Promocija slikovnica naših učenika

Dirljivo je prošloga petka bilo u našoj školi na promociju dviju slikovnica učenika naše škole.

Slikovnice su nastale pred dvije godine, na inicijativu Udruge osoba s invaliditetom Sinergija Samobor s ciljem senzibiliziranja djece i javnosti na osobe s invaliditetom. Zbog tehničkih poteškoća, čak su dvije godine čekale na tiskanje.  Promovirali su ih članovi Udruge te njezin predsjednik gospodin Viktor Jozić

Prvu slikovnicu, naslovljenu „Zarina priča“, napisali su i ilustrirali učenici tadašnjeg 4.c razreda sa svojom učiteljicom Aleksandrom Gudlin Mićić.  Danas su oni šestaši, a na promociji su se s radošću prisjetili kako je slikovnica nastajala, koje su bile etape rada u tome projektu, od početne oluje ideja, njezine razrade pa do podjele rada po skupinama.  U slikovnici je riječ o djevojčici u invalidskim kolicima koja nailazi na nerazumijevanje pojedinaca u svojoj okolini, ali na kraju ipak nadilazi sve predrasude. Nekoliko se učenika-autora izmjenjivalo u čitanju slikovnice prisutnoj publici.

Druga slikovnica „Sunčica u mraku“ djelo je Tare Vitas, danas sedmašice, a tada petašice. Tara ju je u potpunosti sama napisala i ilustrirala. Mentorica joj je bila učiteljica hrvatskog jezika Valentina Mahović. Priča slikovnice prati gubitak vida djevojčice Sunčice te njezinu odvažnost i hrabrost u nastojanjima da nastavi obrazovanje unatoč sljepoći, uz veliku potporu njezine obitelji. Tarinu je priču pročitao gospodin Viktor Jozić te rekao da je na njega ostavila velik dojam, osobito završetak priče o važnosti neodustajanja od svojih snova. Zahvalio je svim učenicima autorima priča te njihovim učiteljima i roditeljima na empatiji i poticanju stvaralačkog rada. Promociju su vrlo emotivno primili njezini autori, promotori, članovi udruge i svi prisutni. Nekima se i suza pojavila u oku, a grlo se steglo. Na kraju je članica Udruge gospođa Štefanija Omerbašić iznijela nekoliko svakodnevnih situacija s kojima se kao slijepa osoba uspješno nosi, a najveće je zanimanje prisutnih izazvala njezina demonstracija vještog pletenja i vezenja.  Publika je pljeskom nekoliko puta tijekom promocije nagrađivala njezine sudionike, a druženje bi se nastavilo još duže, ali morali smo na nastavu.

Promociji su prisustvovali razredni kolege učenika šestih razreda te Tarina obitelj i njezin sedmi b razred s razrednicom Sanjom Rapljenović i učiteljicom Valentinom Martinček. Koordinatorica projekta bila je naša školska knjižničarka Ivančica Otmačić.

Slikovnicama je dodijeljen jedinstveni knjižničarski ISBN broj te su katalogizacijom postale nacionalno i kulturno blago Hrvatske. Pohranjene su i u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu. Dvadeset primjeraka slikovnica dobila je naša škola pa ih svi zainteresirani učenici i učitelji mogu posuditi i pročitati.

učiteljica Valentina Mahović

objavio: Igor Matijašić   datum: 29. 3. 2024.

Učiteljica Valentina obnovila status savjetnice

« Travanj 2024 »