Lektira uz ukulele
Prošloga petka učenici 3. b razreda su na nov i suvremen način, zahvaljujući knjižničarki Valentini Biškup, obradili lektiru Vlak u snijegu. Na samom početku smo uz pratnju knjižničarke na ukuleleu otpjevali pjesme iz filma. Metodom escape rooma sat lektire je postao sat potrage za tragovima sakrivenim u knjižnici.
Rješavajući anagrame, zagonetke i matematičke zadatke pokazali su svoje znanje o osobinama likova, mjestu i vremenu radnje, temi i poruci opće poznatog djela Mate Lovraka. S nestrpljenjem očekujemo novo druženje s drugim književnim djelima.
učiteljica Zvjezdana Malović
:: opširnije ::Knjižničarke na Interliberu
Jučer su se Mali knjižničari uputili na naš najpoznatiji sajam knjiga Interliber u Zagrebu. Po dolasku upoznali smo se s prostorom i svrhom događaja, a potom je uslijedilo vrijeme za istraživanje te razgledavanje i kupnju knjiga. Na sajmu smo se susreli s kineskim pismom i izvornim govornicima, dobili listiće sa svojim imenima napisanima na kineskom, te imali prilike razgovarati s pojedinim autorima.
Kako je ove godine Mađarska - zemlja u fokusu, imali smo priliku poslušati mađarsku glazbu te se pridružiti radionicama. Zadovoljne i punih torba, učenice su pitale možemo li i iduće godine posjetiti sajam ponovno.
knjižničarka Valentina Biškup
:: opširnije ::Nagrade najboljim čitačima
Na kraju nastavne godine izabrani su učenici škole koji su pokazali iznimnu volju i trud u čitanju knjiga školske knjižnice.
Učenici 2.a najaktivniji su čitači u školi, a zajedno su pročitali 277 knjiga. Kao nagradu svaki je učenik dobio jedan broj časopisa Prvi izbor, a predsjednica razreda primala je pohvalnicu u ime cijelog razreda.
Također, prema podatcima određeni su i najaktivniji čitatelji u nižim i višim razredima. U nižim razredima to je učenica 4. c Mara Grdanjski, a u višim učenik 7. b Vito Pavlin. Oboje su uz pohvalnicu primili i knjigu kao nagradu. Vjerujemo da će oboje uživati u svojim nagradama, a sve druge učenike potičemo da nastave čitati i preko ljetnih praznika!
knjižničarka Ivančica Otmačić
:: opširnije ::Pomažemo neželjenim šapicama
Tijekom ove nastavne godine učenici 2. b i 3. b zajedno su sa svojim učiteljicama Zvjezdanom Malović i Gretom Mahović te knjižničarkom Ivančicom Otmačić sudjelovali u projektu Daj šapi glas! Radi se o cjelogodišnjem projektu brige za napuštene životinje, odnosno o senzibilizaciji učenika prema napuštenim životinjama, kao i izmjenama stavova i ponašanja prema vlastitim kućnim ljubimcima. Osim navedenog, cilj je projekta poticanje osobnog i socijalnog razvoja učenika aktivnim uključivanjem u programe poboljšanja kvalitete života brigom za napuštene životinje i pomoć udrugama koje brinu o tim životinjama.
Tijekom godine učenici su učili i govorili o životinjama obilježavajući različite prigodne dane, čitali su knjige o šapicama i učili o odgovornom ponašanju. Udruga kojoj smo odlučili pomoći ove godine jest Sklonište za nezbrinute životinje Grada Zagreba s kojom smo ostvarili suradnju prethodnih mjeseci kada je gospođa Bajan došla u školu sa svojim psićem održati edukacijsku radionicu o samome skloništu i životinjama koje borave u njemu.
U posljednjoj fazi projekta učenici su vrijedno izrađivali različite rukotvorine i predmete za završni prodajni sajam koji se održao proteklog tjedna. Uz potporu zainteresiranih, učenici su prikupili značajnih 400 eura te se humanitarnim angažmanom učenika olakšao rad udruge. Navedena sredstva utrošena su u specijaliziranim trgovinama za životinje prema popisu potrepština koji smo primili iz skloništa.
Kruna završnice projekta bio je odlazak predstavnika učenika 2.b i 3. b razreda te njihovih učiteljica i knjižničarke u Dumovec gdje smo se ponovo susreli s gospođom Bajan kako bismo im uručili naše poklone. Tom prigodom prošetali smo skloništem i upoznali mnogo pasa koji čekaju svoje nove vlasnike. Osim pasa, sklonište je mjesto i za nezbrinute mačke, a dom je i rijetkim egzotičnim i divljim vrstama. Obišli smo i veterinarsku ambulantu te saznali pojedinosti o prihvatu i tretmanu novopristiglih životinja. Pogled na mnogobrojne kaveze nikoga ne može ostaviti ravnodušnim pa tako nije ni nas. Oba razreda zadovoljna postignutim odlučili su nastaviti projekt i sljedeće godine, a ono što je važnije, neki su odlučili i udomiti psića i pružiti mu novi i topli dom!
knjižničarka Ivančica Otmačić
Udomite i vi: galerija životinja koje traže dom: http://www.azilzagreb.com/galerija-psi-macke-skloniste-dumovec
Više o projektu: https://daj-sapi-glas.weebly.com/
:: opširnije ::Buvljak za velike i male
Pozivaju se svi učenici, učitelji, roditelji i zainteresirani mještani da nas posjete i podrže naš buvljak knjiga koji ćemo održati u utorak (18. 6.) od 10 do 15 sati u školskome dvorištu.
U ponudi imamo knjige za velike i male čitače koje su otpisane iz školske knjižnice, a prilog je dobrovoljan. Sva prikupljena sredstva namijenjena su Skloništu za nezbrinute životinje Grada Zagreba čiji rad i brigu pomažemo u sklopu projekta Daj šapi glas!
Dođite i podržite našu humanitarnu akciju!
knjižničarka Ivančica Otmačić
:: opširnije ::Vode našeg zavičaja na digitalnim plakatima
Uz tradicionalnu funkciju izvora znanja i posudbe lektira, knjižnica OŠ Milana Langa je informacijsko, medijsko i komunikacijsko središte naše škole. U sklopu projekta „Vode našeg zavičaja“ koji se provodi u sklopu izvannastavne aktivnosti Geografska grupa a financijski podupire Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih, knjižničarka Ivančica Otmačić s mladim geografima održala je radionicu o digitalnim plakatima. Učenici su sami započeli izradu digitalnih plakata koji će poslužiti u nastavi geografije petih razreda ove i iduće školske godine. Teme za izradu plakata su bile tekućice, rijeke i potoci, izvori i vrela, stajaćice, jezera i močvare.
Temeljem usvojenih znanja, izrada digitalnih plakata ima za cilj primijeniti i povezati znanja iz redovne nastave na konkretnom prostoru uz korištenje različitih metoda rada i tehnologija. Iduće školske godine planira se posvetiti više pažnje i vremena ovoj aktivnosti jer je kroz provedbu projekta prepoznata kao važna karika za jačanje samopouzdanja učenika i razvoj vještina te ostvarenje odgojno-obrazovnih ishoda.
učiteljica Martina Glasnović
:: opširnije ::Čitanje ne poznaje granice - Branje ne pozna meja (2023./2024.)
U utorak 28. svibnja 2024. ostvaren je završni susret učenika i učiteljica koji sudjeluju u projektu Čitanje ne poznaje granice s partnerskom školom OŠ Komenda Moste iz Komende u Sloveniji. Suradnja je to koja traje već niz godina, a koordinatorice projekta školske su knjižničarke Ivančica Otmačić i Andreja Nagode Burger. Osnovna ideja projekta jest poticanje čitanja naglas, unapređivanje čitateljskih sposobnosti i vještina, razvoj svijesti o važnosti i utjecaju čitanja te promocija hrvatske i slovenske dječje književnosti, povijesti, kulture i jezika.
Prijašnji susreti održavani su online, prošlogodišnji je ostvaren uživo u OŠ Komendi Moste, a ovaj smo dogovorili u Bregani u OŠ Milana Langa. Naše drage goste dočekali smo na ulazu škole pjesmom učenika 2. b s učiteljicom Zvjezdanom Malović.
Svečano otvorenje programa započelo je trima himnama: hrvatskom, slovenskom i europskom kako bismo ukazali na pripadnost zajedničkim vrijednostima. Cjelokupan program bio je dvojezične naravi, a izvrsno govorenje slovenskog jezika pokazali su i naši učenici, voditelji programa, Leon Smolej i Valentina Ažić koje je uvježbala učiteljica Lidija Vučajnk Škrobot.
Učenici 1.c, 2.b, 3.a i 7.b zajedno sa svojim učiteljicama Vesnom Bendom, Zvjezdanom Malović, Jasminom Dadić izveli su tri igrokaza: Pod medvedovim dežnikom, Mojca Pokrajculja i Maca Copatarica, bogate kostimografije i scenografije, a učenice 7.b s mentoricom Valentinom Mahović priredile su zvučnu knjigu/animaciju Janje Vidmar Debeluška. Osim navedenog, učenici 1.c otpjevali su pjesmu Zidamo hiško, a za cjelokupnu tehničku podršku pobrinuo se učitelj Tomislav Palačković. Učenici iz Slovenije čitali su Čudnovate zgode šegrta Hlapića i Šumu Striborovu, a program je bio ispunjen poznatim hrvatskim dječjim pjesmama i slovenskim narodnim plesovima. Sva djeca pokazala su izniman trud i volju u savladavanju slovenskog, odnosno hrvatskog jezika te je ovaj susret za njih bio svojevrsna nagrada.
Na samome kraju programa prisutnima su se obratili ravnatelji škola Uroš Križanič i Igor Matijašić te su istaknuli kako su ovo generacije koje ne poznaju granice te da je ono što rade izuzetno vrijedno i važno, s nadom da će iz Bregane ponijeti samo najljepše uspomene.
Nakon održane svečane priredbe učenici su sa svojim učiteljima razgledali prostore škole, a potom je uslijedio zajednički ručak. Nakon navedenog goste smo poveli u razgledavanje Grgosove špilje, poznate samoborske turističke atrakcije i prirodne znamenitosti. Po povratku u školu učitelji su imali vremena za razmjenu iskustava i dojmova, a za učenike je organizirana sportska aktivnost u dvorani koju je priredio učitelj Igor Kupres.
Drago nam je da smo imali mogućnost ugostiti drage nam prijatelje iz Slovenije, zajedno njegovati naše jezike i kulture te ne dopustiti da nas granice dijele.
Ivančica Otmačić, školska knjižničarka
:: opširnije ::Kviz o hrvatskom Andersenu
Učenici 6. razreda Andrej Matijaščić, Lana Jurišić i Antonija Obraz predstavljali su našu školu na kvizu Lektira za učenike osnovnih škola Samobora i Svete Nedelje. Kviz se održao u Ogranku Matice hrvatske u Samoboru, a ovogodišnja lektira koja se propitivala bile su Priče iz davnine Ivane Brlić-Mažuranić.
Učenici su se za kviz pripremali sa školskom knjižničarkom, a na kvizu su pokazali odlično znanje, ali je ipak nedostajalo malo sreće te su osvojili 3. mjesto. Čestitke našim učenicima na izvrsnom uspjehu!
knjižničarka Ivančica Otmačić
:: opširnije ::Kutak za čitanje u PŠ Grdanjci
U ponedjeljak je učenike u PŠ Grdanjci posjetila školska knjižničarka kako bi im donijela knjige i časopise za čitanje u slobodno vrijeme. Učenici su tom prigodom učili o klasifikaciji knjiga i smještaju istih na police, a potom su sve donesene knjige trebali razvrstati i posložiti prema naučenom.
Zadatak su odradili vrlo uspješno, a posebno ih je razveselila mogućnost posudbe knjiga u bilo kojem trenutku. Osvijestili smo važnost i dobrobiti čitanja, a učenici jedva čekaju ponijeti sa sobom novu knjigu i pročitati ju.
knjižničarka Ivančica Otmačić
:: opširnije ::Na Dan hrvatske knjige predstavljene slikovnice naših učenika
Na Dan hrvatske knjige koji obilježavamo 22. travnja u našoj su školi predstavljene dvije slikovnice čiji su autori naši učenici. Slikovnice su nastale suradnjom s Udrugom osoba s invaliditetom Sinergija Samobor, a nakon dvije godine od početka projekta, slikovnice su tiskane i predstavljene učenicima. Događaj je organiziran za sve učenike od 5. do 8. razreda, a naši autori i ilustratori hrabro su odgovarali na pitanja školske knjižničarke koja se našla u ulozi moderatorice.
Prvu slikovnicu Zarina priča predstavili su svi učenici koji su sudjelovali u izradi iste, autori teksta i ilustratori. Govorili su o preprekama i teškoćama koje imaju osobe s invaliditetom, a uvidjeli su i važnost prihvaćanja različitosti u društvu. Također, istaknuli su problem zlostavljanja drugih i drugačijih koji su naglasili u slikovnici te smo utvrdili da se na nasilje među vršnjacima ne odgovara nasiljem, već da nastale probleme treba riješiti razgovorom i djelovanjem osoba koje nam mogu biti podrška.
Drugu slikovnicu Sunčica u mraku napisala je i ilustrirala učenica Tara Vitas koja je istaknula da je život borba i da ne trebamo odustajati od svojih snova unatoč različitim teškoćama s kojima se suočavamo. Naglasila je i važnost podrške obitelji i prijatelja u teškim vremenima, a ostali su se učenici nadovezali u prepoznavanju empatije osoba s invaliditetom. Komentirala je i kako je danas ponosna na svoj rad te da ju je izlazak slikovnice motivirao da nastavi dalje s pisanjem, a pozvala je i sve učenike da oslobode svoj talent i započnu s pisanjem.
Na samome kraju, pridružila nam se učenica Lucija Fresl koja je zajedno s Tarom sudjelovala na Novigradskom proljeću na radionici izrade slikovnice te su usporedile svoja iskustva na Proljeću s prijašnjim. Otvorili su im se neki novi vidici, a svi zajedno pozvali smo druge učenike da se priključe svim oblicima kreativnog izražavanja, da nastave čitati knjige te da podijele s drugima svoje talente.
knjižničarka Ivančica Otmačić
:: opširnije ::Promocija slikovnica naših učenika
Dirljivo je prošloga petka bilo u našoj školi na promociju dviju slikovnica učenika naše škole.
Slikovnice su nastale pred dvije godine, na inicijativu Udruge osoba s invaliditetom Sinergija Samobor s ciljem senzibiliziranja djece i javnosti na osobe s invaliditetom. Zbog tehničkih poteškoća, čak su dvije godine čekale na tiskanje. Promovirali su ih članovi Udruge te njezin predsjednik gospodin Viktor Jozić.
Prvu slikovnicu, naslovljenu „Zarina priča“, napisali su i ilustrirali učenici tadašnjeg 4.c razreda sa svojom učiteljicom Aleksandrom Gudlin Mićić. Danas su oni šestaši, a na promociji su se s radošću prisjetili kako je slikovnica nastajala, koje su bile etape rada u tome projektu, od početne oluje ideja, njezine razrade pa do podjele rada po skupinama. U slikovnici je riječ o djevojčici u invalidskim kolicima koja nailazi na nerazumijevanje pojedinaca u svojoj okolini, ali na kraju ipak nadilazi sve predrasude. Nekoliko se učenika-autora izmjenjivalo u čitanju slikovnice prisutnoj publici.
Druga slikovnica „Sunčica u mraku“ djelo je Tare Vitas, danas sedmašice, a tada petašice. Tara ju je u potpunosti sama napisala i ilustrirala. Mentorica joj je bila učiteljica hrvatskog jezika Valentina Mahović. Priča slikovnice prati gubitak vida djevojčice Sunčice te njezinu odvažnost i hrabrost u nastojanjima da nastavi obrazovanje unatoč sljepoći, uz veliku potporu njezine obitelji. Tarinu je priču pročitao gospodin Viktor Jozić te rekao da je na njega ostavila velik dojam, osobito završetak priče o važnosti neodustajanja od svojih snova. Zahvalio je svim učenicima autorima priča te njihovim učiteljima i roditeljima na empatiji i poticanju stvaralačkog rada. Promociju su vrlo emotivno primili njezini autori, promotori, članovi udruge i svi prisutni. Nekima se i suza pojavila u oku, a grlo se steglo. Na kraju je članica Udruge gospođa Štefanija Omerbašić iznijela nekoliko svakodnevnih situacija s kojima se kao slijepa osoba uspješno nosi, a najveće je zanimanje prisutnih izazvala njezina demonstracija vještog pletenja i vezenja. Publika je pljeskom nekoliko puta tijekom promocije nagrađivala njezine sudionike, a druženje bi se nastavilo još duže, ali morali smo na nastavu.
Promociji su prisustvovali razredni kolege učenika šestih razreda te Tarina obitelj i njezin sedmi b razred s razrednicom Sanjom Rapljenović i učiteljicom Valentinom Martinček. Koordinatorica projekta bila je naša školska knjižničarka Ivančica Otmačić.
Slikovnicama je dodijeljen jedinstveni knjižničarski ISBN broj te su katalogizacijom postale nacionalno i kulturno blago Hrvatske. Pohranjene su i u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu. Dvadeset primjeraka slikovnica dobila je naša škola pa ih svi zainteresirani učenici i učitelji mogu posuditi i pročitati.
učiteljica Valentina Mahović
:: opširnije ::Novi mural u školskoj knjižnici
Naše vrijedne i talentirane učenice 8. c razreda, Sara Parać i Sara Devetak, sudjelovale su u ostvarenju još jednog murala u školskoj knjižnici uz vodstvo učiteljice Kornelije Turić Dorotić.
Učenice su na zid postavile reljefe nastale u keramičkoj grupi, a zatim je Sara Parać akrilnim bojama oslikala zid oko reljefa i tako stvorila skladnu likovnu kompoziciju tekstura i boja. Svrha ovakvih radova je podizanje svijesti o likovnoj kulturi i estetsko uređenje prostorija škole, što pridonosi ugodnijoj i plemenitijoj radnoj atmosferi.
učiteljica Kornelija Turić Dorotić
:: opširnije ::Putujuća knjižnica stigla u Breganu
Jutros je u Breganu stigao slovenski bibliobus. Podsjećamo, nastavak je to projekta uvođenja učenja slovenskog jezika u OŠ Milana Langa (kako za učenike, tako i za odrasle). Posavska putujuća knjižnica pristigla je ispred škole gdje su je dočekali učenici i djelatnici škole s prigodnim kratkim programom. Izmijenjene su tople riječi dobrodošlice i buduće suradnje, a potom su se djeca i odrasli mogli učlaniti u knjižnici (članarina je besplatna) te posuđivati knjige.
Kao što smo i najavili, planirano je da bibliobus dolazi u Breganu svake prve srijede u mjesecu. Ujedno, danas su u našoj školi bili predstavnici slovenskog veleposlanstva koji su donirali knjige na slovenskom za školsku knjižnicu.
:: opširnije ::Slovenski bibliobus stiže u Breganu
Kao nastavak projekta uvođenja učenja slovenskog jezika u OŠ Milana Langa (kako za učenike, tako i za odrasle), sljedećeg tjedna u Breganu stiže slovenska putujuća knjižnica. Bibliobus prepun knjiga na slovenskom jeziku moći će razgledati svi posjetitelji, a zainteresirani će se moći i učlaniti te posuditi odabrani naslov (članarina je besplatna). Planirano je da bibliobus dolazi u Breganu svake prve srijede u mjesecu.
Svi ste pozvani na prigodno jutarnje druženje sa slovenskim susjedima – 7. veljače (srijeda) u 8 sati na prostoru ispred škole u Bregani.
:: opširnije ::Kako se služiti rječnicima?
Učenici 2. b razreda su nastavu hrvatskog jezika odradili u školskoj knjižnici. Učili su što je rječnik, kakvi rječnici postoje, kako razlikovati rječnik od pravopisa i još mnoge važne pojmove koji će im trebati u školovanju. Knjižničarka Ivančica Otmačić ih je nakon toga uputila kako se služiti rječnikom, kako tražiti riječi i njihova značenja. Učenici su marljivo pretraživali zadane pojmove u knjigama kao i na Hrvatskom jezičnom portalu. Natjecali su se tko će prije pronaći zadanu riječ.
Na kraju sata, svoje znanje provjerili su igrajući kviz pomoću web alata Wordwall. Vrijeme provedeno u knjižnici brzo je prošlo. Nastavu u knjižnici učenici vole pogotovo ako se koriste digitalni sadržaji i tehnologija. Spoj tradicionalnog i suvremenog uvijek daje najbolje rezultate.
učiteljica Zvjezdana Malović
:: opširnije ::Uređenje groba Milana Langa
Uoči blagdana Svi sveti Mali knjižničari (viši razredi) naše škole posjetili su grobno mjesto Milana Langa te ga vrijedno i pažljivo uredili. Na vječnom počivalištu cijenjenog samoborskog učitelja, pisca i etnografa postavili su cvijeće te zapalili svijeće.
U kratkom slobodnom vremenu spustili smo se do glavnog samoborskog trga i počastili se ukusnim kolačima.
knjižničarka Ivančica Huđek
:: opširnije ::Langovci sjajno poznaju povijest svoga grada
Na Odjelu za djecu i mlade Gradske knjižnice Samobor organiziran je kviz „Koliko poznajem prošlost svojeg grada“ koji se kontinuirano provodi od 2016. godine. Kviz je namijenjen učenicima četvrtih razreda iz škola na području grada Samobora, a ove godine su sudjelovale OŠ Samobor (SveZnalice), OŠ Mihael Šilobod (MiŠ), OŠ Bogumil Toni (Bogumilci) te OŠ Milan Lang (Langovci). Naše Langovce predstavljali su učenici Tvrtko Mrzak (4.a), Val Omelić (4. b), Adrijan Babojelić (4. b) i Patrik Petrić (4.c), a podršku su pružale navijačice Lena Vitas (4. c) i Leona Žganjer (4. a).
Kviz se sastojao od 5 kategorija (dopuni odgovor, ABCD, točno – netočno, puzzle i karta), a rezultat je do samoga kraja bio neizvjestan. Sve su ekipe bile vrlo uspješne, a pobjedu su, sa osvojenih 34 boda, odnijeli Langovci. Učenici su pokazali zavidno znanje o prošlosti grada Samobora, pokazali su brzinu i suradnju. Čestitamo našim učenicima na ovom velikom uspjehu!
pedagoginja Tena Štengl
:: opširnije ::Lektira u samoborskoj knjižnici
Učenici 4. a razreda prošloga su četvrtka posjetili Gradsku knjižnicu Samobor, Odjel za djecu i mlade te tamo sudjelovali u obradi lektire Mama je kriva za sve, Zorana Pongrašića. Uz pregršt zanimljivih aktivnosti, natjecanja i glume u prvom je planu bila učenička suradnja i složnost.
Izvrsno smo se zabavili i obećali da ćemo ponovno doći.
učiteljica Josipa Tandarić
:: opširnije ::Čitam lakše - Lexie
Naša knjižnica odabrana je za nastavak suradnje na projektu Čitam lakše. Omogućen nam je nastavak pristupa djelima prilagođenim korisnicima s teškoćama u čitanju u okviru mrežne aplikacije za lakše čitanje i učenje Lexie od rujna 2023. do lipnja 2024. godine.
Nova djela iz fonda Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu bit će dostupna u aplikaciji i na portalu Digitalne zbirke NSK tijekom ovog mjeseca. Aplikacija nudi i pristup zbirkama s eLektirama, klasicima i kratkim pričama na hrvatskom i engleskom jeziku te mogućnost dodavanja vlastitih digitalnih knjiga i tekstova. Aplikaciju je moguće koristiti na mobitelima, tabletima i računalima unutar i izvan knjižnice.
Korisnički račun aplikacije Lexie automatski je produljen te ga možete neometano nastaviti koristiti. Podatke o pristupu aplikaciji možete potražiti u knjižnici za sve učenike koji prošle godine nisu bili uključeni, a za koje postoji potreba.
Dodatne mogućnosti aplikacije Lexie provjerite u video uputama na mrežnoj stranici: https://www.youtube.com/watch?=N2lF7FSSigU&ab_channel=Omoguru
:: opširnije ::Megi i Vito najbolji čitatelji u školi
Na kraju nastavne godine izabrani su učenici škole koji su pokazali iznimnu volju i trud u čitanju knjiga školske knjižnice.
Učenici 2.a najaktivniji su čitači u školi , a zajedno su pročitali nešto više od 250 knjiga. Kao nagradu svaki je učenik dobio jedan broj časopisa Prvi izbor, a predsjednica razreda primala je pohvalnicu u ime cijelog razreda.
Također, prema podatcima određeni su i najaktivniji čitatelji u nižim i višim razredima, a to je u nižim razredima učenica 2.a Megi Cicvarić s pročitanih 37 knjiga. Megi je primila posebnu pohvalnicu i knjigu koju je žarko iščekivala - 505 fora viceva za djecu. U višim razredima najviše knjiga pročitao je učenik 6.b Vito Pavlin, njih 26, a kao nagradu dobio je knjigu Vlakovi kroz povijest uz 50 modela za sastavljanje.
Vjerujemo da će oboje uživati u svojim nagradama, a sve druge učenike potičemo da nastave čitati i preko ljetnih praznika!
knjižničarka Ivančica Huđek
:: opširnije ::Čitanje povezuje susjedne države
Ovoga utorka učenici koji sudjeluju u projektu Čitanje ne poznaje granice uputili su se u jutarnjim satima u Sloveniju na susret s partnerskom školom OŠ Komenda Moste iz Komende. Suradnja je to koja traje već niz godina, a koordinatorice projekta školske su knjižničarke. Osnovna ideja projekta jest poticanje čitanja naglas, unapređivanje čitateljskih sposobnosti i vještina, razvoj svijesti o važnosti i utjecaju čitanja te promocija hrvatske i slovenske dječje književnosti, povijesti, kulture i jezika.
Prijašnji susreti održavali su se online, stoga nas još više veseli što smo konačno imali priliku susresti se uživo i upoznati partnere u projektu. Naši prijatelji predivno su nas ugostili i osmislili dan koji ćemo svi dugo pamtiti.
Svečano otvorenje programa započelo je trima himnama: hrvatskom, slovenskom i europskom budući da smo tog dana obilježavali i Dan Europe, a susret smo ciljano upriličili baš tada kako bismo radili i na promociji europskog identiteta. Cjelokupan program bio je dvojezične naravi. Učenici 1.b, 3.c i 4.c zajedno sa svojim učiteljicama Zvjezdanom Malović, Ivanom Smolej Kolarek i Vesnom Bendom izveli su četiri igrokaza: Rdeča kapica, Maca papučarica, Moj dežnik je lahko balon i Priča kdo je napravil Videku srajčku, bogate kostimografije i scenografije, a učenice 6.b s mentoricom Valentinom Mahović priredile su zvučnu knjigu crtice Šalica kave Ivana Cankara. Učenici iz Slovenije čitali su Čudnovate zgode šegrta Hlapića, a program je bio ispunjen poznatim hrvatskim dječjim pjesmama. Sva djeca pokazala su izniman trud i volju u savladavanju slovenskog/hrvatskog jezika te je ovaj susret za njih bio svojevrsna nagrada.
Uz razgledavanje živopisnog mjesta i dvaju škola u Komendi, učenici su najviše uživali na hipodromu u orijentacijskom trčanju koje su za njih organizirali članovi Orijentacijskog društva Komenda. Svima su nam se svidjeli domaćini, njihova škola i gostoljubivost koju su pokazali, a već sljedeće godine očekujemo ih u Bregani.
knjižničarka Ivančica Huđek
:: opširnije ::Kviz za učenike - Priče iz davnine
Učenice 6. razreda Žaklina Šoić, Ema Mia Martinček i Dolores Vrbančić predstavljale su našu školu na kvizu Lektira za učenike škola Samobora i Svete Nedelje. Kviz se održao u Ogranku Matice hrvatske u Samoboru, a ovogodišnja lektira koja se propitivala bile su Priče iz davnine Ivane Brlić-Mažuranić. Učenice su se za kviz pripremale sa školskom knjižničarkom, na kvizu pokazale odlično znanje, ali je ipak nedostajalo malo sreće. Učenice su tako osvojile izvrsno 2. mjesto, zaostavši tek 1,5 bod za pobjednikom. Čestitke našim učenicima na izvrsnom uspjehu!
knjižničarka Ivančica Huđek
Više fotografija na poveznici:
:: opširnije ::« Prosinac 2024 » | ||||||
Po | Ut | Sr | Če | Pe | Su | Ne |
25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 1 |
2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 |
9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 |
16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 |
23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 |
30 | 31 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |