preskoči na sadržaj

Login
Korisnik:
Lozinka:
Knjižnica/Školski list

Projekti

Razredne web stranice

Škola na radiju

Vijesti

Povijest školske knjižnice

Školska knjižnica u Bregani osnovana je izgradnjom škole 1962. godine. Tada je dobila fond knjiga iz mjesne knjižnice u Bregani, odnosno iz Luga, gdje je škola prvotno postojala, ali sigurno i dosta novih. Ne postoji podaci o kojem se fondu radilo. Činjenica jest, da se tada, šezdesetih godina dvadesetog stoljeća, Bregana razvijala u industrijsko mjesto. Imala je Tvornicu namještaja ''Šavrić'' i Remontni zavod tadašnje JNA, koji su omogućili razvoj Bregane, doseljavanje stanovništva i imali solidan standard. Ne postoje podaci o knjižničarima toga doba, jer su u knjižnici radili učitelji kojima je nedostajala satnica.


Knjižničar 1980-ih i početkom 1990-ih bio je Vladimir Bejuk, učitelj hrvatskog jezika, a kasnije i ravnatelj. On je posjećivao aktive knjižničara u Zagrebu i bio upućen u stručni rad knjižničara i unaprijedio je školsku knjižnicu. Radio je samo pola radnog vremena, ali je ukazivao na potrebu punog radnog vremena u knjižnici. Nakon njegova umirovljenja, stigla je najprije kao privremena zamjena, uz nastavu hrvatskog jezika, Dubravka Mataušić. Položivši stručni ispit za knjižničara 1997. godine preuzela je mjesto školske knjižničarke s punim radnim vremenom.

Za vrijeme domovinskog rata (1990-ih godina) knjižnični fond je znatno smanjen izlučivanjem knjiga na ćirilićkom pismu (koje se otada više ne uči) i promjenom lektirnih sadržaja. Promjena lektirnih sadržaja bile su više puta i to je uvijek značilo osiromašenje fonda. Obnavljanju književnog fonda pomagalo je Ministarstvo, nakladnici, općina Samobor, škola i pojedinci donatori.

Dopunskom adaptacijom i proširenjem školske zgrade 2008./2009. školska knjižnica dobila je skoro jedanput veći prostor (od 56m2 na 96m2) i iz dotadašnjeg prizemlja preseljena je na kat, na dio starog i novoizgrađenog objekta. Za vrijeme izgradnje selila se u podrum, a zatim u novi prostor (zamijenivši mjesto s bivšom kuhinjom). Knjižnični namještaj je uglavnom iz doba izgradnje škole (tj. 1962. g.). Napravljen je od kvalitetnog drva i još uvijek je lijep, nadopunjen s nekoliko novih ormara s policama čineći cjelinu. Čitaonični i medijalni prostor je sada izdvojen (i uz dotadašnji namještaj iz novijeg doba, nadopunjen je novim).

Knjižnica danas ima preko 4700 knjiga. To nije mnogo s obzirom na broj učenika (preko 500). Ministarstvo znanosti je davalo sredstva za nabavu knjižnog fonda, ali u posljednje vrijeme, u ovo recesijsko doba, koje traje već godinama, ta sredstva izostaju.   

Jedna od uloga knjižnice je čuvanje i obrada knjiga, ali i niz aktivnosti vezanih za knjigu. Školska knjižnica uvodi učenike u svijet knjige i čitanja. Upoznaje prvašiće sa knjižnicom i upućuje ih kako se služiti knjigom. Pomaže učenicima u pronalaženju materijala za referate ili prezentacije, upućuje ih kako se služiti referentnom zbirkom.

Povodom obljetnica značajnih autora, školska knjižnica priprema učenike za kvizove koji se održavaju na nacionalnoj ili lokalnoj razini. U posljednje dvije godine kvizovi za nacionalni kviz se odvijaju on-line. Kvizovi na lokalnoj razini, su kvizovi koje priprema Gradska knjižnica u Samoboru, okupljajući sve samoborske škole.

Dio prostora je multimedijalni centar u kojem je smješteno računalo povezano sa  internetom i plazmom, te videom i DVD playerom. Ovdje se gledaju filmovi preko DVD ili video playera. za filmsku kulturu hrvatskog jezika. Također  se, zahvaljujući internetu, gledaju filmovi (namijenjeni za školski program) preko računala i plazme. Preko računala i plazme učenicima se prezentiraju kvizovi iz lektire od prvog do osmog razreda koje izrađuje školska knjižničarka, u suradnji s učiteljicama hrvatskog jezika i razredne nastave. I učiteljice koriste ovaj prostor za svoje stručno usavršavanje, koristeći računalo i plazmu za prezentaciju stručnih sadržaja.

Knjižnica okuplja Mlade knjižničare koji predstavljaju knjige mlađima, motivirajući ih za čitanje i ljepotu književne riječi. Oni obilaze i grob Milana Langa u Samoboru. U knjižnici su i haiku pjesnici koji već niz godina sudjeluju na mnogim natječajima i donose nagrade.

Školska knjižnica je i mjesto gdje se održavaju pjesnički susreti, mjesto gdje se igra šah, gdje se pišu zadaće i referati, gdje se pišu novinska izvješća (i šalju na druge medije)…

 



Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju
objavio: Igor Matijašić   datum: 24. 5. 2014.

Upisi u 1. razred


Društvene mreže


Fotografija tjedna

Langovci na Craft festivalu


Anketa (mala)
Koliko vremena dnevno koristiš mobitel?






Tražilica



Brojač posjeta
Ispis statistike od 1. 1. 2015.

Ukupno: 871306
Ovaj mjesec: 5516
Ovaj tjedan: 946
Danas: 148

Kalendar
« Svibanj 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
Prikazani događaji


Škola na televiziji





preskoči na navigaciju