Web stranice

Pametne glavice idu u Rim

Na kvizu „Pametna pitanja za pametne glave“ se pokazuje znanje iz vjeronauka, hrvatskog jezika, povijesti i geografije. Za natjecanje smo se pripremali cijele školske godine. Najteži dio priprema bili su nam biblijski tekstovi koje smo morali naučiti napamet. Svakih mjesec dana bio bi novi krug natjecanja. Sve do finala natjecali smo se telefonom iz ravnateljevog ureda.

Ovog ponedjeljka sudjelovali smo (Leon Smolej, Fran Dekalić, Nikola Žganjer i vjeroučiteljica Ksenija Vilić) u finalu kviza „Pametna pitanja za pametne glave“ na Hrvatskom katoličkom radiju.

Tijekom cijelog putovanja imali smo veliku tremu, hoćemo li uspjeti ostvariti svoj cilj i pobijediti, jer smo željeli ići u Rim. Na putu do radija, posjetili smo Mirogoj na kojem smo obišli grob prvog Hrvatskog predsjednika dr. Franje Tuđmana, Rudolfa Perešina, Ivane Brlić-Mažuranić i "Glas hrvatske žrtve - Zid boli".

Na radiju nas je dočekala voditeljica i urednica kviza Snježana Kirinić Grubić i suvoditelj Domagoj Pejić. Nakon upoznavanja i kratkog druženja s ekipom OŠ Antuna Mihanovića iz Klanjca, slijedilo je natjecanje. U prva dva dijela natjecanja rezultat je bio izjednačen. U trećem dijelu, ekipa iz Klanjca nije uspjela riješiti asocijaciju te smo uspjeli stvoriti veliku prednost. U zadnjem, četvrtom dijelu natjecanja, u kojem smo kronološki trebali poredati biblijske likove, opet smo bili bolji te zasluženo pobijedili rezultatom 25:11. Po završetku natjecanja otišli smo se pohvaliti vjeroučiteljici. Morali smo malo odgoditi slavlje jer je bilo podne i vrijeme za molitvu Angelusa (Anđeo Gospodnji) kojeg smo molili zajedno s biskupom Tomislavom Rogićem.

Poslije Angelusa zaputili smo se u malu dvoranu u kojoj je bilo službeno proglašenje pobjednika. Nagrade i medalje uručili su nam biskup Tomislav Rogić, predsjednik Odbora za mlade u Hrvatskoj i Siniša Kovačić, glavni urednik Hrvatske katoličke mreže. Glavna nagrada je hodočašće u Rim koje će biti u rujnu na početku sljedeće školske godine.

Posjetili smo i „Papinska misijska djela“, Caritas, Ured za pastoral mladih i kapelicu na radiju. Zatim smo javnim prijevozom otišli na do Trga bana Josipa Jelačića, Zagrebačke katedrale i franjevačke crkve na Kaptolu. Vratili smo se u doma s medaljama, peharom, knjigama, narukvicama i kapama sretni, zadovoljni i puni pozitivnih osjećaja, ali i iščekivanjem rujna i putovanja u Rim.

Preporučili bismo ovo natjecanje učenicima koji će sljedeće godine pohađati šesti razred.

Nikola Žganjer i Fran Dekalić, 6.b

objavio: Igor Matijašić   datum: 11. 6. 2024.

Škola s akreditacijom

Ponovno zasjala škola u Noršić Selu

Pratiš li politička zbivanja?

« Listopad 2024 »