Stari predmeti u 3. b

Učiteljica Bernarda Kolarek za svoje je učenike 3. b razreda pripremila poseban tjedan inspiriran starim predmetima. Učenici su zavirili među uspomene svojih djedova i baka te donijeli stare predmete u školu, a zatim se pobliže upoznavali sa svakim od njih. Mlinac za kavu, pegla, pisanka – samo su neke od starina koje su se našle pred učenicima koji su mogli na odličan način usporediti prošlost s vremenom u kojem žive.

TEMATSKI TJEDAN

STARI PREDMETI 3. b

Ciljevi i zadaci

1.  Učenici pronalaze stare predmete koje obitelj čuva. Važno je da predmet bude što stariji (barem od vremena baka).
  2.  Istražiti povijest predmeta: čiji je, otkuda potječe, kako je izrađen i slično.
  3.  Opis i predmet donijeti u školu.

Mlinac za kavu

„Ovaj mlinac za kavu je u našoj kući već jako dugo. Star je oko 50 godina. S njim su se koristili moji djed i baka. Kava koja je bila mljevena tim mlincem je jako lijepo mirisala i bila je uvijek svježa. Sad ga više ne koristimo, jer se kava kupuje mljevena.“

Gljiva

• napravljena je od drveta
  • služi za krpanje čarapa
  • pripadala je mojoj prabaki Dragici

(Kristijan Fabek)

Staro glačalo (pegla)

„Pripadala je mojoj prabaki Ani. Stara je oko 100 godina. Pronašla sam ju u djedovoj drvarnici. Svidjela mi se, jer je to za mene bilo nešto novo, takvo glačalo još nisam vidjela. Izrađena je od gusa. Grije se na drvenu žeravicu.“

(Mia Bošnjak)

Moja priča o novcu

„O novcu sam čula jako puno, a najviše me se dojmilo da novac kvari ljude, što je istina. Imam kovanice koje su nazivali 1 križar i 1 forint; kovanice koje su se koristile u Engleskoj, Italiji, Francuskoj, Australiji, Portugalu i Španjolskoj.“

(Tara Ratešić)

Lajbek moje prabake

„ Pronašao ga je moj tata u selu Javorek u kući moje strine. Moja prabaka Dragica nosila je taj lajbek na vjenčanju.“

(Dora Grdović)

Djedova pisanka

„ Djedovu pisanku sasvim slučajno pronašla sam na tavanu stare kuće. Zanimljivo mi je bilo vidjeti kako su prije računali i kako je djed bio u kazni.   To sam zaključila jer je jednu rečenicu morao prepisati preko tri cijele stranice. Rado ću ju spremiti u posebnu kutiju i čuvati.“

(Mia Fauković)

Evo i drugih dragih starih predmeta:

Rina Vuković – Mužar za mirodije

Erika i Sara – dinari

Danijela – utezi

Mihael- šalica za kavu

Dominik- glineni kalup (bidra) za kuglof

Pouka:

Ako se nikad ne osvrnu na svoje pretke, ljudi se neće radovati svojim potomcima.

objavio: Igor Matijašić   datum: 16. 3. 2015.

Koliko vremena dnevno koristiš mobitel?

Ovaj tjedan: 1970