Kapa na dar u Grdanjcima

Već tradicionalno, petu godinu zaredom, učiteljica informatike Sanja Barbarić u područnoj školi Grdanjci, u prvom tjednu drugog polugodišta, provodi projekt Kap dobrote = Kapa na dar. Za svakog učenika područne škole isplela je zimsku kapicu s coflekom. „Dan kapa“ u školi znači veliko veselje. Radost u očima učenika ne da se opisati. Učenici su sami unaprijed odabrali omiljene boje kapica i jedva dočekali taj za njih važan dan. Stavili su ih na glave i nisu ih više htjeli skinuti.

Učiteljica je pokazala učenicima kako i oni mogu uzeti u ruke igle za pletenje i izraditi koristan predmet od vune. Nikoga nije trebalo nagovarati da se prihvati posla. Prvi pokušaj pletenja bio je svima zabavan i jako smiješan. Male i spretne ručice s oprezom su držale igle za pletenje. Koncentrirano su pratili pokrete učiteljice i nastojali ih što bolje kopirati. Svakom rečenicom učiteljica je naglasila kako je pletenje identično programiranju u bilo kojem programskom jeziku. Plete se petlja po petlja, korak po korak, kao da se piše naredba po naredba u programu. Uz smijeh i veselje učenici su brzo zaključili da pletenje, baš kao i programiranje, nije baš tako jednostavno. Na kraju dana svi su se fotografirali, prebacili fotografije na računalo i pokušali sebe s kapicom nacrtati u aplikaciji za crtanje. Od fotografija u idućim satima informatike izradit će kalendare i video materijal. Šarene ručno izrađene kapice učenici su s velikim veseljem ponijeli kući.

Još jednom se pokazalo da su djeca i učitelji u područnim školama jedna velika obitelj u kojoj vlada neizmjeran osjećaj pripadnosti, prijateljstva, ljubavi i bliskosti. Kao i svake godine, kapice se cijele godine spominju na svakom satu informatike kao najzabavniji događaj zime.

učiteljica Sanja Barbarić

objavio: Igor Matijašić   datum: 15. 1. 2024.

Učiteljica Valentina obnovila status savjetnice

« Travanj 2024 »