Prilika za čitanje Prisutnosti

Satirična priča o duševno zaostalom čovjeku, Chanse-u (u prijevodu šansa, prilika, vjerojatnost) kojemu je cijeli život ispunjavaju dvije stvari: gledanje mnoštva programa na televiziji i održavanje vrta. Ne zna pisati, ne zna čitati, nije obrazovan i kada se nađe ,stjecajem okolnosti, u svijetu koji mu do tada nije bio poznat ponavlja, imitira ponašanje i sadržaje koje je vidio na TV. Ne razumije što ga se pita i nakon duge stanke, koju drugi tumače kao znak dubokog razmišljanja, priča o svom vrtu i kako ga treba održavati. Političari i diplomati kojima se slučajno (by chanse) našao okružen tumače njegove riječi kao vrhunsku analizu gospodarske situacije u zemlji. Predsjednik države ga spominje u svom govoru, diplomati ga žele upoznati, obavještajne službe ga istražuju. U roku od sedam dana on postaje mogući kandidat za predsjednika SAD-a.

Autor je događaj smjestio u Ameriku, u sedamdesete godine prošlog stoljeća. Britkom satirom i prigušenim humorom ismijava političku i gospodarsku elitu koja živi kao klasa za sebe, ukazuje na poguban utjecaj televizije i njenu mogućnost da zavede mase pružanjem lažnih ili neprovjerenih informacija (svaka sličnost s društvenim mrežama je slučajna, jer to tada nije postojalo) i propituje postoji li mogućnost (chanse) i društveni sustav (demokratski) da na vodeće položaje u državi dođe duševno zaostala osoba. Vrlo aktualno, zar ne?

Tihomir Ivanec

objavio: Igor Matijašić   datum: 1. 3. 2024.

Učiteljica Valentina obnovila status savjetnice

« Travanj 2024 »