Terenska nastava u Sloveniji
Učenici koji uče slovenski jezik jučer su posjetili Ljubljanu u pratnji učiteljica Zvjezdane Malović, Valentine Martinček i Lidije Vučajnk Škrobot. Posjetili smo Hišo eksperimentov (kuća eksperimenata). Temeljito smo morali upotrijebiti svoje znanje slovenskog jezika da bi mogli pratiti radionicu iz zvukologije.
Nakon zabavnih pokusa u muzeju slijedio je obilazak glavnih kulturnih spomenika Ljubljane - Prešernov trg, Magistrat, Kongresni trg, NUK i Trg republike. Nakon dvosatne šetnje slijedio je obilan ručak. U Breganu smo se vratili u večernjim satima nasmijani i razigrani. Nezaboravan izlet omogućili su nam Savez slovenskih društava u Hrvatskoj te slovenski Ured Vlade.
učiteljica Lidija Vučajnk Škrobot
:: opširnije ::Predstavljen projekt Geografske grupe „Voda – blago i baština Hrvatske“
Kao rezultat rada tijekom rujna i listopada, devetnaest učenika izvannastavne aktivnosti Geografska grupa u školskoj su knjižnici 30. listopada 2024. predstavili projekt „Voda – blago i baština Hrvatske“. Projekt je dio Kurikuluma i Godišnjeg plana i programa OŠ Milana Langa u ovoj školskoj godini, a nastavak je i nadogradnja projekta „Vode našeg zavičaja” kojeg je prošle godine financijski podržalo Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih. Predstavljanje je održano za korisnike projekta obzirom da će se dio aktivnosti provesti u suradnji sa Stručnom službom škole, knjižničarkom, Erasmus tima, tj. aktivnosti škole kao akreditirane Erasmus ustanove i Eko-škole, izbornom nastavom Slovenski jezik i kultura te vanjskim suradnicima.
Uz nadogradnju na prošlogodišnje projektne aktivnosti o vodama na području Bregane i okolice, aktivnosti će biti posvećene prirodnim i društvenim posebnostima rijeke Save kao međunarodne europske rijeke te Nacionalnom parku Plitvička jezera kao dijelu svjetske baštine koji ove godine obilježava 75. godišnjicu proglašenja prvog hrvatskog nacionalnog parka. Planirano je usvajanje novih znanja, primjena i povezivanje znanja iz redovne nastave na konkretnom prostoru, uvođenje nove aktivnosti „Geografski piknik“ te terenski obilasci s naglaskom na zdravlje učenika, povećanje kretanja i boravka u prirodi nakon pandemijskog razdoblja. Važne sastavnice projekta su promicanje vode kao blaga i baštine, važnost održivog razvoja, kvaliteta života u lokalnoj zajednici, promicanja i korištenja resursa škole (Područna škola Noršić Selo, školska knjižnica), snalaženje u prostoru i aktualizacija nastavnih sadržaja, razvijanje kritičkog mišljenja kroz multidisciplinarni pristup i suradnju sa suradnicima i partnerima uz korištenje različitih metoda rada i digitalnih tehnologija, uključivanje učenika u jačanje eko i europske dimenzije škole, kao i jačanja samopouzdanja, javnog nastupa i asertivnosti učenika kroz različite aktivnosti i mentorski rad.
Nakon predstavljanja projekta provedeno je vrednovanje kroz razgovor i anketu. Učenici koji su sudjelovali u vrednovanju su zadovoljni s predstavljanjem projekta. Najzanimljiviji dio učenicima su aktivnosti projekta te ciljevi. Analizirali su što bi u svom idućem javnom nastupu promijenili ili poboljšali, a školska knjižnica je prepoznata kao dobro i ugodno mjesto za provedbu dijela projektnih aktivnosti i predstavljanje projekta.
učiteljica Martina Glasnović
:: opširnije ::Knjižničarke na Interliberu
Jučer su se Mali knjižničari uputili na naš najpoznatiji sajam knjiga Interliber u Zagrebu. Po dolasku upoznali smo se s prostorom i svrhom događaja, a potom je uslijedilo vrijeme za istraživanje te razgledavanje i kupnju knjiga. Na sajmu smo se susreli s kineskim pismom i izvornim govornicima, dobili listiće sa svojim imenima napisanima na kineskom, te imali prilike razgovarati s pojedinim autorima.
Kako je ove godine Mađarska - zemlja u fokusu, imali smo priliku poslušati mađarsku glazbu te se pridružiti radionicama. Zadovoljne i punih torba, učenice su pitale možemo li i iduće godine posjetiti sajam ponovno.
knjižničarka Valentina Biškup
:: opširnije ::Zagreb Time Travel
Učenici 4. razreda u pratnji svojih učiteljica (Greta Mahović, Antonija Vlahović, Suzana Kos i Jasmina Dadić) istražili su mnoge zanimljivosti što ih krije naš glavni grad. Na putovanju u kojem se isprepliću prošlost i sadašnjost Zagreba, tablet je postao vremeplov te oživio brojne legende i povijesne ličnosti. Zanimljive priče, zabavne igre i pitalice provele su nas od Manduševca, preko Dolca, Krvavog mosta, Markovog trga do Gričkog topa i pucnja u podne.
Nezaboravan digitalni interaktivan razgled upotpunili smo fotografijama sa zagrebačkim motivima i stvorili lijepe uspomene.
učiteljica Jasmina Dadić
:: opširnije ::Sadnja stabala u našem okolišu
Učenici 2. b razreda naše škole sudjelovali su u akciji kojoj je cilj učiniti naš zavičaj još zelenijim i ljepšim. Veselo su se odazvali posaditi stabla u parku u Podvrhu na poziv Komunalca i Grada Samobora. Održane su i kreativne radionice na kojima su djeca izrađivala aranžmane od jesenskog lišća i na kojima su imala priliku naučiti prepoznati različite vrste stabala prikladnih za naše podneblje.
Učenike je u svemu podržala i gradonačelnica Petra Škrobot, a oni su joj zahvalili prigodnim porukama o zaštiti okoliša i dogovoru kako će uživati u hladovini stabala pored novog igrališta na kojem će provoditi svoje slobodno vrijeme.
:: opširnije ::Lika ugostila šestaše
Učenici šestih razreda u pratnji svojih razrednika (Valentine Martinček, Maje Pritišanac Jug i Tomislava Mićićića) te učitelja Koste Radanovića i Valentine Mahović posjetili su izvor rijeke Gacke te grad Ogulin.
Izvor Gacke, ili kao ga zovu Vrilo Gacke, nalazi se u bajkovitom selu Sinac u blizini Otočca. Izvor je poznat po vodi bogatoj kisikom u kojoj i pastrve rastu pet puta brže. Na izvoru se nalazi i dvjesto godina stari mlin. Gospođa Kata nam je tako nježno i tiho objasnila mlinsku tradiciju. Mlinski kamen teži i do 150 kg i upravo je mljeo pir. Do mlina se dolazi mostićem preko malih plitkih jezeraca kojima plutaju pitome patkice.
Nakon ručka - rodno mjesto Ivane Brlić-Mažuranić. Posjetili smo Ivaninu kuću bajki. Lijepo zamišljena čarobna priča o bajkama, Domaćima, Striboru, Regoču i Kosjenki.... Ali i podsjećanje na brojne autore bajki. A možete ući u Bjesomorovu pećinu i doznati nešto o sebi.
Ogulin je grad Frankopana, a Ivanina bajkovita kuća nalazi se u njihovom kaštelu. Nedaleko od njega spomenik je kralju Tomislavu, a iza njega je i njegov istoimeni park u kojem se nalazi i vrelo Cesarovac. Legenda kaže da će onaj muškarac koji popije vodu sa zdenca ostati trajno vezan za Ogulin i prvu Ogulinku koju sretne nakon zdenca. Ima Ogulin još jednu legendu - Đulin ponor koji pripada rijeci Dobri. Kažu da se tamo čuje jecaj i plač djevojke Đule koja se od tuge sunovratila u ponor saznavši da je njen dragi poginuo u ratu s Turcima.
Ostavili smo Ogulin i krenuli prema zalazu sunca...
učitelj Tomislav Mićić
:: opširnije ::Sedmaši na Plitvičkim jezerima
Sedmi razredi naše škole i ove godine odabrali su za odredište terenske nastave Nacionalni park Plitvička jezera. Plitvička jezera proglašena su nacionalnim parkom 1949. godine, prvi su hrvatski nacionalni park te ove godine obilježavaju 75. godišnjicu proglašenja.
U pratnji razrednica Martine Glasnović, Valentine Mahović, Helene Bišćan Motočić i učiteljice Đurđice Kovač-Horvat, sedmaši su krenuli na terensku nastavu put Plitvičkih jezera. Prvi odmor bio je na odmorištu Draganić gdje su učenici mogli pojesti školski obrok te se kratko odmoriti. Prolazeći kroz Karlovac turistički pratitelj je dao osnovne informacije i zanimljivosti o gradu Karlovcu, zatim Slunju i „malim Plitvicama“ Rastokama te Rakovici. Prolazeći Kordunom bila je prilika za prepoznati krške reljefne oblike (ponikve, vrtače) te podsjetiti na povijesnu i stratešku važnost Korduna kao dijela Vojne krajine na što nas upućuje i sam naziv koji dolazi od francuske riječi cordon militaire (vojni pojas).
Na samom ulazu u Nacionalni park Plitvička jezera, pogled se pružao na Veliki slap što su učenici iskoristili za fotografiranje. Slijedilo je je obilazak Nacionalnog parka po stazama uz obalu te drvenim mostićima iznad jezera i sedrenih barijera. Nakon odmora i okrjepe uz jezero Kozjak, električnim brodom slijedila je umirujuća plovidba ovim najdubljim jezerom s ciljem obilaska Gornjih jezera. Kaskadni sustav Gornjih jezera iz blizine svjedoči stalnom procesu rasta sedrenih barijera. Sedru kao šupljikavu, poroznu stijenu koja nastaje taloženjem u vodi otopljenog kalcijevog karbonata uz pomoć biljaka, algi i mahovina, zbog svoje krhke strukture i posebnih uvjeta u kojima nastaje, ugrožava bilo kakvo zagađenje, poremećaji fizikalno-kemijskih i bioloških čimbenika ili mehanička oštećenja. Uz modrozelenu vodu i jesenje boje koje su okružile jezera, naši učenici kao i brojni posjetitelji iz svih krajeva svijeta svjedočili su posebnosti i važnosti Plitvičkih jezera koja su zbog svoje unikatnosti i prirodnih vrijednosti još od 1979. godine na UNESCO-vom Popisu svjetske baštine.
Nakon obilaska Plitvičkih jezera na području grada Slunja organiziran ručak i odmor. Po putu, već tradicionalno, u autobusu su učiteljica geografije i učiteljica hrvatskog jezika provele kviz znanja. Iz hrvatskog jezika pitanja su bila iz pravopisa te velikog i malog slova s toponimima s kojima su se učenici sreli tijekom ove terenske nastave.
Pitanja o Plitvičkim jezerima osmislili su učenici izvannastavne aktivnosti Geografska grupa u sklopu projekta „Vode – blago i baština Hrvatske“ prije polaska na terensku nastavu. Također, niz zanimljivih pitanja izniknuo je i tijekom same terenske nastave, a dio fotografija koje su učenici „uhvatili“ svojim mobilnim telefonima poslužit će Geografskoj grupi za projektnu aktivnost „Plitvička jezera – svjetska baština“ te izradu prezentacije i digitalnih plakata.
Završetak terenske nastave i dolazak pred školu u Breganu bio je u kasnim poslijepodnevnim satima.
učiteljica Martina Glasnović
:: opširnije ::Da se ne zaboravi
Učenici osmih razreda danas su bili na satu povijesti na Spomen području Trokut kod Novske. Udruga branitelja 151. samoborske brigade Hrvatske vojske već desetak godina provodi program edukacije učenika osnovnih i srednjih škola Grada Samobora i Svete Nedelje o Domovinskom ratu pod nazivom "Da se ne zaboravi". Dio programa je i odlazak na terensku nastavu na spomen područje Trokut kod Novske i to uoči 29. listopada kada je 1991. godine bitkom za Trokut Hrvatska vojska započela prvu oslobodilačku operaciju "Orkan 91" kojom je trebalo osloboditi prostor zapadne Slavonije u trokutu Novska – Pakrac – Okučani.
Članovi Udruge upoznali su učenike s ratnim zbivanjima na zapadnoslavonskom ratištu potkraj listopada 1991. godine naglašavajući kako nikada ne smijemo zaboraviti naše mladiće koji su svoj život dali za domovinu, za slobodu, za nas.
Reportažu o današnjem satu povijesti na Trokutu, u kojoj su sudjelovali i učenici naše škole, možete pogledati u subotu 26. listopada u emisiji HRT 1 "Veterani mira".
učiteljica Sanja Rapljenović
:: opširnije ::Šestaši uživali na Žumberku
Ovoga utorka učenici petih razreda u pratnji svojih razrednica Marije Aščić, Nikoline Vidović i Kornelije Turić Dorotić, predmetnih učiteljica Sanje Rapljenović i Ksenije Vilić te pomoćnice u nastavi Marije Benković uputili su se na prvu izvanučioničku nastavu i posjetili su Sošice u Parku prirode Žumberak-Samoborsko gorje te Spomen-dom blaženog Alojzija Stepinca u Krašiću.
Iako je listopad gotovo na izmaku, dan je bio neobično lijep. Žumberačke je obronke i planine obasjalo sunce, a učenici su se tijekom vožnje uvjerili da gorje krase šume, livade i malena sela. Naše su prvo odredište bile Sošice u kojima se smjestio Posjetiteljski centar gdje smo se upoznali s kulturno-povijesnom baštinom i prirodnim posebnostima ovog kraja. U Sošicama smo uz stručno vodstvo biskupa u miru, mons. Nikole Kekića posjetili i etnografsku zbirku žumberačkog kraja koja se nalazi u samostanskoj kući sestara bazilijanki. Mogli smo vidjeli razne predmete vezane uz svakidašnji život ljudi u Žumberku koji datiraju iz 19. i 20. stoljeća (narodne nošnje, alat, razno posuđe, tkalački pribor, stare fotografije…). Važan je dio žumberačkog identiteta upravo grkokatolička vjeroispovijest, stoga nas je biskup odveo do grkokatoličke crkve sv. Petra i Pavla te objasnio po čemu se grkokatolici razlikuju od rimokatolika.
Nakon ručka, uputili smo se prema Dolini kardinala te smo u Krašiću posjetili Župnu crkvu Presvetog Trojstva i obišli Spomen-dom u kojem je preminuo blaženi Alojzije Stepinac. Tijekom kasnog poslijepodneva, umorni, ali puni dojmova i uspomena sretno smo se vratili u Breganu.
učiteljica Nikolina Vidović
:: opširnije ::Volavje oduševilo učenike drugih razreda
Sunčani jesenski utorak učenici drugih razreda u pratnji svojih učiteljica proveli su na obiteljskom gospodarstvu Repro Eko u Volavju kraj Jastrebarskog. Učenici su na imanju sudjelovali na radionicama na kojima su upoznali kako radi vodeni mlin, koje su dobrobiti različitih žitarica, sjemenki i mahunarki te razgovarali o zdravoj prehrani i zašto je važno zdravo se hraniti. Upoznali su pčelara i medne proizvode, natjecali se u branju kukuruza, a zasladili su se pecivima koje su sami mijesili i oblikovali. Sva hrana koju su učenici probali uzgojena je i proizvedena organski.
Ostalo je vremena za igru i druženje u prirodi. Pred školu smo se vratili pomalo umorni, ali puni novih znanja i iskustava.
učiteljica Ivona Injić
:: opširnije ::Riznica glagoljice
Sunčan jesenski dan sedmero će učenika naše škole i učiteljica Marija Aščić pamtiti po posjetu Ksaveru – riznici glagoljice. Mali glagoljaši Helena Belanić, Jelena Vitko te osmaši Antonio Majić, Dolores Vrbančić, Josipa Matijaščić, Leda Debeljak i Noa Lukšić imali su jedinstvenu priliku doći na predavanje o glagoljici.
Fra Mirko Mišković dočekao nas je pred ulazom u crkvu svetog Franje Ksaverskog. Ušli smo na glavni ulaz slušajući o gradnji i namjeni crkve, a zatim nas je domaćin proveo kroz sve prostorije u koje smiju ulaziti vjernici. Na kat se ne smije ići, ondje su samo redovnici. Uz vrata na hodniku ispisani su nazivi prostorija glagoljskim slovima. Zavirili smo u dnevnu sobu uređenu u baroknom stilu u kojoj je najstariji uporabni namještaj. Takav je namještaj u muzejima dopušteno jedino gledati! Dugim tamnim hodnicima došli smo u blagovaonicu koju krasi velika zidna slika posljednje večere i glagoljicom ispisane molitve. Sve smo smjeli fotografirati!
Naše je odredište bila učionica. Fra Mirko nesebično je za nas izdvojio čak 4 školska sata! Započeo je predavanjem o doseljenju Slavena, a zatim o Ćirilu i Metodu, glagoljici, staroslavenskom jeziku, hrvatskim spomenicima… U svoje je predavanje rado uključivao učenike i stalno je propitkivao povijesne činjenice. Učenici su dobili kopirane stranice za vježbu čitanja i transliteracije. Fra Mišković je učenicima izgovorio cijeli tekst Bašćanske ploče na staroslavenskom, objasnio je azbuku i detaljno analizirao značenje prvih četiriju slova, zatim poluglasove, refleks jata, dotaknuo se glasovnih promjena… S velikim zanosom pričao je o povijesti našeg jezika, o bogatstvu i vrijednosti na koje trebamo biti ponosni.
Najsvečaniji je trenutak bio kada je fra Mirko u učionicu donio inkunabule. U velikom kovčegu nalazi se neprocjenjivo blago. Teško je to riječima opisati! Originalni primjerak Misala po zakonu rimskoga dvora, Spovid općenu - jedini primjerak sačuvan u svijetu. Bila je ukoričena s još jednom knjigom, a restauratorskom je zavodu predana na uređenje 18. 11. 1991.
Vidjeli smo kolofon Misala, čuveni nadnevak 22. veljače 1483. godine, praznu stranicu na kojoj nikada nije dodana slika raspetoga Krista, inicijale, pergamenu, zubom vremena načete stranice rukopisnih knjiga. Predivno je znati kako je bogata naša kultura! A tužno je čuti kako se dokidaju stoljeća našeg jezika u učenju na fakultetima. Predavanje je završilo molitvom Oče naš na staroslavenskom jeziku, a naš susret neformalnim druženjem i postavljanjem pitanja. Saznali smo da je fra Mirku omiljeni predmet u školi bio Hrvatski jezik (sve su učili iz gramatike, a ne iz udžbenika), završio je klasičnu gimnaziju, a glagoljicu je naučio čitajući Mak (Mali koncil). Sada je župnik u Belišću, radi na Filozofskom fakultetu u Osijeku, priprema doktorat. Rado surađuje sa školama, a doći će i u Breganu.
učiteljica Marija Aščić
:: opširnije ::Dan kruha u Kršlinovom mlinu za učenike PŠ Grdanjci
I ove godine vrlo rado smo se odazvali pozivu naše Marte i njezine obitelji da sudjelujemo na radionici izrade kruha povodom Dana kruha na njihovom domaćinstvu Kršlinov mlin u Grdanjcima. Već pri samom dolasku oduševio nas je jesenski ugođaj i uređenje domaćinstva. Dočekale su nas drage domaćice, baka Ružica i mama Višnja.
Odmah smo prionuli poslu. Pod vodstvom spretnih domaćica zamijesili smo svoja prva peciva. Baka Ružica nas je postupno vodila detaljno objašnjavajući svaki korak izrade peciva. Upoznali smo različite vrste brašna, a osobito nam se svidjela zelenkasta boja bučinog brašna. Svatko je odabrao brašno koje je htio, dodao vode, suhog kvasca i domaće otopljene masti. Nakon marljivog miješanja, svatko je oblikovao svoje pecivo te ga ukrasio bučinim sjemenkama.
Pomogli smo baki Ružici staviti peciva peći u krušnu peć, u pepeo. Peciva su bila vrlo brzo pečena te se cijelom prostorijom širio prekrasan miris. Nakon izrade peciva, dobili smo priliku umijesiti i svoj kruščić od gotovog tijesta koje su domaćice ranije pripremile za nas. Bilo je tu ponovno tijesta od različitih vrsta brašna, pa čak i onog sa domaćim čvarcima.
Nakon što smo stavili peći kruščiće, Marta nas je uz pratnju svog djeda provela domaćinstvom i upoznala sa mnogobrojnim životinjama koje ondje žive. U obilasku nam se pridružila i naša bivša učenica Bruna koja je već u 7. razredu škole u Bregani.
Mrkvama i kukuruzom hranili smo četiri prekrasna ponija i magarca za koje djed kaže da su im kao članovi obitelji. Vidjeli smo i ovce, purane, kokoši te nekoliko mačaka koje su nas pratile u obilasku. Za nekoliko malih mačića čak smo pronašli i novi dom.
Nakon obilaska, domaćini su nas počastili ručkom. Marta dobro poznaje svoje prijatelje pa je baki naručila bolonjez i špagete koje svi vole. Bilo je toliko ukusno da smo svi „počistili svoje tanjure“. Nakon jela imali smo i slobodno vrijeme za igru. Vrijeme polaska kućama prebrzo je stiglo pa smo već dogovorili Dan kruha iduće godine.
Zahvaljujemo našoj Marti, Bruni i njezinoj prekrasnoj obitelji na druženju koje ćemo još dugo pamtiti.
učiteljica Suzana Kos
:: opširnije ::Četvrtaši upoznaju ljepote Hrvatske
Lijepa Naša je prekrasna zemlja koju krase gore, more, nizine i vrijedi zaviriti u svaki dio. Četvrti razredi naše škole to su odlučili učiniti ove nastavne godine - posjetiti što više prirodnih i kulturnih dobara.
Prateći nastavne sadržaje i proučavajući ljepote gorske Hrvatske, za izvanučioničnu nastavu odabrali smo Nacionalni park Plitvička jezera. To je najstariji, najveći i najposjećeniji nacionalni park po kojem su učiteljice (Greta Mahović, Antonija Vlahović, Suzana Kos i Jasmina Dadić), pomoćnica u nastavi Marija Noršić i stručno vodstvo proveli učenike. Jezera smo obilazili drvenim stazama uživajući u šumovima vode, a ponajviše zadivljujućeg Velikog slapa. Vožnja brodom po jezeru Kozjak pružila nam je raskoš šumskih boja u jesen. Panoramski razgled vlakićem ukazao je na bogatstvo biljnog i životinjskog svijeta te čist i svjež zrak.
Puni dojmova, fotografija i prijeđenih koraka krenuli smo na zasluženi ručak. Nakon kraćeg odmora u Slunju i igre u parkiću, s prvim kapima kiše napustili smo ovaj kraj. I nakon puno pitanja i odgovora, slijedi ono: - Učiteljice, a di ćemo još ići?
- Upoznati neke nove krajeve!
učiteljica Jasmina Dadić
:: opširnije ::Ponovno zasjala škola u Noršić Selu
Vrijedni i marljivi đaci 3. b razreda zajedno sa svojim roditeljima, braćom, sestrama, bakama i djedovima na jedan su dan oživjeli područnu školu u Noršić Selu. Dio novca zarađenog na sajmovima u 2. razredu su odlučili potrošiti na zajednički izlet.
Predivan sunčan dan je bio kao stvoren za mnogobrojne aktivnosti na otvorenom. Dok su mame, bake i tate bili zaduženi za roštilj, djeca su uživala na školskom igralištu i u istraživanju prostorija napuštene, ali ne i zaboravljene škole. Neki su se igrali škole zajedno s našom zamjenskom razrednicom Sanjom Barbarić, neki su igrali stolni tenis, a drugi su uživali u košarci s tatama u školskoj dvorani. Najveće otkriće je bio stari kompjutor koji su uspjeli pokrenuti i odigrati neke videoigre. Najbolje im je bilo istraživanje okoliša škole i pješačenje do crkve.
Svatko je uživao na svoj način, a velike pohvale zaslužuje i školski domar Dražen Bašić koji je bio cijelo vrijeme s nama. Nezaboravno druženje smo završili s planovima za nove susrete. Zadovoljni i prepuni dojmova smo se uputili kućama.
učiteljica Zvjezdana Malović
:: opširnije ::Prvašići uživali u Zagorju
Predivan jesenski dan bio je kao stvoren za prvu terensku nastavu prvašića! Uzbuđeni i puni elana, ovoga ponedjeljka uputili su se prema Zagorju u pratnji svojih razrednica Josipe Tandarić, Anite Ban, Ivane Smolej Kolarek te učitelja iz boravka Ana-Marije Šovagović Zuzjak i Tomislava Palačkovića.
Nakon ugodnog putovanja stigli smo do OPG- a Stara Vodenica u Gredicama pored Klanjca. Nakon igre, upoznavanja s domaćinima i imanjem sudjelovali smo na radionici izrade peciva. Peciva koja smo zamijesili i oblikovali domaćini su ispekli te smo ih ponijeli kućama.
Sunčani dan potaknuo nas je i na kratku šetnju stazom Oči zagorja - iako nismo stigli do samog vrha i vidikovca imali smo se priliku nadiviti prekrasnim pogledima na obližnje brežuljke i dvorce, a putem smo vidjeli i imanje s jelenima.Nakon ručka posjetili smo i obližnji spomenik hrvatskoj himni te smo se poigrali na obižnjoj stazi kroz krošnje Zelenjak.U Breganu smo se vratili umorni i puni dojmova.
učiteljica Josipa Tandarić
:: opširnije ::Trećaši upoznali vrste prometa
Proteklog utorka učenici 3. razreda uputili su se u Zagreb na izvanučioničnu nastavu s ciljem da upoznaju vrste prometa.
Put Zagreba krenuli smo u 8 sati. Ugodnom vožnjom u umjerenoj jutarnjoj gužvi stigli smo u Međunarodnu zračnu luku Franjo Tuđman. Ušli smo u prostor zračne luke gdje nas je voditeljica izleta upoznala s osobljem koje radi u zračnom prometu i radnjama koje svaki putnik treba učiniti da bi putovao zrakoplovom, uz praćenje tablice odlazaka i dolazaka zrakoplova/reda letenja. Učenici koji su već letjeli zrakoplovom prenijeli su svoja iskustva. Zatim smo se uputili do Autobusnog kolodvora Zagreb gdje smo obišli perone i šaltere za prodaju karata.
Nastavili smo putovanje do željezničkog kolodvora i upoznali se s pojmovima u željezničkom prometu: vozni red, peron, kolosijek, tračnice, vlakovođa, strojovođa, odjeljak ili kupe, vagon. Nakon obilaska Glavnog kolodvora, napravili smo osvrt na tramvajski promet u gradu Zagrebu. Uslijedio je kraći odmor na Trgu kralja Tomislava. Nakon odmora i igre ukrcali smo se na vlak i vozili do Podsuseda gdje nas je čekao autobus i odvezao prema našoj školi.
Lijepo i sunčano vrijeme zajedno sa smijehom djece, od kojih je većina prvi puta sjela u vlak, pratilo nas je cijelim putem.
učiteljica Aleksandra Gudlin Mićić
:: opširnije ::Dan kao stvoren za prekrasnu šetnju
Prva izvanučionična nastava za četvrte razrede odrađena je u sportskom i zdravom duhu. Učiteljice (Greta Mahović, Antonija Vlahović i Jasmina Dadić) povele su učenike (ili su možda učenici proveli njih) šumskim puteljcima do odredišta – Grgosove špilje. Nije to bio problem najstarijima u nižim razredima jer vole prirodu i dosta vremena provode u šumi. Naravno, s nama je bila učiteljica Suzana Kos sa svojim četvrtašima iz PŠ Grdanjci, ali su nam se ovoga puta pridružili i trećaši.
Dan je bio prekrasan! Sunce, šuštavo lišće i miris jesenskih plodova. Neke smo ubrali, a neke samo promatrali. Nakon vesele šetnje šumom u kojoj je bilo i pjesme, stigli smo do Grgosove špilje i malo predahnuli. Zatim smo krenuli u istraživanje podzemne šupljine.
Obilazak koji se sastoji od zanimljivih priča i novih iskustava kroz uske i mračne prostore do prekrasne dvorane pune ukrasa, čini ovu špilju uistinu jednu od najljepših u ovom dijelu Hrvatske.
učiteljica Jasmina Dadić
:: opširnije ::Sajam mogućnosti 2024.
Učenici 4. i 6. razreda i ove su godine sudjelovali na Sajmu mogućnosti, tradicionalnoj manifestaciji koju organizira Grad Samobor u suradnji sa samoborskom policijskom postajom i Vijećem za prevenciju.
Cilj je predstaviti rad sportskih klubova, ustanova, kulturno-umjetničkih društava i ostalih udruga kako bi se učenici mogli priključiti navedenim sadržajima.
:: opširnije ::Naš boravak u Rimu
Leon Smolej i Nikola Žganjer (7. b) s mentoricom Ksenijom Vilić, pobjednici natjecanja na HKR-u „Pametna pitanja za pametne glave“ početkom rujna krenuli su na nagradno putovanje/hodočašće u Rim. Preko Slovenije, Trsta, Padove, Bologne i Firence, u jutarnjim satima stigli smo u Rim. Odmah smo se uputili prema Vatikanu gdje smo razgledali baziliku sv. Petra, najveću crkvu na svijetu u kojoj je radio poznati umjetnik Michelangelo, kripta gdje se nalaze grobovi papa i grob sv.Petra, Popeli smo se na kupolu bazilike s koje se proteže predivan pogled na Vatikanske vrtove i cijeli Rim.
U srijedu smo posjetili četiri velike bazilike. Prvo smo posjetili baziliku sv. Ivana Lateranskog koja nosi naziv Omnium urbis et orbis ecclesiarum mater et caput (majka i glava svih crkava u Rimu i u cijelom svijetu), jer je u njoj bilo sjedište pape dok nije izgrađen Vatikan. Zatim smo posjetili baziliku Marije Velike (Santa Maria Maggiore) koja je najstarija Marijanske crkva na svijetu; baziliku sv. Pavla izvan zidina u kojoj se nalaze slike svih papa te crkvu sv. Križa u kojoj se čuvaju relikvije Isusovog križa.
Na koljenima popeli smo se svetim stubama kojima su Isusa doveli pred Pilata. Razgledali smo Panteon, nekad poganski hram, a danas prva crkva svih svetih u svijetu te crkvu sv. Ignacija u kojoj je pokopan Bartol Kašić. Prošetali smo uz Fontanu di Trevi, Španjolskim trgom i trgom Navona te u Hrvatskom zavodu sv. Jeronima sudjelovali na svetoj misi.
U četvrtak smo bili na izletu u Montecassinu gdje se nalaze grobovi sv. Benedikta, utemeljitelja reda benediktinaca i zaštitnika Europe i njegove sestre sv. Skolastike, utemeljiteljice benediktinki. Popodne smo posjetili Kalistove katakombe, Flavijev amfiteatar (Koloseum), Konstantinov slavoluk, ostatke Rimskog foruma, Kapitolij, Venecijanski trg, Oltar domovine, Trajanov stup, crkvu sv. Petra u okovima u kojoj je poznati Michelangelov kip Mojsije te crkvu sv. Marije u kojoj se nalazi grob posljednje bosanske kraljice Katarine Kotromanić Kosače.
Na povratku smo se zaustavili u Asizu, gradu sv. Franje i sv. Klare. Posjetili smo crkvu Gospe od Anđela (Porcijunkula), crkvu i grob sv.Franje Asiškog, rodnu kuću sv.Franje, crkvu i grob sv. Klare i posjetili smo crkvu u kojoj se čuva grob bl. Carla Acutisa jednog među najmlađim svecima na svijetu koji je zaštitnik mladeži.
vjeroučiteljica Ksenija Vilić
:: opširnije ::Radionica za trećaše - Klima i voda
Učenici trećih razreda su se već drugog tjedna nastave zaputili u Samobor. Svake godine sudjeluju na radionicama koje organizira Muzej grada Samobora pod nazivom Suvremena znanost kroz postav muzeja, u suradnji s Daliborom Paarom s PMF-a Sveučilišta u Zagrebu. Ove godine smo odabrali radionicu Klima i voda. Učenici su čuli podatke o klimatskim promjenama i uzrocima nastanka sve više poplava. Upoznali su sastav vode i ponovili o važnosti vode za život ljudi. Čuli su da znanstvenici istražuju druge planete pogodne za život i kako vide sastav tvari na Marsu i Mjesecu. Mjerili su svoju snagu dinamometrom, gledali kroz teleskop, pomoću specijalne folije promatrali predmete oko sebe, slagali su atome i periodni sustav elemenata. Zanimali su se za Sunčev sustav i proučavali efekt staklenika na modelu staklene kuće.
Posjetili smo i dječju knjižnicu u kojoj nas je knjižničarka Blaženka Mavrić Vadlja upoznala s načinom slaganja knjiga na police i pojmom signatura. Ponovili smo pravila ponašanja u knjižnici i kako čuvati posuđene knjige. Odigrali smo i nekoliko dramskih igara i tako zaokružili izvanučioničnu nastavu.
Zahvalili smo voditeljima radionica, Blaženki i Daliboru, na trudu i zanimljivom predavanju i dogovorili novi susret.
Puni dojmova, novih spoznaja i sretni zbog igre i druženja u parku oko Muzeja grada Samobora, s osmijehom na licu smo se vratili u Breganu.
učiteljica Zvjezdana Malović
:: opširnije ::Fašnički izlet u Park znanosti
Učenici drugog razreda, koji su sudjelovali na Samoborskom fašniku, sredinom lipnja posjetili su Park znanosti u Mokricama kraj Oroslavja, perivoj dvorca Oroslavje i Gornju Stubicu. Izlet je nagrada učenicima za uloženi trud i zalaganje u pripremama za fašnik kao i za odličan nastup na Samoborskom fašniku.
Odabrali smo Park znanosti koji nas je privukao svojim instalacijama i znanstvenom radionicom. Odlični voditelji uz zanimljivu interaktivnu prezentaciju, putem igre i istraživanja eksponata, približili su učenici znanstvene spoznaje. Učenici su objašnjavali kako je nešto moguće i istraživali putem igre zanimljive pojave iz područja znanosti. Na kraju su svi sudjelovali u izradi njihala, svatko u svom timu. Timovi su prezentirali svoj rad, a drugi učenici su procjenjivali najbolje njihalo. To je bio vrhunac posjeta Parku znanosti.
Nakon toga smo posjetili Gornju Stubicu da bi upoznali priču o Matiji Gupcu i Seljačkoj buni. Vidjeli smo i znamenitu Gupčevu lipu. Ona je jedini živi svjedok seljačke bune, a prema narodnoj predaji, upravo je pod njenom krošnjom Matija Gubec okupljao pobunjenu družinu. Posjetili smo i Spomen park „Rudolf Perešin“ u kojem se nalazi pilotova statua i konzervirani MIG-21.
Dan smo zaokružili igrom i druženjem u perivoju Dvorca Oroslavje Donje. Prepuni dojmova vratili smo se u Breganu s mislima o nekom novom zanimljivom putovanju.
učiteljica Zvjezdana Malović
:: opširnije ::Završni izlet u Logarsku dolinu
Kraj nastavne godine odrasli polaznici slovenskog jezika zaključili smo, kako se i priliči, izletom u Sloveniju. Ove subote autobusom smo krenuli prema Logarskoj dolini.
Naše prvo stajalište bilo je u Trojanama, gdje smo probali tradicionalne trojanske krafne. Ravninski pejzaž polako se mijenjao i pred nama su se uskoro pokazale Kamniško- savinjske Alpe. Put nas je odveo do arboretuma Mozirski gaj. Bila je to ugodna zajednička šetnja, puna smijeha i pošalica kroz park uz rijeku Savinju.
U Logarskoj dolini nas je najprije dočekao ručak, ugodna šetnja i prefina kava. U ugodnom društvu dan je bio savršen. Dok se ručak malo slegnuo, stigli smo do podnožja slapa Peričnik, do kojeg vodi kratka, ali strma planinska staza. Večina nas se ohrabrila i popela se i do Orlovog gnijezda, odakle smo slap mogli i vidjeti i osjetiti izbliza.
Slijedila je vožnja prema domu kroz Celje do Zidanog Mosta. Tako smo rijeku Savinju ispratili od njenog izvora do izljeva u rijeku Savu. Uz kraću pauzu slijedili smo rijeku Savu mimo dvoraca Sevnica, Brestanica i Brežice i usput kovali planove, gdje i šta bi sve najesen mogli slovenskog naučiti, a za još bolju motivaciju - i posjetiti.
Razišli smo se zadovoljni s obećanjem, da se u rujnu opet nastavimo otkrivati bogatstvo slovenskog jezika, kulture i tradicije.
učiteljica Lidija Vučajnk Škrobot
:: opširnije ::
Upoznali Kraljicu šume
Jučer su učenici šestih razreda s razrednicama Valentinom Mahović, Martinom Glasnović i Helenom Bišćan Motočić te učiteljicom povijesti Martom Smjerog autobusom su krenuli prema Gorskom kotaru. Tijekom putovanja, promatrajući prostor kojim prolaze, učenici su imali priliku saznati i ponoviti osnovne informacije o povijesti Karlovca, rijekama toga kraja, vrstama tla i stijena, posebnostima krškog reljefa, značenju Gorskog kotara kao hrvatskog gorskog praga i druge zanimljivosti.
U Staroj Sušici pod stručnim vodstvom djelatnica Javne ustanove „Priroda“ posjećen je Centar za posjetitelje "Velike zvijeri". Kroz multimedijski postav učenici su saznali osnovne informacije o medvjedu, vuku i risu te aktivno sudjelovali u obilasku Centra pitanjima i odgovorima.
U Park-šumi Golubinjak upoznali su s kategorijom zaštićenog područja park-šuma te su obišli dio turističke staze "Kraljica Šume" i "Staza spilja". Obilazak je započeo kod divovske jele nazvane Kraljica šume čija se starost procjenjuje na više od 250 godina. Nakon prolaska pored Medvjeđeg brloga i Amfiteatra okruženog visokim stijenama, kamenim stepenicama uspinjali su se do Golubinje poluspilje. Posebno atraktivan bio je prolazak kroz uski prolaz smješten na dnu Golubinje poluspilje kao i zadivljujući otvor u stijeni naziva Paklena vrata. Još jedna atrakcija u Park-šumi bila je Ledena špilja koja je ime dobila po snijegu i ledu koji se u ljetnim mjesecima zna zadržati u njoj. Nakon obilaska Park-šume učenici su imali vrijeme za sportske aktivnosti i druženje na zelenoj čistini uz ugostiteljski objekt i na sportskom igralištu koji su okruženi visokim stablima crnogorice.
učiteljica Martina Glasnović
:: opširnije ::Život na dvoru
Svatko je jednom maštao da živi na dvoru. Seoska kurija Contessa nalazi se samo sat vremena vožnje od Bregane i savršeno je mjesto za takav izlet u prošlost. Učenici drugih razreda su imali priliku biti grofice i grofovi na jedan dan. Upoznali su kuriju, predivan okoliš i nadaleko poznate lipicance. Prostorije kurije su uređene bajkovito s puno detalja. Drugašići su imali priliku u kuhinji mijesiti kiflice, u lovačkoj sobi slušati priče, a u potkrovlju isprobavati šarene haljine i viteške odore. Vježbali su mačevanje drvenim mačevima, zaplesali uz glazbu i uvježbavali pravilan naklon.
Hrabri su se odvažili maziti i hraniti konje. U predivnom okolišu smo imali piknik na jastucima i dekicama.
Bajku smo nastavili u Jastrebarskom u perivoju parka dvorca Erdödy. Nakon razgledavanja pročelja dvorca koji se obnavlja, prošetali smo do jaskanske Žitnice koja je obnovljena, a služila je za spremanje žita s grofovskog imanja. Prekrasan Most Ljube Kraljević, koji podsjeća na brod i izrađen je poput brodskih rebara, je mjesto na kojima zaljubljeni ostavljaju lokote. Prema legendi, priča o Ljubi Kraljević, je priča u lijepoj seljanki Barici Zdelar iz Cvetkovića u koju je bio zaljubljen grof Stjepan Erdödy. Zbog nepremostivih razlika, ljubav je završila tragično. Grof je oženio drugu, a kažu da Barica nakon toga nikada nije izlazila iz svoje kuće.
Upoznali smo i vrste drveća zasađenog u parku. Od autohtonih primjeraka ističu se primjerci hrasta lužnjaka, javora, crvenolisne bukve i graba. Impozantne su skupine starih visećih smreka, ariša i šumskog bora.
Izvanučioničnu nastavu smo zaokružili igrom u parku i perivoju u koji smo se sklonili od Sunca koje je neumoljivo pržilo. Vrijeme povratka kući je prekinulo igru prepunu mašte i istraživanja biljnog i životinjskog svijeta u perivoju kojim su nekada šetale grofice i grofovi.
učiteljica Zvjezdana Malović
:: opširnije ::Pregršt aktivnosti Geografske grupe
Geografska grupa OŠ Milana Langa dana 17. lipnja 2024. godine održala je terensku nastavu kroz koju se provedi projekt „Vode našeg zavičaja“ sufinanciran od Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih tijekom nastavne godine 2023./2024.
Glavne teme terenske nastave bili su potok Bregana, rijeka Sava i jezera Bobovica. Ostvareni su planirani ciljevi te je potok Bregana prepoznat kao povijesna granica sa susjednom Slovenijom, ostvarena je suradnja s Javnom ustanovom Park prirode Žumberak-Samoborsko gorje, usvojeni su pojmovi prostorni plan, vodozaštitna područja i retencije radi opskrbe vodom. Rijeka Sava prepoznata je kao granična rijeka velikog gospodarskog, društvenog i prirodnog značaja te važnost rijeke Save i njene doline za vodopskrbu, problematika poplava i hidrocentrala. Jezera Bobovica su umjetna jezera te danas pod upravljanjem Športskog ribolovnog društva Samobor imaju važnu ulogu u upravljanju vodama na području Grada Samobora. Također učenici su slobodnim razgovorom dali smjernice za teme koje bi se trebalo obraditi i nadopuniti tijekom iduće školske godine u sklopu izvannastavne aktivnosti Geografska grupa.
Na početku terenskog obilaska, učenici su obišli još jedan od izvora na području Bregane – izvor „kod Isuseka“ uz igralište NK Kobre u Bregani. Na temu izbora, učenici su dali prijedlog za iduću školsku godinu za istraživanjem podataka o kvaliteti vode i ispravnosti za piće na izvorima na području Bregane, Podvrha i Luga. Ispred ureda JU PP Žumberak-Samoborsko gorje u Grdanjcima stručna suradnica Andrea Blažević upoznala je učenike s osnovnim podacima o Parku, djelatnosti javnih ustanova u zaštiti prirode te posebnostima i potencijalima. To je bila prilika za brojna pitanja mladih geografa.
U Gabrovici učenici su pogledali bio-park Divlje vode i životinjski svijet, prošli uz područje nekadašnje tvornice stakla „Glažuta“, a zatim je nastavljen put prema Koretićima. Na ulasku u Koretiće znatiželju je potakla vodna stanica Bregana- Koretići i toponim Koretić MIlin. Na području koji je Prostornim planom Zagrebačke županije planiran za retenciju Koretići, obitelj dabrova već je krenula raditi svoju branu. Nakon kratkog pješačenja do Skautsko-planinarskog centra i kratkog odmora, učenici su uz pomoć mobilnih telefona uspješno izvršili tražene zadatke kroz rad u grupi (fotografiranje izvora, spomenik učesnicima Domovinskog rata članovima Saveza skauta Samobor te fotografiranje obližnjeg potoka).
U Otoku Samoborskom uz obilazak ušća Bregane u Savu, upoznali su se s važnosti nasipa u obrani od poplava, temom hidrocentrala te prepoznali vodomjerne letve nivoa vode. U Ribičkom domu ŠRD Samobor na jezerima Bobovica dočekao nas je tajnik ŠRD Dražen Martić koji je upoznao učenike s djelatnosti i područjem upravljanja ribičkog društva, vrstama riba, poribljavanjem, Natura 2000 vrstom Blistavac koji na području Hrvatske obitava jedino u potoku Bregana, ulogom ribočuvara i drugo. Učenik 6.c Petar Vapnar demonstrirao je tehnike pecanja u čemu su uživali svi učenici i pokazali strpljenje i utišavali jedni druge.
U pratnji učenika 6. a, 6. b, 6. c i 7. a razreda koji su sudjelovali na terenskoj nastavi bile su voditeljica Geografske grupe i učiteljica geografije Martina Glasnović i pomoćnica u nastavi Anita Veršić Mihaljević.
Kako je objekt istraživanja geografije prostor, još jednom se potvrdilo da je najbolji i najučinkovitiji način učenja geografije u konkretnom prostoru. Na primjeru voda u neposrednom području OŠ Milana Langa učenike se poučava znanju, razvijaju vještina i kritičkom mišljenju primjenom načela od bližega prema daljem. Ovakav pristup osobito je važan i za jačanje samopouzdanja učenika uz razvoj geografskih i socijalnih vještina.
učiteljica Martina Glasnović
:: opširnije ::Završno natjecanje GlagoMatike
Iznimno je svečano bilo 4. lipnja 2024. u kaštelu Dubovac na završnici natjecanja koje okuplja ljubitelje glagoljice i matematike. Svečanost dodjele nagrada najuspješnijim učenicima započela je ceremonijom lomljenja kruha - frangere pane (grb prikazuje dva lava kako lome kruh). Osim kušanja kruha pečenom prema posebnom receptu od mješavine žitarica, orašastih plodova i meda, gosti su mogli čuti izvorni recept koji je pročitao frankopanski pisar – autor GlagoMatike Tomislav Beronić.
Zatim smo slušali legendu…
Običaj je Frankopana bio dijeliti kruh na četvrtine pa svaku još na 4 dijela u obliku križa. Tako su nastala prepoznatljiva crvena i bijela polja. Kruh crvene kore dobivali bi muškarci da svojom krvlju i životom brane dom, a kruh bijela kore dobivale se žene da svojom čistoćom čuvaju dom. Nagrade pobjednicima dijeli su knjeginja Ana Katarina i Petar Zrinjski te njihovi pomoćnici, svi odreda u povijesnom ruhu s jasnim razlikama o staležu kojem pripadaju.
Učenici naše škole bili su gosti na svečanosti. Svi su imali priliku razgledati sve prostorije u kaštelu, namještaj i izložbe, suvenire... Bilo je puno motiva za fotografiranje. Posebno je lijepa panorama s najvišeg tornja. Ljubitelji glagoljice okupili su se na jednom mjestu, a najmlađi svjedoče da glagoljica nije samo dio povijesti i prošlosti, već jedinstveni zalog naše budućnosti.
Ako i vas zanima glagoljica, pridružite se Malim glagoljašima u našoj školi!
učiteljica Marija Aščić
:: opširnije ::Sedmaši u grkokatoličkom centru
Jučer su učenici 7. razreda koji pohađaju vjeronauk, u pratnji učiteljica Sanje Rapljenović, Andreje Fabac i Ksenije Vilić, posjetili Grkokatolički pastoralni centar praoca naše vjere Abrahama u Samoboru. Protojerej stavrofor Milan Vranešić, župnik upoznao nas je sa grkokatoličkom duhovnošću i obredima. Objasnio nam je razliku između grkokatoličkog i rimokatoličkog obreda. Poseban naglasak je stavio na simboliku naših gesta koje činimo tijekom liturgije te objasnio zašto činimo neke geste, npr. križanje, pričest.
Cijelo izlaganje je bilo dinamično jer je naš domaćin tražio da učenici aktivno sudjeluju postavljajući mu pitanja. Nakon zajedničkog druženja i okrijepe u vjeronaučnoj dvorani, slijedio je povratak u Breganu.
vjeroučiteljica Ksenija Vilić
:: opširnije ::Kretanjem upoznajemo zavičaj
U sklopu pilot projekta „Vode našeg zavičaja“ koji ove godine naša škola provodi kroz izvannastavnu aktivnost Geografska grupa, učenike šestih kojima su se pridružili i peti razredi s razrednicima je kod zdenca i prališća u Podvrhu s važnosti izvora i vode za lokalno stanovništvo i poljoprivredu upoznao Podvršanin Franjo Grgat kojem se pridružila gospođa Fanika Gestić u tradicionalnoj samoborskoj radnoj narodnoj nošnji.
Učenici i učitelji šestih razreda nastavili su pješice kroz Podvrh i dio Vrnjaka te kroz šumu i livade do Otruševca. Pod stručnim vodstvom obišli su Grgosovu špilju i vapnenicu u Otruševcu. Kada i kako su otkrivene prva i druga špilja, o krškom reljefu i utjecaju vode na to područje, kako nastaju špiljski ukrasi te kako se radilo vapno, učenike je iz prve ruke upoznao Josip Grgos koji je davne 1973. otkrio prvu špilju kopajući vapnenac za dobivanje vapna.
Zaključak je da su učenici pokazali veliko zanimanje za nova znanja, puteve i mjesta na kojima nisu do sada bili iako se nalaze u okolici njihovog mjesta stanovanja. Tijekom ovako kvalitetno provedenog vremena krećući se i družeći se u prirodi te kroz razgovor s autohtonim govornicima, nisu niti pomislili na korištenje mobilnih telefona.
učiteljica Martina Glasnović
:: opširnije ::Osmaši "oživjeli" PŠ Noršić Selo
Prekrasna priroda i prostrana zgrada svidjela se lani mom razredu pa smo i ove godine fašnički izlet imali u PŠ Noršić Selo. Rimljani su imali pravu gozbu! Roditelji su puno pomogli u pripremanju svih sljedova jela, a učenici su bezbrižno provodili vrijeme u igri, šetnji, razgledavanju.
U četvrtak sam u Noršić Selo došla s 25 učenika, a toliko sam ih, radeći u područnoj školi, imala tijekom 9 školskih godina. Svaki korak budi neku uspomenu. Sve je utihnulo. Pokoji cvjetić uporno raste, a ruža uz ogradu doslovno prerasta u divlju.
Vrijeme u prirodi iskoristili smo za dan bez mobitela. Kada je prošao 6. sat nastave, učenici su smjeli uzeti mobitele iz zbornice i snimiti trenutke našeg izleta za uspomenu na još jedan prekrasan dan u Noršiću.
učiteljica Marija Aščić
:: opširnije ::Nagradni fašnički izlet
Učenici 5. a, 6. a i 6. b razreda jako su se iznenadili kad su nam profesorice rekle da smo osvojili novčanu nagradu grada Samobora jer smo sudjelovali na Samoborskom fašniku. Opet smo bili najbrojniji među školama s najviše razreda koji su sudjelovali. Odlučeno je tako da ćemo novčana sredstva potrošiti na gledanje filma te izlet u Samobor.
Na dan našeg izleta, 21. svibnja, učenici su s nestrpljenjem iščekivali odlazak u kino. Odabrali smo film “Kapetanica Nova” i već su svi bili uzbuđeni zbog avanture koja nas je čekala. Kada smo stigli u kino, atmosfera je bila ispunjena veseljem i uzbuđenjem. Film “Kapetanica Nova” oduševio je sve prisutne. Priča o junakinji koja putuje kroz vrijeme kako bi spasila planet od ekološke katastrofe bila je puna akcije, napetosti i važnih poruka o zaštiti okoliša.
Nakon filma, učenici su s filmskom edukatoricom diskutirali o najuzbudljivijim scenama i omiljenim likovima. Po završetku filma iz kina smo se pješke uputili prema Vugrinščaku. To je bio savršen trenutak za uživanje u prirodi. Bio nam je organiziran ručak u šatoru obližnjeg restorana gdje smo svi zajedno uživali u ukusnom ručku.
Nakon obroka, slijedile su igre i zabava. Neki su se odlučili za nogomet, drugi za igre loptom, a bilo je i onih koji su jednostavno uživali u trčanju i igri u prirodi. Međutim, oko podneva, vrijeme se počelo mijenjati. Nebo je postajalo sve tamnije, a ubrzo su počele padati prve kapi kiše. Nažalost, kiša je postajala sve jača i ubrzo je postalo jasno da moramo skratiti naš izlet.
Iako je kiša prekinula naš izlet ranije nego što smo planirali, taj dan će ostati u našem sjećanju kao predivan doživljaj. Film “Kapetanica Nova” nas je inspirirao, a vrijeme provedeno zajedno, makar i na kratko, bilo je ispunjeno smijehom, prijateljstvom i lijepim trenucima. Sve u svemu, to je bio dan za pamćenje, unatoč kišnom kraju.
Još jednom zahvaljujemo gradskom poglavarstvu Samobora što su nam dodijelili novčanu nagradu i omogućili nam ovaj prekrasan dan.
Ema Dujmović, 6. b
:: opširnije ::Četvrtaši u Dalmaciji
Učenici četvrtih razreda realizirali su trodnevnu Školu u prirodi na srednjem Jadranu. Prva stanica bio je Krešimirov grad - Šibenik. Razgledali su znamenitosti grada u pratnji licenciranog lokalnog vodiča: šibenska katedrala sv. Jakova i krstionica, gradska loggia, Narodno kazalište, crkvice i trgove grada. U Splitu su vidjeli Dioklecijanovu palaču, Peristil, crkva sv. Duje i svi su nešto zaželjeli dirnuvši palac Grgura Ninskog. Povijesna jezgra grada Trogira prepuna je znamenitosti: katedrala s romaničkim portalom majstora Radovana, gradska Loggia, palače i tvrđava Kamerlengo. U svakom gradu vodiči su pričali legende i povijesne činjenice o važnim stanovnicima i građevinama na djeci zanimljiv i razumljiv način.
Putovanje su završili posjetom Nacionalnom parku Krka, šetnjom edukativnom stazom do najljepših slapova Skradinskog buka. Lijepo vrijeme pratilo ih je cijelim putem, iskoristili su ga za zajedničko druženje, kupanje u bazenu, igru i odmor. Sretni, zadovoljni i puni utisaka vratili su se pred školu.
učiteljica Anita Ban
:: opširnije ::Terenska nastava - Klagenfurt
Prošloga petka učenici sedmih i osmih razreda naše škole koji pohađaju izbornu nastavu njemačkog jezika uputili su se u Klagenfurt u Austriju. To je terenska nastava koju tradicionalno organizira učiteljica njemačkog jezika Dijana Starčević, a u pratnji su bile učiteljice Andreja Vlahović Gabriša i Ksenija Vilić. Prvo smo se uputili u Minimundus u razgledavanje poznatih europskih i svjetskih građevina u umanjenom omjeru, a osim razgledavanja neki učenici su se vozili u velikom kotaču i tako dobili jedan drugačiji pogled na svijet minijatura i Wörthersee – jezero koje svojim dužinom prati grad i prostire se na skoro 20 kilometara.
Nakon razgledavanja poznatih svjetskih građevina među kojima su svoje mjesto našle i crkva svetog Marka u Zagrebu i svjetionik na Poreru u Istri uputili smo se u centar grada, a za kraj terenske nastave prošetali smo obalom jezera, uživali u krasnom vremenu i još ljepšem pogledu koji najavljuje dugo, toplo ljeto.
učiteljica Andreja Vlahović Gabriša
:: opširnije ::Trećaši u Trakošćanu
Učenici trećih razreda posjetili su dvorac Trakošćan. Već prvi pogled prema zelenom brežuljku i romantičnom dvorcu izazvao je veliko oduševljenje. Vijugavom šetnicom krenuli smo na vođeni obilazak koji nam je pružio uvid u povijest dvorca.
Istražili smo dobro očuvanu unutrašnjost te stekli dojam o životu nekada. Sa zanimanjem obišli smo izvorno sačuvane dvorane, salone i odaje opremljene namještajem i umjetninama obitelji Drašković.
Vrijeme za ručak, zabavu i igre proveli smo u parku Hotela Trakošćan.
učiteljica Jasmina Dadić
:: opširnije ::Učenici drugih razreda u Samoborskom muzeju
Učenici 2. a, 2. b i 2. c razreda naše škole, zajedno sa svojim učiteljicama i pomoćnicom u nastavi, posjetili su prošloga petka Samoborski muzej. Povodom festivala knjiga i planina sudjelovali su u radionici Hrvatskih šuma "Škola u šumi - šuma u školi" koja im je približila šumske tajne. Bivša učenica naše škole Tihana Otmačić, inženjerka šumarstva iz Hrvatskih šuma, i njezine suradnice su nam približile biljni i životinjski svijet naših šuma. Učenici su imali priliku promatrati drveće i dodirivati plodove hrasta, jele, kestena i bukve. Prebrojavali su godove i određivali starost drveća. Ponovili su najčešće stanovnike naših šuma i mogli su vidjeti i držati rogove jelena i srne i kljove divlje svinje. Saznali su da su jelenak i potkornjak opasni stanovnici jer uništavaju stabla smreke i hrasta. Promatrali su pomoću mikroskopa krilo komarca i žilice lista hrasta. Najzabavniji dio im je bio provlačenje poput pauka, skakanje poput žabe i letenje poput leptira i ptica, životinjski poligon. Zanimljivu i vrlo poučnu radionicu smo završili milenijskom fotografijom.
Nakon toga smo obilježili Međunarodni dan muzeja posjetivši izložbu udruge Etno fletno na otvorenom pod nazivom “Od sjetve do žetve”. Učenici su osim razgledavanje izložbe, uz stručno vodstvo, sudjelovali i u radionicama koje su za njih pripremile članice Udruge. Prvo su se natjecali u razvrstavanju i prebrojavanju sjemenki graha, kukuruza i buće. Učenici su zatim sadili grah i pleli vijence od žita. Na kraju smo se svi zasladili ukusnim na daleko poznatim samoborskim kuruznim kruhom s maslacem i pekmezom.
Dan, pun dojmova i izazova, zaokružili smo nezaobilaznim sladoledom.
učiteljica Zvjezdana Malović
:: opširnije ::Putovanje od vrata do vrata
Kako je bilo učenicima sedmih razreda na maturalnom putovanju u Gorski kotar i Istru? Nakon što su se slegli dojmovi čini se da postoje brojni odgovori, a prevladava mišljenje: „Bilo je dobro, mogli bismo opet!“
Iako smo na izvanučioničnu nastavu krenuli za oblačnog vremena uz prigodan i emotivan rastanak s roditeljima i školom (barem na tri dana), raspoloženje se brzo razvedrilo. Šetnja kanjonom Kamačnik bila je početna avantura, ne toliko zbog blata i skliskog kamenja, koliko zbog obuće i odjeće koja je na sebi nosila prve suvenire dvosatne šetnje. Nakon obilaska ručamo povrh ušća razigrane gorske rječice, ali prije ulaska u restoran jedna posebna gesta naših domaćina. Nesebična i vrlo draga žena zaposlena u restoranu svim našim učenicima čistila je obuću. Majčinskom brigom pomoću spužvica, krpica i malo deterdženta u toploj vodi poučila ih je jednostavnoj dobroti da su na kraju i sami jedni drugima „glancali“ tenisice. Hvala joj još jednom, već prvi dan smo puno naučili.
Isti dan posjećujemo Centar za velike zvijeri u Staroj Sušici te špilju Vrelo u Fužinama. Sljedeća dvije noći spavamo u jednom Lovranskom hostelu, a večeramo u Ičićima. Drugi dan posjećujemo Park prirode i posjetiteljski centar Učka. Ručamo u hotelu Marina u Rijeci te posjećujemo Astronomski centar Rijeka. Istu večer smo prošetali i zapjevali uz Lungomare zahvaljujući ritmovima gitare učitelja Marina Rimca i vokalnoj pratnji učiteljice Helene Bišćan Motočić. Prvi glas su činile učiteljice Andreja Fabac i Sanja Rapljenović uz autora teksta. Rasplesani zbor su uz učenike činile pomoćnice u nastavi: Snježana Glaser, Anita Veršić i Maja Đurđica Halambek. Došao je dan bez posjeta nekom posjetiteljskom centru te smo u Zabavnom i paintball parku Vrata proveli vrijeme na različitim atrakcijama. Svi smo bili zaokupljeni brojnim aktivnostima i natjecanjima, a to nam je bio najbolji dio putovanja. Lijepo je puno toga vidjeti, ali kad učenici mogu sami u nečemu sudjelovati, postići ili napraviti nešto, onda je to pun pogodak. Nakon ručka u parku odlazimo do Nacionalnog parka Risnjak i obilazimo Poučnu stazu Leska.
Brzo je sve proteklo i prebrzo dolazi povratku u Breganu i izlazak na vrata autobusa. E da, vrata! Pa prvi dan smo prošli pokraj odmorišta Vrata Jadrana na mjestu gdje prvi puta ugledaš more. Pa onda večernja šetnja od vrata do vrata hostela u kojemu se nekima nije spavalo, što zbog druženja s prijateljima, što zbog jedne stonoge. Zadnji dan smo bili u adrenalinskom parku koji nosi ime Vrata, pa se sve nekako svelo od vrata do vrata. Svuda vrata i već imam upalu vrata od pisanja. Neka vrata sjećanja na ova tri dana učenicima ostanu još dugo otvorena.
učitelj Igor Kupres
:: opširnije ::Šumska avantura 4. b
Učenici 4. b razreda sudjelovali su na edukativnoj radionici koju organizira Samoborski muzej sa suradnicima. Radionicu pod nazivom: "Šumska avantura - Otkrijmo tajne šuma" vodila je bivša učenica naše škole Tihana Otmačić, inženjerka šumarstva iz Hrvatskih šuma. Cilj radionice je učenicima približiti šumski ekosustav od njegovih najpoznatijih velikih stanovnika drveća i divljih životinja, pa sve do onih najsitnijih i skrivenih insekata.
Sadržaj radionice nastavak je na nastavne sadržaje Prirode i društva koje su naučili na satu. Zbog toga su bili vrlo aktivni u poučavanju i analizi. Znali su opisati životinje koje žive u našim šumama i prepoznali dijelove životinja: rogove jelena i srndaća, krilaca i neke bube. Uspješno su odredili koje je drveće naših šuma te kojem listopadnom drveću pripada pokazano lišće ili plod. Naučili su najosnovnija načela šumarske struke: zašto šumari svaki dan idu u šumu, kako čuvaju šumu i kako uzgajaju mladu šumu. U zadataku za kraj pokazali su svoju kreativnost. Svaki učenik izradio je vretence od grančice i „helikoptera“ tj. ploda javora kojeg su ponijeli sa sobom.
učiteljica Anita Ban
:: opširnije ::Trećaši u Samoboru
Učenici trećih razreda proveli su jučer lijep proljetni dan u Samoboru. Posjetili su Samoborski muzej u pratnji svojih razrednica (Greta Mahović, Vlasta Vereš, Suzana Kos, Jasmina Dadić) i pomoćnice u nastavi Lucije Celizić. Vođeni stručnim i njima razumljivim jezikom, učenici su jednako uživali u obilasku svih prostorija, od arheološke, preko povijesno - kulturne pa do etnografske zbirke. Bilo je to putovanje kroz bogatu prošlost samoborskoga kraja.
Na svakom putu potreban je predah pa je vrlo jednostavno odlučeno da se odmorimo uz kuglicu sladoleda. Zatim je uslijedila šetnja do župne crkve sv. Anastazije i Parka domovinske zahvalnosti. Ovo je bio dan za uživanje u zelenilu, žuboru potoka i ljepoti slikovitog Samobora.
učiteljica Jasmina Dadić
:: opširnije ::Pipi Duga Čarapa u Trešnji
Učenici trećih razreda uživali su u predstavi omiljenoj među djecom koja se već godinama uspješno prikazuje u Kazalištu Trešnja. Davnih dana nastao je lik iz pera Astrid Lindgren o neobičnoj djevojčici Pipi. Kroz niz zabavnih pustolovina, Pipi progovara o bezbrižnosti, maštovitosti, prijateljstvu, ali i samoći.
Zanimljiva scena i šareni kostimi djecu uvode u svijet mašte i igre gdje se brišu granice između sna i jave, a odrasle vraća u bezbrižno djetinjstvo.
učiteljica Jasmina Dadić
:: opširnije ::Prije proljetnih praznika - na Planicu
Učenici koji pohađaju izbornu nastavu slovenskog jezika u četvrtak su se u pratnji učiteljice slovenskog jezika Lidije Vučajnk Škrobot i učiteljice engleskog jezika Nikoline Vidović uputili u planine - posjetili su slovensku Planicu nedaleko od Kranjske Gore gdje se svake godine održava Svjetsko prvenstvo u skijaškim skokovima. Učenike je dočekao slovenski ministar Matej Arčon, čiji je Ured za Slovence u inozemstvu ujedno i sponzor ovog izleta. Naša učenica Dolores Vrbančić obratila mu se na tečnom slovenskom i uručila mu mali poklon iz Bregane.
Prvi dan prvenstva rezerviran je za kvalifikacije i posjet mladih iz Slovenije i okolnih zemalja, tako da su učenici imali prilike upoznati vršnjake iz Slovenije. Pedesetak natjecatelja skočilo je sa skakaonice, odnosno letalnice, a posebnu podršku iz publike dobili su slovenski natjecatelji. Zanimljivost je da se ovim natjecanjem sa skijaškim skokovima oprašta iznimno uspješan slovenski skakač Peter Prevc čiji su skok od 210 metara i plasman u finale učenici imali prilike vidjeti iz prve ruke.
Nakon natjecanja organiziran je zabavni program za mlade. Iako temperature i kalendar svjedoče da je proljeće u punom jeku, kombinacija snijega i zimskog sporta učenicima je donijela malo zimskih radosti u ovoj sezoni, a ovom su terenskom nastavom dan bliže proljetnim praznicima.
učiteljica Nikolina Vidović
:: opširnije ::Ogulin prigrlio četvrtaše
Učenici četvrtih razreda naše škole posjetili su grad legendi i bajki, Ogulin. S velikim zanimanjem upijali su mnoge legende iz ovog kraja, koje su djelovale na maštu naše najpoznatije spisateljice bajki i nastanak Priča iz davnine.
Jedan od glavnih razloga našeg dolaska u Ogulin, maštovita je kuća u kojoj se na interaktivan način upoznajete s bajkama Ivane Brlić-Mažuranić i drugih bajkopisaca. Uz pomoć multimedijalne stalne izložbe ponovili su sve o pročitanim bajkama i saznali nešto novo.
U „Tajanstvenoj odaji” začaranog dvorca, pogledali su edukativni animirani film o Ivaninoj prvoj pustolovini, tj. početcima pisanja bajki. Svi su bili očarani „Čarobnim zrcalom” koje otkriva unutarnju čudesnu sliku onoga tko se u njemu ogleda, ali samo onaj tko ga pozorno sluša, može dobiti svoju čarobnu moć.
Od kulturnih znamenitosti još su vidjeli Frankopanski kaštel, Zavičajni muzej, Vrelo Cesarovac, Đulin ponor, Crkvu Svetog Križa i Ivaninu bistu. Poslije ručka uslijedio je rekreativni dio uz jezero Sabljaci.
Slušajući legende i bajke, o običajima i znamenitostima iz prošlih vremenima,te igri i zabavi vrijeme je proletjelo. Puni utisaka, uz pjesmu i gitaru vratili smo se pred školu.
učiteljica Anita Ban
:: opširnije ::Dvodnevna terenska nastava - Vukovar
Učenici osmih razreda naše škole početkom su tjedna (u pratnji svojih razrednica Marije Aščić, Andreje Vlahović Gabriša, Kornelije Turić Dorotić, učiteljice povijesti Sanje Rapljenović i ravnatelja Igora Matijašića) imali dvodnevnu terensku nastavu u Vukovaru u sklopu predmeta Povijesti. Tako su, nakon posjeta Trokutu u listopadu, imali prilike čuti i vidjeti što je ostalo od starog Vukovara u kojem je nekad živjelo skoro 45 tisuća stanovnika, a njih čak 22 tisuće radilo je u poznatoj hrvatskoj tvornici obuće Borovo. Danas u Borovu radi petstotinjak ljudi, a broj stanovnika Vukovara se smanjio gotovo za polovicu.
Iako nas je pratilo prekrasno vrijeme i sunce je sjalo nad predivnim Dunavom, priče koje smo čuli, slike i isječci filmova koje smo vidjeli ispričali su iznova svoju tužnu i strašnu ratnu priču o patnjama i stradanjima stanovnika Vukovara s najvažnijim ciljem – da se nikad ne zaboravi!
Prvoga nas je dana u vojarni dočekao bojnik Batinić, i sam sudionik Domovinskog rata, te nam je pokazao nekadašnja vozila kojima je raspolagala Hrvatska u obrani grada i ukazao na zanimljive načine i hrabrost koja je bila potrebna da ta vozila dođu u hrvatske ruke. Učenici su se imali prilike popeti na tenkove i slikati, vidjeti izbliza razliku između nekoliko vrsta eksplozivnih sredstava koja su korištena za miniranje terena te čuvene „zvončiće“ koji su bili korišteni prilikom raketiranja Zagreba. Uslijedilo je zanimljivo predavanje o tijeku rata i ratnim događanjima, s osvrtom na stariju hrvatsku povijest i rađanje ideje o Velikoj Srbiji s linijom Virovitica – Karlovac – Karlobag te hrvatskim vojno-oslobodilačkim akcijama u kojima su vraćeni veliki dijelovi okupiranog hrvatskog teritorija i mirnom reintegracijom istoka Hrvatske. Posjetili smo dva važna vukovarska muzeja – Muzej vučedolske kulture i Gradski muzej Vukovar gdje smo imali prilike zaroniti dublje u povijest samog grada. Popeli smo se i na Vodotoranj gdje smo čuli priču o dvojici hrvatskih vojnika koji su se penjali tamo svaku noć kako bi ujutro izvjesili hrvatsku zastavu – simbol hrabrosti i otpora Vukovara. Tijekom praznika prikupljali smo namirnice za potrebite vukovarske obitelji koje smo predali djelatnici Socijalne samoposluge Vukovar.
Drugi dan počeo je svečano posjetom memorijalnim lokacijama, polaganjem cvijeća i svijeća na vukovarskom groblju i posjetom Ovčari. Iako je bio sunčan dan, oštar vjetar nemilosrdno je pratio riječi našeg vodiča dok je pričao tužnu sudbinu ranjenika iz vukovarske bolnice koji se odvedeni na to mjesto gdje su dočekali tragičan kraj. Do današnjeg dana nepoznata je sudbina petstotinjak osoba s područja Vukovarsko-srijemske županije, a na Ovčari stoji sandučić u kojeg je moguće anonimno ubaciti pismo… Pismo pokajanja, pismo istine, pismo nade za majke koje i dalje traže svoju djecu, za očeve, za sve one koji su nekoga izgubili.
Nada nikad ne umire kao ni vjera u ljudskost te mogućnost da će jednog dana netko ipak u sebi smoći i naći trunku savjesti i ljudskosti i otkriti što se dogodilo i gdje leže nestale žrtve.
Terensku nastavu završili smo predavanjem o miru, inspirativnom predavanju hrvatske časnice koja je nadahnula tu mladu djecu, podsjetila ih na to što znači biti čovjek i kakve vrijednosti treba njegovati u današnjem svijetu. U kvizu u kojem je sudjelovalo pet škola koje su u to vrijeme bile u Vukovaru i pratile terensku nastavu naše predstavnice Lara Oslaković i Carla Mandić uvjerljivo su osvojile prvo mjesto s maksimalnih 20 bodova i time još jednom pokazale kakvi su sjajni učenici OŠ Milana Langa.
Na putu kući pratila nas je i mirna, tiha kiša. Kažu da kiša ispire sve, da vrijeme liječi rane i nosi sa sobom zaborav. Nakon viđenog u Vukovaru, sa sigurnošću možemo tvrditi da se vukovarska žrtva i teška, tragična sudbina nikad neće zaboraviti.
učiteljica Andreja Vlahović Gabriša
:: opširnije ::Dan močvarnih područja - 2. veljače
Geografska grupa OŠ Milana Langa obilježila je Svjetski dan vlažnih (močvarnih) područja terenskim obilaskom u sklopu projekta „Vode našeg zavičaja“. Kraj sportskog igrališta podno župne crkve Sv. Ivana Krstitelja u Lugu Samoborskom, sačuvano je malo močvarno stanište i potok u prirodnom stanju koji predstavljaju veliku biološku i krajobraznu vrijednost u okolnom urbaniziranom prostoru. Prilikom obilaska učenici su se podsjetili na važnost očuvanja vlažnih i močvarnih staništa, kako na svjetskoj tako i na lokalnoj razini, koje biljne i životinjske vrste žive u močvarnom području, kako su mještani Luga sačuvali i uredili ovo močvarno stanište i drugo.
Podsjetimo, 2. veljače 1971. godine u iranskom gradu Ramsaru donesena je Konvencija o vlažnim područjima (Ramsarska konvencija) s ciljem zaštite i očuvanja vlažnih područja koja su od presudne važnosti za opstanak mnogih biljnih i životinjskih vrsta. Na popisu Ramsarskih područja nalaze se i pet s područja Hrvatske: dolina rijeke Neretve, ribnjaci Crna Mlaka, Lonjsko polje i Mokro polje, Kopački rit i Vransko jezero kraj Zadra.
učiteljica Martina Glasnović
:: opširnije ::Šuma Striborova u kazalištu
Učenici četvrtih razreda pogledali su kazališnu predstavu Šuma Striborova u Gradskom kazalištu Žar ptica u Zagrebu. Predstava Šuma Striborova uprizorena je prema istoimenoj bajci spisateljice Ivane Brlić-Mažuranić koja je svojim bajkama iz zbirke bajki Priče iz davnine stekla svjetsku slavu. Ivana Brlić-Mažuranić je zbog svoje orginalnosti i popularnosti među čitateljima nazivana hrvatskim Andersenom.
Nakon pročitanog književnog djela, učenici su sa zanimanjem gledali kazališnu adaptaciju bajke Šuma Striborova. Na samom početku predstave mogli su uočiti razigrane Domaće koji su u predstavi pokretači cijele radnje. Domaće koji odlaze iz začarane šume za sinom i snahom gujom sve do bakine kuće. Koji tamo ostaju i pomažu baki u svim nevoljama koje su je snašle i kako bi dokazala sinu da je oženio guju. Domaće kako savjetuju baku da ode Striboru po pomoć koji joj nudi povratak u njezino rodno selo i mladost…
Bajka Šuma Striborova uči o važnosti bezgranične ljubavi, bezgranične ljubavi majke prema sinu, uči o nesebičnosti i pomaganju, uči da treba težiti istini, uči o poštivanju starijih, uči da ljude ne treba suditi po izgledu. Iako je bajka napisana čak prije stotinu godina, poruke su svevremenske i danas imaju snažnu odgojnu vrijednost.
učiteljica Ivana Smolej Kolarek
:: opširnije ::
Osmaši na Zagrebačkom obrtničkom sajmu
Učenici osmih razreda naše škole jučer su posjetili Zagrebački obrtnički sajam gdje su imali prilike razgledati što sve nude zagrebačke i obrtničke škole na širem zagrebačkom području uključujući i Srednju strukovnu školu Samobor. Od njih smo doznali da će škola najesen biti bogatija za smjer CNC operater, a dojmili su nas se i štandovi koji su predstavili zanimanja poput groomera zbog preslatkih psića modela, pekara, prodavača, cvjećara... Svakako najviše posla imali su frizeri i frizerke koji su jučer ispleli mnogo pletenica i napravili mnogo frizura, a i vrijedne kozmetičarke su uređivale nokte i lakirale do samog kraja sajma. Učenici i učenice naše škole bili su vrijedni i uspješni u odgovaranju na pitanja o zanimanjima ili okušavanju u izradi cvjetnih buketića i privjesaka od kože, a one najhrabrije isprobale su što znači obuhvaća posao instalatera plinskog grijanja.
Svi su bili oduševljeni John Deere traktorom na kojeg se smjelo i popeti (no zasad samo to) dok se malim bagerom do njega moglo i upravljati uz stručno vodstvo. Prekrasan, sunčan dan učenici nisu mogli bolje iskoristiti te je svatko našao nešto za sebe, a ovim sajmom se važnost obrtničkih zanimanja još jednom promovirala, a naši učenici su dobili materijala za razmišljanje pred njihove skorašnje upise u srednju školu. Sretno im bilo!
učiteljica Andreja Vlahović Gabriša
:: opširnije ::Fim za trećaše - Želja
Učenici trećih razreda matične škole te 1. i 3. r. PŠ Grdanjci posjetili su POU Samobor i pogledali film Želja. Riječ je o novoj glazbenoj avanturi iz Disneyeve tvornice mašte koji dolazi nakon 100. godišnjice Disneya i zapravo je posveta svim njegovim filmovima.
Junaci zajedno djeluju kako bi spasili svijet i dokazali da su čuda itekako moguća ako se volja hrabrog čovjeka poveže s čarolijom zvijezda. Iako film odaje počast Disneyevoj baštini, on je također odraz sadašnjosti i budućnosti poznatog studija s inovativnom vizualnom prezentacijom, širokim spektrom kulturnih inspiracija i suvremenom, privlačnom glazbom.
Nema veće moći u svemiru od nekoga s pravom željom u svom srcu.
I zato…
Pazi što želiš!
P. S. Mi smo poželjeli malo do parkića…
učiteljica Jasmina Dadić
:: opširnije ::Potok Jazbinščak i Park u Lugu
U sklopu projekta „Vode našeg zavičaja“ prošloga petka Geografska grupa OŠ Milana Langa iz Bregane obišla je potok Jazbinščak od ulice Bistrec u Maloj Jazbini i područje Parka u Lugu. Uz osnovna prirodna obilježja u neposrednom okruženju škole, terenski obilazak bila je prilika da se učenici upoznaju s radom i djelatnosti institucije Centar za odgoj i obrazovanje Lug koja je smještena na području nekadašnjih Balagovih dvora i unutar zaštićenog područja Park u Lugu.
Voditeljica Odjela obrazovanja i stručnog osposobljavanja Mirela Pačak Sahadžić, prof. defektolog, predstavila je rad Centara za odgoj i obrazovanje Lug te sam prostor parka. Učenici su saznali osnovne informacije o ovoj ustanovi socijalne skrbi koja pruža usluge korisnicima kao što su psihosocijalna podrška, poludnevni boravak i smještaj, osnovnoškolske programe odgoja i obrazovanja, srednjoškolske programe odgoja i obrazovanja i stručnog osposobljavanja te provodi i odgojne mjere prema Zakonu o sudovima za mladež.
Na području parka u Lugu koji je od 1964. godine zaštićen u kategoriji spomenik parkovne arhitekture, mladi geografi obišli su potok Jazbinščak od kojeg je u jednom dijelu parka napravljeno umjetno jezero. Učenike je među ostalim zanimalo ima li riba u jezeru, koliko je duboko jezero te zašto se jezero mora čistiti. Također, sami su se okušali u sportsko-rekreativnim sadržajima koji se nalaze u sklopu Centra gdje su s korisnicima Centra Lug zaigrali košarku.
Obzirom na toplu dobrodošlicu od strane Centra Lug, predloženo je da se terenski obilazak ponovi u proljeće radi usporedbe voda, biljnog pokrova te detaljnijeg obilaska Centra i parka, ali i mogućnosti daljnjom suradnjom i sportskim susretima.
učiteljica Martina Glasnović
:: opširnije ::Raj za knjigoljupce
Nakon prva dva sata nastave prošloga petka zaputili smo se na sajam knjiga Interliber. Učenicima koji pohađaju dodatnu nastavu ili INA putovanje u Zagreb je mala nagrada za trud.
Domar nas je dovezao do glavnog ulaza, a mi smo brzim koracima krenuli u paviljon 6 gdje smo sudjelovali na radionici medijske pismenosti STO POSTO PISMENI pod nazivom „Odnosi na mreži & odnosi u živo“ koju je organizirao UNICEF. Sudionici iz različitih škola imali su priliku reći svoja iskustva; koliko sati provode na mrežama, što im je najdraže, koje su prednosti, a koji su nedostatci…
Svi smo se složili u jednom – treba se pridržavati pravila u komuniciranju, a mediji nikada ne mogu zamijeniti prijateljska druženja uživo. Knjižicu za roditelje i skrbnike djece „Djeca i mediji“ dobili smo na dar. Program na pozornici nastavljen je predavanjem „Grafiti su umjetnost, a ne vandalizam“, a nastajanje novih grafita mogli su promatrati brojni posjetitelji sajma.
Ljubitelji knjige i Hrvatskoga jezika uživali su u međusobnom druženju, razgledavanju štandova i „poslasticama riječi“ kako ih je nazvao Ujević. Ove smo godine posebnu pozornost posvetili jezičnim priručnicima, a njihovo korištenje obogatit će sate redovite i dodatne nastave.
Svatko je pronašao nešto za sebe, svoje prijatelje i ukućane, a mali znak pažnje dobili smo od školskih promotora. Kiša nam neće pokvariti uživanja u vikendima i užitak čitanja novih knjiga.
učiteljica Marija Aščić
:: opširnije ::Projektna nastava - Vode našeg zavičaja
Osnovna škola Milana Langa tijekom školske godine 2023./2024. kroz izvannastavnu aktivnost Geografska grupa provodi projekt „Vode našeg zavičaja“.
Prvi terenski obilazak u sklopu projekta proveden je u petak 10. studenog 2023. godine na području Bregane i Podvrha gdje su mladi geografi obišli potok Podvrščak. Obišli su nekoliko važnih lokacija - od prostora između škole i vrtića gdje je Podvrščak zacijevljen, ušće dva Podvrščaka u ulici Podvrh te zdenac (izvor) u Zdenačkoj u Podvrhu. Kod zdenca se učenicima pridružio Franjo Grgat iz Podvrha koji je prenio crtice iz nekadašnjeg života Podvršana te važnosti zdenca i prališća u sastavu zdenca na kojem se pralo rublje i napajala stoka. Po vodu na vrelo došla je i gđa Fanika Gestić u tradicionalnoj samoborskoj svakodnevnoj obleki (nošnji) koja je rado odgovorila na učenička pitanja.
Cilj projekta „Vode našeg zavičaja“ je kroz multidisciplinaran pristup i suradnju s institucijama i lokalnom zajednicom provesti istraživanje u neposrednom okruženju škole. Planirano je da učenici kroz niz projektnih zadataka upoznaju vode na području Bregane i okolnih naselja, njihove prirodne, društvene i gospodarske prednosti i problematiku s ciljem usvajanja novih znanja i vještina, uočavanja međudjelovanja i međuovisnosti prirodnih i društvenih čimbenika na primjeru voda svog zavičaja, razvijanja kritičkog mišljenja, promicanja kvalitete života u lokalnoj zajednici te jačanja samopouzdanja učenika. Projekt je sastavni dio Školskog kurikuluma i Godišnjeg plana i programa rada OŠ Milana Langa u školskoj godin i2023./2024.
učiteljica Martina Glasnović
:: opširnije ::Terenska nastava u susjednoj zemlji
Učenici koji pohađaju izborni predmet slovenski jezik (u pratnji učiteljica Valentine Martinček, Maje Pritišanac Jug i Lidije Vučajnk Škrobot) posjetili su Svijet energije u Krškom. Tamo su se razdijelili u 2 grupe, pogledali animacije i pokuse o tome te otkrili kako nastaje električna energija iz različitih izvora. U povijesnom dijelu Centra zasluženu pažnju dobio je i naš Nikola Tesla te njegov eksperiment o magnetnim poljima. Od tolike struje digla nam se i kosa na glavi (vidi fotografiju!).
Nakon ručka iz naših torbi pozdravilo nas je i sunce te nas popratilo do Kostanjevice na Krki. I dok smo se mi spustili u dubine Kostanjeviške spilje, oblaci i pljusak prekrili su sunce, no to nama nije smetalo. Družili smo se s neustrašivim šišmišima, a u krškom kamenu vidjeli nogu jednog diva iz pradavnine te mnoge druge likove, koje je oblikovala priroda. Upoznali smo se s oblilježjima krša – stalaktitima, stalagnitima i stalagmatima, podzemnim jezerom i prakrasnom sigastom panoramom.
Tijekom odlaska prema Bregani, opet su se izmijenili i kiša i sunce, ali nam ništa nije moglo pokvariti ispunjen dan u Sloveniji.
učiteljica Lidija Vučajnk Škrobot
:: opširnije ::
Red kiše, red sunca
Učenici petih razreda naše škole, u pratnji svojih razrednika Maje Pritišanac Jug, Valentine Martinček, Tomislava Mićića i učiteljice engleskog jezika Andreje Vlahović Gabriše posjetili su Park šumu Golubinjak. Na odlasku nas je otpratilo sunce, a u Gorskom kotaru dočekala kiša. Od kiše smo pobjegli u spilju Lokvarka. Spilja je za javnost prvi put otvorena 1912. godine, nakon što je slučajno otkrivena. Pod budnim okom naše stručne pratiteljice spustili smo se do dubine od 70 metra diveći se prekrasnim ukrasima stalaktita i stalagmita. Uspon natrag bio je malo težak.
Nakon ručka odali smo počast najstarijem stablu jele u Hrvatskoj. Stablo je staro 250 godina i visoko preko 40 m. Kiša nas je spriječila u šetnji šumom, ali nas je i ispratila na put prema Bregani i našoj školi gdje nas je opet dočekalo lijepo vrijeme. Doista imamo prekrasnu zemlju. U samo nekoliko sati mijenjali smo sunce za kišu i obrnuto...
učitelj Tomislav Mićić
:: opširnije ::Ježeva kućica u ZKL-u
Učenici drugih razreda naše škole uputili su se 2. studenog put Zagreba grada. Krenuli su do najstarijeg profesionalnog lutkarskog kazališta u Hrvatskoj, točnije do Zagrebačkog kazališta lutaka. Gledali su predstavu Ježeva kućica nastalu prema tekstu Branka Ćopića i u režiji Božidara Violića. Svima dobro znani stihovi „Po šumi, širom, bez staze, puta, Ježurka Ježić povazdan luta“ uveli su nas u svijet Ježurke Ježića, ljubaznog i dobroćudnog lovca koji vrlo dobro zna što želi, a što ne želi. Kudgod išao i gdjegod se našao, Jež se na kraju uvijek vraća kući.
Učenici su sudjelovali u radionici izrade lutaka ježa i lisice. Nakon predstave i radionice su prošetali Zrinjevcem do Tomislavovog trga gdje ih je čekao autobus kojim su se prepuni dojmova vratili u Breganu.
učiteljica Zvjezdana Malović
:: opširnije ::Sjećanje na poginule branitelje
Uoči obljetnice stradanja naših branitelja na Trokutu učenici osmih razreda svih samoborskih I svetonedeljskih škola uputili su se put Novske na jedinstven sat povijesti na terenu, na poprištu groznih ratnih događaja u kojima su život izgubili mladići iz samoborskog kraja braneći našu Domovinu od srpske agresije. Mnoštvo se slilo na Trokut taj lijep i sunčan dan da bi slušalo priče preživjelih, ratne priče koje oni imaju prilike vidjeti samo u filmovima, a pripadnici samoborske 151. bojne godinama prepričavaju osmašima I srednjoškolcima kako se ratni put i žrtve hrabrih hrvatskih mladića nikad ne bi zaboravile.
Na nekoliko mjesta – pored spomenika braniteljima, u šumi i pored ruševnog motela učenici su imali prilike slušati predavanje doktora znanosti Raguža te naših branitelja sudionika događaja na Trokutu 29. 10. 1991. godine. Na zadnjoj postaji sunce je zamijenila nemilosrdna kiša koja je krenula pljuštati kako bi isprala tugu, tjeskobu i bol koje su riječi svih prisutnih izazvale u nama. Žrtva svih stradalih u domovinskom ratu nikada neće biti zaboravljena, a našim poginulim mladićima neka je vječna slava i hvala.
Po dolasku u Breganu dio učenika osmih razreda (u pratnji učiteljice povijesti Sanje Rapljenović) odnio je buket cvijeća i zapalio svijeće stradalim učenicima naše škole čiji se spomenik nalazi ispred nekadašnjeg restorana u Bregani.
učiteljica Andreja Vlahović Gabriša
:: opširnije ::Putovanje po gradovima Austro-Ugarske Monarhije
Ove srijede su učenici sedmih i osmih razreda koji idu na dodatnu nastavu geografije (turističke geografije) i povijesti posjetili Samoborski muzej. Učiteljica Sanja Rapljenović odvela ih je na izložbu starih razglednica. Autorica izložbe Gordana Remussini, povela je učenike na putovanje gradovima, izletištima i toplicama Austro-Ugarske Monarhije i to zahvaljujući obitelji Kovačićek koja je Muzeju donirala više od 500 razglednica tiskanih krajem 19. i početkom 20. stoljeća. Bili smo ugodno iznenađeni kad smo među brojnim razglednicama vidjeli i one koje prikazuju ljetovalište Samobor što nam je pokazalo da je Samobor već u 19. stoljeću bio važno turističko središte s čak dva kupališta.
Učenicima se izložba jako svidjela, naučili su i otišli s novom dozom znanja kako iz povijesti tako i iz geografije te se vesele i budućim putovanjima kroz povijest u Samoborskome muzeju.
Tara Vitas i Lucija Fresl, 7. b
:: opširnije ::Dodir iskre električne energije
Učenici sedmih razreda u pratnji svojih razrednika (Andreje Fabac, Sanje Rapljenović i Igora Kupresa) te učiteljice Nikoline Vidović uputili su se u utorak na terensku nastavu u Nacionalni park Plitvička jezera. Tijekom ugodne vožnje busom, upoznali smo se s poviješću grada Karlovca kroz koji smo prolazili te s geografskim pojedinostima našeg prvog nacionalnog parka. Plitvička jezera istražili smo hodajući (čak šest kilometara), ploveći električnim brodom (po najvećem jezeru Kozjak) i vozeći se vlakom. Lijepe boje jezera te šareno ruho drveća obasjalo je sunce te nam je, zahvaljujući neobično visokim temperaturama za ovo doba godine, boravak bio vrlo ugodan.
Zatim smo se uputili do Nikšića gdje nas je dočekala okrepa u tri slijeda. Po povratku stali smo u Karlovcu i posjetili Nikola Tesla Experience Center. Boravak u centru bio je posebno, suvremeno i interaktivno iskustvo jer su učenici na pitanja o životu Nikole Tesle odgovarali na lebdećim tabletima, a odvažili su se i dodirnuti iskru električne energije.
Puni dojmova, uspomena i pokojeg suvenira, uputili smo se prema Bregani.
učiteljica Nikolina Vidović
:: opširnije ::Lektira u samoborskoj knjižnici
Učenici 4. a razreda prošloga su četvrtka posjetili Gradsku knjižnicu Samobor, Odjel za djecu i mlade te tamo sudjelovali u obradi lektire Mama je kriva za sve, Zorana Pongrašića. Uz pregršt zanimljivih aktivnosti, natjecanja i glume u prvom je planu bila učenička suradnja i složnost.
Izvrsno smo se zabavili i obećali da ćemo ponovno doći.
učiteljica Josipa Tandarić
:: opširnije ::Rudari na jedan dan
U sklopu izvanučionične nastave učenici šestih razreda naše škole (u pratnji razrednica Valentine Mahović, Helene Bišćan Motočić i Martine Glasnović te vjeroučiteljice Ksenija Vilić) posjetili su Rudnik svete Barbare u Rudama. Pod stručnim vodstvom članova KUD-a Oštrc učenici su upoznali jedan je od najstarijih europskih rudnika bakra i željeza te njegovu važnost kroz povijest i današnju turističku vrijednost.
Kako je izgledao rad i boravak u rudniku, alati koji su korišteni, pozdrav rudara prije ulaska u rudnik, molitve koje su upućivali svojoj zaštitnici svetoj Barbari, od kuda su porijeklom bili rudari, što im je bio glavni obrok, na koji način su iznosili željeznu i bakrenu rudu na površinu, tko su bili Bergmani i o drugim zanimljivostima, učenici su saznali tijekom obilaska Rudnika. Pažnju učenika privukla je prezentacija kovačkog zanata i procesa obrade željeza te površinsko kopanje i traženje ruda i minerala u čemu su se okušali i sami učenici.
Kušanje rudarske greblice zaokružilo je dojam posebnosti, vrijednosti i potencijala Rudnika i rudarskog kraja. Ovaj nekada uobičajeni obrok za rudare danas je zaštićeno kulturno dobro upisano u Registar kulturnih dobara Republike Hrvatske, a na razini Europske unije „Rudarska greblica“ je hrvatski proizvod zaštićenog naziva sa zaštićenom oznakom izvornosti i zemljopisnog podrijetla.
Tijekom povratka autobusom učenici su se podsjetili na posebnosti Samoborskog gorja te na nova znanja i vještine koje su stekli tijekom boravka u Rudama.
učiteljica Martina Glasnović
:: opširnije ::Uživanje kod obitelji Šimanović
Učenici drugih razreda matične i područne škole su na seoskom domaćinstvu Šimanović u Donjoj Zdenčini sudjelovali u raznim aktivnostima.
U obiteljskom mlinu upoznali su različite vrste žitarica te vidjeli kako se dobiva brašno. Od dobivenog brašna učenici su zamijesili kruščiće različitih oblika te ih pečene ponijeli kućama.
Učenici su se vozili traktorskim kolima, vidjeli su razne domaće životinje te sudjelovali u raznim tematskim igrama poput olimpijade u trganju i bacanju kukuruza.
učiteljica Natalija Hrenek Prosoli
:: opširnije ::
Interaktivni obillazak metropole
Učenici četvrtih razreda matične i područne škole sudjelovali su u digitalnom interaktivnom razgledu grada Zagreba.
Zagreb Time Travel je prvi digitalni interaktivni izlet koji povijest i kulturne znamenitosti grada Zagreba učenicima prezentira kao putovanje kroz vrijeme, uz pomoć najsuvremenijih tehnologija proširene (AR) i virtualne stvarnosti (VR). Učenici su tijekom izleta svjedočili ispreplitanju prošlosti i sadašnjosti grada uz pomoć tableta koji su postali njihov "Vremeplov" omogućavajući im da putem „digitalnog prozora” istraže prošlost i „ožive” povijesne likove i događaje.
Učenici su vidjeli Manduševac, Katedralu, Dolac, Krvavi most, spomenik M. J. Zagorke, Tkalčićevu ulicu, Kamenita vrata, Trg. sv. Marka, Muzej prekinutih veza, spomenik A. G. Matoša, Grički top, uspinjaču i tunel Grič.
Opće oduševljenje izazvao je podnevni pucanj Gričkog topa te prolazak kroz istoimeni tunel.
učiteljica Natalija Hrenek Prosoli
:: opširnije ::
Učenje i druženje podno Okića
Učenici prvih razreda škole u Bregani i PŠ Grdanjci u pratnji svojih razrednica (Zvjezdana Košćica, Vesna Benda, Suzana Kos, Ana-Marija Šovagović Zuzjak), učiteljice Sanje Barbarić te pomoćnica u nastavi (Đurđica Bortas, Petra Frey) u utorak 3. listopada posjetili su Etno kuću pod Okićem u Klakama. Predivan jesenski listopadski dan bio je savršen za učenje i druženje podno Okića.
Domaćin Marijan Slakoper bio je vrlo srdačan te je brojnim i zanimljivim pričama i legendama o Okiću i njegovim stanovnicima imao punu pažnju dječje publike. Bogata zavičajna zbirka u seoskoj etno-kući sastoji se od mnoštva predmeta koji su predstavljeni učenicima na zanimljiv i njima pristupačan način. Svaki učenik mijesio je svoj kruh te su ispečeni kruh učenici nosili kući. Na kraju su sve prisutne učenike i učiteljice sunce te miris pečenog kruha ispratili na putu prema kući do nekog novog susreta.
učiteljica Ana-Marija Šovagović Zuzjak
:: opširnije ::Trećaši na Medvednici
Treći dan mjeseca listopada, treći razredi naše škole, iskoristili su za odlazak na izvanučioničnu nastavu. U pratnji svojih razrednica (Greta Mahović, Vlasta Vereš, Jasmina Dadić) te učiteljice Nikoline Kramarić i pomoćnice u nastavi Marije Noršić, uputili su se na Medvednicu. Park prirode idealno je mjesto za proučavanje šume, godišnjih doba i njihove raznolikosti, orijentacije u prostoru i obzora. Sunčani, jesenski dan sve to nam je i omogućio, a strmi, šumski put odveo nas je do špilje.
Uz stručno vodstvo dvoje speleologa saznali smo mnogo o špilji i razgledali brojne detalje poput stropne kupole, fosilnog blata, čeljusti špiljskog medvjeda, ali čuli i zanimljive zvukove. Veseli smo napustili dom tajanstvenih noćnih letača – šišmiša – koji uskoro dolaze na zimski san. Nakon ukusnog ručka u PD „Glavica“, uživali smo na dječjem igralištu, a zatim se zaputili planinarskom stazom prema autobusu koji nas je čekao na Zelenoj magistrali.
učiteljica Jasmina Dadić
:: opširnije ::Uživanje u čarima hrvatskog čuda
Početkom ovoga tjedna učenici osmih razreda u pratnji svojih razrednica (Marije Aščić, Andreje Vlahović Gabriša i Dominique Jurić) te učiteljice Sanje Rapljenović i Maje Pritišanac Jug zaputili su se u naš najstariji, najveći i najljepši nacionalni park – Plitvička jezera. Tako smo nakon maturalnog putovanja, gdje smo posjetili nekoliko znamenitosti koje se nalaze na UNESCO-vom popisu, imali prilike uživati u čarima i prirodi još jednog hrvatskog čuda uvrštenog na taj važan popis svjetske baštine. Po prekrasnom vremenu vozili smo se vlakićem, brodom te šetali i razgledavali slapove i prekrasnu boju jezera koja su, kao i svakog dana, privukla velik broj domaćih i stranih turista.
Zatim smo se već vidno gladni uputili do restorana Mirjana-Rastoke i nakon obilnog ručka krenuli put Karlovca i Nikola Tesla Experience centra. Tamo smo pogledali i čuli zanimljive priče iz života Nikole Tesle koji je bio prepun tragedija – smrt njegovog brata Danila, njegova teška bolest, razne fobije i opsesije obilježile su život slavnog znanstvenika. Njegova strast prema kocki, opsjednutost brojem 3, izvanredan sluh i fotografsko pamćenje samo su neke od zanimljivosti iz njegovog života te su nam kratki videouratci dočarali vrijeme u kojem je Tesla živio i izazove s kojima se susretao. U kasnim večernjim satima vratili smo se u Breganu puni dojmova.
učiteljica Andreja Vlahović Gabriša
:: opširnije ::Zeleni STEM
Predivan sunčan dan i znatiželja su motivirali učenike 2. a, 2. b, 2. c i 4. b razreda OŠ Milana Langa na odlazak na znanstveno-edukativnu radionicu „Zeleni STEM u Muzeju grada Samobora“. Zajedno sa svojim učiteljicama su imali priliku naučiti kako kućni organski otpad možemo pretvoriti u vrijedni humusni materijal za biljke, kako roboti u suradnji sa znanstvenicima mogu očuvati biljke i životinje te što sve možemo naučiti boravkom u prirodi.
Radionice su vodili dr. sc. Maja Lang Balija i dr. sc. Dalibor Paar sa Sveučilišta u Zagrebu. Učenici su spremno opipavali različite vrste tla, mjerili kiselost tla, a najveću pozornost su im zaplijenile gliste. Saznali smo da su gliste odgovorne za proizvodnju glistinca, najhranjivijeg dijela tla i da neke biljke vole kiselo, a neke lužnato tlo. Svaki učenik je imao priliku izmjeriti kiselost pojedine vrste tla. Profesor Paar je govorio o spiljama, vodi, klimatskim promjenama i utjecaju čovjeka na prirodu oko nas. Najveće iznenađenje im je bio model spilje i globus koji prikazuje reljef Zemlje.
Prepuni novih saznanja i bogatiji za nove spoznaje vratili smo se kućama s idejom da i mi možemo puno učiniti za klimu i spas našeg planeta Zemlje.
učiteljica Zvjezdana Malović
:: opširnije ::Nagradno putovanje u Poljsku
Dolores Vrbančić, Lucija Fresl i Vito Križan, pobjednici kviza „Pametna pitanja za pametne glave“ na HKR-u krenuli su, sa svojom vjeroučiteljicom, ovoga utorka u ranim jutarnjim satima na nagradno putovanje.
Preko Krapine, Maribora, Beča i Brna, stigli smo do našeg odredišta. U Krakowu smo razgledali katedralu, stari kraljevski grad Wawel, središnji Glavni trg, tvrđavu Barbakan i crkvu Svete Marije. Drugoga dana smo posjetili poznati rudnik soli Wieliczka koji je pod zaštitom UNESCO-a, svetište Milosrdnog Isusa, grob sv. Faustine i svetište Ivana Pavla II. Trećega dana smo bili na cjelodnevnom izletu u Jasnoj Gori, Gospinom svetištu koje se nalazi u gradu Chestochowi.
Na povratku prema Zagrebu posjetili smo svetište Kalvariju Zebrzdovsku te razgledali Wadowice, rodno mjesto pape Ivana Pavla II. Atmosfera je bila izvrsna, stekla su se nova prijateljstva te smo se ispunjeni i zadovoljni vratili svojim domovima.
vjeroučiteljica Ksenija Vilić
:: opširnije ::Probudili uspavanu ljepoticu
Dolazak 7. a u Noršić Selo oživio je školu koja mjesecima spava poput Trnoružice... Nagradni fašnički izlet odlučili smo realizirati u suradnji s roditeljima koji su nesebično ponudili svoju pomoć. Neki su čak uzeli godišnji! Automobilima smo doputovali i dopremili sve namirnice. Od ranih sati bilo je živahno i zanimljivo...
Dok su očevi pripremali roštilj, trajala je utakmica, a zatim razgledavanje škole i dvorišta. Nakon izvrsnog ručka i kolača, šetali smo predivnim krajolikom. Sunce je, između svih kišnih dana, poželjelo svoju dobrodošlicu. Nikome se nije žurilo kući! Bilo je vremena za gimnasticiranje u dvorani, kreativno oslikavanje majica, izrada nakita od fimo mase, pričanje, druženje, jednom riječju – uživanje.
Kad se male i velike ruke slože, u Noršiću sve se može - upravo tako je i bilo u srijedu. Preostaje nam još samo pozvati nove goste. Dođite!
učiteljica Marija Aščić
:: opširnije ::U najslađem mjestu u Hrvatskoj
Iako su najavljivali mogućnost povremenih pljuskova, nikako nismo htjeli propustiti izlet u najslađe mjesto u Hrvatskoj.
Zaputili smo se u Krašograd, ekopark smješten nedaleko Zagreba, u malenom mjestu Bratina. Na samom ulasku u ekopark dočekale su nas brojni članovi Životinjskog carstva smješteni u zoološkom vrtu. Vidjeli smo nojeve, konje, magarce, srne, te patke.
U restoranu prigodnog imena – Domaćica dočekali su nas ukusni Kraševi čajni kolutići i mlijeko s Kraš Expressom. Nakon što smo se okrijepili bili smo spremni za brojne aktivnosti koje su nas čekale. Sudjelovali smo u različitim igrama i natjecanjima, a osobito su nam se svidjele mužnja mehaničke kravice, potezanje konopa te završna potraga za skrivenim blagom. Ponovili smo put „od polja do stola“, odnosno put nastajanja proizvoda od biljke, njenog ploda, preko brašna, pa sve do pripreme tijesta. Na kraju smo izrađivali razne životinjske oblike od tijesta u čemu smo bili jako uspješni.
Osim u igrama uživali smo i u šetnji velikim imanjem punim zelenila, livada i šuma te jezera, bazena i kanala koji vijugaju posjedom. Tijekom vožnje vlakićem Kraš Expressom promatrali smo i slikovite drvene kućice nazvane po poznatim Kraševim slasticama, poput Bajadere, Bananka ili Napolitanki.
Nakon ručka, animatorice koje su nas vodile tijekom cijelog dana podijelile su nam diplome i Kraševe slatkiše koji su nas osobito razveselili. Prije povratka kućama proveli smo neko vrijeme u slobodnoj igri u parkiću te se prepuni lijepih doživljaja vratili kućama.
učiteljica Suzana Kos
:: opširnije ::Do Velebita i natrag
Sezona terenske nastave odvela je šestaše do naše najveće planine. Na samo dva sata vožnje od školskog dvorišta rašireno je prirodno bogatstvo koje istovremeno daje i oduzima dah. Tamo gdje je čist zrak, beskrajno široko zelenilo, a oblaci bijeli i neobično blizu, smjestilo se Krasno, naše najveće planinsko mjesto. Učenici su se zaustavili u centru za posjetitelje nazvanom Kuća Velebita i susjednoj Šumarevoj kući u kojoj su uz stručno vodstvo upoznali prirodne znamenitosti podneblja. Pod budnim okom Sanje Rapljenović, Andreje Fabac, Nikoline Vidović i Igor Kupresa, te pomoćnica u nastavi Snježane Glaser, Anite Veršić i Maje Đurđice Halambek pregledani su svi eksponati od kojih je najzanimljiviji simulator bure.
Nakon ručka su se uputili u 15-ak kilometara odaljeno Kuterevo, selo kojeg diči utočište ličkog medvjeda. Sada već nadaleko poznato utočište obilaze posjetitelji i volonteri iz čitavog svijeta. Mnoštvo kamera naših učenika bili samo nastavak niza svakodnevnog fotografiranja ovim fascinantnim šumskim zvijezdama. Bezbrižno su se namještali, hranili, valjali, oblizivali, rashlađivali i dosađivali u svojim kupkama kao da ih za svijet izvan ograda nije briga. Vjerojatno su takvi samo petkom, prije kiše, kad je dobra skupina djece u blizini?!
učitelj Igor Kupres
:: opširnije ::Mali maturalac za dugotrajno sjećanje
Učenici četvrtih razreda naše škole i PŠ Grdanjci sa svojim razrednicama Vesnom Bendom, Zvjezdanom Košćicom, Suzanom Kos i Ana-Marijom Šovagović Zuzjak u ponedjeljak 15. svibnja krenuli su autobusom na „mali maturalac“, odnosno Školu u prirodi u srednjoj Dalmaciji. Prvi dan razgledali su Trogir i njegovu povijesnu jezgru s katedralom, prekrasni i majstorski izveden romanički portal majstora Radovana, gradsku loggiu, palaču Čipiko i tvrđavu Kamarlengo u čemu ih nije omela niti kiša koja ih je pratila u gradu. Nakon razgleda grada uslijedio odlazak u Solaris Šibenik i smještaj u Amadria Park (Hotel Andrija).
Drugoga dana zasjalo je sunce koje ih je pratilo u razgledavanju Šibenika. Šibenska katedrala sv. Jakova i krstionica, gradska loggia, Narodno kazalište te crkvice i trgovi grada zasjali su u punom sjaju na svibanjskom suncu. Nacionalni park Krka bio je zatvoren zbog visokog vodostaja rijeke Krke pa ga, nažalost, učenici nisu posjetili. Vrijeme su iskoristili za odlazak u Sokolarski centar koji se nalazi u blizini Šibenika. Sokolarski centar je zapravo lječilište za ptice grabljivice. Zanimljivo predavanje približilo je učenicima život ptica grabljivica, a dobili su i praktične upute kako se ponašati ako se susretnu s takvim pticama. Oni najhrabriji odvažili su se na hranjenje sove ušare i sokola i bliži susret s njima uz upute čuvara centra. Kasno poslije podne vratili su se u hotel te je uslijedio odmor, a nakon njega večera i zajedničko druženje te ples u mini disku u hotelu.
Treći i posljednji dan nakon doručka i odjave iz hotela uputili su se prema Zadru kako bi razgledali staru gradsku jezgru te brojne zadarske znamenitosti, a najviše su se radovali Pozdravu suncu te glazbi Morskih orgulja. Slobodno vrijeme u Zadru iskoristili su za kupnju suvenira i, naravno, sladoleda. Nakon ručka u restoranu Šime uputili su se prema Bregani te na mjesto polaska stigli u večernjim satima. Ovo putovanje bilo je ispunjeno raznovrsnim doživljajima i događajima koji će učenicima i njihovim učiteljicama ostati u dugom i lijepom sjećanju.
učiteljica Ana-Marija Šovagović Zuzjak
:: opširnije ::Suradnja sa Samoborskim muzejom
Povodom Međunarodnog dana muzeja, a u sklopu Langovih dana u Bregani, predstavnici naše škole gostovali su u Samoborskom muzeju. Projekt pod nazivom „Od zrna do pogače“ koji je zajedno s učenicima pripremila učiteljica Vesna Benda predstavljen je učenicima Osnovne škole Samobor. Izložbu je postavila kuharica Mirjana Bencalić, a u ulozi predavača bio je učitelj Marin Rimac.
Dio učenika naše škole (u pratnji učiteljica Marije Aščić i Maje Pritišanac Jug) sudjelovao je i u radionici košeca i tkanja koju su u muzeju pripremili i predstavili štićenici Centra za odgoj i obrazovanje Lug.
:: opširnije ::Četvrtaši krenuli u Školu u prirodi
Jutros su učenici četvrtih razreda (u pratnji svojih razrednica) krenuli u Školu u prirodi, a odredište im je srednja Dalmacija. U iduća tri dana razgledat će Trogir, Šibenik, Zadar te posjetiti Nacionalni park Krka.
Vjerujemo da će im na moru biti puno ljepše vrijeme nego ovdje, stoga se nadamo da će uživati na izvanučioničnoj nastavi i svim ponuđenim sadržajima...
:: opširnije ::Inspirativna Frida Kahlo
Učenici 2. razreda posjetili su Gradsko kazalište Žar ptica u Zagrebu. Na programu je bila kazališna predstava Mala Frida. Priča je inspirirana djetinjstvom meksičke slikarice i jedne od najfascinantnijih umjetnica 20. stoljeća Fride Kahlo koja je sa šest godina oboljela od dječje paralize i već kao djevojčica osjetila što to znači biti drugačiji.
To je također priča puna prepuna iskričavosti, temperamenta, boja i zvukova koje nam je ostavila jedinstvena Frida Kahlo.
Mala Frida priča je o prijateljstvu koje nas čini boljima, odlučnosti koja nas čini neustrašivima i zamišljanju koje sve čini mogućim. No prije svega to je priča je o prihvaćanju, sebe i drugih. Predstava nam je pokazala kako je jedna djevojčica bez obzira ne sve prepreke koje joj život donosi odlučila u njega zakoračiti bez straha i kako je upravo zbog svoje hrabrosti postala neponovljiva Frida Kahlo.
Divna predstava u kojoj smo uživali u svakoj minuti!
učiteljica Vlasta Vereš
:: opširnije ::Da se ne zaboravi
Udruga branitelja 151. samoborske brigade organizirala je predavanje "Da se ne zaboravi" - edukaciju Domovinskom ratu za učenike osmih razreda. Učenici naše škole tako su u Centru za mlade (Bunkeru) slušali predavanje dr. Jakše Raguža o ratnom putu 151. samoborske brigade, kao i o tijeku Domovinskog rata.
učitelj Tomislav Mićić
:: opširnije ::Terenska nastava u Austriji
Učenici sedmih i osmih razreda (koji pohađaju njemački jezik kao izborni predmet) uputili su se prošloga petka na jednodnevnu terensku nastavu u inozemstvo. Odredište je bio Austrija, a prva postaja Tvornica čokolade „Zotter“ u Riegersburgu.
Nakon obilaska i degustacije krenuli su u Graz, gdje su uz stručno vodstvo pratitelja putovanja obišli glavne znamenitosti grada.
:: opširnije ::Fašnička nagrada - kino i knjižnica
Učenici prvog i drugog razreda koji su sudjelovali na Samoborskom fašniku posjetili su prošloga petka Samobor. Odlazak u naš grad i besplatna kino projekcija nagrada je učenicima za uloženi trud i zalaganje u pripremama za fašnik kao i za odličan nastup na Samoborskom fašniku. Odabrali smo prvi hrvatski 3D animirani film Cvrčak i mravica. Film je nadahnut poznatom Ezopovom basnom i bajkom Jean de La Fontainea, Cvrčak i mrav. Crtić na duhovit način progovara o toleranciji, ljubavi i prevladavanju životnih prepreka. Dva glavna lika, Ket i Antoneta, predstavljaju dva odvojena svijeta, svijet glazbe, zabave i kreativnosti s jedne, a svijet rada, reda i discipline s druge strane. Pouka filma, kao i navedenih basni, je da ljubav sve pobjeđuje. Cvrčak i mravica se zaljubljuju i unatoč očitim razlikama, uspijevaju stvoriti sklad i povezati dva gotovo nespojiva svijeta.
Učenici drugih razreda su posjetili i prisustvovali satu književnosti u Dječjoj knjižnici grada Samobora pod vodstvom Blaženke Mavrić Vadlje .
Na kraju su se svi učenici družili i poigrali na dječjem igralištu. Bio je to još jedan dan za pamćenje i dokaz da se svaki trud isplati.
učiteljica Zvjezdana Malović
:: opširnije ::Bilo je kratko i slatko - sve je prošlo glatko
Učenici sedmih razreda naše škole (s njihovim razrednicama Marijom Aščić, Andrejom Vlahović Gabriša i Dominique Jurić te učiteljima Marinom Rimcem i Tihomirom Ivanecom) uputili su se prošloga utorka na svoje dugo iščekivano maturalno putovanje. Generacija, koja je u četvrtom razredu ostala zakinuta za jedno od najljepših životnih iskustava, sada je puna veselja i planova krenula put Šibenika i hotela, koji je prema riječima mnogih ispitanika, bio najljepši dio njihovog četverodnevnog druženja.
Prvi dan učenici su razgledali jednu od Cerovačkih špilja, naučili razliku između špilja, jama i pećina i vidjeli jednu od mnogih prirodnih ljepota naše zemlje. Zatim se vesela ekipa uputila u grad Split gdje smo imali prilike dirnuti travu legendarnog Poljuda te obići prepunu trofejnu sobu, bogatu kako trofejima tako poviješću i divnim nogometnim pričama koje su zagolicale maštu dječaka dok su djevojčice u čudu gledale njihov najcjenjeniji trofej – 16 kilograma težak srebrni pokal i računale koliko bi to nakita bilo.
:: opširnije ::Za nagradu - Dnevnik Pauline P. u kinu
Učenici trećih i četvrtih razreda koji su sudjelovali na Samoborskom fašniku gledali su dugometražni igrani film Dnevnik Pauline P. redatelja Nevena Hitreca koji je nastao prema istoimenoj priči autorice Sanje Polak. Filmska projekcija se održala u Kinu Samobor.
Odlazak u kino i besplatna kino projekcija nagrada je učenicima za uloženi trud i zalaganje u pripremama za fašnik kao i za odličan nastup na Samoborskom fašniku.
učiteljica Ivana Smolej Kolarek
:: opširnije ::Sedmaši krenuli na maturalno putovanje
Jutros su učenici sedmih razreda (u pratnji svojih razrednica i predmetnih učitelja) krenuli na dugoočekivani maturalac. Tijekom četiri dana boravka na moru posjetit će Split, Šibenik, Krapanj, Vodice, Zadar, kao i jedan od najljepših nacionalnih parkova (NP Krka).
Želimo im sunčano vrijeme i ugodan boravak u Dalmaciji – nek se vrate s mnoštvom lijepih uspomena koje će pamtiti i prepričavati...
:: opširnije ::« Studeni 2024 » | ||||||
Po | Ut | Sr | Če | Pe | Su | Ne |
28 | 29 | 30 | 31 | 1 | 2 | 3 |
4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |
11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 |
18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 |
25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 1 |
2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 |