Web stranice

Završno natjecanje GlagoMatike

Iznimno je  svečano bilo 4. lipnja 2024. u kaštelu Dubovac na završnici natjecanja koje okuplja ljubitelje glagoljice i matematike. Svečanost  dodjele nagrada najuspješnijim učenicima  započela  je ceremonijom lomljenja kruha - frangere pane (grb prikazuje dva lava kako lome kruh). Osim kušanja kruha  pečenom prema posebnom receptu od mješavine žitarica, orašastih  plodova  i meda,  gosti su mogli  čuti izvorni recept koji je pročitao frankopanski pisar – autor GlagoMatike Tomislav Beronić.

Zatim smo slušali legendu…

Običaj je Frankopana bio dijeliti kruh na četvrtine pa svaku još na 4 dijela u obliku križa. Tako su nastala prepoznatljiva  crvena i bijela polja.  Kruh crvene kore dobivali bi muškarci da svojom krvlju i životom brane dom, a kruh  bijela kore dobivale  se žene da svojom čistoćom čuvaju dom. Nagrade pobjednicima dijeli su knjeginja Ana Katarina i  Petar Zrinjski te njihovi pomoćnici, svi odreda u povijesnom ruhu s jasnim razlikama o staležu kojem pripadaju.

Učenici naše škole bili su gosti na svečanosti.  Svi su imali priliku razgledati sve prostorije u kaštelu, namještaj i izložbe, suvenire...   Bilo je puno motiva za fotografiranje. Posebno je lijepa panorama s najvišeg tornja. Ljubitelji glagoljice okupili su se na jednom mjestu, a najmlađi svjedoče da glagoljica nije samo dio povijesti i prošlosti, već jedinstveni zalog naše budućnosti.

Ako i vas zanima glagoljica, pridružite se Malim glagoljašima u našoj školi!

učiteljica Marija Aščić

objavio: Igor Matijašić   datum: 11. 6. 2024.

Škola s akreditacijom

Sretno, prvašići!

Raduješ li se početku nove školske godine?

Ovaj mjesec: 12080

« Rujan 2024 »