Web stranice

Šoljanov krimić za ljubitelje čitanja

Nakon gotovo godinu dana, nakon čuvenog Kristiana Novaka, čitateljski klub je dobio zadatak pročitati djelo domaćeg autora, krimić "Osumnjičeni", odnosno "Jednostavno umorstvo", kako se originalno zvao kriminalistički roman isto tako poznatog i priznatog Antuna Šoljana.

Antun Šoljan je svojim djelovanjem obilježio šezdesete i devedesete godine 20. stoljeća, a zahvaljujući brojnim djelima koje je napisao i ostavio u naslijeđe generacijama koje su došle iza njega, spomenuto vrijeme ostalo je zapamćeno kao Šoljanovo vrijeme.

Manje je poznato da je napisao i jedan kriminalistički roman koji je očito napisao po narudžbi, smatrajući to gotovo “šahovskim problemom”, kako je sam izjavio. Slično misli i Pavao Pavličić koji u pogovoru novog izdanja napominje kako je Šoljan “volio misliti i postupati kao profesionalac, što nije podrazumijevalo samo njegov status slobodnog umjetnika, nego i pripravnost da prihvati svaku moguću vrstu književnog izazova”. Osumnjičeni su važni zato što je to prvi poslijeratni hrvatski krimić koji je povezao Zagorkinu "Kneginju iz Petrinjske ulice", napisanu 1910., s romanima suvremenih autora kao što su Pavao Pavličić i Goran Tribuson i što je to prvi Šoljanov objavljeni roman.

Nakon čitanja, velika većina, prisutnih članova kluba, se je složila da je djelo napisano znalački i zanatski uspješno po uzoru na engleski tip krimića. Svidjelo nam se je što Šoljan smješta radnju i likove u prepoznatljivo domaće okruženje. Primijetili smo da su kretanja pojedinih likova i njihovi odnosi prikazani pomalo zbunjujuće, a likovi liječnika i pojedinih osumnjičenika nisu dovoljno razrađeni. Zaključili smo da, možda najsvestraniji hrvatski pisac druge polovice 20. stoljeća, nije preferirao ovaj žanr, nego je djelo napisao po narudžbi jer je bio pripravan prihvatiti svaku moguću vrstu književnog izazova. „Netko je tada – devetsto pedesetih – zaželio dobiti krimić iz pera domaćega autora pa se tako obratio i Šoljanu. A on je valjda uzvratio: ‘Ako hoćete krimić, ja ću vam isporučiti krimić, samo se prvo moramo dogovoriti o cijeni.’” — Pavao Pavličić“

Književnu večer smo završili zabavno, igrajući se detektiva. Tražili smo zagonetne predmete, pokušavali dešifrirati vlastita imena napisana različitim tipovima šifri i odgonetnuti zamršene detektivke priče.

učiteljica Zvjezdana Malović

objavio: Igor Matijašić   datum: 27. 5. 2024.

Škola s akreditacijom

Ponovno zasjala škola u Noršić Selu

Pratiš li politička zbivanja?

« Listopad 2024 »