Pravila ponašanja na internetu

Pedagoginja Željka Ceglec pripremila je tekst o pravilima ponašanja na internetu. S obzirom da se nastava svakodnevno odvija na daljinu, svakako bi trebalo pročitati ova uputstva, podsjetiti se onoga što znamo i držati se navedenog (cjelokupan dokument nalazi se u prilogu)

• Izbjegavajte korištenje velikih tiskanih slova jer u virtualnoj komunikaciji ona podrazumijevaju da ste ljuti te da na nekoga podižete glas ili vičete.
  • Uvijek se pitajte tri stvari: jesu li informacije koje šaljete – dobre, istinite i korisne?
  • Nemojte psovati i koristiti druge neprimjerene izraze.
  • Razmislite prije nego odgovorite na poruke. Ne odgovarajte u ljutnji, kasnije bi vam moglo biti žao.
  • Nemojte lagati, vrijeđati, ponižavati, prijetiti ili biti nasilni prema drugim osobama u virtualnoj zajednici.
  • Emotikoni su važan dio virtualne komunikacije, ali treba pripaziti jer emotikoni nikada ne mogu u potpunosti prikazati stvarno raspoloženje osobe.
  • Ne objavljujte svoje fotografije ili informacije o sebi koje ne biste voljeli vidjeti na zidu svoje škole.
  • Ne objavljujte fotografije ili informacije o drugim osobama na internetu prije nego što dobijete njihovo dopuštenje
  • U komunikaciji s drugima nemojte se predstavljati pod tuđim imenom i prezimenom. No, pritom sačuvajte vlastitu privatnost, ne objavljujte osobne podatke.
  • Ne prosljeđujte oglase, lančana pisma ili druge neprimjerene sadržaje
  • Ne sudjelujte u tuđim prepirkama i svađama, osobito u onima u kojima se ponižava i vrijeđa druge. Ne obračunavajte s osobama koje vam nisu drage preko interneta. Radije nastojte nekome uljepšati dan!
  • Privatne razgovore i rasprave vodite preko privatnih poruka.
  • Prilikom preuzimanja i objave sadržaja s interneta, uvijek navedite izvor i na taj način poštujte autorstvo drugih. Sigurno ne biste voljeli da netko uzme nešto vaše i koristi se time bez vašeg dopuštenja.
  • Ako naiđete na otvorene profile/račune drugih osoba, odjavite se i ne čitajte njihove privatne poruke. Sigurno ne biste voljeli da netko čita vaše privatne poruke.

objavio: Igor Matijašić   datum: 28. 3. 2020.

Tesa najbolje u Županiji

Hoćeš li se nečega odreći u korizmi?

« Ožujak 2024 »