Odobrena financijska sredstva za novi projekt
Sjajna vijest za kraj kalendarske godine - na mrežnim stranicama Ministarstva znanosti i obrazovanja objavljena je Odluka o financiranju projekata u sklopu izvannastavnih aktivnosti osnovnih i srednjih škola te učeničkih domova u školskoj godini 2023./2024. Svoje mjesto u tablici odobrenih školskih projekata ponovno je našla i naša škola zahjvaljujući Geografskoj grupi na čelu s učiteljicom Martinom Glasnović.
Iznos odobrenih sredstava za projekt „Voda – blago i baština Hrvatske" je 1 000,00 eura.
Odluka se nalazi u privitku.
:: opširnije ::Božićni dan i razmjena stvari
Prošle srijede učenici sedmih razreda naše škole imali su priliku sudjelovati u projektnom danu u kojem su se izmjenjivale raznolike aktivnosti – učiteljice Marija Aščić i Kornelija Turić Dorotić bile su zadužene za kreativni dio i izradu ukrasa i čestitki, učiteljica Helena Bišćan Motočić učenicima je pripremila božićnu matematičku potragu, učiteljice Nikolina Vidović i Andreja Vlahović Gabriša bile su zadužene za jezični dio i božićne običaje diljem svijeta, a učitelj Marin Rimac je to popratio prigodnim pjesmama. Svaki razred okušao se i u izradi kolačića koje smo na kraju zanimljivog dana i pojeli. Ovaj Božićni dan postao je sad već svojevrsna tradicija u našoj školi i nadamo se da će se tako i nastaviti.
Dan kasnije učenici i roditelji naše škole podržali su našu drugu akciju razmjene. Ovaj put su stolovi u holu bili puni kapa, šalova, rukavica, jakni, kaputića, haljina, hlača i skafandera. Učenici su svu robu imali prilike razgledati, vidjeti odgovara li im veličina i kući ponijeti ono što im treba i što im se sviđa. Sva roba koja prilikom razmjene nije našla novog vlasnika bit će donirana zajedno s knjigama i školskim priborom preostalim iz prve razmjene. A već imamo i planove za drugo polugodište i nove razmjene. Tako da zaboravljena roba ima priliku ponovo zasjati i opet imati svrhu, a djeca imaju priliku učiti o očuvanju okoliša, razvijati svijest o održivosti i raditi na shvaćanju da ne mora biti sve novo i skupo.
učiteljica Andreja Vlahović Gabriša
:: opširnije ::U duhu praznika na satovima slovenskog
Na izbornom predmetu slovenski jezik i kultura u prosincu je održan sklop radionica „Veseli december po slovensko“. Na radionicama smo naše poznavanje slovenskih riječi, običaja i spretnosti širili s navezivanjem na druge radnje. U 2. razredima najprije smo ukrašavali posude za poklone, zatim smo u njih pripremili smjesu za kekse. Čitali i pisali smo recept, mjerili, vagali i miješali sastojke.
U grupi 3. i 4. razreda izrađivali smo novogodišnje čestitke za roditelje i prijatelje, pa usput i naučili poimenovanja za zimsku odječu. Zadnji susret pred Božićem imali smo bralnu čajanku. Najprije smo slušali priču Miška, posladkaj se!, a zatim smo se udružili s ekipom malih putopisaca. Njihova učiteljica Josipa Tandarić pričom nas je sve zajedno odvela u daleku Laponiju u Finskoj, gdje stanuje Djed Božičnjak. Naravno da smo se na kraju zasladili najboljim čajem iz školske kuhinje i keksima.
A da Božić nije samo pun stol i pokloni, dokazali su učenici slovenskog jezika sudjelovanjem na školskom božićnom buvljaku. U sklopu nastave najprije su slušali o dobronamjernosti i prostovoljstvu, naravno na slovenskom jeziku, a zatim naučeno primjenili na Zimskom buvljaku, koji je organizirala prof. Andreja Vlahović Gabriša. Učenicima nižih razreda pomogli su odabrati nešto od ponuđene odjeće i školskog pribora. Razgovorom su razbijali predrasude te se uvjerili, da nije ni sramotno ni nečisto uzeti neki još upotrebljiv komad. Pomogli su oko izbora veličine i stilova oblačenja. Najbitnije je da smo se svi podružili i zabavili te se razišli u božićnom duhu s osjećajem, da smo napravili dobro djelo za djecu i smanjivanjem količine odpada za prirodu.
U sklopu nastave za odrasle u svim grupama odigran je kviz, na kojem su i ekipe i pojedinci pokazali zavidno znanje slovenskog i poznavanje slovenske književnosti, povijesti, geografije i kulture. U naprednoj grupi imali smo i „Pravljični večer“ – pričaonicu, na kojoj smo čitali priče za odrasle slovenskog autora Ferija Lainščka. I odrasle svijet priča potpuno je očarao, pa smo uz malu zakusku nastavili pričati do kasne večeri. Razišli smo se s pregrštom božićnih čestitki te dogovorom, da priče nikako nisu samo za djecu i da nastavljamo s čitanjem Lainščkovog opusa romana i pjesama.
učiteljica Lidija Vučajnk Škrobot
:: opširnije ::Veliki dan za velike i male
Advent je vrijeme kada se učimo biti jedni drugima svjetlo, kada postajemo svjesniji da bez dijeljenja i pomoći nema pravoga Božića. Kako bi djeca učila biti empatična i svjesna da osmijehom mogu učiniti velike stvari odlučili smo posjetiti korisnike Doma za starije Sveta Helena. Stoga su članice Tima za suradnju sa lokalnom zajednicom, učiteljice Sanja Rapljenović, Barbara Dodić i Ivona Vrančić te učiteljica Martina Glasnović s učenicama 7. a iz izvannastavne grupe Domaćinstvo, učenicama 3. a i 8. b razreda 17. prosinca posjetile navedeni dom za starije. Naša kuharica Mirjana Bencalić pobrinula se da ne dođemo praznih ruku, spremila je kuglofa, orehnjača, makovnjača i košare voća.
Pri samom ulasku u dom korisnici su nas dočekali spremni i s nestrpljenjem čekali što ćemo im izvesti. Uvod u sam susret trajao je duže jer smo se jednostavno opustili u razgovoru i predstavljanju. Učenice 3. a razreda otplesale su ples i otpjevale pjesmu Oj, pastiri, a u pjesmi su im se vrlo rado pridružili i korisnici Doma. Učenica 8. b Marta Ratešić pročitala je lijepi sastavak koji je napisala za ovu prigodu, a učenice sedmoga razreda pomagale su u dijeljenju čestitki koje su za ovaj posjet pripremili učenici prvoga razreda sa učiteljicom Anitom Ban.
Program je bio totalno pogođen, jer su se djeca opustila i rado slušala svaku baku ili djeda koji je pričao o svom životu. Pala je i pokoja suza i pjesma, a i zanimljiva priča bivših učiteljica koje su svoju mladost davno ostavile u uspomenama. Dirljiva je bila priča gospođe koja je bila balerina u HNK – u i onih koje su bile medicinske sestre. A neizostavne su bile priče onih koji su putovali čak i do Afrike. Sve su to bile priče iz kojih djeca puno mogu naučiti za svoj život. U očima svih nas osjetila se radost i zadovoljstvo što smo ostvarili ovaj posjet uz poziv i obećanje da ćemo ponovo doći.
Uoči predstojećih blagdana svim našim bakama i djedovima šaljemo poruku učenice Marte:
"Božić i Nova godina vrijeme su kada slavimo ljubav, zajedništvo, mir i radost koja nas sve povezuje, od najmlađih do najstarijih. Blagdani nas podsjećaju na to da sreća ne dolazi uvijek iz velikih stvari – ponekad je to osmijeh ili topla riječ drage nam osobe ili miris svježe pečenih božićnih kolača. Nadam se da će vas upravo takvi trenuci ispuniti u nadolazećim danima. Možda su to dani kad se prisjećate prošlih Božića i dragih ljudi koji su vam život ispunili ljubavlju. Vjerujem da su te uspomene sačuvane duboko u vašim srcima.
Neka vas u ovim danima okruži toplina, mir i ljubav. Želim da vas prate zdravlje, radost i sve što vam donosi osmijeh na lice.
Želim vam sretne i blagoslovljene blagdane!"
učiteljice Barbara Dodić i Sanja Rapljenović
:: opširnije ::Pokloni za mladiće iz Centra Lug
Prosinac nam je najdraži mjesec u godini jer je prepun blagdana. Djeca se osobito vesele Svetom Nikoli i Božiću. Ali, nažalost, ne žive svi u obitelji. Mnoga djeca su u domu. Promišljajući o tome, učenici nižih razreda članovi grupe Domaćinstvo su odlučili uljepšati ovaj Božić mladićima iz Centra za odgoj i obrazovanje Lug.
Novcem, koji smo zaradili prodajom na školskim sajmovima, kupili smo poklone za osam dječaka. U suradnji s volonterima udruge Samoborsko srce, odabrali smo poklone za štićenike. Neki od njih nisu nikada dobili poklon za Božić iako su srednjoškolci.
Dobro je činiti dobro, a nema veće sreće nego kada nekoga darujemo.
učiteljica Zvjezdana Malović
:: opširnije ::Geografska grupa krenula s terenskim obilascima
Kako je objekt istraživanja geografije prostor, idealno okružje za njezino učenje i poučavanje jest na terenu, izvan učionice. Kroz rad izvannastavne aktivnosti Geografska grupa ove godine provodi se projekt „Voda – blago i baština Hrvatske“. Nakon predstavljanja projekta korisnicima i Vijeću učenika za više razrede u školskoj knjižnici, rad Geografske grupe usmjerava se na terenske obilaske. Poučeni iskustvom prošlogodišnjeg pilot-projekta „Vode našeg zavičaja“ kraći terenski obilasci u neposrednoj okolici škole planirani su krajem jeseni i tijekom zimskog razdoblja kada je dan kraći.
Za prvi teren učenici su odabrali potok Podvrščak i dolinu Save na području Klokočevca (13.12.2024.). U sklopu aktivnosti „Vode našeg zavičaja – održivi razvoj u školi i lokalnoj zajednici“ učenici su obišli potok Podvrščak koji slobodno teče kroz Podvrh, a na području Bregane između OŠ Milana Langa i Dječjeg vrtića Izvor je zacijevljen. Svojim koritom Podvrščak slobodno nastavlja istočno od škole do betonke (Ulica grada Wirgesa) gdje se ističe njegovo duboko korito. Prateći tok Podvrščaka, u Klokočevcu na ulasku u savsku dolinu Podvrščak teče podno riječne terase na kojoj je smješteno naselje Klokočevec.
Tijekom terenskog obilaska učenici su kroz slobodan razgovor uočavali međudjelovanja i međuovisnosti prirodnih i društvenih čimbenika voda na području Bregane i okolnih naselja te se orijentirali u prostoru i na topografskoj karti.
učiteljica Martina Glasnović
:: opširnije ::Domaćinstvo u blagdanskom duhu
U vrijeme Došašća i priprave za Božić izvannastavna aktivnost Domaćinstvo za više razrede započela je izradu prigodnih čestitki. Jedan od simbola blizine najveselijeg kršćanskog blagdana je sijanje božićne pšenice koje se tradicionalno veže uz sveticu sv. Luciju.
Kako je naša OŠ Milana Langa Eko-škola te se kroz Erasmus+ projekt potiče i jača svijest o ponovnoj upotrebi stvari, u suradnji s učenicima 7.a razreda, pšenica je posijana u rabljene posudice koje su prvotno imale sasvim drugu namjenu, a za ovu priliku su bile itekako upotrebljive.
učiteljica Martina Glasnović
:: opširnije ::Predstavljen projekt Geografske grupe „Voda – blago i baština Hrvatske“
Kao rezultat rada tijekom rujna i listopada, devetnaest učenika izvannastavne aktivnosti Geografska grupa u školskoj su knjižnici 30. listopada 2024. predstavili projekt „Voda – blago i baština Hrvatske“. Projekt je dio Kurikuluma i Godišnjeg plana i programa OŠ Milana Langa u ovoj školskoj godini, a nastavak je i nadogradnja projekta „Vode našeg zavičaja” kojeg je prošle godine financijski podržalo Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih. Predstavljanje je održano za korisnike projekta obzirom da će se dio aktivnosti provesti u suradnji sa Stručnom službom škole, knjižničarkom, Erasmus tima, tj. aktivnosti škole kao akreditirane Erasmus ustanove i Eko-škole, izbornom nastavom Slovenski jezik i kultura te vanjskim suradnicima.
Uz nadogradnju na prošlogodišnje projektne aktivnosti o vodama na području Bregane i okolice, aktivnosti će biti posvećene prirodnim i društvenim posebnostima rijeke Save kao međunarodne europske rijeke te Nacionalnom parku Plitvička jezera kao dijelu svjetske baštine koji ove godine obilježava 75. godišnjicu proglašenja prvog hrvatskog nacionalnog parka. Planirano je usvajanje novih znanja, primjena i povezivanje znanja iz redovne nastave na konkretnom prostoru, uvođenje nove aktivnosti „Geografski piknik“ te terenski obilasci s naglaskom na zdravlje učenika, povećanje kretanja i boravka u prirodi nakon pandemijskog razdoblja. Važne sastavnice projekta su promicanje vode kao blaga i baštine, važnost održivog razvoja, kvaliteta života u lokalnoj zajednici, promicanja i korištenja resursa škole (Područna škola Noršić Selo, školska knjižnica), snalaženje u prostoru i aktualizacija nastavnih sadržaja, razvijanje kritičkog mišljenja kroz multidisciplinarni pristup i suradnju sa suradnicima i partnerima uz korištenje različitih metoda rada i digitalnih tehnologija, uključivanje učenika u jačanje eko i europske dimenzije škole, kao i jačanja samopouzdanja, javnog nastupa i asertivnosti učenika kroz različite aktivnosti i mentorski rad.
Nakon predstavljanja projekta provedeno je vrednovanje kroz razgovor i anketu. Učenici koji su sudjelovali u vrednovanju su zadovoljni s predstavljanjem projekta. Najzanimljiviji dio učenicima su aktivnosti projekta te ciljevi. Analizirali su što bi u svom idućem javnom nastupu promijenili ili poboljšali, a školska knjižnica je prepoznata kao dobro i ugodno mjesto za provedbu dijela projektnih aktivnosti i predstavljanje projekta.
učiteljica Martina Glasnović
:: opširnije ::Knjižničarke na Interliberu
Jučer su se Mali knjižničari uputili na naš najpoznatiji sajam knjiga Interliber u Zagrebu. Po dolasku upoznali smo se s prostorom i svrhom događaja, a potom je uslijedilo vrijeme za istraživanje te razgledavanje i kupnju knjiga. Na sajmu smo se susreli s kineskim pismom i izvornim govornicima, dobili listiće sa svojim imenima napisanima na kineskom, te imali prilike razgovarati s pojedinim autorima.
Kako je ove godine Mađarska - zemlja u fokusu, imali smo priliku poslušati mađarsku glazbu te se pridružiti radionicama. Zadovoljne i punih torba, učenice su pitale možemo li i iduće godine posjetiti sajam ponovno.
knjižničarka Valentina Biškup
:: opširnije ::Vafli na satu Domaćinstva
Jučer je bilo zanimljivo na satu Domaćinstva u nižim razredima. Pripremali smo vafle. Učenici su na internetu potražili recept. Nakon toga smo sastojke posudili u školskoj kuhinji, a mame pomagačice su donijele aparat za vafle. Pažljivo smo čitali recept, vagali suhe sastojke i miješali ih s tekućim.
Jedva smo čekali da se kolačići ispeku. Pečene kolačiće smo mazali, po izboru, namazom od lješnjaka ili džemom od jagoda.
Složili smo se da ovako ukusne vafle nismo nikada jeli i da sve moramo ponoviti uskoro.
učiteljica Zvjezdana Malović
:: opširnije ::Domaćinstvo u znaku bontona
Izvannastavna aktivnost Domaćinstvo OŠ Milana Langa za više razrede bila je tijekom listopada usmjerena u znaku bontona i pozitivnih misli. Nakon uvoda u bonton kao skup pravila pristojnog ponašanja, pažnja učenika bila je usmjerena prema razvoju komunikacijskih vještina, pozitivnim mislima i davanju međusobne podrške u situacijama kada je nama, ali i našim bližnjima potrebna podrška.
Nakon što su učenice u sklopu Domaćinstva osmislile koncept radionice, održana je radionica u kojoj su sudjelovali i učenici 7.a razreda te su brojne pozitivne misli na kreativan način oblikovane u poruke podrške.
Tijekom studenog planiran je nastavak na temu bontona te posjet slastičarnici Merci.
učiteljica Martina Glasnović
:: opširnije ::Sretan Dan učitelja!
Ulaz u našu školu prekrasno je uredila učiteljica Jasmina Dadić, voditeljica grupe Aranžeri. U povodu Svjetskog dana učitelja, ukrasila je pano na način da apsolutno svi posjetitelji mogu vidjeti što sve čini učitelja/icu.
Obilje sitnica koje „uvijek mogu zatrebati“, mnoštvo stvari koje kriju zanimljivi učiteljski ormari, sredstva i pomagala koja nesumnjivo obogaćuju nastavu. Naravno, sve ovo je tek „djelić asortimana“...
Sretan Dan učitelja svima onima koji svakodnevno prenose svoja znanja novim generacijama učenika!
Uživajte u svom danu...
:: opširnije ::Sastanak za polaznike - besplatno učenje slovenskog jezika (početnici)
Sastanak polaznika koji su se prijavili za početno besplatno učenje slovenskog jezika (srednjoškolci i odrasli) održat će se 10. rujna 2024. (utorak) u 19,30 u prostorima škole u Bregani.
Na sastanku će učiteljica Lidija Vučajnk Škrobot obavijestiti sve polaznike o terminima održavanja te iznijeti sve detalje vezane uz učenje slovenskog jezika.
Dolazak na sastanak je obavezan!
:: opširnije ::I ove godine - besplatno učenje slovenskog jezika u Bregani
Od jeseni se u Bregani nastavlja besplatno učenje slovenskog jezika za srednjoškolce i odrasle! Članovi grupa koji su započeli učenje prošle godine nastavljaju sa sljedećim (naprednijim) stupnjem, a novi polaznici koji će započeti s osnovama su dobrodošli.
Nastavu će provoditi učiteljica Lidija Vučajnk Škrobot (koja slovenski podučava i učenike u OŠ Milana Langa), a sve će se odvijati uz podršku slovenskih obrazovnih struktura i Saveza slovenskih društava u Hrvatskoj.
Pozivaju se zainteresirani pojedinci sa samoborskog i svetonedeljskog područja da se priključe!
Javite se na broj telefona 091/7242472 (ravnatelj Igor) ili mailom - ured@osmilanalanga.hr. Prijave se primaju zaključno s 4. rujna 2024 (srijeda).
:: opširnije ::Predstavljanjem plakata završio projekt "Vode našeg zavičaja"
Projekt „Vode našeg zavičaja“ koji se ove školske godine provodio u sklopu izvannastavne aktivnosti Geografska grupa Osnovne škole Milana Langa, uspješno je završio. Zadnji dan nastavne godine, 21. lipnja 2024., mladi geografi su u učionici geografije i holu škole predstavili plakate i roll up baner koje su učenici također mogli razgledati i na dan podjele svjedodžbi.
Plakat koji prikazuje umnu mapu učenici su strukturirali temeljem osnovnih geografskih znanja i metodom slobodnog razgovora. Većinu lokacija su mladi geografi sami obišli tijekom godine kroz terensku nastavu i fotodokumentirali što je zabilježeno i na samom plakatu. Drugi plakat i roll up izrađeni su s ciljem poticanja interesa učenika u pronalasku poznatih toponima te pojmova vezanih za vode našeg zavičaja: Podvrščak, Jazbinščak, Bistrac, Sava, jezera Bobovica, Bregana, Škrobotnik, Breganica, Grgosova špilja, Šmidhen, Park u Lugu. Izvor znanja je Turističko-planinarski zemljovid Hrvatske gorske služba spašavanja na kojoj se učenici također upoznaju s osnovama topografske karte, a obzirom na detaljnost karte, posebno im je zanimljivo pronaći svoju kuću i put do škole. Za potrebe predstavljanja rada Geografske grupe i škole, izrađen je plakat s logom škole. Plakati kao i ostale aktivnosti iz projekta financirane su sredstvima Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih temeljem Poziva za financiranje projekata u sklopu izvannastavnih aktivnosti osnovnih i srednjih škola te učeničkih domova u školskoj godini 2023./2024.
Ove nastavne godine projekt „Vode našeg zavičaja“ provodio se kao pilot-projekt te je temelj za provedbu izvannastavne aktivnosti Geografska grupa i redovnu nastavu petih razreda u novoj školskoj godini 2024./2025. Kako je osnovna metoda izrade i provedbe projektnih zadataka bio slobodan razgovor, predznanje učenika iz geografije i digitalnih vještina, individualnost učenika Geografske grupe te da odlazak na teren izravno ovisi o vremenskim (ne)prilikama, dio aktivnosti Geografske grupe planiran je u narednoj školskoj godinu u suradnji s nastavom Slovenskog jezika i kulture i naše škole kao akreditirane Erasmus ustanove.
učiteljica Martina Glasnović
:: opširnije ::Mali poduzetnici u 4. b
Od početne ideje do realizacije bilo je potrebno nekoliko koraka. Učenici 4. b odlučili su izrađivati narukvice od perlica i gumica koje će prodati, a za zarađeni novac kupiti majice koje će nositi na izletima i Školi u prirodi. Izradili su poslovni plan i krenuli s radom.
Prvi korak prema poslovnom planu je upoznavanje tehnika izrade i proizvodnja uporabnih predmeta. Trebalo je naučiti određene radnje i vještine koje bi dovele do finalnog proizvoda. U tome su im pomogli gosti u razredu, osobe koje izrađuju slične stvari. Roditelji su pribavili potreban pribor i materijal za rad.
Neki učenici su brzo savladali tehnike i pokazivali su drugima. Izradili su mnogo narukvica. Osmislili su način izlaganja proizvoda i oglašavanje prodaje. Svoje narukvice prodali su na božićnoj priredbi i na uskršnjoj prodaji u školi.
Od zarađenog novaca kupili su majice, poklone svojoj prijateljici, a ostalo je novca za sladolede i slatkiše za zadnji dan nastave. Iako su mali, pokazali su kako se zajedničkim radom može uspjeti i koristiti razrednoj zajednici. Ostvarili su svoj cilj, trud im se isplatio, a ovaj projekt im je bio još jedna „škola za život“.
učiteljica Anita Ban
:: opširnije ::Hrvojev misal u rukama učenika
Na kraju nastavne godine OŠ Milana Langa posjetila je dr. sc. Marinka Šimić, znanstvenica sa Staroslavenskoga instituta. Profesorica Šimić održala je vrlo zanimljivo predavanje o Misalu Hrvoja Vukčića Hrvatinića, najljepše ilustriranoj rukopisnoj glagoljaškoj knjizi, pod nazivom „Umijeće pisanja glagoljicom na primjeru Hrvojeva misala. Najviše detalja i povijesnih zanimljivosti mogli su čuti članovi grupe Mali glagoljaši, a zatim za učenici 7. b, 6. c i 5. b razreda.
Znanstvenica Šimić donijela je Hrvojev misal (naravno, vjernu kopiju originala), a učenici su smjeli slobodno listati i razgledavati bojne minijature i bogato urešene inicijale. U originalnom izdanju ukrasi su od pravog zlata!
Slušajući predavanje, učenici su imali priliku postavljati pitanja, a posebnu su pohvalu dobili učenici 6. c za najkreativnija pitanja. Iduće godine nastavit ćemo suradnju sa Staroslavenskim institutom obogaćujući znanje o inkunabulama – ponosni što smo jedini narod koji ima inkunabule na dvama pismima – na glagoljici i latinici.
učiteljica Marija Aščić
:: opširnije ::Pregršt aktivnosti Geografske grupe
Geografska grupa OŠ Milana Langa dana 17. lipnja 2024. godine održala je terensku nastavu kroz koju se provedi projekt „Vode našeg zavičaja“ sufinanciran od Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih tijekom nastavne godine 2023./2024.
Glavne teme terenske nastave bili su potok Bregana, rijeka Sava i jezera Bobovica. Ostvareni su planirani ciljevi te je potok Bregana prepoznat kao povijesna granica sa susjednom Slovenijom, ostvarena je suradnja s Javnom ustanovom Park prirode Žumberak-Samoborsko gorje, usvojeni su pojmovi prostorni plan, vodozaštitna područja i retencije radi opskrbe vodom. Rijeka Sava prepoznata je kao granična rijeka velikog gospodarskog, društvenog i prirodnog značaja te važnost rijeke Save i njene doline za vodopskrbu, problematika poplava i hidrocentrala. Jezera Bobovica su umjetna jezera te danas pod upravljanjem Športskog ribolovnog društva Samobor imaju važnu ulogu u upravljanju vodama na području Grada Samobora. Također učenici su slobodnim razgovorom dali smjernice za teme koje bi se trebalo obraditi i nadopuniti tijekom iduće školske godine u sklopu izvannastavne aktivnosti Geografska grupa.
Na početku terenskog obilaska, učenici su obišli još jedan od izvora na području Bregane – izvor „kod Isuseka“ uz igralište NK Kobre u Bregani. Na temu izbora, učenici su dali prijedlog za iduću školsku godinu za istraživanjem podataka o kvaliteti vode i ispravnosti za piće na izvorima na području Bregane, Podvrha i Luga. Ispred ureda JU PP Žumberak-Samoborsko gorje u Grdanjcima stručna suradnica Andrea Blažević upoznala je učenike s osnovnim podacima o Parku, djelatnosti javnih ustanova u zaštiti prirode te posebnostima i potencijalima. To je bila prilika za brojna pitanja mladih geografa.
U Gabrovici učenici su pogledali bio-park Divlje vode i životinjski svijet, prošli uz područje nekadašnje tvornice stakla „Glažuta“, a zatim je nastavljen put prema Koretićima. Na ulasku u Koretiće znatiželju je potakla vodna stanica Bregana- Koretići i toponim Koretić MIlin. Na području koji je Prostornim planom Zagrebačke županije planiran za retenciju Koretići, obitelj dabrova već je krenula raditi svoju branu. Nakon kratkog pješačenja do Skautsko-planinarskog centra i kratkog odmora, učenici su uz pomoć mobilnih telefona uspješno izvršili tražene zadatke kroz rad u grupi (fotografiranje izvora, spomenik učesnicima Domovinskog rata članovima Saveza skauta Samobor te fotografiranje obližnjeg potoka).
U Otoku Samoborskom uz obilazak ušća Bregane u Savu, upoznali su se s važnosti nasipa u obrani od poplava, temom hidrocentrala te prepoznali vodomjerne letve nivoa vode. U Ribičkom domu ŠRD Samobor na jezerima Bobovica dočekao nas je tajnik ŠRD Dražen Martić koji je upoznao učenike s djelatnosti i područjem upravljanja ribičkog društva, vrstama riba, poribljavanjem, Natura 2000 vrstom Blistavac koji na području Hrvatske obitava jedino u potoku Bregana, ulogom ribočuvara i drugo. Učenik 6.c Petar Vapnar demonstrirao je tehnike pecanja u čemu su uživali svi učenici i pokazali strpljenje i utišavali jedni druge.
U pratnji učenika 6. a, 6. b, 6. c i 7. a razreda koji su sudjelovali na terenskoj nastavi bile su voditeljica Geografske grupe i učiteljica geografije Martina Glasnović i pomoćnica u nastavi Anita Veršić Mihaljević.
Kako je objekt istraživanja geografije prostor, još jednom se potvrdilo da je najbolji i najučinkovitiji način učenja geografije u konkretnom prostoru. Na primjeru voda u neposrednom području OŠ Milana Langa učenike se poučava znanju, razvijaju vještina i kritičkom mišljenju primjenom načela od bližega prema daljem. Ovakav pristup osobito je važan i za jačanje samopouzdanja učenika uz razvoj geografskih i socijalnih vještina.
učiteljica Martina Glasnović
:: opširnije ::Eko-fotka 2024.
Na državnom natječaju „Eko-fotka 2024.“ koji već tradicionalno organizira OŠ Ferdinandovac sudjelovalo je 50 škola s ukupno 583 fotografije. Od učenika naše škole najuspješniji je bio Noa Lukšić. Stručno je povjerenstvo odabralo čak dva Noina rada od četiri koliko je svaki pojedinac smio poslati.
Za temu Ovo nanosi boli našoj majci Prirodi Noa je poslao fotografiju naslovljenu Neprijatelj među lišćem, a za primjer Simbioze fotografirao je nerazdvojne kućne ljubimce, nazvane Ujedinjeni duet.
Nije ograničeno koliko učenika može sudjelovati na natječaju, stoga pozivamo sve zainteresirane – zapažajte što nanosi bol majci Prirodi, promatrajte cvijeće, more, oblake, ljubimce… – fotografirajte i sačuvajte radove do novog natječaja.
učiteljica Marija Aščić
:: opširnije ::Vode našeg zavičaja na digitalnim plakatima
Uz tradicionalnu funkciju izvora znanja i posudbe lektira, knjižnica OŠ Milana Langa je informacijsko, medijsko i komunikacijsko središte naše škole. U sklopu projekta „Vode našeg zavičaja“ koji se provodi u sklopu izvannastavne aktivnosti Geografska grupa a financijski podupire Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih, knjižničarka Ivančica Otmačić s mladim geografima održala je radionicu o digitalnim plakatima. Učenici su sami započeli izradu digitalnih plakata koji će poslužiti u nastavi geografije petih razreda ove i iduće školske godine. Teme za izradu plakata su bile tekućice, rijeke i potoci, izvori i vrela, stajaćice, jezera i močvare.
Temeljem usvojenih znanja, izrada digitalnih plakata ima za cilj primijeniti i povezati znanja iz redovne nastave na konkretnom prostoru uz korištenje različitih metoda rada i tehnologija. Iduće školske godine planira se posvetiti više pažnje i vremena ovoj aktivnosti jer je kroz provedbu projekta prepoznata kao važna karika za jačanje samopouzdanja učenika i razvoj vještina te ostvarenje odgojno-obrazovnih ishoda.
učiteljica Martina Glasnović
:: opširnije ::Čuvamo baštinu, oživljavamo tradiciju
Samoborske kralušice jučer su posjetile našu školu te privukle poglede i zanimanje već samim ulaskom u školsku zgradu. Odjevene u tradicionalne samoborske dnevne nošnje došle su na radionicu predstavljanja vlastitih rukotvorina iz bogate baštine samoborskog kraja te su upoznale učenike 5. c s izradom samoborskog kraluša i kraluša na košic te heklanjem.
Naša škola više je puta ostvarila suradnju sa Samoborskim kralušicama, a ovoga puta razlog je bio provođenje aktivnosti nakon sudjelovanja knjižničarke na Novigradskom proljeću s ciljem poticanja kreativnosti i inovacije u izradi proizvoda temeljenih na očuvanju kulturne baštine, povezivanju učenika s mjestom u kojem žive te stvaranju suvremenog dizajna.
Gospođa Đurđa Rubinić objasnila nam je kako je izrada vezenih i heklanih predmeta sastavni dio svake seoske i gradske zajednice, a čovjeka prate u svim životnim situacijama. Pored uporabne funkcije, bitnu ulogu imaju kako u godišnjim, tako i u životnim običajima.
Nakon što su Kralušice našim učenicima demonstrirale tehniku heklanja, svi su učenici imali priliku upotrijebiti svoje prstiće i heklati ogrlice i narukvice osnovnim čvorićima, dok su drugi izrađivali košic. Kako bi oživjeli već pomalo zaboravljene i izbačene heklane motive, trenutno vrlo poznate tabletiće, učenici su ih utiskivali u komad gline te oblikovali u buduće ogrlice. Time su dali autentičnost i posebnost novim proizvodima.
Za sami kraj, naše su Kralušice prigodno darivale sve učenike heklanim straničnicima te pozvale one najspretnije i zainteresirane da im se pridruže na njihovim sastancima kako bi i dalje prenosile svoje znanje i vještine na mlađe generacije.
knjižničarka Ivančica Otmačić
:: opširnije ::Završno natjecanje GlagoMatike
Iznimno je svečano bilo 4. lipnja 2024. u kaštelu Dubovac na završnici natjecanja koje okuplja ljubitelje glagoljice i matematike. Svečanost dodjele nagrada najuspješnijim učenicima započela je ceremonijom lomljenja kruha - frangere pane (grb prikazuje dva lava kako lome kruh). Osim kušanja kruha pečenom prema posebnom receptu od mješavine žitarica, orašastih plodova i meda, gosti su mogli čuti izvorni recept koji je pročitao frankopanski pisar – autor GlagoMatike Tomislav Beronić.
Zatim smo slušali legendu…
Običaj je Frankopana bio dijeliti kruh na četvrtine pa svaku još na 4 dijela u obliku križa. Tako su nastala prepoznatljiva crvena i bijela polja. Kruh crvene kore dobivali bi muškarci da svojom krvlju i životom brane dom, a kruh bijela kore dobivale se žene da svojom čistoćom čuvaju dom. Nagrade pobjednicima dijeli su knjeginja Ana Katarina i Petar Zrinjski te njihovi pomoćnici, svi odreda u povijesnom ruhu s jasnim razlikama o staležu kojem pripadaju.
Učenici naše škole bili su gosti na svečanosti. Svi su imali priliku razgledati sve prostorije u kaštelu, namještaj i izložbe, suvenire... Bilo je puno motiva za fotografiranje. Posebno je lijepa panorama s najvišeg tornja. Ljubitelji glagoljice okupili su se na jednom mjestu, a najmlađi svjedoče da glagoljica nije samo dio povijesti i prošlosti, već jedinstveni zalog naše budućnosti.
Ako i vas zanima glagoljica, pridružite se Malim glagoljašima u našoj školi!
učiteljica Marija Aščić
:: opširnije ::Radionice o ljekovitom bilju
Kao nastavak višegodišnjeg inovativnog projekta „Dani ljekovitog bilja u Noršić Selu“, tijekom ove školske godine OŠ Milana Langa provodi niz aktivnost u kojem se postojeći resursi u neposrednom prostoru i prirodi pretvaraju u nove prilike te učenici na kreativan način stječu nova znanja i razvijaju vještine. Povodom obilježavanja Međunarodnog dana biološke raznolikosti i Dana zaštite prirode u Republici Hrvatskoj koji se obilježava 22. svibnja, pod vodstvom učiteljice hrvatskog jezika Marije Aščić te kroz nastavu geografije održane su radionice na temu ljekovitog bilja i biološke raznolikosti. Tijekom radionica učenici su se upoznali s projektom „Dani ljekovitog bilja u Noršić Selu“ te osjetom mirisa, a zatim vizualno prepoznavali ljekovito bilje i začine. Jedna od aktivnosti bila je i obilazak školskog dvorišta gdje su učenici radom u grupi bilježili ljekovito bilje te izmjenjivali mišljenja o mogućnost njihovog korištenja. Mnogi učenici pokazali su zavidno znanje o ljekovitom bilju te potakli druge na nova znanja o važnosti i očuvanju biološke raznolikosti u neposrednom okolišu. Ovim aktivnostima OŠ Milana Langa uključila se u ovogodišnju temu Međunarodnog dana biološke raznolikosti “Budi dio plana” i uz poziv na provedbu Globalnog okvira za bioraznolikost – The Biodiversity Plan, kojim bi se planetarno zaustavio gubitak bioraznolikosti.
Projektom „Dani ljekovitog bilja“ OŠ Milana Langa jača kapacitete škole kroz projektnu nastavu te za cilj ima razvijanje pozitivnog stava, kreativnosti i inovativnosti učenika i učitelja kao i šire javnosti o vrijednostima čiste prirode i zdravog okoliša kao potencijala u provedbi školskih projekata i programa te ruralnog prostora. Važnost ovog projekta prepoznala je Zagrebačka županija koja sufinancira dio aktivnosti.
učiteljica Martina Glasnović
:: opširnije ::Langovci na Glumčeku
Na 7. Danima dramskog odgoja i scenskog izraza „Glumček“ koji su se održali u Gradskoj knjižnici Samobor (Odjel za djecu i mlade) sudjelovali su i naši učenici.
Članovi Dramske grupe (voditeljica Anita Ban) predstavili su se poučnom njemačkom pričom Tri pera, a učenici 2. b razreda (voditeljica Zvjezdana Malović) su predstavom na slovenskom jeziku Mojca Pokrajculja.
Uz podršku roditelja obje grupe ostavile su sjajan dojam i više nego uspješno promovirale školu iz Bregane.
Bravo za sve!
:: opširnije ::Bregana se opet igrala
Baš kao i prošle godine, subote u svibnju rezervirane su za igre najmlađih na našem školskom igralištu. Mjesni odbor Bregana (u suradnji sa "Športićima" i našom školom) organizira razna sportska (i edukativna) natjecanja za djecu. S obzirom na broj okupljenih i lijepo vrijeme, opći je dojam da se iznova uspjelo s početnom realizacijom projekta.
Bregana se ponovno igrala - na zadovoljstvo svih...
:: opširnije ::Langovci na Craft festivalu
Osnovna škola Milana Langa na samoborskom Craft festivalu predstavila se ovoga vikenda radovima učenika izvannastavne aktivnosti Domaćinstvo koju vode kuharica Mirjana Bencalić i učiteljica Zvjezdana Malović. Učenici nižih i viših razreda su na satovima Domaćinstva izrađivali nakit i mirisne svijeće, sakupljali i sušili ljekovito bilje, pripremali čips od jabuka, reciklirali staklenke i pretvarali ih u ukrasne tegle za cvijeće. Pripremljene proizvode su učenici, zajedno s učiteljicama Zvjezdanom Malović i Martinom Glasnović, izložili na štandu na Trgu Matice Hrvatske u Samoboru i s ponosom ih prodavali. Na sajmu su nas posjetili predstavnici grada, gradonačelnica Petra Škrobot i direktorica Turističke zajednice grada Samobora Iva Pehar, kao i novinari Radio Samobora koji su pohvalili naš rad i Školu koja se uvijek odaziva pozivu grada Samobora te aktivno sudjeluje u gradskim manifestacijama. Učenici su odlično predstavili svoj rad, rad grupe Domaćinstvo i našu školu. Sunčan dan je pridonio dobrom raspoloženju učenika i zadovoljstvu što su sudjelovali na sajmu.
učiteljica Zvjezdana Malović
:: opširnije ::Domaćinstvo u znaku jabuka i ruža
Izvannastavna aktivnost Domaćinstvo za više razrede bila je ovih dana u znaku jabuka i ruža. Učenici 6. a razreda zajedno s razrednicom Martinom Glasnović i voditeljicom Domaćinstva školskom kuharicom Mirjanom Bencalić pripremili su sok od jabuka te čips od jabuka. Napravljene su i pripreme za sirup od ruže - poseban specijalitet od mirisne eko ruže iz školskog vrta.
Nakon što su učenici prvi kušali sok i čips od jabuka, pozivaju sve da prvom prilikom nabave i uživaju u eko-proizvodima naše škole.
učiteljica Martina Glasnović
:: opširnije ::Na rasporedu Domaćinstva - sadnja
U vrijeme dok su učenici na drugom dijelu zimskih praznika, učenice 6. a i voditeljica Mirjana Bencalić (u sklopu izvannastavne aktivnosti Domaćinstvo) iskoristile su lijepo vrijeme i pobrinule se za sadnju te pripremu za obilježavanje nadolazećih prigodnih datuma.
učiteljica Martina Glasnović
:: opširnije ::Obilazak Podvrščaka nizvodno od škole
Netom prije drugog dijela zimskih praznika, Geografska grupa OŠ Milana Langa, po lijepom i toplom danu, obišla je potok Podvrščak nizvodno od naše škole i Dječjeg vrtića Izvor te na području Klokočevca.
Potok Podvrščak koji ima dva izvora na području Podvrha, a slijeva se u jedan tok na granici Podvrha i Bregane (Ulica 30. svibnja), svoj tok nastavlja prema našoj školi i vrtiću te Klokočevcu. Između škole i vrtića u Ulici Grigora Viteza potok Podvrščak je zacijevljen te površinski ponovno teče istočno od Ulice Tina Ujevića. Atraktivan dio potoka Podvrščaka nalazi se uz šetnicu uz „betonku“ (raskrižje Zagrebačke ulice i Ulice Ante Kovačića) gdje je Podvrščak duboko usjekao svoje korito. Na području Kolokočevca Podvrščak teče podno ruba riječne terase na kojoj je smješteno naselje.
Izvannastavna aktivnost Geografska grupa ove školske godine provodi projektnu nastavu na temu „Vode našeg zavičaja“. Terenskim obilascima lokalnih tekućica učenike se želi upoznati s prostorom na kojem žive, naučiti uočavati i promišljati o prirodnoj i društvenoj osnovi na lokalnom području u kojem žive te prepoznati važnost tekućica i izazove kvalitete života današnjeg vremena.
učiteljica Martina Glasnović
:: opširnije ::Domaćinstvo ponudilo mnoštvo aktivnosti
I ove godine imamo grupu Domaćinstvo od 2. do 4. razreda. Ova aktivnost, koja je pomalo zaboravljena u školama, uvelike je potrebna kako bismo učenicima tijekom cijele godine omogućili usvajanje praktičnih vještina potrebnih u svakodnevnom životu. Primarni cilj nije finalni proizvod nastao tijekom aktivnosti, već razvijanje potencijala svakog djeteta, podrazumijevajući fine motoričke sposobnosti, a potom funkcionalne sposobnosti. Učenici su s radošću slušali plan aktivnosti koji sam im iznijela prije samog početka rada grupe. Ove godine smo se usmjerili na održivi razvoj s ciljem poticanja razmišljanja orijentiranog prema budućnosti i razvijanju osobne odgovornosti prema budućim generacijama, što je preduvjet za stvaranje društva temeljenog na održivom razvoju. Učenike učim o financijskoj pismenosti i kod njih potičem poduzetnički duh.
Pred kraj ljeta smo brali ljekovito bilje u našem školskom vrtu i sušili ga za ljekovite čajeve i mirisne vrećice. Brali smo i sjemenje i spremili ga za sjetvu na proljeće. Imali smo i online božićnu radionicu.
Sve proizvode iz radionice predstavili smo na Božićnom sajmu prilikom održavanja školske božićne priredbe.
učiteljica Zvjezdana Malović
:: opširnije ::Odobrena sredstva za projekt "Vode našeg zavičaja"
Još jedna lijepa vijest za kraj ove godine - na mrežnim stranicama Ministarstva znanosti i obrazovanja objavljena je Odluka o financiranju projekata u sklopu izvannastavnih aktivnosti osnovnih i srednjih škola te učeničkih domova u školskoj godini 2023./2024. Svoje mjesto u tablici odobrenih školskih projekata pronašla je i naša škola, točnije Geografska grupa (voditeljica Martina Glasnović) s projektom "Vode našeg zavičaja".
Iznos odobrenih sredstava je 2.020,00 eura.
:: opširnije ::Božićni sobovi donose radost svima
U sklopu izvannastavne aktivnosti tim tehničara odlučio je svojim vrijednim rukama izraditi drvene ukrase za našu jelku u školi. Dok su marljive ruke radile, nove ideje su se nizale, pa smo tako uz smijeh i pjesmu odlučili napraviti i “Velikog soba“. Od ideje do realizacije prošli smo puno lekcija, neki koraci su nam išli lako, a na nekima smo morali mijenjati smjer i prilagoditi se, naišli na prepreke, koje smo morali zaobići. Naučili smo dobro koliko je bitno kvalitetno planirati vrijeme i resurse.
Srećom, odličan smo tim, svatko od nas ima neku vještinu koja nam je pomogla da unatoč svemu na vrijeme završimo dva mala slatka drvena soba koja sada uveseljavaju sve u školi.
učiteljica Ivana Filipović
:: opširnije ::Naši učenici posjetili dom za starije osobe
Učenici i učenice 6. a razreda OŠ Milana Langa (u pratnji razrednice Martine Glasnović) koji sudjeluju u izvannastavnoj aktivnosti Domaćinstvo posjetili su Domu za starije osobe Sveta Helena. Voditeljica Domaćinstva kuharica Mirjana Bencalić pripremila je kolače te su učenici, kako i priliči u ovo predblagdansko doba, uz dobre želje korisnicima doma i domaćinima, donijeli košaru s voćem, gibanice i božićni kuglof.
Na samom početku dobrodošlicu im je poželjela ravnateljica Dragica Dražić te osoblje Doma. Susret s korisnicima Doma bio je topao i ugodan. Posebno je dirljivo bilo predstavljanje korisnika doma koji su uz ime opisali svoja zanimanja i druge zanimljivosti iz svoj života. Uz nekoliko božićnih pjesama, osmijehe i dobre želje vrijeme u Domu za starije osobe Sveta Helena proteklo je brzo.
Uz svakodnevne i životne vještine koje učenici stječu na izvannastavnoj aktivnosti domaćinstvo, naglasak je stavljen i na opće ljudske vrijednosti, razvijanje socijalnih vještina i solidarnosti, briga za ranjive skupine društva kroz poticanje i provedbu različitih aktivnosti.
učiteljica Martina Glasnović
:: opširnije ::Potok Jazbinščak i Park u Lugu
U sklopu projekta „Vode našeg zavičaja“ prošloga petka Geografska grupa OŠ Milana Langa iz Bregane obišla je potok Jazbinščak od ulice Bistrec u Maloj Jazbini i područje Parka u Lugu. Uz osnovna prirodna obilježja u neposrednom okruženju škole, terenski obilazak bila je prilika da se učenici upoznaju s radom i djelatnosti institucije Centar za odgoj i obrazovanje Lug koja je smještena na području nekadašnjih Balagovih dvora i unutar zaštićenog područja Park u Lugu.
Voditeljica Odjela obrazovanja i stručnog osposobljavanja Mirela Pačak Sahadžić, prof. defektolog, predstavila je rad Centara za odgoj i obrazovanje Lug te sam prostor parka. Učenici su saznali osnovne informacije o ovoj ustanovi socijalne skrbi koja pruža usluge korisnicima kao što su psihosocijalna podrška, poludnevni boravak i smještaj, osnovnoškolske programe odgoja i obrazovanja, srednjoškolske programe odgoja i obrazovanja i stručnog osposobljavanja te provodi i odgojne mjere prema Zakonu o sudovima za mladež.
Na području parka u Lugu koji je od 1964. godine zaštićen u kategoriji spomenik parkovne arhitekture, mladi geografi obišli su potok Jazbinščak od kojeg je u jednom dijelu parka napravljeno umjetno jezero. Učenike je među ostalim zanimalo ima li riba u jezeru, koliko je duboko jezero te zašto se jezero mora čistiti. Također, sami su se okušali u sportsko-rekreativnim sadržajima koji se nalaze u sklopu Centra gdje su s korisnicima Centra Lug zaigrali košarku.
Obzirom na toplu dobrodošlicu od strane Centra Lug, predloženo je da se terenski obilazak ponovi u proljeće radi usporedbe voda, biljnog pokrova te detaljnijeg obilaska Centra i parka, ali i mogućnosti daljnjom suradnjom i sportskim susretima.
učiteljica Martina Glasnović
:: opširnije ::Raj za knjigoljupce
Nakon prva dva sata nastave prošloga petka zaputili smo se na sajam knjiga Interliber. Učenicima koji pohađaju dodatnu nastavu ili INA putovanje u Zagreb je mala nagrada za trud.
Domar nas je dovezao do glavnog ulaza, a mi smo brzim koracima krenuli u paviljon 6 gdje smo sudjelovali na radionici medijske pismenosti STO POSTO PISMENI pod nazivom „Odnosi na mreži & odnosi u živo“ koju je organizirao UNICEF. Sudionici iz različitih škola imali su priliku reći svoja iskustva; koliko sati provode na mrežama, što im je najdraže, koje su prednosti, a koji su nedostatci…
Svi smo se složili u jednom – treba se pridržavati pravila u komuniciranju, a mediji nikada ne mogu zamijeniti prijateljska druženja uživo. Knjižicu za roditelje i skrbnike djece „Djeca i mediji“ dobili smo na dar. Program na pozornici nastavljen je predavanjem „Grafiti su umjetnost, a ne vandalizam“, a nastajanje novih grafita mogli su promatrati brojni posjetitelji sajma.
Ljubitelji knjige i Hrvatskoga jezika uživali su u međusobnom druženju, razgledavanju štandova i „poslasticama riječi“ kako ih je nazvao Ujević. Ove smo godine posebnu pozornost posvetili jezičnim priručnicima, a njihovo korištenje obogatit će sate redovite i dodatne nastave.
Svatko je pronašao nešto za sebe, svoje prijatelje i ukućane, a mali znak pažnje dobili smo od školskih promotora. Kiša nam neće pokvariti uživanja u vikendima i užitak čitanja novih knjiga.
učiteljica Marija Aščić
:: opširnije ::Projektna nastava - Vode našeg zavičaja
Osnovna škola Milana Langa tijekom školske godine 2023./2024. kroz izvannastavnu aktivnost Geografska grupa provodi projekt „Vode našeg zavičaja“.
Prvi terenski obilazak u sklopu projekta proveden je u petak 10. studenog 2023. godine na području Bregane i Podvrha gdje su mladi geografi obišli potok Podvrščak. Obišli su nekoliko važnih lokacija - od prostora između škole i vrtića gdje je Podvrščak zacijevljen, ušće dva Podvrščaka u ulici Podvrh te zdenac (izvor) u Zdenačkoj u Podvrhu. Kod zdenca se učenicima pridružio Franjo Grgat iz Podvrha koji je prenio crtice iz nekadašnjeg života Podvršana te važnosti zdenca i prališća u sastavu zdenca na kojem se pralo rublje i napajala stoka. Po vodu na vrelo došla je i gđa Fanika Gestić u tradicionalnoj samoborskoj svakodnevnoj obleki (nošnji) koja je rado odgovorila na učenička pitanja.
Cilj projekta „Vode našeg zavičaja“ je kroz multidisciplinaran pristup i suradnju s institucijama i lokalnom zajednicom provesti istraživanje u neposrednom okruženju škole. Planirano je da učenici kroz niz projektnih zadataka upoznaju vode na području Bregane i okolnih naselja, njihove prirodne, društvene i gospodarske prednosti i problematiku s ciljem usvajanja novih znanja i vještina, uočavanja međudjelovanja i međuovisnosti prirodnih i društvenih čimbenika na primjeru voda svog zavičaja, razvijanja kritičkog mišljenja, promicanja kvalitete života u lokalnoj zajednici te jačanja samopouzdanja učenika. Projekt je sastavni dio Školskog kurikuluma i Godišnjeg plana i programa rada OŠ Milana Langa u školskoj godin i2023./2024.
učiteljica Martina Glasnović
:: opširnije ::Svjetski tjedan svemira u našoj školi
Učenici Osnovne škole Milana Langa iz Bregane pokazali su svoju strast prema svemiru i znanosti sudjelujući u Svjetskom tjednu svemira. Ova vrijedna inicijativa okupila je učenike razreda 6. b, 6. a, 6. c te STEM grupu u zajedničkom projektu koji je vodio učitelj Žarko Jakšić te je obuhvatio konstrukciju Lunarnog modula (LM), makete Kennedy Space Centra i lansirne rampe za raketu Saturn V.
Prvi korak u projektu pripao je učenicima 6. b razreda, koji su otvorili Tjedan svemira izradom LM-a, sastavljenog od dva dijela: Lunarnog vozila i rakete Saturn V. Ovaj korak nije samo označio početak manifestacije, već i uspješno povezao teoriju i praksu, jer su učenici imali priliku razumjeti kako su misije na Mjesec izgledale iz perspektive konstrukcije ovih ključnih elemenata.
Sljedeći korak u projektu preuzeo je 6. a razred, koji je izradio maketu Kennedy Space Centra, poznatog svemirskog kompleksa koji je povijest zauvijek promijenio svojim ulogom u misijama Apollo. Također su izradili lansirnu rampu za Saturn V raketu, koja je bila ključna za svemirske lansiranja tog vremena. Učenici su duboko uronili u tehničke aspekte svemirskih istraživanja, učeći kroz praksu.
6. c razred je nastavio dalje razvijati projekt izrađujući konstrukcije Kennedy Space Centra i lansirne rampe, pružajući time dodatni doprinos realizaciji ovog impresivnog projekta.
:: opširnije ::Dramska skupina na "Glumčeku"
Šestu godinu zaredom u Gradskoj knjižnici Samobor, na Odjelu za djecu i mlade, odvijaju se Dani dramskog odgoja i scenskog izraza „Glumček“. Organizatorica i voditeljica dramskih radionica Blaženka Mavrić Vadlja i ove godine pozvala je Dramsku grupu naše škole na sudjelovanje. Velika vrijednost sudjelovanja na ovom projektu je ta što sudionici gledaju izvedbe drugih i pokazuju svoje drugima. Tako su prije nastupa pogledali predstavu koju su pripremile odgajateljice DV Izvor.
Kad je došao red na njihov nastup bez treme, odvažni i sigurni u svoje glumačke sposobnosti izveli su dobro uvježbane uloge. Predstavili su se s dva igrokaza: Prva ljubav i Šestinski kišobran. Za svoj nastup dobili su pohvale, veliki pljesak i slatkiše kojima su se osladili. Sretni i zadovoljni nastupom obećali su voditeljici da će doći i dogodine.
učiteljica Anita Ban
:: opširnije ::« Svibanj 2024 » | ||||||
Po | Ut | Sr | Če | Pe | Su | Ne |
29 | 30 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 |
13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 |
20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 |
27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 1 | 2 |
3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 |