Iz prakse u praksu – seminar za učitelje slovenskog jezika

Učitelji slovenskog jezika, koji poučavaju u drugim zemljama, prisustvovali su seminaru koji se održao proteklog tjedna u Ljubljani. Cilj usavršavanja bio je prijenos znanja i iskustva Iz prakse u praksu, promociji novih učnih materijala koji olakšavaju rad te upoznavanje različitih alata koji mogu poslužiti za postizanje atraktivnosti i svestranosti učenja za različite uzraste učenika slovenskog jezika kao stranog jezika u školama u inozemstvu.

Seminaru je prisustvovalo 40 učitelja iz 21 zemlje europskog kontinenta među kojima nas je bilo 5 iz hrvatskih škola. Prvi dan bio je namijenjen promociji novih udžbenika. Upoznati smo s različitim pristupima koji pružaju cjelovito upoznavanje jezika na zabavan i suvremen način. Cjelodnevno druženje na radionicama i izmjena iskustava te zajednička priprema zadataka i aktivnosti donijelo nam je mnoga nova saznanja i ideje - kako učiniti naše školske sate pozitivne, vedre i zanimljive. Nije izostalo ni brojnih razmišljanja o međusobnim susretima i učnim praksama. Dogovorena su sudjelovanja na zajedničkim projektima u svrhu međusobnog upoznavanja i druženja naših učenika.

U petak čekao nas je poseban zadatak - u posjetu slovenskom parlamentu morali smo predstaviti svoj rad predsjednici Ureda Vlade za Slovence u susjednim i drugim zemljama. Dobili smo mogućnost iznijeti svoje prijedloge poboljšanja i izazove s kojima se susrećemo pri svom radu. Nakon radnog sastanka vodič nam je objasnio freske koje oslikavaju povijest slovenskog naroda i drugim arhitekturnim značajkama slovenskog parlamenta. Zatim smo otišli u vođeno razgledavanje predivne Ljubljane, njene bogate povijesti i brojnih znamenitosti i poznatih građevina.

Sve što smo vidjeli i obišli bilo bi divno posjetiti i s našim učenicima koji pohađaju slovenski jezik. Razišli smo se u nadi da ćemo prvom prilikom odvesti naše učenike u Ljubljanu da i oni mogu uživati u ljepotama slovenske prijestolnice.

učiteljica Lidija Vučajnk Škrobot

objavio: Igor Matijašić   datum: 9. 4. 2024.

Učiteljica Valentina obnovila status savjetnice

« Travanj 2024 »