Savjeta pet za novi svijet (Petaši za četvrtaše)

Uskoro naši četvrtaši prelaze u više razrede, a kako bismo im dodatno olakšali i učinili manje stresnim taj put, odlučili smo pomoć potražiti od petih razreda.

U suradnji s učiteljima Hrvatskog jezika petih razreda, Valentinom Mahović i Tomislavom Mićićem te razrednicom 5.a Martinom Glasnović, dogovorene su radionice u školskoj knjižnici koje je organizirala i vodila školska knjižničarka. Na uvodnom satu učenici su prvo naučili što je plakat, koja su njegova obilježja, što sve plakat treba sadržavati i kako izgleda kvalitetan plakat, a potom su podijeljeni u pet skupina. Svaka je skupina dobila po jedan novi nastavni predmet u petom razredu koji je bilo potrebno istražiti: Tehnička kultura, Geografija, Povijest i Informatika, a jedna je skupina predstavljala peti razred općenito. Njihov je zadatak bio da do sljedećeg susreta prikupe potrebne materijale za izradu plakata i predstavljanje dogovorene teme. Na sljedećem susretu učenici su suradnički izrađivali svoje plakate i pripremali se za izlaganje pred četvrtim razredima.

Prema dogovoru i mogućnostima, učenici 5.a, 5.b i 5.c prošlog su tjedna hrabro predstavili svoje plakate učenicima četvrtih razreda u pratnji svojih razrednica te odgovarali na sva pitanja koja su im četvrtaši postavljali.

Ciljevi ovih aktivnosti bili su višestruki: učenike petih razreda trebalo je pripremiti za javni nastup, proširiti njihova znanja o izradi plakata, poučiti ih suradnji i raspodjeli zadataka i odgovornosti, a četvrtim razredima dan je uvid u pete razrede. Na taj su način mogli izravno saznati koji su novi predmeti u petom razredu, što se uči na tim predmetima, tko su novi učitelji, što mogu očekivati od njih, kakva su pisana i usmena odgovaranja, ima li zadaća, mogu li na satu pričati, kako učiti za taj predmet, kako uspostaviti nova prijateljstva, što je najteže, a što najljepše u petom razredu, tko su novi razrednici itd.

Petaši su svoja izlaganja shvatili vrlo ozbiljno i izvrsno se pripremili, hvala im na tom, a četvrtašima želimo uspješan dolazak u više razrede! Sretno svima!

knjižničarka Ivančica Huđek

objavio: Igor Matijašić   datum: 19. 6. 2023.

Učiteljica Valentina obnovila status savjetnice

« Travanj 2024 »