Čisto podzemlje - zaštita špilja i jama

Prošloga petka u našoj je školi održano besplatno predavanje Čisto podzemlje - zaštita špilja i jama kao podzemnih rezervoara pitke vode projekta Ambasadora Čistog podzemlja za sve učenike 5. i 6. razreda koje je za njih održala aktivna članica Zagrebačkog speleološkog saveza Paula Šimunčić. Predavanje je održano u sklopu kurikuluma nastavnog predmeta Geografije u dogovoru s učiteljicom Martinom Glasnović koja ujedno vodi i izvannastavnu aktivnost Geografska grupa, a koja ove godine posebno provodi projektnu nastavu na temu Vode našeg zavičaja, te u okviru jedne od zadanih dimenzija Erasmus+ projekta naše škole vezane uz ekologiju i obilježavanje Dana planeta Zemlje.

Smisao predavanja bio je da se učenici upoznaju s postojanjem speleoloških objekata u našem kraju, da od aktivnih speleologa iz prve ruke slušaju o istraživanju podzemlja te da ih se upozna s važnosti zaštite tog ekosustava u kontekstu podzemne faune i vrijednih zaliha pitke vode.

Zanimljivim i prilagođenim predavanjem te razgovorom s predavačicom učenici su mogli čuti kako značajno doprinijeti očuvanju našeg podzemlja kao naše geološke, biološke i kulturne baštine te zaustaviti novo uništavanje. Na samome kraju predavačica je demonstrirala penjanje i spuštanje užetom što je učenike posebno razveselilo, a nakon predavanja Geografskoj grupi dodatno je pojasnila i opisala opremu koju speleolozi koriste u svome radu.

Predavanje je bilo vrlo zanimljivo, dinamično i poučno za sve te se veselimo novim susretima.

knjižničarka Ivančica Otmačić

objavio: Igor Matijašić   datum: 29. 4. 2024.

Koliko vremena dnevno koristiš mobitel?