Državno natjecanje iz povijesti

Državno Natjecanje iz povijesti, 24. po redu, održano je od 26. do 28. travnja 2023. godine u Vinkovcima, a domaćin natjecanja bila je bila Tehnička škola Ruđera Boškovića. Na natjecanju je sudjelovalo 133 učenika osnovnih i srednjih škola, a među njima i naša učenica osmog razreda Mia Obeid s mentoricom Sanjom Rapljenović.

Natjecanje je svečano otvoreno u srijedu 26. travnja, a goste su pozdravili ravnatelj Tehničke škole Ruđera Boškovića Vinkovci Zlatko Ruščić, viši savjetnik i predsjednik Povjerenstva državnog Natjecanja iz povijesti Hrvoje Knežević, pročelnica Upravnog odjela za obrazovanje i društvene djelatnosti Vukovarsko-srijemske županije Jadranka Mustapić - Karlić, pročelnica Upravnog odjela društvenih djelatnosti grada Vinkovaca Andrea Vinković.

Učenici škole domaćina pripremili su prigodan program kojim su vrlo uspješno i zanimljivo prikazali bogatu prošlost Vinkovaca i okolice i doveli nas do današnjih dana. Uspjeh u natjecanju poželio nam je sam rimski car Valentinijan, jedan od dvojice rimskih careva rođenih na području današnjih Vinkovaca, a o svom životu i književnom radu govorio nam je i Josip Kozarac i njegova književna junakinja Tena. Na kraju su nam "po starinski divanile" tri snaše. Otvorenje za pamćenje.

Drugog dana, u četvrtak, održano je samo natjecanje. Učenici su se natjecali u sedam kategorija (7. i 8. razred osnovnih škola, prvi, drugi, treći i četvrti razred srednjih škola te znanstveno-istraživački rad za učenike srednjih škola). Naša je Mia uspješno riješila test i, iako je imala 9. rezultat, na kraju je zauzela 15. mjesto jer je više učenika imalo isti broj bodova. Vrlo smo zadovoljne rezultatom jer nije mala stvar biti među najboljih 133-oje mladih povjesničara u Hrvatskoj.

Dok smo čekali rezultate domaćini su nas poveli u šetnju upoznajući nas s gradskim znamenitostima, od hotela Slavonija (najstariji dio grada) preko Korza i bana Josipa Šokčevića sve do kuće Ivana Kozarca, a priču smo zaokružili šetnjom uz rijeku Bosut.

Nakon objave službenih rezultata i podjele nagrada učenicima koji su u svojim kategorijama osvojili prva tri mjesta u petak je zatvoreno i samo natjecanje. Zadovoljni i puni dojmova krenuli smo kućama bogatiji za jedno novo iskustvo i, ne manje važno, nova poznanstva i prijateljstva.

učiteljica Sanja Rapljenović

objavio: Igor Matijašić   datum: 1. 5. 2023.

Učiteljica Valentina obnovila status savjetnice