2015-10-30 22:41:19

Sat povijesti na Trokutu

Dvadeset i četiri godine nakon početka oslobađanja hrvatskog teritorija tijekom Domovinskog rata svi osmaši samoborskih škola u pratnji svojih učitelja povijesti okupili su se danas, 30. listopada na Trokutu i održali jedinstveni sat povijesti. Na početku prigodnog programa svijeće ispred spomen obilježja zapalili su ratni zapovjednik 151. brigade HV-a gospodin Adolf Paar i pročelnik  Upravnog odjela za društvene djelatnosti Grada Samobora gospodin Juro Horvat, a nakon njih i predstavnici svih samoborskih škola. Nakon himne i minute šutnje, molitvu za sve poginule branitelje predvodio je samoborski kapelan Josip Čulig. Prigodnim riječima obratio nam se pročelnik Upravnog odjela za društvene djelatnosti Juro Horvat.

Predavanje o događajima na Trokutu 29. listopada 1991. godine održao je dr. sc. Jakša Raguž. Posebno je istaknuo vrijednost bitke za Trokut kao važne prekretnice u Domovinskom ratu i početku vojne operacije Orkan 91. S velikim poštovanjem pročitao je imena poginulih samoborskih branitelja: Davora Kelemena, Rajka Turka, Zlatka Šabarića, Krešimira Purića i Vlade Ivčića. Nakon predavanja pripadnik 151. brigade gospodin Franjo Horvat iznio je svoja svjedočanstva i istaknuo svoju odgovornost prema životima suboraca.  Gospodin Miljenko Komes, branitelj,  uz puno je emocija govorio o ratnom putu poginulih suboraca. Za svakoga je spomenuo što je ostavio: obitelj, prijatelje, posao, miran život… Živjeli su život punim plućima, a dolaskom rata sve su ostavili. Za domovinu i našu slobodu žrtvovali su vlastite živote. Svjedočanstva su svi prisutni pažljivo slušali, bila su vrlo emotivna. Emocije su dodatno bile pojačane zvucima pjesme Moja domovina.

Kako bi što zornije predočili zbivanja 1991. godine, svi voditelji školskih grupa - pripadnici 151. brigade bili su u svojim vojnim odorama. Od polaska s nama je bio gospodin Miro Penić koji nas je vodio do mjesta pogibije naših branitelja. Na svakome je mjestu, uz suze, ispričao kako su poginuli. Svjedočio nam je o svojem sudjelovanju u borbama na Trokutu. Hladni jesenski dani, nepoznat teren bez zaklona otežavao je borbu. Na posljednjoj točki obilaska dr. sc. Jakša Raguž iznio je dokaze o nehumanom ponašanju neprijateljske vojske prema civilima i vojnicima, ratnim zarobljenicima. Prava zajamčena međunarodnim konvencijama nisu postojala na Trokutu, a nažalost, ni na drugim ratištima. Tijela su pokapana u masovne grobnice, bez osobnih stvari i oznake imena.

Ratni zapovjednik Adolf Paar zaključio je sat povijesti ispred spomen obilježja, devet stećaka na kojima su uklesana imena svih poginulih branitelja na Trokutu. Dokaz je to  međusobne suradnje gradova, općina i vojnih postrojbi koje su sudjelovale u obrani Zapadne Slavonije. Sat povijesti iz Domovinskog rata na terenu organizirala je Udruga 151. samoborske brigade i Grad Samobor. Zahvaljujemo svima koji su pridonijeli ovako dostojanstvenom, poučnom i učenicima primjerenom obilježavanju dana sjećanja na poginule samoborske branitelje.

učiteljice Marija Aščić  i Sanja Rapljenović


Osnovna škola Milana Langa Bregana