Naši učenici za djecu Madagaskara

Učenici 3. c  s razrednicom Aleksandrom Gudlin Mićić i 8. b razreda s razrednicom Sanjom Rapljenović nositelji su humanitarno-edukativnog programa Škole za Afriku., a svojim su se radovima uključili i ostali učenici i učitelji naše škole. Tijekom školske godine kroz edukativne radionice učit će o dječjim pravima, toleranciji, poznavanju drugih i poštivanju različitosti. Humanitarnim akcijama prikupljat će sredstva za osiguranje boljeg školovanja djece Madagaskara.

"Kad nam je razrednica pokazala prezentaciju u kojoj smo vidjeli kakve škole imaju djeca na Madagaskaru, ali i koliko snažnu prijateljsku zajednicu imaju, znali smo da im želimo pomoći. Smišljali smo načine kako im vratiti osmijehe na lica i poboljšati njihovo školovanje. Na pitanje: "Hoćemo li im pomoći?", nismo ni u jednom trenutku pomislili reći NE.", rekla je Amalija Bošnjak, učenica 8. b razreda.

Nakon predstavljanja programa učenicima, od listopada smo krenuli sa provedbom edukativnih aktivnosti.  Upoznali smo učenike s Konvencijom o pravima djeteta, dokumentom usvojenim na Generalnoj skupštini UN-a 1989. godine. Potpisivanjem ovog dokumenta zemlje diljem svijeta obvezale su se zaštititi i osigurati prava djece na preživljavanje, razvoj, učenje i razvijanje do punih potencijala, bez diskriminacije. Na radionicama smo se bolje upoznali sa pravima djece, što su potrebe, a što želje, kakva sve prava postoje. Izrađivali smo ukrasne predmete, straničnike, i drugo, namjeravajući tako prikupljati donacije. Zbog epidemiološke situacije svoje ćemo predmete pokazati online. Pozivamo sve da svojim donacijama podrže našu humanitarnu akciju za pomoć djeci Madagaskara, a mi ćemo vam zahvaliti slanjem predmeta koje odaberete.

Program Škole za Afriku provodi se u suradnji s Uredom UNICEF-a za Hrvatsku od 2008. Godine. Naša je zemlja time pokazala kako je dio globalne zajednice koja pomaže djeci iz 21 afričke zemlje osigurati jedno do temeljnih prava – pravo na obrazovanje. U protekloj je godini u programu sudjelovalo gotovo 45 000 djece iz cijele Hrvatske.

Naša djeca na zanimljiv način imaju priliku učiti o dječjim pravima i pomoći svojim vršnjacima u Madagaskaru organiziranjem različitih aktivnosti prikupljanja sredstava. Novac koji prikupe upotrijebit će se za izgradnju i obnovu škola te sanitarnih prostorija, opskrbu pitkom vodom, nabavu knjiga i dodatnu edukaciju školskog osoblja. Posebna će se briga voditi o djevojčicama i djeci s teškoćama u razvoju, kojima je više od dječaka uskraćena mogućnost obrazovanja.

Za više informacija molimo da se obratite učiteljicama:

Aleksandra Gudlin Mićić, bruna3kids@gmail.com

Sanja Rapljenović, sanja.rapljenovic@skole.hr

Plakat su izradile pomoćnice u nastavi Maja Đurđica Halambek i Marija Noršić.

Prizvodi koji se mogu kupiti nalaze se na poveznici http://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=1297348500644963&id=100011094753345

Na poveznici https://padlet.com/ivancicahudek1109/stranicnici2020 nalaze se svi straničnici koje su izradili učenici, a koje možete odabrati i poslati naziv straničnika koji želite kupiti.

objavio: Igor Matijašić   datum: 11. 12. 2020.

Plasman na državnu smotru

Hoćeš li se nečega odreći u korizmi?

« Ožujak 2024 »