Potok Jazbinščak i Park u Lugu

U sklopu projekta „Vode našeg zavičaja“ prošloga petka Geografska grupa OŠ Milana Langa iz Bregane obišla je potok Jazbinščak od ulice Bistrec u Maloj Jazbini i područje Parka u Lugu. Uz osnovna prirodna obilježja u neposrednom okruženju škole, terenski obilazak bila je prilika da se učenici upoznaju s radom i djelatnosti institucije Centar za odgoj i obrazovanje Lug koja je smještena na području nekadašnjih Balagovih dvora i unutar zaštićenog područja Park u Lugu.

Voditeljica Odjela obrazovanja i stručnog osposobljavanja Mirela Pačak Sahadžić, prof. defektolog, predstavila je rad Centara za odgoj i obrazovanje Lug te sam prostor parka. Učenici su saznali osnovne informacije o  ovoj ustanovi socijalne skrbi koja pruža usluge korisnicima kao što su psihosocijalna podrška, poludnevni boravak i smještaj, osnovnoškolske programe odgoja i obrazovanja, srednjoškolske programe odgoja i obrazovanja i stručnog osposobljavanja te provodi i odgojne mjere prema Zakonu o sudovima za mladež.

Na području parka u Lugu koji je od 1964. godine zaštićen u kategoriji spomenik parkovne arhitekture, mladi geografi obišli su potok Jazbinščak od kojeg je u jednom dijelu parka napravljeno umjetno jezero. Učenike je među ostalim zanimalo ima li riba u jezeru, koliko je duboko jezero te zašto se jezero mora čistiti. Također, sami su se okušali u sportsko-rekreativnim sadržajima koji se nalaze u sklopu Centra gdje su s korisnicima Centra Lug zaigrali košarku.

Obzirom na toplu dobrodošlicu od strane Centra Lug, predloženo je da se terenski obilazak ponovi u proljeće radi usporedbe voda, biljnog pokrova te detaljnijeg obilaska Centra i parka, ali i mogućnosti daljnjom suradnjom i sportskim susretima.

učiteljica Martina Glasnović

objavio: Igor Matijašić   datum: 29. 11. 2023.

Učiteljica Valentina obnovila status savjetnice

« Travanj 2024 »