Web stranice

Život na dvoru

Svatko je jednom maštao da živi na dvoru. Seoska kurija Contessa nalazi se samo sat vremena vožnje od Bregane i savršeno je mjesto za takav izlet u prošlost. Učenici drugih razreda su imali priliku biti grofice i grofovi na jedan dan. Upoznali su kuriju, predivan okoliš i nadaleko poznate lipicance. Prostorije kurije su uređene bajkovito s puno detalja. Drugašići su imali priliku u kuhinji mijesiti kiflice, u lovačkoj sobi slušati priče, a u potkrovlju isprobavati šarene haljine i viteške odore. Vježbali su mačevanje drvenim mačevima, zaplesali uz glazbu i uvježbavali pravilan naklon.

Hrabri su se odvažili maziti i hraniti konje. U predivnom okolišu smo imali piknik na jastucima i dekicama.

Bajku smo nastavili u Jastrebarskom u perivoju parka dvorca  Erdödy. Nakon razgledavanja pročelja dvorca koji se obnavlja, prošetali smo do jaskanske Žitnice koja je obnovljena, a služila je za spremanje žita s grofovskog imanja. Prekrasan Most Ljube Kraljević, koji podsjeća na brod i izrađen je poput brodskih rebara, je mjesto na kojima zaljubljeni ostavljaju lokote. Prema legendi, priča o Ljubi Kraljević, je priča u lijepoj seljanki Barici Zdelar iz Cvetkovića u koju je bio zaljubljen grof Stjepan Erdödy. Zbog nepremostivih razlika, ljubav je završila tragično. Grof je oženio drugu, a kažu da Barica nakon toga nikada nije izlazila iz svoje kuće.

Upoznali smo i vrste drveća zasađenog u parku. Od autohtonih primjeraka ističu se primjerci hrasta lužnjaka, javora, crvenolisne bukve i graba. Impozantne su skupine starih visećih smreka, ariša i šumskog bora.

Izvanučioničnu nastavu smo zaokružili igrom u parku i perivoju u koji smo se sklonili od Sunca koje je neumoljivo pržilo. Vrijeme povratka kući je prekinulo igru prepunu mašte i istraživanja biljnog i životinjskog svijeta u perivoju kojim su nekada šetale grofice i grofovi.

učiteljica Zvjezdana Malović

objavio: Igor Matijašić   datum: 19. 6. 2024.

Škola s akreditacijom

Sretno, prvašići!

Raduješ li se početku nove školske godine?

Ovaj mjesec: 12079

« Rujan 2024 »