Državno natjecanje - Čitanjem do zvijezda

U petak je učenica naše škole Ema Dujmović zajedno s mentoricom, školskom knjižničarkom Ivančicom Huđek, sudjelovala na nacionalnoj razini natjecanja Čitanjem do zvijezda koje se odvijalo u Čakovcu. Natjecanje je to koje se provodi već 14 godina, a povezuje znanje i kreativnost te naglašava važnost čitanja i čitateljskih aktivnosti, razvija čitateljske navike i uči djecu kritičkom promišljanju. Natjecanje je okupilo oko 400 sudionika, pojedinačne i skupne predstavnike županija, a sudjelovali su i učenici i mentori škola iz Mađarske, Srbije i Slovenije u dvjema kategorijama, ispitu znanja i predstavljanju kreativnog uratka.

Ema je predstavljala našu županiju u kategoriji kreativnog uratka (uz još dvije predstavnice drugih škola) te ostvarila izvrstan rezultat osvojivši 9. mjesto koje je podijelila s drugim učenicima. Njezina lakoća izlaganja, vedrina i rječitost odlike su kojima je osvojila mnoge prisutne, a likovni uradak zapazio je i sam autor jedne od knjiga koja se čitala, Krunoslav Mikulan. Tom prigodom imali smo priliku upoznati i pekinezera Princa, glavnog lika Mikulanove knjige Pekinezer Princ u službi Njezina Veličanstva koji je gostovao zajedno s Mikulanom na susretu s književnikom.

Uz prigodan program otvaranja natjecanja, domaćini su nas ugostili u Srednjoj školi Čakovec, a samoj provedbi natjecanja priključile su se i III. OŠ Čakovec, Ekonomska i trgovačka škola Čakovec te Graditeljska škola Čakovec. Domaćini su organizirali i razgledavanje predivnog Čakovca uz koji vežemo plemićku obitelj Zrinski. Njihove kurije i dvorci očuvani su u cijelom Međimurju, a u srcu Čakovca nalazi se Perivoj Zrinski u kojem se izdiže predivan dvorac te Muzej Međimurja koji zajedno s vanjskom utvrdom čine kompleks Starog grada. Značajna za razvoj grada Čakovca jest franjevačka crkva i samostan, a živopisni simbol grada je  Zrinska garda Čakovca, povijesna vojna postrojba.

Vraćamo se ponosni u našu malu Breganu, ispunjeni što smo sudjelovali na ovome natjecanju te radosni što dijelimo nova prijateljstva koja se produbljuju svakim novim susretom na ovakvim natjecanjima i sličnim događanjima.

knjižničarka Ivančica Huđek

Izlaganje naše učenice možete pogledati na YouTube kanalu:

objavio: Igor Matijašić   datum: 9. 5. 2023.

Učiteljica Valentina obnovila status savjetnice