Web stranice

Naš boravak u Rimu

Leon Smolej i Nikola Žganjer (7. b) s mentoricom Ksenijom Vilić, pobjednici natjecanja na HKR-u „Pametna pitanja za pametne glave“ početkom rujna krenuli su na nagradno putovanje/hodočašće u Rim. Preko Slovenije, Trsta, Padove, Bologne i Firence, u jutarnjim satima stigli smo u Rim. Odmah smo se uputili prema Vatikanu gdje smo razgledali baziliku sv. Petra, najveću crkvu na svijetu u kojoj je radio poznati umjetnik Michelangelo, kripta gdje se nalaze grobovi papa i grob sv.Petra, Popeli smo se na kupolu bazilike s koje se proteže predivan pogled na Vatikanske vrtove i cijeli Rim.

U srijedu smo posjetili četiri velike bazilike. Prvo smo posjetili baziliku sv. Ivana Lateranskog koja nosi naziv Omnium urbis et orbis ecclesiarum mater et caput (majka i glava svih crkava u Rimu i u cijelom svijetu), jer je u njoj bilo sjedište pape dok nije izgrađen Vatikan. Zatim smo posjetili baziliku Marije Velike (Santa Maria Maggiore) koja je najstarija Marijanske crkva na svijetu; baziliku sv. Pavla izvan zidina u kojoj se nalaze slike svih papa te crkvu sv. Križa u kojoj se čuvaju relikvije Isusovog križa.

Na koljenima popeli smo se  svetim stubama kojima su Isusa doveli pred Pilata. Razgledali smo Panteon, nekad poganski hram, a danas prva crkva svih svetih u svijetu te crkvu sv. Ignacija u kojoj je pokopan Bartol Kašić. Prošetali smo uz Fontanu di Trevi, Španjolskim trgom i trgom Navona te u Hrvatskom zavodu sv. Jeronima sudjelovali na svetoj misi.

U četvrtak smo bili na izletu u Montecassinu gdje se nalaze grobovi sv. Benedikta, utemeljitelja reda benediktinaca i zaštitnika Europe i njegove sestre sv. Skolastike, utemeljiteljice benediktinki. Popodne smo posjetili Kalistove katakombe, Flavijev amfiteatar (Koloseum), Konstantinov slavoluk, ostatke Rimskog foruma, Kapitolij, Venecijanski trg, Oltar domovine, Trajanov stup, crkvu sv. Petra u okovima u kojoj je poznati Michelangelov kip Mojsije te crkvu sv. Marije u kojoj se nalazi grob posljednje bosanske kraljice Katarine Kotromanić Kosače.

Na povratku smo se zaustavili u Asizu, gradu sv. Franje i sv. Klare. Posjetili smo crkvu Gospe od Anđela (Porcijunkula), crkvu i grob sv.Franje Asiškog, rodnu kuću sv.Franje, crkvu i grob sv. Klare i posjetili smo crkvu u kojoj se čuva grob bl. Carla Acutisa jednog među najmlađim svecima na svijetu koji je zaštitnik mladeži.

vjeroučiteljica Ksenija Vilić

objavio: Igor Matijašić   datum: 25. 9. 2024.

Škola s akreditacijom

Sretno, prvašići!

Raduješ li se početku nove školske godine?

Ovaj mjesec: 12079

« Rujan 2024 »