Putovanje kroz vrijeme uz čajanku

Ovoga travnja čitateljski klub okupio se na proljetnoj čajanki uz djelo Prije nego što se kava ohladi, japanskog autora Toshikazua Kawaguchija. Roman je prvotno bio uspješan kazališni predložak, te je u sebi zadržao tragove teatralnog stila pisanja. Ovaj roman treći je u serijalu od pet romana i glavno pitanje koje postavlja čitatelju jest što bismo napravili kada bismo mogli putovati kroz vrijeme, makar na nekoliko minuta.

Zamislite da možete putovati kroz vrijeme. Vratiti se u prošlost ili otići u budućnost. Koliko je pametno dirati u prošlost i želimo li stvarno vidjeti svoju budućnost? To su pitanja o kojima smo razmišljali čitajući ovaj roman jer upravo u malom tokijskom kafiću Funiculi Funicula likovi spomenutog romana vraćali su se u prošlost i suočavali s budućnošću. Funiculi Funicula nije uobičajen kafić. Naime, ako sjednemo na određeno mjesto u kafiću, ono nas može transportirati kroz vrijeme. Naravno da sve ne bi bilo toliko jednostavno, za putovanje kroz vrijeme moramo slijediti niz strogih pravila, od kojih je najvažnije:

– Kad budete u prošlosti, morate popiti kavu prije nešto što se ohladi.

Putovanje kroz vrijeme počinje kada konobarica Kazu izrekne sva pravila i ulije kavu u šalicu. Osoba koja putuje kroz vrijeme, dakle, mora popiti kavu prije nego što se ohladi. Ako se pravila prekrše, osoba će postati duh i zauvijek će ostati zarobljena u kafiću.

Knjiga je podijeljena u 4 poglavlja (Ljubavnici, Bračni par, Sestre, Majka i dijete) koja su međusobno isprepletena i svako poglavlje bavi se nekim međuljudskim odnosom stoga se čitatelj lako povezuje sa svakom od priča.

Ovaj roman isprepliće elemente stvarnosti i fantastike i iako mi možda nemamo kafiće u kojima bi mogli putovati kroz vrijeme, poruka koju ističe roman vrlo je jednostavna. Iskoristimo vrijeme koje imamo za one koje volimo i za aktivnosti koje nas ispunjavaju, kako ne bismo žalili za prošlošću ili sanjarili o boljoj budućnosti. Budimo ovdje i sada.

učiteljica Nikolina Kramarić

objavio: Igor Matijašić   datum: 3. 5. 2024.

Koliko vremena dnevno koristiš mobitel?