Hrvatski vladari "oživjeli" u 4. c

Iznimno zanimljiv bio je protekli ponedjeljak u 4. c razredu. Učiteljica Vesna Benda osmislila je projekt koji su njeni učenici oduševljeno prihvatili. Kroz čitav niz aktivnosti mogli su se upoznati sa životima mnogih poznatih hrvatskih vladara iz prošlosti te detaljnije saznati sve o borbi Hrvata za svoj jezik i neovisnost. Učenički dojmovi najbolje pokazuju koliko su bili zadovoljni realiziranim.

Sadržaj projekta nalazi se u prilogu.

Meni se jako sviđalo kad smo pisali monolog (Ja kao knez/kralj) jer smo kroz pisanje monologa učili više i mogli smo opisati kralja ili kneza koji bi mi htjeli biti. Najviše mi se sviđala krunidba krala Tomislava i to što smo bili obučeni kao ljudi iz prošlosti. Ja sam bila sretna i ponosna na sebe zato što sam puno naučila i uspješno izvršila zadatak. Bilo mi je jako lijepo i htjela bih da češće imamo projekte i da se kroz njih družimo.

Antonija Štrkalj

Najviše me se dojmilo kad smo pisali monologe. Prvo mi je trebalo vremena da razmislim koji da budem kralj pa sam se osjećala zabrinuto jer nisam znala hoću li stići. Kad sam odabrala da ću biti kralj Zvonimir, bila sam jako sretna. Još je samo trebalo smisliti i napisati tekst. Napisala sam to u obliku pjesmice. Svi su čitali svoje monologe. Kad je došao red na mene, pročitala sam svoju pjesmicu. Kad sam bila gotova, učiteljica je rekla da ću biti buduća pjesnikinja. Tada sam se osjećala ponosno na sebe. Naravno, kao i većina razreda, voljela bih da takvih dana bude više. Na primjer, odjenemo se u neke likove iz priče kako ih mi zamišljamo. Napišemo svoj tekst na papir i zatim par učenika to odglumi.

Mia Matijašić

Dan je bio pun zabave, veselja i smijeha. Taj dan smo obilježavali kao dan krunidbe kralja Tomislava. Dječaci su se obukli u vitezove, a djevojčice u plemkinje. Učiteljica se obukla u Ivanu Brlić-Mažuranić. Kada smo ušli u razred, učiteljica se iznenadila zato što smo bili obučeni baš onako kako su se odijevali u prošlosti. Ja sam bio obučen u papu i okrunio sam kralja Tomislava. Premazao sam ga uljem i tek nakon što sam sve izvršio preostalo mi je okruniti ga. Nakon što sam ga okrunio, on je morao obećati da će sve svoje dužnosti izvršiti. U kostimima smo rješavali matematičke zadatke. Bili su povezani s prošlošću. Na kraju dana imali smo vitešku borbu. Dječaci su se borili protiv dječaka, a djevojčice protiv djevojčica. Svi smo bili u akciji. Ovaj dan ću posebno pamtiti i nikad ga neću zaboraviti.

Patrick Mustač

Priloženi dokumenti:
Projekt_-_hrvatski_narodni_vladari.docx (16.57 KB)

objavio: Igor Matijašić   datum: 15. 3. 2015.

Koliko vremena dnevno koristiš mobitel?

Ovaj tjedan: 1970