Web stranice

Svjetski jezici u Bregani

Dana 26. rujna 2001. prvi je put obilježen Europski dan jezika na inicijativu Vijeća Europe i Europske unije, a s ciljem promicanja učenja stranih jezika i osvještavanja jezičnih raznolikosti. Otad se događaj proširio na 45 zemalja sudionica, a u aktivnostima svake godine sudjeluju milijuni ljudi.

Dana 27. rujna 2024. godine Europski dan jezika obilježen je i u Osnovnoj školi Milana Langa u Bregani koja organizacijom projektnog dana u četvrtim razredima matične i područne škole potiče učenike na višejezičnost već gotovo čitavo desetljeće. Tijekom godina ponuda izborne nastave stranih jezika rasla je, kao i raspon i broj aktivnosti koje se nude učenicima u sklopu projektnog dana. Škola živi višejezičnost ne samo krajem rujna, već i cijelu nastavnu godinu jer uz obvezni engleski jezik, učenici mogu odabrati izbornu nastavu njemačkog i slovenskog jezika, a od ove školske godine u Bregani se uči i španjolski kao izborni predmet.

Organizaciju Europskog dana jezika potpisuje aktiv (stranih) jezika: učiteljica španjolskog jezika Andreja Vlahović Gabriša, učiteljica slovenskog jezika Lidija Vučajnk Škrobot, učiteljica njemačkog jezika Dijana Starčević, učiteljica engleskog jezika Danijela Horvat te učiteljica hrvatskog jezika Nikolina Vidović. U Bregani se ponovno govorilo, spikalo, hablalo i šprehalo. Učenici su upoznavali jezično bogatstvo ne samo stranih, već i vlastitog jezika. Sudjelovali su u kvizu znanja, uspoređivali abecede jezika, naučili su se predstaviti na slovenskom i brojiti na španjolskom, okušali su se u jezikolomkama, uočavali su palindrome te upoznali se sa zanimljivim činjenicama o jezicima diljem svijeta.

Provedenom evaluacijom po završetku aktivnosti prosječna učenička ocjena dana bila je jednaka broju ponuđenih jezika – a to je pet. Na samom kraju učenike je dočekalo slatko iznenađenje i prigodna zakuska, a kući su se uputili sa spoznajom da koliko jezika znaš, toliko ljudi vrijediš.

učiteljica Nikolina Vidović

objavio: Igor Matijašić   datum: 28. 9. 2024.

Škola s akreditacijom

Ponovno zasjala škola u Noršić Selu

Pratiš li politička zbivanja?

« Listopad 2024 »