Osmaši na samoborskom radiju

Učenici 8. b razreda (Emma Antonia Setnik, Dorotea i Patricia Nider, Gabriela Tamajo i Mihael Regović) te njihova razrednica Andreja Vlahović Gabriša gostovali su u petak u studiju radija Samobor kako bi predstavili projekt "Plitvice za sve učenike". Tako su nakon posjeta gradonačelnici prošli tjedan i uspješnog rješavanja jednog dijela zadanog cilja svoj projekt predstavili javnosti. Plitvice za sve učenike projekt je u sklopu međupredmetne teme Građanski odgoj i obrazovanje, a cilj projekta je osigurati povoljnu cijenu ulaznica za učenike osnovnih škola u Republici Hrvatskoj tijekom cijele godine i za organizirane terenske nastave i za posjete s obitelji. NP Plitvička jezera naš je najstariji i najljepši nacionalni park i svaki učenik bi trebao imati priliku posjetiti ga tijekom svog školovanja.

Učenici 8. b su prilikom organiziranja višednevne terenske nastave u sedmom razredu uvidjeli kako financijske prilike predstavljaju roditeljima problem i kako nemaju svi iste mogućnosti. Tijekom planiranja terenskih nastava za osmi razred NP Plitvička jezera bio je na popisu odredišta no organizacija takve terenske nastave uvelike ovisi o cijeni karata koja je različita ovisno o terminu posjeta. To smo riješili tako da smo terensku nastavu organizirali u jesenskom promotivnom tjednu u listopadu kad su cijene za učenike iznosile 4.5 eura. Naši kolege iz sedmih razreda terensku nastavu su organizirali nekoliko tjedana kasnije i cijena ulaznica bila je veća. Tako se rodila ideja za projekt koji bi svim učenicima pružao iste mogućnosti.

Nakon provedenih anketa u višim razredima gdje smo uočili da je posjećenost NP Plitvička jezera u našoj školi dosta slaba i da je samo 1 učenik 5.a tamo bio s obitelji, a u prosjeku je šestero ili sedmero učenika posjetilo taj nacionalni park s obitelji, a razredi broje od 19 do 26 učenika.

Nadamo se da je rješenje do kojeg smo došli - sufinanciranje ove terenske nastave od strane lokalne samouprave samo privremeno i da ćemo postići naš kranji cilj - povoljne cijene ulaznica za NP Plitvička jezera tijekom cijele godine za sve učenike osnovnih škola u RH kako bi svako dijete imalo priliku posjetiti ovaj biser kulturne baštine koji se nalazi na UNESCO-ovom popisu svjetske baštine od 1979. godine i kojeg bi svi trebali barem jednom u životu posjetiti.

učiteljica Andreja Vlahović Gabriša

Emisija se može poslušati na

objavio: Igor Matijašić   datum: 11. 3. 2024.

Učiteljica Valentina obnovila status savjetnice

« Travanj 2024 »