Valencija – Zelena prijestolnica Europe i novo odredište našeg Erasmus+ tima

U sklopu Erasmus+ projekta članice školskog tima Suzana Kos, Natalija Hrenek Prosoli i Ivančica Otmačić sudjelovale su na tečajevima koji su se održali od 17. 3. do 24. 3. u Valenciji. Oba tečaja dio su tematskog područja i stručnih kompetencija koje obuhvaća naš novi školski projekt e-Lang: iskorak u digitalnu budućnost. Jačanju ponajprije digitalnih kompetencija pristupila je učiteljica Suzana Kos pohađanjem tečaja Blended learning – from remote to face-to face teaching na kojemu je mogla razviti dublje razumijevanje pojma blended learning -  formalnog programa učenja sastavljenog od učenja online i klasičnog učenja upotpunjenog materijalima koji u navedenoj kombinaciji pružaju cjelovito iskustvo učenja. Na samome tečaju upoznala je različite digitalne alate i platforme koji mogu poslužiti u obogaćivanju učeničkog iskustva, ali i načine kako uspješno implementirati takve aktivnosti u nastavu za postizanje postavljenih ciljeva. Svakodnevno upoznavanje s novim alatima, korištenje istih te priprema zadataka i aktivnosti upotpunili su dane tečaja na kojemu je sudjelovalo još 8 polaznika iz Latvije, Njemačke, Nizozemske i Belgije.

Učiteljica Natalija Hrenek Prosoli i školska knjižničarka Ivančica Otmačić prisustvovale su tečaju pod nazivom Teaching for sustainable world: climate change and global citizenship kako bi pokrile ekološku dimenziju našeg školskog projekta. Sam tečaj stavlja naglasak na odgovornost učitelja kako bi osnažili svoje učenike i učinili ih odgovornim građanima koji raspolažu određenim znanjima, kritički promišljaju i aktivno sudjeluju u promjenama koje donosi globalna klimatska kriza. Svakoga dana tečaja upoznavale smo se s posljedicama klimatskih promjena, važnosti aktivnog sudjelovanja pojedinca te smo poučavane znanjima i vještinama o održivom razvoju, globalnoj nepravdi, ekološkom otisku i drugim temama vezanim uz održivi razvoj i klimatske promjene. Provedene aktivnosti uz potrebnu prilagodbu, ali i holistički pristup mogu biti primijenjene u nastavi s učenicima kako bi i oni postali dijelom promjene koju želimo u svijetu. Tečaj je pohađalo 13 sudionika iz Hrvatske, Slovenije, Italije, Grčke, Njemačke, Finske, Cipra i Švedske.

Oba tečaja ispunila su naša očekivanja te smo unaprijedile svoje komunikacijske i prezentacijske vještine svakodnevno sudjelujući u izvršavanju pojedinačnih i zajedničkih zadataka te predstavljanju istih. Uz stalno aktivno slušanje i govorenje engleskog jezika unaprijedile smo jezične, socijalne i suradničke vještine – stalna suradnja s kolegama različitih kultura, sustava i država naučile su nas poštivanju drugog i drugačijeg, a rad na digitalnim vještinama odvijao se na dnevnoj bazi. Radile smo i na razvoju kritičkog mišljenja povezanog s ekološkim temama i problemima online nastave, rješavanju zadanih problema te argumentiranom raspravljanju gdje usvajamo potrebne vještine za dobro debatiranje, predstavljanje vlastitih ideja, ali i uvažavanje tuđeg mišljenja.

Na samome kraju dodajmo kako smo upoznale predivan mediteranski grad, njegovu bogatu povijest i kulturu, znamenitosti i običaje, a imale smo i neprocjenjivu priliku prisustvovati jednom od najvećih i najznačajnijih španjolskih festivala koji je odvijao upravo u Valenciji. Radi se o festivalu vatre Fallas. Koliko sam grad živi održivost, drži do čistoće i zelenih površina govori podatak da je upravo Valencija ove godine imenovana Zelenom prijestolnicom Europe s preko 400 događaja koji podupiru ekološku osviještenost. Posjetile smo predivne Vrtove Turije nastale u isušenom koritu rijeke koji odišu zelenilom i predivnim mirisom naranči koji osjetite na svakom koraku u gradu, impozantnu Ložu svile, Centralnu tržnicu gdje sve vrvi životom, bojama i mirisima, a raskošna katedrala iz 13. stoljeća čuva Sveti Gral. Nasuprot tradicionalnoj španjolskoj arhitekturi nalazi se najpoznatiji kompleks javnih građevina suvremene Valencije nazvan Gradom umjetnosti i znanosti koji obuhvaća različite atrakcije poput Oceanografskog muzeja, Znanstvenog muzeja, Hemisfere, Agore i dr. Uz predivne i duge pješčane plaže, Valencija nudi i bogatu gastronomsku ponudu, a mjesto je nastanka poznatog specijaliteta paelle koju smo rado kušale. Sve što nismo uspjele obići ili probati, ostavljamo u nadi da ćemo nekom drugom prilikom opet posjetiti ovaj predivan grad i uživati u njegovim čarolijama.

knjižničarka Ivančica Otmačić

objavio: Igor Matijašić   datum: 7. 4. 2024.

Učiteljica Valentina obnovila status savjetnice

« Travanj 2024 »