvovale su tematskom sastanku korisnika programa Erasmus+ i Europske snage solidarnosti „Može li to malo zelenije?” koji se održao 25. rujna u Šibeniku u organizaciji Agencije za mobilnost i programe Europske unije.
Cilj je sastanka bio korisnicima približiti značenje pojmova zeleno, ekološki i održivo te važnost zelenog prioriteta u projektima Erasmus+ te kako ga ugraditi u projektne aktivnosti.
Predavanje je održao stručnjak za teme održivog razvoja i ekologije, dr. sc. Dražen Šimleša te su sudionici stekli korisna znanja i informacije koje će im pomoći da u projektne prijedloge uključe zelene prakse i aktivnosti koje na inovativan način doprinose zaštiti okoliša.
U drugom dijelu sastanka učiteljice su se sastale s drugim korisnicima iz sektora odgoja i općeg obrazovanja kako bi jedni drugima bili podrška u provedbi projekata. Stečena znanja i razmjena iskustava te ideja olakšat će provođenje budućih projekata Erasmus+ u našoj školi s naglaskom na održivost.
Fotografije su preuzete s mrežnih stranica Agencije za mobilnost i programe Europske unije.
učiteljica Nikolina Vidović
:: opširnije ::Kino na otvorenom u Bregani
Sinoć je u našem školskom dvorištu, na travnatom prostoru između škole i vrtića, održana projekcija filma "Ljeto kada sam naučila letjeti". Simpatična priča o ljetovanju djevojčice Sofije pobudila je velik interes pa je stotinjak okupljenih, djece i roditelja, uživalo u gledanju filma pod vedrim nebom. Nastavak je ovo sjajne suradnje škole i POU Samobor te njihovog projekta Kino na putu u kojem gostuju u pojedinim mjestima našeg grada.
Još jedna lijepa srijeda navečer u Bregani...
:: opširnije ::Čitam lakše - Lexie
Naša knjižnica odabrana je za nastavak suradnje na projektu Čitam lakše. Omogućen nam je nastavak pristupa djelima prilagođenim korisnicima s teškoćama u čitanju u okviru mrežne aplikacije za lakše čitanje i učenje Lexie od rujna 2023. do lipnja 2024. godine.
Nova djela iz fonda Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu bit će dostupna u aplikaciji i na portalu Digitalne zbirke NSK tijekom ovog mjeseca. Aplikacija nudi i pristup zbirkama s eLektirama, klasicima i kratkim pričama na hrvatskom i engleskom jeziku te mogućnost dodavanja vlastitih digitalnih knjiga i tekstova. Aplikaciju je moguće koristiti na mobitelima, tabletima i računalima unutar i izvan knjižnice.
Korisnički račun aplikacije Lexie automatski je produljen te ga možete neometano nastaviti koristiti. Podatke o pristupu aplikaciji možete potražiti u knjižnici za sve učenike koji prošle godine nisu bili uključeni, a za koje postoji potreba.
Dodatne mogućnosti aplikacije Lexie provjerite u video uputama na mrežnoj stranici: https://www.youtube.com/watch?=N2lF7FSSigU&ab_channel=Omoguru
:: opširnije ::Kino na otvorenom u Bregani
Sljedeće srijede (13. 9. s početkom u 19,30 sati) u dvorište naše škole stiže Kino na putu. Film koji smo tijekom srpnja otkazali zbog lošeg vremena, pogledat ćemo svi zajedno u rujnu. „Ljeto kad sam naučila letjeti“ simpatična je priča o odrastanju djevohjčice Sofije kojoj se, naizgled najdosadnije ljetovanje s dvije bake na jadranskom otoku, pretvara u nezaboravno iskustvo.
Naša sjajna suradnja s POU Samobor se nastavlja – dođite s ekipom na travnati prostor između škole i vrtića u Bregani te uživajte u kinu na otvorenom...
:: opširnije ::I nadalje imamo stav
OŠ Milana Langa jedna je od četiri škole s područja Zagrebačke županije koja će ove školske godine provoditi program „IMAM STAV“. Radi se o znanstveno utemeljenom inovativnom školskom programu prevencije korištenja sredstava ovisnosti za adolescente od 12 do 14 godina.
Provedba programa temelji se na dvanaest lekcija koje razrednici šestih razreda provode na satima razrednika u suradnji sa stručnom službom, a temelje se na razvoju vještina vezanih uz prevenciju korištenja sredstava ovisnosti, razvijanju kritičkog i kreativnog mišljenja, donošenje odluka, rješavanje problema, učinkovitu komunikaciju, pozitivne međuljudske odnose, svijesti o sebi, empatiji, suočavanju s osjećajima te normativnim uvjerenjima. Važan dio provedbe programa jest uključivanje roditelja kroz tri radionice i predavanja na temu „Kako bolje razumjeti svog adolescenta“, „Biti roditelj adolescenta znači rasti zajedno s njim“ i „Uspostaviti dobar odnos sa svojim djetetom znači odrediti pravila i granice“.
U cilju provedbe programa IMAM STAV, od 30. kolovoza do 1. rujna 2023. godine u Stubičkim Toplicama provedena je edukacija učitelja/razrednika i stručnih suradnika za implementaciju programa IMAM STAV. Iz naše škole na edukaciji su sudjelovale razrednice šestih razreda Valentina Mahović, Helena Bišćan Motočić i Martina Glasnović te iz stručne službe škole socijalna pedagoginja Marija Kapuđija. Nakon uvodnih riječi i predstavljanja edukacije i sudionika, predstavljena je struktura programa te radni dio s obradom šest tema, tj. nastavnih lekcija. Drugi dan edukacije proveden je u samostalnoj pripremi za izvođenje aktivnosti po skupinama nakon čega je svaka od šest skupina demonstrirala svoju radionicu (lekciju) uz sudjelovanje svih sudionika te uz pomoć edukatora. Treći dan edukacije proveden je radni dio „Predstavljanje komponente rada s roditeljima“ i „Plan implementacije Programa i zajednička diskusija“. Na kraju edukacije provedena je diskusija s osvrtom na očekivanja sudionika te evaluacija edukacije. Svi sudionici izrazili su zadovoljstvo i istaknuli važnost sudjelovanja u ovoj edukaciji koja je održana u organizaciji Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo uz potporu Agencije za odgoj i obrazovanje i Ministarstva znanosti i obrazovanja.
učiteljica Martina Glasnović
:: opširnije ::Završetak još jednog međunarodnog projekta
Održan je zadnji susret u sklopu Hand in hand projekta u kojemu je sudjelovala naša škola zajedno s OŠ Voltino. Tijekom cijele godine izmjenjivali su se susreti uživo i online te je edukacija privedena kraju osvrtom na društvene klase te ulogom škola u smanjenju razlika među učenicima s različitim životnim mogućnostima. Učitelji su dobili priliku razmijeniti stavove i iskustva te smo se oprostili od naših kolegica iz partnerske škole i voditeljica edukacije tako da je kolegica Aščić u ime škole poklonila svoju knjigu (koja je plod dugogodišnjeg projektnog rada u Područnoj školi Noršić Selo) kao trajnu uspomenu na naše edukacije.
Slijedi završna faza projekta, analiza rada i primjenjivost u radu u školama, a nama ostaje jedno korisno iskustvo s pogledom na novu školsku godinu pred nama te razmišljanje o novim izazovima i kako ih što uspješnije riješiti.
učiteljica Andreja Vlahović Gabriša
:: opširnije ::Kino na putu opet dolazi u Breganu
Sljedeće srijede (5. srpnja s početkom u 21 h) u dvorište naše škole ponovno stiže Kino na putu budući da i dalje vrlo uspješno surađujemo s djelatnicima POU Samobor. Nakon završetka nastavne godine opustit ćemo se svi zajedno uz film „Ljeto kad sam naučila letjeti“, simpatičnu priču o odrastanju djevohjčice Sofije kojoj se, naizgled najdosadnije ljetovanje s dvije bake na jadranskom otoku, pretvara u nezaboravno iskustvo.
Okupite ekipu i dođite u Breganu – kino na otvorenom također je nezaboravan doživljaj...
:: opširnije ::Ruksak pun kulture u Grdanjcima
Ovoga tjedna našu su područnu školu u Grdanjcima posjetili mladi kreativni umjetnici u sklopu umjetničko-edukativnog programa pod nazivom Ruksak (pun) kulture. Tom prigodom svi naši učenici imali su priliku sudjelovati u programskoj djelatnosti vizualne umjetnosti pod vodstvom profesionalnih umjetnika i stručnjaka Domagoja Hmure i Marije Kamber koji su za njih osmisli i vodili zanimljivu likovnu radionicu Suminagashi. Učenici su tako naučili da je to drevna japanska tehnika „slikanja na vodi“ prilikom koje se stvaraju jedinstveni radovi preslikavanjem preko površine vode.
Svaki od učenika napravio je barem pet radova, a uz osnovna pomagala pri stvaranju istih mogli su koristiti vlastiti dah, vlasi kose ili tanke pribadače što je bilo posebno zanimljivo. Nakon što su radovi bili završeni, svaki je učenik napravio svoj uvez s četirima točkama za koji su koristili iglu i konac što je bila prava mala motorička aktivnost za mnoge učenike. Uz uvezivanje nastalih radova, učenici su uvezali i dodatne listove te su imali priliku oslikati svoje naslovnice za njih očaravajućim markerima koji su im se jako svidjeli. Svi su učenici rado sudjelovali u višesatnoj radionici, pažljivo su slijedili upute i stvorili prekrasne radove.
knjižničarka Ivančica Huđek
:: opširnije ::Erasmus+ predstavljen i roditeljima
Jučer je održan sastanak za roditelje čiji je cilj bio predstavljanje Erasmus+ programa i projektnog puta naše škole. Sastanak je održala Andreja Vlahović Gabriša, učiteljica engleskog jezika i koordinatorica Erasmus+ projekata u našoj školi. Zainteresiranim roditeljima objasnila je što je Erasmus+ program, upoznala ih s ciljevima našeg projekta, osvrnula se na dosadašnje Erasmus+ aktivnosti u našoj školi te najavila što nas očekuje u sljedećem razdoblju, a tiče se mobilnosti učitelja i učenika. Istaknula je prednosti Erasmus+ programa te potaknula sve prisutne na sudjelovanje u Erasmus+ projektima.
Poziv za roditelje
Obavijest roditeljima - pozivamo vas na predstavljanje Erasmus+ programa i projektnog puta naše škole ove srijede, 14. lipnja, u 19.10 sati (učionica engleskog jezika – Andreja Vlahović Gabriša).
Roditelji će imati prilike čuti što je Erasmus+ program, što on znači za našu školu, kako se zakotrljala europska priča OŠ Milana Langa, što znači sudjelovati u njoj i kako učenici mogu postati dio navedenog projekta.
:: opširnije ::Roditelj u 3. b razredu - viša medicinska sestra
Iva Kurtanjek (Emina mama) predstavila je zanimanje medicinske sestre. Radi u bolnici Sveti Duh u anesteziologiji. Neki učenici imaju strah od „bijelih kuta“ ili su imali neugodna iskustva sa medicinskim osobljem. Njima je savjetima pomogla kako prevladati taj strah.
Pričala im je kako postupiti u situacijama koje su njima bliske: krvarenje iz nosa, ozljede pri padu s bicikla, gušenju pri jelu i sunčanici. Imali su iskustva s takvim situacijama i znali kako treba postupiti. Za sve teže ozljede ili situacije trebaju nazvati 112.
U praktičnom dijelu radionice pripremila je medicinske materijale: gaze, zavoje i ljepljive trake za svakog učenika. Zadatak je bio previti ranu svom prijatelju. Nakon pokazivanja prijevoja rane, prionuli su na rad. Njihove spretne ručice izvrsno su napravile zadatak. Gđa. Iva pobudila je želju nekim učenicima, da se i oni bave ovim plemenitim i odgovornim zanimanjem.
učiteljica Anita Ban
:: opširnije ::Odobrena sredstva za novi Erasmus+ projekt
Agencija za mobilnost i programe EU poslala je dopis u kojem školu u Bregani obavještava da je prihvaćen naš projektni prijedlog u okviru Erasmus+ programa (Ključna aktivnost 1 - područje odgoja i općeg obrazovanja).
Prihvaćanjem projekta odobren je iznos bespovratnih sredstava - 27.583,00 eura.
Ovo je samo nastavak odličnog međunarodnog djelovanja našeg Erasmus tima kojeg vodi učiteljica engleskog jezika Andreja Vlahović Gabriša. Zahvaljujući ovoj odluci učitelji/ce (i učenici) moći će ponovno putovati u različite europske zemlje te učiti i razmjenjivati ideje s kolegama iz raznih dijelova Europske unije.
Velike čestitke svima koji su sudjelovali u osmišljavanju još jednog uspješnog međunarodnog projekta!
:: opširnije ::Dani ljekovitog bilja s potpisom Marije Aščić
Iznimno svečano bilo je sinoć u Noršić Selu! Zatvorena područna škola nakon dugo vremena ponovno je otvorila svoja vrata i bila ispunjena mnogobrojnim posjetiteljima koji su stigli na promociju knjige Marije Aščić „Dani ljekovitog bilja u Noršić Selu“. Stigli su i bivši učenici škole u Noršić Selu, djelatnici, roditelji, prijatelji škole, svi oni kojima je Noršić ostao u srcu te u potpunosti ispunili veliku školsku učionicu.
Višegodišnji sjajan projekt u kojem su sudjelovali učenici i djelatnici OŠ Milana Langa učiteljica Aščić zabilježila je perom i foto-aparatom te objedinila u prekrasnu knjigu uspomena. Na početku je ravnatelj škole Igor Matijašić zahvalio učiteljicama (Mariji Aščić, Korneliji Turić Dorotić i Valentini Martinček), koje su cijelu priču o projektu zapravo „zakotrljale“ prije točno 10 godina te iskazao veliko zadovoljstvo što je knjiga učiteljice Marije ugledala svjetlo dana. Srednjoškolska stručna učiteljica kuharstva i slastičarstva Marija Tomašković dotakla se krasnog „sortiranja“ jela (od predjela do deserta) te iskazala radost zbog mnoštva recepata koji ostaju kao trajna vrijednost, a svakako i prilika mnogima da se okušaju u pripremanju istih. U emotivnom monologu autorica Marija Aščić osvrnula se na godine provedene u Noršić Selu, istaknula s koliko je ljubavi i pažnje pripremljen svaki Dan ljekovitog bilja, a svojim je fotografijama prikazanim u prezentaciji podsjetila sve na mnogobrojne školske uspomene. Za glazbeni dio programa bio je zadužen učitelj Marin Rimac koji je sve prisutne potaknuo na zajedničko pjevanje poznatih pjesama, a za gastronomski dio pobrinula se kuharica Mirjana Bencalić.
Svi posjetitelji dobili su na dar knjigu s posvetom autorice, a mogli su i probati dio iznimno ukusnih jela koja su detaljno opisana u samoj knjizi. Noršićko druženje iznjedrilo je univerzalan zaključak nazočnih – bilo je baš lijepo...
:: opširnije ::Roditelj u 3. b razredu - diplomirani inženjer elektrotehnike
Još jedan tata došao je predstaviti svoje zanimanje. Ante Omelić (Valov tata) diplomirani je inženjer elektrotehnike. U predstavljanju svog zanimanja pokazivao je fotografije svog radnog mjesta kako bi učenici lakše razumjeli njegov djelokrug rada. Njegova specijalnost su trafostanice. Kao voditelj gradilišta dugo je radio na terenu u Sudanu i Tanzaniji. U svom izlaganju spomenuo je i škole u Tanzaniji jer zna da smo kao razred i mi skupljali pomoć u projektu Škole za Afriku.
Posebno im je bilo zanimljivo slušati o safariju i običajima u Africi. O tome su postavljali mnoga pitanja. U praktičnom dijelu radionice pripremio je grupni rad za učenike, spajanje strujnog kruga. Iako je to nastavni sadržaj viših razreda, uz njegovu pomoć svaka grupa je uspješno izradila zadatak. Nije izostalo ushićenje kad je led lampica zasvijetlila, a to je bio cilj i rezultat dobro spojenog strujnog kruga!
učiteljica Anita Ban
:: opširnije ::Postajemo zlatna eko-škola
Stigao je službeni dopis na našu školu kojim se potvrđuje da je naša eko-škola (dosad srebrna) ispunila sve potrebne „korake“ te napredovala za još jednu stepenicu.
S radošću Vam javljamo da je vaša odgojno-obrazovna ustanova obnovila statusa međunarodnog programa Ekoškole. To znači da ste u cijelosti ispunili uvjete iz smjernica za provedbu programa Ekoškole i uredno izvršili sve potrebne radnje za obnavljanje ovog međunarodnog priznanja.
U lipnju i službeno postajemo zlatna eko-škola…
:: opširnije ::Nastavljamo s Erasmus aktivnostima
Učiteljice Nikolina Vidović i Andreja Vlahović Gabriša prisustvovale su događanju „U potrazi za uključivanjem“ u organizaciji Agencije za mobilnost i programe EU. U središtu događanja bila je razmjena informacija i dobre prakse o inkluziji kao alatu socijalnog uključivanja osoba s manje mogućnosti u programe Erasmus+ i Europske snage solidarnosti te pregled najvažnijih postignuća hrvatskog sudjelovanja u tim programima tijekom 10 godina članstva u Uniji.
Predavanje kao poticaj za nove međunarodne aktivnosti naše škole…
učiteljica Nikolina Vidović
:: opširnije ::Zdenko Bašić "oživio" narodna vjerovanja
Jučerašnjim predavanjem Zdenka Bašića „Narodna vjerovanja i predaje“ i službeno su otpočeli Langovi dani u Bregani koji se nastavljaju danas Danom otvorenih vrata škole, a završavaju krajem mjeseca predstavljanjem knjige učiteljice Marije Aščić „Dani ljekovitog bilja u Noršić Selu“.
Umjetnik Bašić okupljenima je na pristupačan i zanimljiv način predstavio neke od priča i vjerovanja našeg podneblja – od coprnica sve do vodenog čovjeka. Kombinirajući sačuvana sjećanja na priče svoje bake i video isječke iz filmova u kojima se kao protagonisti javljaju mnogi životopisni likovi našeg područja, odraslima i djeci u potpunosti je približio dio vjerovanja koje se očuvalo u narodu.
Ležernim stilom uz interakciju s publikom Zdenko je Bašić još jednom ukazao na bogatstvo jezika i običaja našeg područja te mnoštvo sačuvanih legendi samoborskog kraja.
Shodno očekivanju – predavanje se pokazalo kao pun pogodak!
:: opširnije ::Suradnja sa Samoborskim muzejom
Povodom Međunarodnog dana muzeja, a u sklopu Langovih dana u Bregani, predstavnici naše škole gostovali su u Samoborskom muzeju. Projekt pod nazivom „Od zrna do pogače“ koji je zajedno s učenicima pripremila učiteljica Vesna Benda predstavljen je učenicima Osnovne škole Samobor. Izložbu je postavila kuharica Mirjana Bencalić, a u ulozi predavača bio je učitelj Marin Rimac.
Dio učenika naše škole (u pratnji učiteljica Marije Aščić i Maje Pritišanac Jug) sudjelovao je i u radionici košeca i tkanja koju su u muzeju pripremili i predstavili štićenici Centra za odgoj i obrazovanje Lug.
:: opširnije ::1. Langovi dani u Bregani
Ove godine pokrećemo još jedan projekt u Oš Milana Langa Bregana za kojeg se nadamo da će postati tradicionalan i svake godine bolji, sadržajniji i kvalitetniji…
Želja nam je da se učenici, djelatnici škole i svi kojima je naša škola u srcu pobliže i detaljnije upoznaju s likom i djelom velikog čovjeka Milana Langa po kojem naša škola nosi ime. Velikan koji je zadužio naš kraj iznimnom knjigom „Samobor – narodni život i običaji“ nepresušno je vrelo za pogled u povijest i usporedbe sa sadašnjim načinom života.
Za prvu godinu pripremili smo predavanje osebujnog Zdenka Bašića „Narodna vjerovanja i predaje“ (18. svibnja u 19,30), dan potom slijedi Dan otvorenih vrata naše škole gdje će posjetitelji moći vidjeti što su sve tijekom godine pripremili naši kreativni učenici i djelatnici (19. svibnja od 17 do 19 sati), a na kraju mjeseca selimo u trenutno zatvorenu školu u Noršić Selu prisjetiti se lijepih trenutaka - učiteljica Marija Aščić predstavit će svoju knjigu „Dani ljekovitog bilja u Noršić Selu" (31. svibnja u 18,30).
Zabilježite termine u svoje kalendare i dođite na druženje – nećete požaliti…
Veselimo se vašem dolasku – vidimo se!
:: opširnije ::Čitanje povezuje susjedne države
Ovoga utorka učenici koji sudjeluju u projektu Čitanje ne poznaje granice uputili su se u jutarnjim satima u Sloveniju na susret s partnerskom školom OŠ Komenda Moste iz Komende. Suradnja je to koja traje već niz godina, a koordinatorice projekta školske su knjižničarke. Osnovna ideja projekta jest poticanje čitanja naglas, unapređivanje čitateljskih sposobnosti i vještina, razvoj svijesti o važnosti i utjecaju čitanja te promocija hrvatske i slovenske dječje književnosti, povijesti, kulture i jezika.
Prijašnji susreti održavali su se online, stoga nas još više veseli što smo konačno imali priliku susresti se uživo i upoznati partnere u projektu. Naši prijatelji predivno su nas ugostili i osmislili dan koji ćemo svi dugo pamtiti.
Svečano otvorenje programa započelo je trima himnama: hrvatskom, slovenskom i europskom budući da smo tog dana obilježavali i Dan Europe, a susret smo ciljano upriličili baš tada kako bismo radili i na promociji europskog identiteta. Cjelokupan program bio je dvojezične naravi. Učenici 1.b, 3.c i 4.c zajedno sa svojim učiteljicama Zvjezdanom Malović, Ivanom Smolej Kolarek i Vesnom Bendom izveli su četiri igrokaza: Rdeča kapica, Maca papučarica, Moj dežnik je lahko balon i Priča kdo je napravil Videku srajčku, bogate kostimografije i scenografije, a učenice 6.b s mentoricom Valentinom Mahović priredile su zvučnu knjigu crtice Šalica kave Ivana Cankara. Učenici iz Slovenije čitali su Čudnovate zgode šegrta Hlapića, a program je bio ispunjen poznatim hrvatskim dječjim pjesmama. Sva djeca pokazala su izniman trud i volju u savladavanju slovenskog/hrvatskog jezika te je ovaj susret za njih bio svojevrsna nagrada.
Uz razgledavanje živopisnog mjesta i dvaju škola u Komendi, učenici su najviše uživali na hipodromu u orijentacijskom trčanju koje su za njih organizirali članovi Orijentacijskog društva Komenda. Svima su nam se svidjeli domaćini, njihova škola i gostoljubivost koju su pokazali, a već sljedeće godine očekujemo ih u Bregani.
knjižničarka Ivančica Huđek
:: opširnije ::Europska priča dobiva nove sudionike
U sklopu našeg prvog Erasmus projekta – „Učitelji za učenike 21.stoljeća – digitalizacija i modernizacija nastave“ učitelji naše škole sudjelovali su na tečajevima u europskim gradovima Dublinu, Firenci i Barceloni na kojima su razvijali svoje kompetencije, jačali znanje engleskog jezika te stjecali poznanstva za neke buduće projekte. Učiteljica Nikolina Vidović započela je našu europsku pustolovinu u travnju kad je s kolegama učiteljima iz Španjolske, Finske, Portugala i Češke na tečaju „The 4Cs – Creativity, Critical Thinking, Communication and Collaboration in Schools učila o inovativnim i kreativnim metodama koje mogu obogatiti nastavni proces te je te metode po povratku primijenila u radu s učenicima.
Došao je red i na članove projektnog tima naše škole koji su imali prilike uživati u zanimljivoj i dinamičnoj radionici punoj korisnih ideja te primjera kako obogatiti rad s učenicima, približiti im neke teme na inovativan način te kako razviti njihove vještine kritičkog promišljanja i kreativnost.
Učitelji su se tako okušali u aktivnostima koje su zahtijevale timski rad, upornost i preciznost te su uvidjeli kako nije uvijek lako slijediti upute i kako ponekad put do uspjeha bude zahtjevniji nego što se to naizgled čini. Dobili su poticajne zadatke koji su pobudili njihov natjecateljski duh i razmišljanje van okvira te su putem video isječaka imali prilike vidjeti koliko je svaki član neke ekipe ili tima bitan te kako je snalažljivost bitna i važna osobina koju treba razvijati.
Nakon radionice, učitelji su se prepuni dojmova uputili u svoje učionice smišljajući kako sve aktivnosti mogu primijeniti u svom radu, a učiteljica Nikolina planira novu radionicu i za ostatak kolektiva.
učiteljica Andreja Vlahović Gabriša
:: opširnije ::Ruksak (pun) kulture u Grdanjcima
Kako bi se smanjila ograničena dostupnost kulturnim i umjetničkim sadržajima te kako se ne bi uskratio potpuni razvoj kreativnog obrazovanja učenika, školska knjižničarka prijavila je PŠ Grdanjci za sudjelovanje u programu Ruksak (pun) kulture.
Tijekom 2023. godine PŠ Grdanjci imat će priliku sudjelovati u programima i radionicama osmišljenim za program Ruksak (pun) kulture koji je zajednički pothvat Ministarstva kulture i medija i Ministarstva znanosti i obrazovanja kao dopunski program potpore kurikulumu u školama.
Ruksak (pun) kulture program je koji omogućava dostupnost i približavanje umjetnosti i kulture djeci i mladima koji žive u sredinama s ograničenom dostupnosti kulturnim i umjetničkim sadržajima. Program razvija njihovo kreativno obrazovanje, senzibilizira djecu i mlade za umjetnost i kulturu te omogućuje pristup različitim vrstama umjetnosti i kulture.
U PŠ Grdanjci odvijat će se programske djelatnosti vizualnih umjetnosti, književnosti i programa studenata umjetničkih akademija. Veselimo se sudjelovanju u novom projektu i nadamo se da će program potaknuti razvoj estetske kulture kod učenika i učitelja.
knjižničarka Ivančica Huđek
:: opširnije ::« Prosinac 2024 » | ||||||
Po | Ut | Sr | Če | Pe | Su | Ne |
25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 1 |
2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 |
9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 |
16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 |
23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 |
30 | 31 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |