2020-01-20 14:33:30

Dvodnevna terenska nastava u Vukovaru

U sklopu projekta "Posjet učenika osmih razreda Vukovaru" učenici osmih razreda posjetili su Vukovar 15. i 16. siječnja 2020. godine. Prvoga dana u prijepodnevnim satima posjetili smo Muzej vučedolske kulture u Vučedolu i Gradski muzej Vukovar smješten u dvorcu Eltz. Humanitarnoj udruzi "Duga" koja vodi socijalnu samoposlugu predali smo i namirnice i higijenske potrepštine koje smo prikupili u humanitarnoj akciji tijekom tjedna. Poslije podne odslušali smo i dva predavanja.

Tema prvog predavanja bila je raspad Jugoslavije i početak Domovinskog rata. Bitka za Vukovar bila je tema drugog predavanja koje nam je održao pukovnik Pero Mihaljević, i sam branitelj. Vrijeme do večere iskoristili smo za šetnju gradom i odlaskom do križa na učću Vuke u Dunav.

Prijepodne drugog dana bilo je predviđeno za obilazak svih lokacija vezanih za Domovinski rat – franjevački samostan i crkva svetog Filipa i Jakova, Mjesto sjećanja – Vukovarska bolnica 1991. godine, Memorijalno groblje žrtava iz Domovinskog rata, Spomen-dom Ovčara i mjesto masovne grobnice Ovčara, Borovo Commerce, Spomen-dom hrvatskih branitelja na Trpinjskoj cesti, "Put spasa" i Velepromet.

Kao i svake godine, učenici su na Memorijalnom groblju i mjestu masovne grobnice Ovčara položili cvijeće i zapalili svijeće za poginule branitelje i civile. Vrativši su u Memorijalni centar obišli smo poligon i izložene eksponate oružja, transportera, oklopnih vozila, razgledali izložbu o vukovarskoj bitki i koncentracijskim logorima u Srbiji. Cijelo vrijeme s nama je bio i naš vodič, brigadir Petar Ćavar koji je primjerenim rječnikom, vrlo zanimljivo dopunjavao informacije o bitki za Vukovar koje smo dobili na predavanju. Posjet gradu heroju završili smo Školom mira i kvizom znanja u kojem su naše predstavnice Tara Grdanjski i Tara Ratešić pokazale zavidno znanje (zauzele su 3. mjesto, sa dva boda manje od pobjednika).

Ova dvodnevna terenska nastava u Vukovar odličan je način da učenici iz prve ruke, slušajući svjedočenja branitelja, i obilazeći mjesta najvećih stradanja poštuju žrtvu i uče istinu o Domovinskom ratu. Škola mira na kraju posjeta Vukovaru poručuje da cijenimo mir, poštujemo različitosti i stvaramo odnose povjerenja i međusobnog poštivanja, a to je i cilj ove terenske nastave.

učiteljica Sanja Rapljenović


Osnovna škola Milana Langa Bregana